Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

    Здравейте,

    Всеки от нас се е срещал с проблема - повредени резби по двигателя или по други алуминиеви части на мотора, което поне за мен е доста дразнително и проблемно.
    Пробвал съм резбови вложки(успешно), но все пак предпочитам да предотвратя подобни проблеми, вместо успешно да ги поправям.
    Повечето майстори редовно използват израза - Аз си имам вграден динамометричен ключ и не ми трябва друг, обаче като се прецака някоя резба всеки повдига рамене.
    В упътванията на мотоциклетите си има сила за стягане за всеки един болт, но като се има предвид, че ползваме техники, които не са първа младост имам един въпрос:
    Винаги ли се стяга със силата, която е описана в упътването или това е докато резбите са по-нови и след време трябва да не се стяга толкова много.
    Целта ми е да ползвам този ключ за почти всички болтове, които се налага редовно да развивам на кросов мотор.
    Интересуват ме мнения на хора, които имат достатъчно опит и използват динамометрични ключове.

    Предполагам темата ще е интересна и актуална за всички!

  • #2
    От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

    Здравей колега.
    Това с упътването и нютонметрите е хубаво но важи при идеални условия. При стари резби в алуминий ако се стяга по предписание почти винаги се къса резбата.
    ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

    Коментар


    • #3
      От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

      Първоначално публикуван от phatsmall Преглед на мнение
      Здравейте,

      Всеки от нас се е срещал с проблема - повредени резби по двигателя или по други алуминиеви части на мотора, което поне за мен е доста дразнително и проблемно.
      Пробвал съм резбови вложки(успешно), но все пак предпочитам да предотвратя подобни проблеми, вместо успешно да ги поправям.
      Повечето майстори редовно използват израза - Аз си имам вграден динамометричен ключ и не ми трябва друг, обаче като се прецака някоя резба всеки повдига рамене.
      В упътванията на мотоциклетите си има сила за стягане за всеки един болт, но като се има предвид, че ползваме техники, които не са първа младост имам един въпрос:
      Винаги ли се стяга със силата, която е описана в упътването или това е докато резбите са по-нови и след време трябва да не се стяга толкова много.
      Целта ми е да ползвам този ключ за почти всички болтове, които се налага редовно да развивам на кросов мотор.
      Интересуват ме мнения на хора, които имат достатъчно опит и използват динамометрични ключове.

      Предполагам темата ще е интересна и актуална за всички!
      С ключеве от лидъл не става ,колкото по-скъп толкова по-точен ,с един ключ не става. Аз имам четири за различните групи по мотора.

      Коментар


      • #4
        От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

        Имам и постоянно използвам динамометрични ключове, но вероятността да скъсам резба е по-голяма с него, отколкото на ръка. Разбира се, на ръка не може да се докара необходимия момент, ако е важен за съответния елемент.

        Коментар


        • #5
          От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

          На времето в мото кроса , когато моторите бяха 2-тактови , никога не сме ползвали динамометричен ключ. Нито съм виждал някой от механиците да ползва , по-късно се оказа , че механиците са били ченгета , ама това е друга тема. Но в интерес на истината , времето между маншовете не беше достатъчно да се ползва динамометричен ключ. За 30-40 минути , трябваше да се провери всеки болт , да се сипе гориво , да се смаже веригата , да се почисти калта или прахта , ........ , да се пие глътка вода , да сложиш каска , ръкавици и очила , и да се наредиш на бариерата. Но скъсан бол и превъртяла резба имаше само по захващането на пластмасите. Ама и моторите едно време бяха други , японски.
          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • #6
            От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

            Има известна доза втеляване при използването на динамометричните ключове.Разбира се-имат си мястото на приложение-където трябва да си сигурен, че всички болтове са затегнати равномерно, или ако не трябва да се превишава даденото усилие за завиване.
            На други места важи максимата на мечо Пух. Въпрос на опитност и знаене кога и къде да се използва ключа.

