Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Премеждия и поуки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Премеждия и поуки

    Здравейте, колеги! Тъй като тази вечер ми се случи нещо нормално, да спукам гума, но премеждията по смяната на гумите бяха интересни, реших да пусна такава тема. Понеже следя форума, а също така и потърсих за подобна тема и не намерих, пускам темата в този раздел. Ако някой сметне, че темата не е за тук, повтаря се или нещо друго, то нека вземе съответните мерки. Също така, ако някой сметне за нужно, може да направи темата важна или да я залепи. И още нещо. Не е нужно премеждията и поуките да са само от автомобилен характер. Благодаря предварително!

    И така, да преминем по същество към премеждията ми днес. Ще разкажа подробно, за да бъде по-интересно. Тръгвам преди два часа от центъра на Варна в посока квартал Левски. Всичко си е нормално, докато след 400-500 метра усещам как колата започва да забавя, да тресе. Това ме навежда на мисълта за спукана гума. Спирам на една спирка, слизам от колата и гумата спукана. Викам добре, ще я сменя. Тъй като нямаше движение и преместих колата на един "паркинг" и там на спокойствие да сменя гумата. Изваждам гумата, крика, ключа, за момента всичко добре. Обаче от тук се почва интересното. Колата е с 14 цолови гуми, а резервната е 13 цола. Също така е и мека, т.е. не става да се кара така. Добре, че в този момент в колата имах помпа, че напомпих гумата. Следва ред на смяната на спуканата гума с резервната. Преди 2 дни завъртяхме предни със задни, понеже задните изглеждаха по-добре. При смяната забелязах, че колата е доста изгнила и трябва много да се внимава къде се слага крика, за да не се случи случка. Обаче вечерта, в бързината и в нежеланието да си извадя телефона да светна и да огледам, къде мога да сложа крика, го сложих на явно изгнило място. Тръгнах да вдигам колата, започна да се чува звук на пукаща изгнила ламарина. Викам или трябва да сваля и да търся за евентуално по-здраво място или да действам по-бързо. Реших да действам по-бързо. Развих гайките, свалих старата гума, сложих новата и започнах да завивам гайките. Предварително бях дръпнал ръчната, бях сложил на 1-ва скорост, а също така и бях сложил камък от предната част на задната гума. След като започнах да завивам гайките на ръка, започнах и с крика да ги завивам. В този момент колата се поклати леко назад, крика започна да се криви, отново се появи този пукащ звук, който не спираше. Викам си трябва да действам още по-бързо. В крайна сметка успях да ги завия безпроблемно и да спусна колата. Прибрах всичко в колата и отидох в една гумаджийница, която е денонощна във Варна. Там се оказа, че гумата е от 1999-та година... Викам ясно, друг ден ще се мисли какво да се прави. В допълнение да кажа, че колата е взета за работна, всекидневна и за буквално символична цена.

    И сега да преминем и към поуките, които си взех днес. Повечето хора сигурно ги знаят, както и аз, но тъй като за тази кола никой не го интересува (нито мен, нито баща ми в случая) и само се кара, така се получава.

    1. Винаги си проверявайте резервната гума, дали е годна за употреба, защото никога не се знае кога ще ви изненада.
    2. Ако можете, носете си по една помна в багажника. Не заема много място, но върши страхотна работа.
    3. Като си купувате стара кола, ако не друго, то поне гледайте да има някое здраво местенце, за което може да се закачи крика безпроблемно.
    4. Желателно е цолажа на гумите на колата, както и резервната гума да е един и същ. В случая се прибирах с 13 цола лява гума и 14 цола дясна. Нямаше сериозни последствия за момента, но не е желателно да се кара така.
    5. Винаги подсигурявайте колата да не мърда нито напред, нито назад.

    И така, това е от мен за тази вечер. Лека и безаварийна!

  • #2
    От: Премеждия и поуки

    Е да - така се трупа опита

    2. Абсолютно подкрепям за помпата - многократно ме е спасявала или замествала смяната на гума. Последните няколко пъти - сутринта гумата на нула. Почвам да помпя - чува се съскане, но вдига налягане. Напомпвам до 2.8-3 бара и спокойно отивам до гумаджия. Практически ми спестява изцяло хамалогията по вдигане на автомобила. Имали сме случай така се прибрахме от Търговище до Варна. От бензиностанция до бензиностанция да донапомпваме
    4. Резервната гума трябва да е същия външен диаметър, като цолажа на джантата не е важен. Важното е да става на всички места (или поне да има задна гума, която при нужда да може да се премести на друго място ако резервната например не може да стане отпред)
    5. Техниката на безопасност на първо място. На времето въобще не се разчиташе на ръчна и първа - ВИНАГИ се укрепваха с дърво или камък гумата по диагонал на вдигането, а често - и другата гума от отсрещната страна... Вържи попа да ти е мирно селото...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #3
      От: Премеждия и поуки

      Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
      .....2. Ако можете, носете си по една помна в багажника. Не заема много място, но върши страхотна работа...
      Аз имам компресор, но един ден спря. Е така от нищо. Мъчих се да го пусна, но така и не тръгна. Оправих се някак си, но след този случай карам в багажника и една стара ладова помпа. Без грешка е. А компресорът както спря така на следващата проба, примерно след месец, си тръгна все едно никога не е имало проблем. Божа работа...
      Only after the last tree has been cut down,
      Only after the last river has been poisoned,
      Only after the last fish has been caught,
      Only then will you find that money cannot be eaten.

