Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

    Поради близостта си до София, леснодостъпният си източен планински път и невероятните гледки, които се откриват от най-ветровития ни планински връх, връх Мургаш ми е любима дестинация.
    Тръгвам към него съвсем спонтанно и без подготовка по всяко време на денонощието и колкото и да ми е странно засега не ми омръзва. Всеки път съм очарован от видяното. Понякога не мога да се организирам за голям преход за уикенда и тогава Мургаш ме зарежда с нужната енергия.

    Този път ранно пролетно и за по-малко от половин ден. Качих храна на хората работещи в метео-станцията, повечето от която за черния котарак - талисманът на станцията :-).
    Поприказвахме си с Алберт и Петя на чист въздух и гледки, напълних очите и обектива с красиви гледки и се прибрах доволен.

    Маршрут:
    София - с.Чурек - вр.Мургаш - с.Желява - София

    Поинтересувах се и намерих легенда за връх Мургаш, която почерпих от тук: http://strannik.bg/o/5367/vrah-murgash

    Според легендата за връх Мургаш в тогавашното село Якущица (сега Елешница) някъде около времето на завладяване на земите ни от турските орди живяла много красива мома - за чудо и приказ. За нейната хубост и работливост се пеели песни и славата й стигнала надалеч. Казвала се Златка. Но била и горделива. Идвали ергени от близо и далеч, пращали сватове да я искат, но тя все ги връщала, все не ги харесвала, не ги намирала достойни за своята хубост и трудолюбие. Затова поставила условието, че ще се омъжи за оня момък, който я натовари на гърба си и я изнесе на най-високия връх планината!
    Повечето се стъписвали от това условие и се отказвали, но други, по-смели се решавали да опитат. Всички падали от умора още недостигнали средата към върха.
    Минало време и един ден в селото пристигнал отдалече смел и юначен момък. Казвал се Мургаш. Когато зърнал девойката, главата му се замаяла, затуптяло юнашкото му сърце. Без много да му мисли, метнал девойката на гърба си и поел нагоре из стръмното без да усеща тежест и умора. Неговата любов и сила го водили напред към високия и труднодостижим връх. Успял да се изкачи със скъпия товар почти до върха, но там на последния най-стръмен рид над голямата поляна се строполил мъртъв на тревата. Погребали го на един от най-красивите върхове в Стара планина и кръстили върха на негово име - Мургаш. А за поляната под върха останало името Златина поляна. По-късно поради нещастието, което сполетяло там момъка Мургаш, хората започнали да я наричат Зла поляна.
    Няма да голословя излишно, просто споделям прекрасните гледки, за да им се насладите и вие
















    Самият връх



    Любимата ми поляна по пътя нагоре























    На гледка :-)











    Зеленият полъх пълзи бавно от долу нагоре :-)







    Миналогодишната трева все още обагря в жълто билото











































    Буковата гора все още не се е събудила







































    Суматохата на насекомите









    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

    А котаракът защо го няма на снимка ?

    Коментар


    • #3
      От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

      Отново на ниво! Благодаря Влади.

      Коментар


      • #4
        От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

        Това ли е котака или е нов

        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #5
          От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

          Горе по традиция си има черен котарак. Доколкото знам е имало 2 или 3 черни котарака. Имаше и един побойник, който налиташе на туристи и кучета :-)
          Сегашният е кротък.
          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
          0888/00-55-37

          Коментар


          • #6
            От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

            Тва на снимката май е побойника. Четири години назад. Остаряваме

            Между другото тия снимки много са ти се получили. Имаше един два пътеписа дето нещо не си бил на кеф и бяха пойнт-енд-шуут, но това си е пак твоето добро старо аз.
            Последно редактирано от turtey; 26-04-16, 20:25.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

              Браво, много хубави снимки.
              0887 526 564/ 0897 933 755 /

              Коментар


              • #8
                От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

                Браво отново уникален пътепис.
                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 163HP

                Коментар


                • #9
                  От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

                  Еее, браво !

                  P.S. Всеки път Мургаш го качвам (май по навик) от Бухово,
                  и е време да пробвам нещо друго.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #10
                    От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

                    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                    Еее, браво !

                    P.S. Всеки път Мургаш го качвам (май по навик) от Бухово,
                    и е време да пробвам нещо друго.
                    Случайно изпробвах да кача Мургаш от Елещенския манастир.
                    Много приятно маршрутче.
                    Като има два варианта по билото и през гората. Аз пробвах през гората, малко се поизгубих, но в крайна сметка стигнах. После през Бухово се върнах.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Зелена и свежа разходка до връх Мургаш

                      Есента минахме по същия маршрут. Ти обаче си имал прекрасна видимост.
                      Поздрави!
                      Любомир Бончев 0889216605
                      Jeep Cherokee Sport 2,5 td - 1998

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X