Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въздушно окачване на WK2 2014+

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въздушно окачване на WK2 2014+

    Замислих се нужно ли е някакво техническо обслужване на въздушното окачване на WK2...
    Стандартните проблеми на въздушното окачване са:
    1. Износване или повреда на задна въздушна възглавница заради влязла под нея мръсотия (предните са защитени, и за тях навярно проблема е общо износване).
    2. Замърсяване на системата с влага
    3. Износване или повреда на компресора основно заради прекомерна работа или замърсяването в системата

    Специфичната реализация при WK2 избягва част от горепосочените проблеми, но все пак остават въпроси:
    1. Периодичното чистенето на въздушните възглавници е препоръчително. За съжаление това се прави правилно само със специализиран софтуер/хардуер (т.е. WiTech), който да 'изпусне' възглавницата напълно.. Т.е. самостоятелно няма как да се направи, въпреки, че според 'книгите' в процедурата няма нищо трудно... Някой правил ли го е? Из руските форуми го правят по следния начин - смъкват окачването до долу (т.е. малкия обем остатъчен газ във възглавниците), откачат щуцера, изпускайки принудително системата. И мият/търкат с подръчни материали (в книгите за Джип пише конкретен продукт на Керхер )
    2. Замърсяването е минимизирано заради това, че системата е херметична и работи с азот. Въпроса ми е има ли въпреки това въздухозаборник около компресора, който да компенсира евентуална загуба на работен газ? Въпроса възникна заради леко странната препоръка отново из разни форуми, периодично да се продухва/зарежда системата с нов азот. Единствената логична причина за такова действие би била ако евентуално системата все пак смуче понякога и от външния въздух (и съответно вкарва влага).
    3. Докато при Мерцедес системата/компресора ВИНАГИ смуче външен въздух при повдигане, при джипката компресора само прехвърля азот между възглавниците и ресивър (под шофьорската седалка ). Т.е. джипката е по-малко податлива на проблеми (при мерцедес отново според форумите често проблема с компресора е заради запушен филтър и поради това - прекомерна работа/прегряване на компресора).. Обаче въпреки това при спадане на налягането в рисивъра и при джипката е възможно да се достигне до прекомерна работа на компресора..

    Съвети от други форуми :
    1. При дълъг път да има при резервните части поне една задна възглавница
    2. Често при гръмване на задна възглавница се чупи щуцера към нея. Добре е да има резервен.
    3. При гръмване на възглавница незабавно да се извади бушон М2. Така се изключва и компресора - т.е. няма да 'издуха' целия газ от рисивъра в опит да надуе спуканата възглавница.
    4. Периодично да се продухва системата със 'сух' азот по следния начин: смъкват автомобила до EXIT режима, вадят бушон М2, изпускат рисивъра, включват към него бутилка с азот и го пълнят отново (през редуцир вентил 12-14 бара). Конектора бил като за климатик. 'Разхождат' няколко пъти системата до максимален и минимален обем (високо/ниско положение, за да се 'размеси' чистия азот със сместа в системата). Изпускат отново 'мръсния' азот и отново пълнят със 'сух'.
    5. Периодично (през 5-6 години) да се сменя релето за управление на компресора (нагаряло контакти)...
    6. Поставяне на защита на задните възглавници. Единия вариант е щатна мопаровска пластмасова защита, която предпазва възглавницата само от камъчета и т.н... Втория по-сериозен вариант е 'домашен майстор' - в долната част на възглавницата (там, където реално работи и влиза мръсотия) се нанизва по-широк шланг (с малко по-голям диаметър от възглавницата), и се прикрепя към възглавницата със скоби... Реално това изолира изцяло работното пространство на възглавницата от външната мръсотия.

    Та ако някой има още някакви съвети за поддръжка и 'авариен ремонт' на въздушното окачване - моля да сподели.
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

  • #2
    От: Въздушно окачване на WK2 2014+

    Темата ми е интересна, защото си мечтая за този модел джип /само си мечтая за сега/.
    Може ли снимки на тези задни въздушни възглавници.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #3
      От: Въздушно окачване на WK2 2014+

      Снимка от нета (вижда се къде се цапа и износва):
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:post-33853-0-41493800-1454136656.jpg
Прегледи:1
Размер:301.1 КБ
ID:5711508

      П.С. ето тук фотоотчет от демонтаж и чистене на възглавницата (на руски): http://jeep4x4club.ru/forums/topic/4...ek-fotootchet/
      Последно редактирано от slowtraveler; 21-04-16, 12:42.
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: Въздушно окачване на WK2 2014+

        Здравей, ако ти трябва рециклаж след време пиши на лични има сервиз Бургас който ги рециклира
        Mercedes-Benz GL 500

        Коментар


        • #5
          От: Въздушно окачване на WK2 2014+

          И в София има сервиз в който си рециклирах въздушното окачването на Олроуда, ако имаш нужда пиши
          Grand Cherokee ZJ 96 5.9 Limited + 4'' Rubicon Express Coils. 4'' Rough Country 2.2 shocks, MAxxis Mudder 33/12.5/15

