Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2016

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Медоносна 2016

    От 50бр. 12-рамкови ДБ, 41 тенекии, от които 5 рапица минаха през казана за ракия. И това на подвижно с големи масиви от рапица, кориандър и слънчоглед. Последните две години добивите са драстично намалели. Отдавам го на липсата на валежи и драстично увеличения брой пчелни семейства из окръга. Куцо, кьораво и сакато мъкни рамки, сандъци, тенекии като бясно. Кой разбира, кой не... мъкнат.
    Последно редактирано от STROIL; 23-08-16, 05:53.

    Коментар


    • #47
      От: Медоносна 2016

      При нас доскоро беше така(аз съм до Дуранкулак) много народ взе да гледа пчели,главно зареди нас. 2002-2003-а изкарахме от 38-40 кошера 4200-4300 кг мед. На хората им се стори лесно, но то си беше чист късмет, при нас има много слънчогледови масиви. Тези години имаше и кориандър и акация. Абе от края на май, до края на юли сме вадили. Имаше слънчогледов цъфтеж 1 месец ,защото някои ниви с пшеница бяха замръзнали и на пролет бяха засяти със слънчоглед. А така той цъфти малко по-късно от есенният.
      Сега нямаме кориандър, няма почти акация. Има само рапица и слънчоглед. За щастие тази година имаше много малко рапица и то преди да сложа магазините,изкарах им по 2 рамки плодникови и ги изчистих, щото иначе трябва да ги хвърля...
      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
      Ford Fiesta 1.4 Tdci

      Коментар


      • #48
        От: Медоносна 2016

        Вчера извадих последния мед. От четири кошера с магазини една тенекия. Равносметката за сезона е по около 20кг от кошер, като в тавата с разпечатката имам 5-6кг, които сега смятам да премия и да дам на пчелите. Има и един кошер без майка, където има 6 пълни рамки с мед. Ще ги дам другата седмица зад преградна дъска.
        Купих Б401 за магазините рамки като ги прибера срещу молец.

        Коментар


        • #49
          От: Медоносна 2016

          Ще споделиш ли повече за Б401
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • #50
            От: Медоносна 2016

            Преди 4 часа и аз приключих с медосбора, та ще бъда словоохотлив. С малко прескочих 20те кила от кошер. Повече от половината слънчак и другото късен букет - треволяци разни и гюрлюк. В централна Сев.България съм, но това което казва STROIL напълно се отнася и за обстановката при мен. Втора година добивът е наполовина на нормалния и рязко увеличаване на кошерите в село. Агрометеоусловията не бяха много готини, но и при много по-лоши съм вадил двойно на сегашното. Яко тровене, чак при слънчото се оправиха кошерите. Два ДБ десятки съм ги отварял всяка седмица, щото не бях виждал таквоз нещо - 7 до 8 рамки с пило /някои от-до, но нямам снимки/ с малко медец в горните ъгли, а пчелата драстично малко. А трябваше просто да извират... Както и да е, нямам финансов интерес от пчеларството, така че при това положение съм доволен от пчелата, надявам се и тя от мен. Плодниците са добре към момента, пуснах и лентите най-накрая.

            Димич, а помниш ли преди два месеца колко маточника смачка? Пчелите ги помнят тия работи, да знаеш... Сега тоя кошер без майка, ако е без открито пило, фактически вече няма и семейство. Въпрос на дни да го нападнат и разграбят, после може да продължат и при другите. Промивката от разпечатките я даваш късно вечер и само на силни семейства, до сутринта да са я прибрали. А ако се занимавате с домашна ракия, най-добре да отива за материала. Магазинните защо третираш? Чисти медови досега нападал ли ти ги е молецът? Иначе другите пити дето се е качвала М на тях, слагай в един магазин над някой силен и си питай шапката. Пълна пита зад преградна дъска също може да предизвика кражба, внимавай!

            Juiced, при вас главният фактор е влагата. Бил съм тъдява преди 5-6 годинки... А с един месец слънчоглед двете тенекии от приличен кошер са си просто задължителни. При мен имам ли седмица нормално време и съм спокоен че спасявам сезона, хаха, а при 10 дена до 2 седмици - тенекия. Фактически откакто се занимавам с пчели една година съм бил без мед, през другите друго може и да няма, ама слънчо има. За рапицата пак се изказваш емоционално.
            Последно редактирано от jordanov sv; 28-08-16, 19:28.

            Коментар


            • #51
              От: Медоносна 2016

              Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
              Сега тоя кошер без майка, ако е без открито пило, фактически вече няма и семейство.
              И аз имам един такъв,ако го обединя с някой слаб ще се оправят ли нещата?

              Коментар


              • #52
                От: Медоносна 2016

                Е това ти е играта. Оттук нататък смятай - нямаш ли Майка, нямаш семейство. Все пак да уточним - говорим за случай в който сме сигурни, че Майка няма.

                А е Торозофф, ти май имаш Матеевки? Как са, седи ли им още маркировката? При мен имам две, още ги чакам да се развихрят. Едната днеска съм я търсил 5 минути, едвам си личи че е имала нещо беличко на гърба, добре че съм свикнал на немаркирани. Ще изчакам да видя и другата кога ще се обели и да го почвам оттатъка, хаха.

