Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Почистване на пита - парно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Почистване на пита - парно

    Преди няколко дни в сервиза подмениха на колега питата за парното. Не беше протекло,както е при мен в момента,но ясни са ви нещата покрай запушената пита. Та... взех я и реших да си направя експеримент с почистване и ако туку виж стане да я сложа на мен.Снимки ще кача по на долу. Операцията започна при майстор тенекиджия, който доста трудно разпои двата капака на питата и от долу беше страшно (снимка 1,2 и 3). Взе веднага един пакет Сода за бъчви и айде киснене. 12 часа с половината от пакта с вода не повече от 2 - 2.5 л (снимка 4,5 и 6). Сутринта след 12 часа киснене в първата смес водата беше черно-тинеста. Без да пипам нищо на чешмата и силна струя измих питата и обратно във останалата половина от содата с топла вода пак за около 10 часа. След обяда водата вече беше зелена (снимка 7 и . С една домакинска четка,от тези с белите косми,не телена само прекарах по тръбите и се получи ефекта на снимка 9. Но се вижда че тръбичките са си доста запушени. Манипулацията продължи със Солна киселина, спринцовка от тестер за акумулатори и 10куб спринцовка и игла, и една тънка ножовка,която беше достатъчно тънка за да влезне вътре в тръбичката,щото нищо друго не влизаше. Ножовката е изпилих достатъчно че да не влиза свободно и да не закача стените на тръбичката (снимки 10,11 и 12) .След около 2 часа пълнене с киселина,миене с вода и прекарване на останалото от ножовката ефекта беше поразителен!(снимка 13) ,но останаха 5 тръбички от дясната страна горе, който не успях да пробия,защото вече се изнервих,а и с майстора искаше в неделя да му я занеса сутринта, за да я затвори,че изчезва на работа и няма да го има.Сметнах, че 5 тръбички няма да са проблем, при положение, че всички останали светят перфектно.Залепия човека (снимки 14,15 и 16). Остана само нотката на съмнение дали - или! Е отговора е,че дадох 20лв (приятелски) за майстора, и 3-4лв за киселината и содата и освен че стана като нова - ТЕКНА КАТО ЛЕЙКА. Първите 3 и последните 5(от едната страна запушени) не текът,всичко останало по средата сълзи достатъчно добре. Vlado_Ts кажи сега за варианта със запушването,като съм започнал с експериментите. Дано темата помогне на някой да си я отпуши или да вземе директното решение - нова от Еврото или нова за 270лв! Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:123.8 КБ
ID:6112571Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:70.3 КБ
ID:6112572Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:1
Размер:53.7 КБ
ID:6112573Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.jpg
Прегледи:1
Размер:59.6 КБ
ID:6112574Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:1
Размер:34.5 КБ
ID:6112575Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6.jpg
Прегледи:1
Размер:36.1 КБ
ID:6112576Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7.jpg
Прегледи:1
Размер:31.0 КБ
ID:6112577Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8.jpg
Прегледи:1
Размер:22.1 КБ
ID:6112578Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9.jpg
Прегледи:1
Размер:99.1 КБ
ID:6112579Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10.jpg
Прегледи:1
Размер:51.7 КБ
ID:6112580Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:1
Размер:57.2 КБ
ID:6112581Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.jpg
Прегледи:1
Размер:104.5 КБ
ID:6112582Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13.jpg
Прегледи:1
Размер:91.7 КБ
ID:6112583Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14.jpg
Прегледи:1
Размер:59.3 КБ
ID:6112584Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15.jpg
Прегледи:1
Размер:57.8 КБ
ID:6112585Натиснете снимката за да я уголемите

Име:16.jpg
Прегледи:1
Размер:90.5 КБ
ID:6112586
    C20Nе '94 KБ

    https://www.youtube.com/watch?v=SJ7ganVQGjA&t=7s

  • #2
    От: Почистване на пита - парно

    Не съм химик,но как реши да използваш точно тези?
    Сода за бъчви,не е ли сода каустик?А и солна киселина?
    Бих пробвал киснене в оцет,и после промиване с вода.
    А сега продават и всякакви препарати.
    Това със шомпола върши работа,но задължително с течаща вода!
    Ориентирай се към ново,или втора употреба.
    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
    Киа спортаж2000тди 98г
    Ауди А3 1.9ТДИ
    Каравана Аdria 390Q

    Коментар


    • #3
      От: Почистване на пита - парно

      Емо, като знам колко ми беше разправия разглобяването на цялото табло, докато стигна до радиаторчето..., тогава реших да не рискувам със старото да го ремонтирам и да го чистя че да не протече или пък да нямам пак парно, та си купих ново медно радиаторче за 260 лв, парното си стана супер и ми е спокойно.