          тел. 0897818449

          Коментар


          • #6
            От: Въздушно окачване на WK2 2014+

            Благодаря за информацията...
            Абе за сега нямам нужда - още съм на 50х.км., но тъй-като имам някакви далечни планове за по-далечни пътувания (далеч от сервиз), май ще трябва да помисля за закупуване на:
            1. Резервен комплект задни възглавници
            2. Резервен комплект щуцери за възглавниците
            3. бутилка (малка) с азот с редуцир-вентил до с регулиране налягането 12-16 бара (и манометър разбира се, освен ако не взема WiTech )
            4. преходник за пълнене на азотната система ...
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #7
              От: Въздушно окачване на WK2 2014+

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              Благодаря за информацията...
              Абе за сега нямам нужда - още съм на 50х.км., но тъй-като имам някакви далечни планове за по-далечни пътувания (далеч от сервиз), май ще трябва да помисля за закупуване на:
              1. Резервен комплект задни възглавници
              2. Резервен комплект щуцери за възглавниците
              3. бутилка (малка) с азот с редуцир-вентил до с регулиране налягането 12-16 бара (и манометър разбира се, освен ако не взема WiTech )
              4. преходник за пълнене на азотната система ...
              Щом си на 50к имаш още много време до закупуването на подобни китове.
              Това ще ти е необходимо след поне 120-150 000. Наистина в това време може да си мислиш и при открила се възможност, да си закупуваш евтино съответните консумативи. Не бързай отсега да инвестираш, може и да решиш да се разделиш преди време с екземпляра, а никой няма да оцени тези резервни части!
              в общия случай, питащия, приема за точен и коректен,само отговора който е очаквал.....
              Land Rover Discovery 4 & VW Touareg 3.0TDI

              Коментар


              • #8
                От: Въздушно окачване на WK2 2014+

                Мислих варианта единствено за пътувания - там километрите не играят (може например да влезе някое камъче или стъкълце, което да повреди възглавницата), а е по-важна увереността, че можеш да продължиш нататък при проблем
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #9
                  От: Въздушно окачване на WK2 2014+

                  Забрави да правиш ремонт на пътя. Работата по смяна на възглавница изисква по специфичен набор от инструменти, най малкото.
                  Съгласно моите впечатления, цената само на възглавницата, не е много по евтина от комплекта. Не зная как е точно при ГЧ2014, ако е една и съща отпред-отзад/без Л-Д/ ще е много добре.
                  А и да тръгнеш на дълъг път с нова кола и да носиш части за основен ремонт....малко ми звучи, няма да казвам думата. Все пак не караш WJ-1999 на 300 000км
                  в общия случай, питащия, приема за точен и коректен,само отговора който е очаквал.....
                  Land Rover Discovery 4 & VW Touareg 3.0TDI

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въздушно окачване на WK2 2014+

                    Не си прав за ремонта на пътя - според колеги от чужд форум работата по смяна на задна възглавница е елементарна... Монтажа и - също...
                    Правили са го доста хора точно на пътя (тези, които са карали същия модел ама в по-тежки условия - по по-лоши пътища).. Някои са сменяли възглавница и на 60х.км...
                    Практически смяната на задна възглавница представлява освобождаването на един щуцер с ключе 14 (ако не се лъжа), повдигането на автомобила на крик, и възглавницата ти е в ръцете...
                    Ако си спрял и изгасил двигателя веднага след гръмването, то няма да си позволил компресора да издуха целия газ от резервоарчето сгъстен азот и има шанс остатъка да е достатъчен за надуването на новата възглавница...
                    Т.е. може да не ти се наложи да допълваш резервоарчето в момента (въпреки, че е препоръчително да го направиш за да не излезе грешка)..
                    Споменавам предимно задната възглавница, защото предната възглавница е много по-защитена от задната и съответно - с по-малка вероятност за проблем... Предната възглавница има допълнителен защитен маншон недопускащ мръсотия да влиза при възглавницата...Освен това има метален защитен кожух и се продава в комплект с амортисьор и т.н. - прилича на горната част на Макферсън - стабилно и съответно - неудобно да си го носиш ей-така... И съответно - доста по-трудно за демонтаж на пътя - там заради амортисьора възела се държи със здрави болтове и т.н....
                    А 'рециклиране' на предна възглавница е изпълнимо, но отново - доста по-трудно за изпълнение в походни условия в сравнение с елементарната смяна на задната възглавница...