                Коментар


                • #53
                  От: Медоносна 2016

                  Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                  Е това ти е играта. Оттук нататък смятай - нямаш ли Майка, нямаш семейство. Все пак да уточним - говорим за случай в който сме сигурни, че Майка няма.
                  Два пъти го гледах и не видях да има Майка,но по-интересното е,че преди седмица го отварях и имаше всякакво пило,от еднодневни яйца до люпещо.Сега отварям има само люпещо,къде отидоха другите яйца.Кошера е ЛР на два корпуса,горния е изцяло пълен с мед а долния наполовина.Пчелите хвърчат и работят яко,третирал съм досега един път с Нозевит+ и един път с BeeVital HiveClean.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Медоносна 2016

                    Задръстен кошер. Майката е вътре и са я блокирали, което не е добре нито за нея, нито за тебе. Имаш паша и на това семейство в момента инстинкта му за запасяване е надделял над инстинкта за оцеляване. Поне така е на теория. Центрофугирай половината корпус /аз даже целия бих го извъртял като гледам какъв дъждец ръсна при мене/ или поне прехвърли отнякъде празни пити. Незабавно!
                    Другият вариант, евентуално третирането по някакъв начин да й е повлияло, но там нямам компетенция. И двата препарата не съм ги ползвал и нямам преки наблюдения по тях.

                    П.п. И малко да си допиша. Трябва вече да си знаеш района и недей бърза да сваляш магазини, по принцип. Два корпуса на силен ЛР в момента са му малко! В хубави години от такива кошери и през септември ще вадиш. Проверено
                    Последно редактирано от jordanov sv; 29-08-16, 08:59.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Медоносна 2016

                      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                      Е това ти е играта. Оттук нататък смятай - нямаш ли Майка, нямаш семейство. Все пак да уточним - говорим за случай в който сме сигурни, че Майка няма.

                      А е Торозофф, ти май имаш Матеевки? Как са, седи ли им още маркировката? При мен имам две, още ги чакам да се развихрят. Едната днеска съм я търсил 5 минути, едвам си личи че е имала нещо беличко на гърба, добре че съм свикнал на немаркирани. Ще изчакам да видя и другата кога ще се обели и да го почвам оттатъка, хаха.
                      Развихрили са се здраво.... нямам забележки, не че имам кой знае какво база за сравнение. Напълнили са питите.
                      Сега съм на сироп едно към едно и стартовит?
                      Маркировката си им е на място.
                      Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
                      Mercedes w212 E350 4matic
                      Ducati Monster 600
                      O888795575

                      Коментар


                      • #56
                        От: Медоносна 2016

                        ОК, това е добре. Стартовитът не че е кой знае какво, но по това време и напролет определено си върши работата. Аз не съм ползвал повече от десет години, ама ти ме подсещаш да взема един и да им поднеса на мойте, да видя как ще им се отрази. И концентрацията е добре, даже ако имат място и ако не са много запасени, вдигай на две към едно. Това докъм втора-трета седмица на септември, по принцип.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Медоносна 2016

                          Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                          BeeVital HiveClean.
                          Това го ползваме от миналата есен, и смея да твърдя че се справя добре. Това при положение ,че кошера е поне средна хубост. Стартовит не ползваме от около 3 години, няма разлика.
                          jordanov sv - при нас има много рапица и препаратите за нея не ни понасят вобще, преди 5 години имахме масови измирания - което принуди местните арендатори да премината на по-скъпи препарати за растителна защита.
                          Отделно медът от рапица става като цимент зимата и после рамката е за боклука, та се налага да въртим и плодникови рамки пролетно време ,когато е пашата от тая пумия.
                          Последно редактирано от Райковски; 30-08-16, 11:50. Причина: Шрифт
                          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                          Ford Fiesta 1.4 Tdci

                          Коментар


                          • #58
                            От: Медоносна 2016

                            Хехе, пак се изказваш емоционално. Значи аз от 6-7 години съм активен в информациония поток около пчеларството и да ти кажа е много-много голямо изключение опитен пчелар да се оплаква от някаква паша. В смисъл - ако има такава, разбира се, иначе случаи да се оплакват от пашата при колегите - колкото искаш Аз също, откакто я почнаха на село преди повече от 10 години, нямам поводи за оплаквания. Ако говорим за химическите работи при нея, няма как да не почнем да говорим за препаратите в съвременното земеделие и в частност зърнопроизводство, темата е безкрайна. А пък от "по-скъпите" такива, дето им викаш, тепърва ще им се "радваме" на ефектите.
                            Плодникова рамка с рапица, останала до зимата в плодника и непреработена на пило, говори единствено за калпазанлък на пчеларя. По същия начин, ако не искаш добив на рапичен мед има достатъчно техники за използване на пашата за развитие и за получаване на друга продукция, примерно и също темата е безкрайна.
                            Стартовитът, както казах, не е кой-знае какво, но при определени условия си е точно на мястото и си е много добър. Поне така беше когато съм го ползвал, но няма причини и сега да не е така, си мисля.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Медоносна 2016

                              Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                              Два пъти го гледах и не видях да има Майка,но по-интересното е,че преди седмица го отварях и имаше всякакво пило,от еднодневни яйца до люпещо.Сега отварям има само люпещо,къде отидоха другите яйца.Кошера е ЛР на два корпуса,горния е изцяло пълен с мед а долния наполовина.Пчелите хвърчат и работят яко,третирал съм досега един път с Нозевит+ и един път с BeeVital HiveClean.
                              Какво става с тоя кошер?

                              Коментар


                              • #60
                                От: Медоносна 2016

                                Малко инфо от вчерашното хранене + преглед - един кошер без майка вече почти на 100% излюпено пило, 2- 3 маточника - без успех.
                                Купих една майка от приятел, взех една рамка с открито пило и сложих майката до нея. На този му напълних хранилката с мед за да симулирам паша, щото сега не приемат майки радушно.
                                Реших да го пробвам защото на този етап само той е в това състояние, и освен това като го отворя не бучи като търтовка и е агресивен както нормално семейство.
                                Надявам се да я приемат и да си запазя семейството. Другата седмица като отскоча до село се надявам чудото да се е случило.
                                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X