      Коментар


      • #4
        От: Почистване на пита - парно

        Нямам спомен кой ми е казал за Сода за бъчви,но със сигурност работи добре. Есента промиваха моето точно със солна киселина на място и цяла зима имах парно. Павка, аз за това казах нова от Еврото - около 60лв и 260-70 медна. Ще слагам тази от Еврото, няма начин да дам 270 за медна,а и доста колеги са слагали вече така и няма проблем.
        C20Nе '94 KБ

        https://www.youtube.com/watch?v=SJ7ganVQGjA&t=7s

        Коментар


        • #5
          От: Почистване на пита - парно

          Първоначално публикуван от emilganev Преглед на мнение
          ...Нямам спомен кой ми е казал за Сода за бъчви,но със сигурност работи добре....
          Във всеки случай имам спомен , че поне от мен си го чул Това което ти казах беше : "силна киселина или силна основа" . Изпитано е през годините. Сега , това че често се случва след тези манипулации радиаторът да стане на сито е отделен въпрос . Горните "препарати" имат най-малка вина обаче.

          Иначе , вероятно доста съвети ще получиш от рода : аз бих пробвал ( не че е пробвал де ), или : а защо не пък така ....
          Ма то е така . Един чул , друг гледал , на трети му казали ...

          Запушването/изолирането на "текналите" тръбички има смисъл ако са до макс. 10-15% от общия брой . Тогава естествено ще имаш съответно 10-15% по- слабо парно , но все пак е поносимо .Аз затова те питах колко на брой са тия дето са дали фира.

          За съжаление , при теб се оказва обратното : 20-25% са читавите , което е твърде недостатъчно да те грее.
          Съвет за ново се въздържам да давам . Но лично аз бих си купил това от 60 кинта . Ясно е откъде им е произхода . Аз преди 3-4 месеца си купих такъв радиатор за охлаждането на мотора . ... а от 2 години на Мерцедеса ми изпарителя на климатика е пак със същия произход .
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • #6
            От: Почистване на пита - парно

            Владо, бях сигурен, че с теб говорихме по темата за содата. Съвета от теб ми беше достатъчен за да се захвана с чиста съвест с този експеримент. Утре, когато се наложи на някой, с чиста съвест ще мога да дам съвет, щото вече съм го пробвал. Остава само тези дни да закупя въпросния китаец и да се монтира. Все пак китаец, ама нов. Никаква не е гаранцията,че ако взема втора употреба няма да текне на първия месец,та китаец ама нов!
            C20Nе '94 KБ

            https://www.youtube.com/watch?v=SJ7ganVQGjA&t=7s

            Коментар


            • #7
              От: Почистване на пита - парно

              Ползвал съм китаец от ebay, като основен радиатор почти година и нямаше никакви признаци за прецакване, като го демонтирах. Причината бе, че поради икономия на материал колата загряваше по-бързо до включване на перката от предишния радиатор. Купих си Nissens пак от същото място на половин цена, че и по-малко от тази, която се предлага тук. Сега всичко е наред. Докато стигна дотук минах през лепене на оригиналния радиатор, който пак текна, втора употреба радиатор, който след едно промиване с не много агресивни препарати също протече.
              А при теб колега... освен че химически си го поозорил този стар радиатор все си мисля, че и механично с тази ножовка си му помогнал да даде фира. Разбира се при такъв стар радиатор винаги има риск да замине вместо да се оправи. Освен, че се запушват, тръбичките отвътре изтъняват доста. Взимай нов китаец и не го мисли.
              ОФА КБ X20SE + метан

              Коментар


              • #8
                От: Почистване на пита - парно

                VladimCho , ножовката беше изпилена без зъби, дефакто остана само метална част,която преминаваше през тръбичката без да докосва стените. Ще разгледам в Ebay, ако имаш линка който си поръчвал, може да ми го пусне тук или на ЛС, макар че се съмнявам да взема нещо по - добро от това, което е в Еврото и то на цена под 50лв, защото нали всички сме с връзки и от Еврото ще я взема под тази цена
                C20Nе '94 KБ

                https://www.youtube.com/watch?v=SJ7ganVQGjA&t=7s

                Коментар


                • #9
                  От: Почистване на пита - парно

                  Замисли се за първопричината, иначе пак ще се запуши. Антифриза в охладителната система трябва да е съвсем бистър.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Почистване на пита - парно

                    Още като го взех джипа си беше запушена питата.А съм правил промивка и съм с антифриз перфектен. Преди да се монтира новата, 100% ще се прави цялостна промивка
                    C20Nе '94 KБ

                    https://www.youtube.com/watch?v=SJ7ganVQGjA&t=7s

                    Коментар


                    • #11
                      От: Почистване на пита - парно

                      Първоначално публикуван от emilganev Преглед на мнение
                      VladimCho , ножовката беше изпилена без зъби, дефакто остана само метална част,която преминаваше през тръбичката без да докосва стените. Ще разгледам в Ebay, ако имаш линка който си поръчвал, може да ми го пусне тук или на ЛС, макар че се съмнявам да взема нещо по - добро от това, което е в Еврото и то на цена под 50лв, защото нали всички сме с връзки и от Еврото ще я взема под тази цена
                      Порових там и не открих нещо, което да е по-евтино или което да е марково и близо до тази цена. Успех!
                      ОФА КБ X20SE + метан

                      Коментар


                      • #12
                        От: Почистване на пита - парно

                        34% ,тук определено е в лева
                        C20Nе '94 KБ

                        https://www.youtube.com/watch?v=SJ7ganVQGjA&t=7s

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X