Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Карлуковския свят на чудесата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Карлуковския свят на чудесата

    Изминалия уикенд посетих карстовия район около село Карлуково и околията му и направо попаднах в "Светът на чудесата".
    Въпреки, че като територия този район е сравнително малък, любопитните обекти, които може да види тук човек са наистина много.

    Преди няколко месеца моя приятелка ми подхвърли за Карлуково, че иска да го разгледаме и че има интересни места, без въобще да подозирам за какво става въпрос.
    Основният магнит е пещера "Проходна" и феноменът "Божиите очи". Толкова и знаех.

    Една вечер седнах пред компютъра и се зачетох по разни сайтове свързани с Луковит, Карлуково. Отмятах си всяко едно място за което се споменаваше и привличаше интерес. Изпаднах в тих потрес, като видях първоначалния списък, който включваше над 20 обекта!

    -Пещера "Проходна"
    -"Божиите очи"
    -Скален манастир "Света Марина"
    -известната психиатрична клиника за душевно и умствено болни "Карлуково"
    -Местност "Задънен дол"
    -Местност "Струпаница"
    -Скален феномен "Провъртеник"
    -Скален манастир "Свети Никола"
    -х.Провъртеник
    -Каменните къщи в стил "семейство Флинстоун"
    -Панорамна площадка над гара "Карлуково"
    -Тектонския гребен "Калето" над село Реселец
    -Пещера "Темната дупка" Реселец
    -Местност "Пропадалото"
    -Водопад 'Скока"
    -Скален феномен "Прозорците"
    -Скален феномен "Реселешки Кукли"
    -Природен феномен "Червеница"
    -Природен феномен "Дупката" село Ъглен
    -Скално образование "Слончето" Ъглен
    -"Голям дол" село Кунино
    -Праисторическо селище "Самуилица"
    -Ждрелото на река Ръчене
    -Карстов извор "Златна Панега"


    Със сигурност изпускам още, защото интересните места са страшно много.

    Трудно ми бе да подредя маршрут, защото никога до този момент не бях идвал в района на Карлуково. Изброените обекти са пръснати в радиус от 30км в околията около град Луковит и село Карлуково.
    Има доста за ходене пеш, основните пътища са асфалт, но има и черни пътища, затова най-добре с джипка и здрави крака, но може и с лека кола и здрави крака. Резервен вариант, ако не разполагате със здрави крака и да дойдете с преспиване и за два дни.

    Започнах да кроя план за посещение. Много ме съмняваше, че в рамките на един ден може да се види всичко. Реално не може, а и човек само ще загуби, ако бърза да обикаля. Как разбрах това ли?
    Познахте! Аз бързах и се опитах без подготовка да разгледам всичко за един ден. Не успях. Успях, обаче да се влюбя в този район и стана така, че за 3 дни го посетих 2 пъти и кроя скорошно 3-то посещение.

    Взех си един петък отпуск и отпрашихме с майка ми, кученцата и един от най-добрите ми приятели към Ябланица. Разчитах на приятелчето, защото трябваше да търсим всичко. Снимах, обикаляхме, удивихме се, изморихме се и в края на краищата не успяхме да обиколим всичко, а чувството "трябва да дойда пак" се вклини в мислите ми. Силно впечатлен от видяното издържах само ден - съботата. Още на следващия ден - неделя с колеги пак дойдохме и обиколихме всичко, като този път не се лутах толкова и посетихме и нови места. Сега нямам търпение да напиша този пътепис, да споделя снимките си и пак да дойда по тези места.

    "Светът на чудесата" - това важи за цяла България и с голяма сила за Карлуковския район.
    Споделям снимките си миксирано - най-доброто от двете ми посещения. Старах се макар да повтарям местата, да снимам от различен ъгъл и под различна светлина видяното.
    При второто ми посещение в неделя имах лошият късмет да получа повреда в обектива и да остана без автофокус. Доста снимки направих с ръчен фокус, а доста се размазаха и изтрих :-(

    От София тръгнахме в 7 часа.

    Пътят по магистралата до Ябланица профуча неусетно. Подминаваме Ябланица и се запътваме по шосето към Луковит. В село Румянцето има отбивка към село Карлуково.
    Пролетта тук е доста по осезаема от тази в Софисйкото поле. Него ден предвиждаха 28 градуса температури и още от сутринта беше доста топло.