                    П.С. ето така изглежда предната възглавница барабар с амортисьора
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:air-spring-grand-cherokee-damper-shock-absorber-68059904AD-68059904AB-68059904AC-FRONT-RIGHT-AIR.jpg
Прегледи:1
Размер:81.5 КБ
ID:5714553
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въздушно окачване на WK2 2014+

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Не си прав за ремонта на пътя - според колеги от чужд форум работата по смяна на задна възглавница е елементарна... Монтажа и - също...
                      Правили са го доста хора точно на пътя (тези, които са карали същия модел ама в по-тежки условия - по по-лоши пътища).. Някои са сменяли възглавница и на 60х.км...
                      Практически смяната на задна възглавница представлява освобождаването на един щуцер с ключе 14 (ако не се лъжа), повдигането на автомобила на крик, и възглавницата ти е в ръцете...
                      Ако си спрял и изгасил двигателя веднага след гръмването, то няма да си позволил компресора да издуха целия газ от резервоарчето сгъстен азот и има шанс остатъка да е достатъчен за надуването на новата възглавница...
                      Т.е. може да не ти се наложи да допълваш резервоарчето в момента (въпреки, че е препоръчително да го направиш за да не излезе грешка)..
                      Споменавам предимно задната възглавница, защото предната възглавница е много по-защитена от задната и съответно - с по-малка вероятност за проблем...
                      А 'рециклиране' на предна възглавница е изпълнимо, но отново - доста по-трудно за изпълнение в походни условия в сравнение с елементарната смяна на задната възглавница...

                      П.С. ето така изглежда предната възглавница барабар с амортисьора
                      Жоро, това за което говориш не е само възглавница, а цял комплект с амортисьор. В горния си пост ясно се изразих, за какво става дума. Възглавница е само "гумената" част. Смяната на възглавница на пътя е невъзможна.
                      в общия случай, питащия, приема за точен и коректен,само отговора който е очаквал.....
                      Land Rover Discovery 4 & VW Touareg 3.0TDI

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въздушно окачване на WK2 2014+

                        Илко, не знам защо упорстваш...
                        Добре знам кое е възглавница и кое е целия комплект.
                        Ако прочетеш отново горните ми постове, ще се убедиш, че говоря за смяна на пътя (и вземане на запас) единствено на задна възглавница... Която се сменя на пътя ЕЛЕМЕНТАРНО (само възглавницата). Като освен това точно задната създава повече проблеми, защото е открита и поради липса на каквато и да е защита работи в мръсотия/камъчета/пясък/абразив. За Русия Джип дори има и специален TSB за регулярно почистване на ЗАДНИТЕ възглавници поради по-лошото състояние на пътищата в някои части.
                        За предните възглавници съм съгласен (въпреки, че и там не е прекалено голяма философия), че е по-трудна смяната само на възглавницата, защото трябва след демонтажа да разпилееш/разглобиш модула 'амортисьор/защита/възглавница'...
                        Повтарям - при задните възглавници нещата съвсем не стоят така - там си е чиста възглавница, легнала (в надуто положение) в две легла - в купето и на носача, като не се държи на място от нищо освен формата на леглата (няма нито един болт/гайка/шпилка, който да държи възглавницата). И съответно за демонтажа и се изисква само сваляне на щуцера (и изпускането на възглавницата разбира се)..
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въздушно окачване на WK2 2014+

                          Добре, съгласих се. Щом е толкова лесно, взимай.
                          Преди много години имах един Ситроен ХМ, който през два дена се повреждаше. Та си носих инструмент в багажника, постоянно. Приличах на подвижна работилница.
                          Та затова упорствах, с тази нова кола и толкоз хубава. А няма ли измислена, от руснаците, някаква защита...
                          в общия случай, питащия, приема за точен и коректен,само отговора който е очаквал.....
                          Land Rover Discovery 4 & VW Touareg 3.0TDI

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въздушно окачване на WK2 2014+

                            Пневматическое дело такое сложное!

                            До сега не бях разбрал, че тоя модел е с въздушно окачване. Рязко загубих интерес към него. Самата тема, с изброените в нея патила и съвети за носене на зап части, показва, че ползването на този автомобил се превъща в начин на живот. Щом и за модел от 2014 вече има такива теми по чуждите форуми (като "носи си с тебе още един джип"), не смея да помисля за по-дълъг експлоатационен период или пък (по-достъпната за нас) кола, закупена втора употреба.
                            Дано на Жоро никога не му се наложи такъв ремонт на пътя или какъвто да е яд с машината!
                            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въздушно окачване на WK2 2014+

                              Има парт номер за пластмасова защита, която обаче според руснаците не върши работа, защото не предпазва от навлизане на мръсотия/абразивен пясък под 'ботуша' на възглавницата..
                              http://www.wk2jeeps.com/tsb/tsb_wk2_1700113.pdf
                              Според тях единственото решение е поставяне на допълнителен кожух около работната повърхност...
                              Задния балон изглежда така (сам можеш да направиш разликата с предния )
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rear1.jpg
Прегледи:1
Размер:30.5 КБ
ID:5714614

                              Евгени, 'задачата' я има само за ходене в далечни краища... За тук или въобще из цивилизацията не е проблем. Пък и немска задна възглавница е някъде около 190Е...Джипа го има вариант и с пружини - просто моята комплектация е с въздушно окачване, и съм доволен от това... Въздушното е достатъчно добър компромис между по-нисък от пружините просвет при 'асфалтово' каране, и по-висок от пружинния просвет при офроуд режимите..
                              Принципно износването на гумените балони е проблем на всички автомобили с въздушно окачване - не мога да виня Джип за това...
                              Да, ако имах безброй $$$ твърдо бих си взел пружинен вариант за дълга разходка из непознати земи, и един пневматичен вариант за цивилизацията Ама пусто все нещо недостига
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X