      Коментар


      • #4
        От: Премеждия и поуки

        Да допълня: всеки да се чувства свободен да сподели своите преживявания с нас. Темата не е за тази единична случка от снощи, а като цяло.

        Коментар


        • #5
          От: Премеждия и поуки

          Този филм с пукащата ламарина и потъването на крика в купето съм го гледал.
          Оттам нататък на колите си подлагам на местата за слагане на крика двойно огъната 1 мм ламарина която захващам за ръба на прага с болтчета да хваща по-широко.
          А за ладовата помпа в багажника просто няма какво да се коментира. 200 помпи са 2 атмосфери.
          сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
          dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

          Коментар


          • #6
            От: Премеждия и поуки

            Пукам гума на мотора, с вътрешни е.
            Лепя я, ползвам лепенки на Шредер. Карам, по някое време гумата мекица.
            Вадя, лепенката се е разлепила отвътре навън.
            Занесох я на Гумаджията, единствения във Варна, който се занимава с мотори.
            Лепи я със същата лепенка, по същия начин.
            Карам, на изхода на Балчик отново по капла.
            Лепенката пак разлепена отвътре навън.
            Извиках си такси до най-близкия Вулканизатор. Той я Вулканизира с топла лепенка и от тогава нямам пробеми.
            Извод: студените лепенки са за на пътя, после или нова гума или топла лепенка.
            Недостатъци: нова гума около 30лв, Вулканизатори вече почти няма, а аз си продадох 12 волтовия и съжалявам.

            Коментар


            • #7
              От: Премеждия и поуки

              Тръгвам към летище София от Пловдив, на Вакарел пукам предна дясна и задна дясна гума,сняг ,закъснявам за полета,понеже отзад е с дискове,секретите захапват едва 2 мм.вероятно от студа се размаза секрета и няма развиване,на магистралата не мога да я оставя,тръгвам към центъра на Вакарел, на площада вече липсват парчета от гумите,карам по джанти,студ,виелица,сняг, 2 часа през ноща,зарязвам колата и викам репатрак да я отнася,оставям ключовете в колата тя 2 годишна,след 10 дни кацане и пак в 2 часа през ноща отивам да си я взема с нови джанти и гуми,хубаво ама задния калник и броня все едно ги няма.Някой спрял отзад в нея докъто репатрака я отнесе.Един месец в сервиз за нови и боя.
              Извода е компресор,спрей за гуми,и шепа видии,имам ги на джипа,мотора,леката и служебната, преди месец ми спукаха три гуми до 32 училище в Сф,за 10 Мин.си тръгнах като пич за Пловдив,че и карах няколко дни преди гумаджията



              Sent from my HM NOTE 1W using Tapatalk
              Последно редактирано от Roninn; 22-04-16, 00:22.
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • #8
                От: Премеждия и поуки

                И така, нека споделя още една случка със същия работен "любим" наш Форд:

                Прибирам се от село по магистралата. В колата нищо ново не се чува, задния лагер вие, багажника отгоре свири, няма вибрации, все познати шумове. По едно време, както си карам, колата започва да тресе стабилно, все едно съм спукал гума. Веднага спирам в аварийната лента, слизам от колата, оглеждам гумите, всички ми изглеждат здрави, няма някоя по джанта. Тръгвам да се качвам и си викам "я да огледам по-обстойно гумите". И тъй като предния път имах проблем с предна лява гума, този път по инерция се насочих към нея. Огледах я малко повече, опипах я и видях някаква неравност. Наведох се повече и забелязах, че парче от гумата липсва. Викам "упси". И сега понеже резервната гума е 13-ка и не ми се рискува да се прибирам с две различни по цолаж гуми, реших да се прибера с тази гума с особено голямо внимание. Което го отчитам като грешка, защото с такава гума задължително не трябва да се кара, но с това изгнилото купе не ми се рискува колата да падне и да не мога да я вдигна, че тогава филма ще стане по-голям. И така де, по магистралата се движих с 80, колата се тресеше здраво, спрях музиката и си викам дано да не се спука гумата. Бях на 10 км от входа на Варна и още 10 км, докато се прибера. В крайна сметка успях да се прибера и на следващия ден гумата беше отново сменена.