    След като се премине през селото на изхода му се намира прословутата пещера "Проходна". Доколкото четох това е най-достъпната е лесно проходима българска пещера. Дълга е над 250 метра и един от входовете й е най-големият пещерен вход в България. Имахме късмет и в двата дни да изпреварим другите посетители. В петък малко след нашето посещение пристигнаха два автопбуса с малки деца, а в неделя паркингът пред пещерата около 10 часа беше от поне 20 автомобила. Препоръчвам да сте тук около 9 часа.

    Входът на пещерата е огромен и висок над 30 метра.





    Погледнат от вътре, навън



    Точно в средата на пещерата се вижда феноменът "Божиите очи". Двата естествени отвора са с много сходна форма. Интересното е, че погледнати почти от всеки ъгъл изглеждат различни, може би защото скалната маса около тях е доста дебела.
    Липсата на други хора допринася много за тайнственото, величественото и мистичното чувство при влизане в тази грамада.
    Студ и влага лъха през грамадният отвор, пърхат гълъби, чува се дори как се разбиват капките вода откъснали се от скалите.

    "Божиите очи"

    Мечтаех да имам своя снимка тук :-)







    През "очите" влиза доста светлина и осветява огромната пещера



    Човек се губи на фона на огромния пещерен обем









    Изходът от другата страна







    Пътеката отвъд изходът води до пещерния дом и скалният манастир "Света Марина", така че може да направите един импровизиран кръг и да се върнете в изходна точка, ако сте паркирали пред пещерата.
    Ние, обаче се върнахме и погледнахме "очите" и отгоре.








    По малки пещерни отвори, но задънени.









    Капки откъснали се от тавана се разбиват на пръски.



    Малко язовирче се кипри на близката поляна



    Изкачваме се пак до пътя и се запътваме да погледнем гледките от горната страна на пещерата





    От тази снимка може да добиете представа колко е голям най-големият пещерен свод на наша територия.



    Пътеката над пещерата е доста трудна за преодоляване











    "Очите" погледнати отгоре. Има парапет и площадка за наблюдение. Лятото тук ще е голям змиярник, така че да го имате предвид, ако посещавате това място през летните дни.





    Над едно от "очите" има дори площадка за наблюдение.











    От площадката на пещерния дом. Психиатричната клиника "Карлуково". Гледахме я доста време, наблюдавахме хората в нея и се замислихме....колко е прекрасно да си здрав!!! Това е най-голямото богатство!





    Изключително красив район







    Гара "Карлуково" и каменоломна разположена само на километър от гарата. Поточната линия направо товари вагоните.



    Река Искър. За любителите на офроуда покрай нея и клиниката тръгва черен път, който води в село Кунино. Не го включих в плана, но следващото ми посещение ще минава точно оттук.





    Страхотна пролет, топлина и пробуждащият се живот и аромати. Обожавам!



    Поглед към долината водеща до пещерата.







    По леко екстремната и интересна пътечка към скален манастир 'Св. Марина"



















    Горе над нас се вижда площадката от която по-рано наблюдавахме околията.







    Забелязах в далечината над гарата панорамна площадка.



    На път в търсене на пътя до нея. Първият ден карах през полетата, но после открих , че се стига по тесен асфалтов път, който в последният половин километър става черен.



    Поглед от площадката и беседката. Страхотно място! Задължително се качете до тук. Най-вдясно високата скала е скалният феномен "Провъртеника". Долу под нас до пътя е местността "Струпаница" образувана вследствие на голямо земетресение.





    От тунела под нас излиза влакчето





    Оттук се вгледах в скалите насреща и съвсем бегло съзрях контурите на този уникален манастир - Свети Никола. Това е снимка с максимален зуум. Толкова добре е прикрит и в цвета на скалите, досущ като хамелеон.
    Предположих и откъде може да се стига до него и не сгреших. Трябва да слезнете, пресечете релсите под моста, да завиете наляво, да отидете до самата клиника и покрай нея да завиете надясно и тръгнете по един много интересен път от другата страна на реката.



    Гордост е да построиш мост. Гордост е да построиш каквото и да е.



    Пътят за манастир Свети Никола.

    Всъщност забелязах по специфичната форма, стълбовете и нахвърляните траверси край пътя, че това е бивш железопътен маршрут. Страхотно, все едно бяхме влакче :-)
    Принципно се стига до тази порта, но може да ви я отворят (хижарят от хижа Провъртеник). Пеш е около 15-20 минути до манастира , а с автомобил 5. Проблемът е, че през уикенда пред тези порти се събират макс 5-6 коли и няма къде да се обърне.







    Изключително красив път







    Блатист район край реката. Точно оттук наляво тръгват над 100 стълбички до скалния манастир. Има табели.