            Ще ви дам само един пример-на първото "Бреслау" което беше изцяло на българска територия, техниците на Десо след ремонтите затягаха джантите на мерцедеса с динамометричен ключ, и на единия етап колелото изхвърча...
            Не, не са се развили болтовете на джантата, а тези на фланеца. Та искам да кажа, че колкото и да се престараваме-винаги изниква нещо което не сме предвидили, и то въпреки всичките ни старания ни проваля.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

              Здравей Колега,
              Щом смяташ, че ще бъдеш по-спокоен с динамометричен ключ, направи проучване и си купи приличен.
              Повечето колеги от форума са опитни като механици и може да се научи много от мненията им, има и такива, които ще намерят оправдание, че не са си купили такъв...
              Аз имам два, тъй както е казал колегата Жоро Пашов, няма да намериш един, който да е универсален и най-вече точен. Поддържам мненията обаче, че за определени случаи не е подходящ.
              Поздрави

              Коментар


              • #8
                От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

                Първоначално публикуван от ЖОРО ПАШОВ Преглед на мнение
                С ключеве от лидъл не става ,колкото по-скъп толкова по-точен ,с един ключ не става. Аз имам четири за различните групи по мотора.
                Определено с един не става, заради обхвата на ключа, но не знам как реши съм си взел ключ от Лидел.

                Коментар


                • #9
                  От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

                  Между другото аз имам ключ от Лидъл, гола вода е не става с него...вчера сменях маслото на един спортен мотор викам чакай да стегна с ключа пробката...Греда,на най-ниските нютонметри не сработва.Предполагам дефектен,ще се наритам тия дни да го върна.Иначе за отговорни болтове е добре да има динамотричен ключ,глави,лагери и тн.За останалите е безсмислено по моторите де.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

                    Те динамометричните ключове от Лидъл са за стягане на джанти!При него нещата са по-скоро ориентировъчни.Не може да очакваш от него друго!Той и за това е е 25 лв....
                    TLC 120 Prado
                    Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                    Коментар


                    • #11
                      От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

                      Някои и за джанти не стават - точно за джанти си бях взел такъв динамометричен ключ... На 110-120Нм работеше добре - 'на ръка' се усещаше, че затягането е равномерно...
                      Обаче на джипката усилието е 175Нм, и като врътнах нататък ключа, изведнъж се оказа, че не изключва при такъв въртящ момент (иначе по принцип май бе до 220-250Нм ключа)
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

                        Първоначално публикуван от jouzzin Преглед на мнение
                        Те динамометричните ключове от Лидъл са за стягане на джанти!При него нещата са по-скоро ориентировъчни.Не може да очакваш от него друго!Той и за това е е 25 лв....
                        И защо реши така?Работи в определен диапазон какво ще стягам си е моя работа.Просто не работи,а болт или гайка ако стягам с него на джанта съм ги скъсал като стой та гледай.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

                          Динамометричен ключ от лидъл имам,но никога не съм го ползвал,имам един стар с който стягам глави по колите когато се наложи ,за друго не ползвам такъв ключ,просто не се налага,то и по колите повечето са на обороти,само в края май искаше диноключ
                          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                          Анатолий Пейчинов o8875о9815
                          https://dvrbg.com/

                          Коментар


                          • #14
                            От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

                            По моторите почти всичко е алуминий или други леки сплави и никога

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            ...ако не трябва да се превишава даденото усилие за завиване.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Динамометричният ключ и неговото приложение при подръжката на мотора ни

                              Колега,то си е твоя работа,ама в ключа за 25 лв никой не ти гарантира,че отклоненията от това усилие е еднакво в целия диапазон.Докато при истинските ключове е гарантирано.Имам и Лидълски,и ежедневно работя с истински,от съвсем малки до огромни динамометри и виждам разликата.
                              Ванко,дали е алуминиеви или неалумин аз разликата не виждам.Щом мейкъра ти е казал че там трябва да е толкова стегнато за да има такава хлабина тоя лагер,значи толкова!Проблема там идва от разни майстори тип-стягай,нищо му няма,развалят се резби и тогава фтасва.
                              TLC 120 Prado
                              Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X