                В крайна сметка каква е поуката за мен в случая: колата започне ли да тресе в движение и гумите изглеждат ли наред, задължително е да се прегледат 4-те по-обстойно, за да се опита да се открие причината за тресенето на колата. Сега ще приложа и снимка на въпросната гума.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2016-04-24 17.15.18.jpg
Прегледи:1
Размер:79.9 КБ
ID:5714022

                Коментар


                • #9
                  От: Премеждия и поуки

                  Колега ти си камикадзе дано не те срещам на пътя.
                  С този случаи слизаш от колата, че за себе си си се прежалил то е ясно и се вижда но какво са виновни другите участници в движението.
                  Разпрана гума изпаднала джанта изгубен контрол над автомобила красиви гледки после на размазани карантии по асфалта и мантинелите.
                  Всички в България сме майстори и затова сме на този хал но хак да ние.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2016-04-24 17.15.18.jpg
Прегледи:1
Размер:79.9 КБ
ID:5714022[/QUOTE]

                  Коментар


                  • #10
                    От: Премеждия и поуки

                    Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                    И така, нека споделя още една случка със същия работен "любим" наш Форд:

                    Прибирам се от село по магистралата. В колата нищо ново не се чува, задния лагер вие, багажника отгоре свири, няма вибрации, все познати шумове. По едно време, както си карам, колата започва да тресе стабилно, все едно съм спукал гума. Веднага спирам в аварийната лента, слизам от колата, оглеждам гумите, всички ми изглеждат здрави, няма някоя по джанта. Тръгвам да се качвам и си викам "я да огледам по-обстойно гумите". И тъй като предния път имах проблем с предна лява гума, този път по инерция се насочих към нея. Огледах я малко повече, опипах я и видях някаква неравност. Наведох се повече и забелязах, че парче от гумата липсва. Викам "упси". И сега понеже резервната гума е 13-ка и не ми се рискува да се прибирам с две различни по цолаж гуми, реших да се прибера с тази гума с особено голямо внимание. Което го отчитам като грешка, защото с такава гума задължително не трябва да се кара, но с това изгнилото купе не ми се рискува колата да падне и да не мога да я вдигна, че тогава филма ще стане по-голям. И така де, по магистралата се движих с 80, колата се тресеше здраво, спрях музиката и си викам дано да не се спука гумата. Бях на 10 км от входа на Варна и още 10 км, докато се прибера. В крайна сметка успях да се прибера и на следващия ден гумата беше отново сменена.

                    В крайна сметка каква е поуката за мен в случая: колата започне ли да тресе в движение и гумите изглеждат ли наред, задължително е да се прегледат 4-те по-обстойно, за да се опита да се открие причината за тресенето на колата. Сега ще приложа и снимка на въпросната гума.

                    [ATTACH=CONFIG]865481[/ATTACH]
                    Гумата изглежда "грайферна". От какъв зор е паднало парче ?
                    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                    Коментар


                    • #11
                      От: Премеждия и поуки

                      Като каза Варна,петък си тръгваме от Зл.пясъци към Пловдив, служебната Форд транзит товарен предната седмица в сервиз за смяна на амортисьори, към Шумен със 400 кг.ролки кабел 180 км....петък вечер е.....по едно време смърди на изгоряла гума.Спираме, от никъде не мирише,газ....пак мирише че и на огън го докарва,следва втори оглед....нищо от никъде....газ..и по пътя решаваме че една баничарка дето ни задминава постоянно VW caddy мирише от него,Тея много вървят,но TDCI на форда ги ядеше с една идея ,особенно на максимална скорост.Та настигаме бясното Кади,усвиркаме го че ни умириса живота и го отвяваме,по едно време след нас се вижда бяло синя диря като от самолет в ясно време. Тоя път няма съмнение че е от нас, като сменяли амортисьорите забравили да хванат дясната биалетки и болта стърже в борда на гумата,добре че до ръба на гумата с джантата има много и дебели телове,болта беше заорал почти сантиметър и бяха започнали да се късат теловете.Луд късмет.

                      Sent from my HM NOTE 1W using Tapatalk
                      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                      Анатолий Пейчинов o8875о9815
                      https://dvrbg.com/

                      Коментар


                      • #12
                        От: Премеждия и поуки

                        Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                        Гумата изглежда "грайферна". От какъв зор е паднало парче ?
                        Нямам никаква представа. Може да е от калпава гума, калпав асфалт или комбинация от двете.

                        Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                        Като каза Варна,петък си тръгваме от Зл.пясъци към Пловдив, служебната Форд транзит товарен предната седмица в сервиз за смяна на амортисьори, към Шумен със 400 кг.ролки кабел 180 км....петък вечер е.....по едно време смърди на изгоряла гума.Спираме, от никъде не мирише,газ....пак мирише че и на огън го докарва,следва втори оглед....нищо от никъде....газ..и по пътя решаваме че една баничарка дето ни задминава постоянно VW caddy мирише от него,Тея много вървят,но TDCI на форда ги ядеше с една идея ,особенно на максимална скорост.Та настигаме бясното Кади,усвиркаме го че ни умириса живота и го отвяваме,по едно време след нас се вижда бяло синя диря като от самолет в ясно време. Тоя път няма съмнение че е от нас, като сменяли амортисьорите забравили да хванат дясната биалетки и болта стърже в борда на гумата,добре че до ръба на гумата с джантата има много и дебели телове,болта беше заорал почти сантиметър и бяха започнали да се късат теловете.Луд късмет.


                        Значи общо взето и при вас работата е била на късмет, както казваш. Добре, че е нямало по-сериозни последици.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X