    Манастир "Свети Никола"





























    Страхотната гледка от манастира. Това пътче край реката обградено и от двете страни с вода ми привлече вниманието. Постройките в далечнината също са интересни - там са хижата, няколко частни домове и каменните къщи - къщата на Флинстоун.

    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Карлуковския свят на чудесата

    Панорамната площадка от която по-рано гледахме.





























    Върнахме се до гарата и поехме по прашния път покрай реката.



    Манстирът пак се озова срещу нас.







    Жабите май бяха в размножителния си период, защото бяха доста звучни.







    Стигнахме до "къщата на семейство Флинстоун"



















    Не се сдържах да разгледам и тунела.







    Петъчната жега



    Отправихме се към Луковит откъдето ни минава пътят. Всъчщност оттук , ако тръгнете към Червен бряг ще стигнете до село Реселец, а ако тръгнете надясно посока Ловеч стигате до село Ъглен. И в двете села има какво да се види, но по интересните места са в село Реселец.





    Хапнахме в Луковит













    Неизмазаните къщи огряти от залезното слънце ми харесаха за снимка.



    Посока Червен бряг след който хващаме към село Реселец.





    Минавате през селото и поемате покрай (барата) реката към планината. Тук по нагоре ще откриете много интересни места. Еко-пътека "Тектонски гребен "Калето"

    Цитат от интернет:

    Уникалният природен феномен представлява район с дължина приблизително 750 метра и широчина 30-40м. Отвсякъде го обграждат отвесни скали. До него води новосъздадена екопътека, чието първо разклонение води към върха на скалното възвишение "Калето". По пътя може да се видят останките от късно античната крепостна стена и находища на див чемшир, билки и горски цветя. Съвсем скоро се стига до пещери, причудливи скали, тук е и скалното образование "Гъдулката". Преминава се покрай "Отсечената скала" – голям, леко наклонен монолитен блок, за който местните хора разказват легенди.

    Най-популярната е за девойка, не пожелала да приеме турската вяра и се хвърлила от върха на скалата. От мъка скалата се разцепила. Най-характерната пещера по маршрута е "Темната дупка" - Пещерата има форма на тристенна пирамида с височина около 70м. Единият ръб представлява тесен вход за пещерата, която е тъмна и студена през летните горещини, вследствие на силното въздушно течение, което става в нея. Подът е неравен и има форма на равнобедрен триъгълник с бедра по 15м и основа около 25м. Пътеката преминава през друга забележителност "Кошарата" (в миналото това място е било кошара, оградена от едната страна от скалите) - тук може да поседне за отмора, но не за дълго, тъй като е много студено. По поречието на река Ръчене са изградени места за отдих, беседки, мостчета. Самата река е много живописна с естествени прагове, водопади и красив син цвят.


















    Много приятно място



    Входът на пещера "Темната дупка - Реселец". Много тясна пещера, която е дълбока над 200 метра и слиза 63 метра надолу.
    На входа става силно течение, а температурата на излизащия от нея въздух е смразяваща! Не посмяхме да влезнем повече от 20-30 метра. Много студено и хлъзгаво.











    Обратно по пътеката, която кръстихме "домино", заради специфичния звук на звучене при ходене по нея. Отвреме на време звучеше и сякаш стъпваме върху бирени бутилки и капачки.
    Парчета камъни с причудливи форми.





    Този район наричат "Пропадалото". Дълъг е около 300 метра и е широк 30-40 метра. Огромни късове скали са се разделили и потънали надолу с 30 метра.





    Поредната изненада. Не разбрах как се казва, но силно ме впечатли. Тясна пътечка межди скали, които са се откъснали една от друга.
    Страхотно бе да се разходим между тези канари. Пътечката има изход в горната си част и може да се покатерите на панорамно място.























    В горната част на пътечката се качихме на тази скала.



    Откри се феноменална гледка. Нямахме думи!!!













    Пътеката върти кръг около района със забележителностите. По тези стълби от разрушената хижа може да стигнете до руините на крепостта "Калето" и до още по-панорамна гледак към "Пропадалото"







    Скалният феномен "Гъдулката"



    "Прозорците"







    Пътеката води и до други места, които за съжаление нямахме време да посетим. Поех бързо обратно към село Реселец, откъдето тръгва стар асфалтов път към село Кунино. Другата връзка с Кунино и от Карлуково, покрай психиатричната клиника и покрай реката, но по черен път.
    Последно редактирано от verter; 07-04-16, 21:19.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: Карлуковския свят на чудесата

      Пролетта тук е доста по напред от тази в София.









      Над село Кунино. Това отсреща е входът към "Голям дол". Това е българският "гранд каньон"













      Заобиколих цялото село и си бях набелязал черен път по сателита, който да хвана и да ме заведе до задната страна на Голям дол.



      Трябва да се кара и през самото поле без път.



      Докато не се изправиш пред трази страховита гледка въобще не може да подозираш за съществуването на тази пропаст. Всичко езглежда равно с километри.



      Краят на "Голям дол". Отвесни скали 50-60 метра.









      Долу дори има езеро с малък водопад. Седиш и просто не можеш да повярваш на очите си. Наистина страхотно и величествено място.

      И още по интересно е, че долу има река, тръгваща от езерото. Има и пътека идваща от селото. И дръжте се...има пътечка, която стръмно води нагоре, покрай един процеп и вход на пещера, от която се излиза на гледка над каньона, а самата пътечка излиза на нашето ниво. Уникално звучи и мисля да се върна пак и да мина по пътечката :-)





      По стръмния сипей най-вляво между скалите излиза пътечката.































      Върнахме се през Мездра, а това са снимки от полетата край селата преди нея.








      Това пък са кадри от село Ъглен, което посетих през петъчната разходка и с което приключих деня.









      Скалната забележителност "Дупката" през която тече част от река Вит























      Тук сме над "Дупката"



      Дори имаше "прозорец" с гледка към нея този скален тунел през който тече реката.







      Това пък е скалният феномен "Слончето", което може би се вижда по-добре от друга гледна точка.









      Въздух и вода - живот



      Невероятна разходка, която силно препоръчвам на всеки, който я е пропуснал досега, като мен.
      Последно редактирано от verter; 07-04-16, 21:23.
      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
      0888/00-55-37

      Коментар


      • #4
        От: Карлуковския свят на чудесата

        Добре че си ти , та да видим красотите на България
        На нас клиренс ни трябва , не скорост

        Коментар


        • #5
          От: Карлуковския свят на чудесата

          Внимавайте от къде минавате. Ще падне някоя скала на главите ви или някоя пукнатина ще реши да се събере и после няма да има кой да пуска фотописи.

          За пореден път нямам думи. Благодаря!
          Последно редактирано от bullet_pk; 08-04-16, 10:45.
          Nissan Terrano 2,7 TDI

          Коментар


          • #6
            От: Карлуковския свят на чудесата

            Отново страхотно, Влади! Различен поглед на познати места и много нови и непознати за мен!
            Благодаря!
            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

            Коментар


            • #7
              От: Карлуковския свят на чудесата

              Благодаря!
              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
              Суперспам - спама на суперите

              Коментар


              • #8
                От: Карлуковския свят на чудесата

                Прекрасно! Толкова красота не бях виждала отдавна!

                Коментар


                • #9
                  От: Карлуковския свят на чудесата

                  Много интересно и красиво Благодаря.

                  Толкова много различни места си обиколил, че в един момент започнах да се "загубвам" из снимките

                  Коментар


                  • #10
                    От: Карлуковския свят на чудесата

                    Благодаря !

                    Коментар


                    • #11
                      От: Карлуковския свят на чудесата

                      Красота!
                      Благодаря за споделеното!
                      0осем9осем7шест0осем7едно
                      Миро

                      Коментар


                      • #12
                        От: Карлуковския свят на чудесата

                        Невероятни красоти благодаря.
                        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 163HP

                        Коментар


                        • #13
                          От: Карлуковския свят на чудесата

                          Страхотно, Влади. Благодаря за споделянето.
                          Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                          Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                          0885372997 - Дани

                          Коментар


                          • #14
                            От: Карлуковския свят на чудесата

                            Браво,уникални кадри, събудиха доста спомени в мен.Аз съм родом от Кунино и тези земи са ми доста познати,а в Голям дол съм израснал познавам всеки камък,като деца много ходехме из пещерите в района и по скалите и на Искъра и на барата и въобще....направо се изкефих на пътеписа.
                            За съжаление вече много рядко си ходя,иначе с удоволствие бих ви станал гид,има доста интересни места,само за Голям дол няма да стигне един ден.Благодаря
                            Все пак ако пак решите да ходите към Кунино звънни ще се опитам да дойда ако пък не ще пратя местен да ви разведе.
                            R R CLASSIC 35`,Ashcroft transmision,FOX racing shocks
                            AUDI A6 avant QUATRO
                            TLC HDJ 73 4.2td factory diff locks и климатиче

                            Коментар


                            • #15
                              От: Карлуковския свят на чудесата

                              Браво! Цар си на пътеписите. Така ме настрои, че пак ще отида да разгледам тия красоти, макар че обикалям района от 20 години.
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X