Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Навигация по черните пътища

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Навигация по черните пътища

    С Нюви66 и карта ORFM Topo се опитвам да накарам навигацията да ме прекара по черен път. За съжаление навигацията упорито отказва това и ми чертае маршрути по асфалт.
    За да демонстрирам, за какво става въпрос, направих един примерен маршрут между селата Лесковдол и Брезовдол. По асфалт разстоянието е 56-57 км:


    Прекият път е 7.5 км:


    С друга навигация нямам проблем да го настроя да ме прекара от там:


    Въпросът ми е: Какви настройки мога на направя на Нюви 66, за да ме прекарва по черните пътища?
    В момента настройките ми са:
    Карта
    - Превозно средство - тук само мога да сменя иконата.
    - Карта детайли: Повече (несъществено)

    Навигация
    - Режим на изчисляване: По-кратко разстояние
    другите опции са:
    "Най-бързо" - дава същия обиколен маршрут
    "Извън пътя" - не навигира (4.5км), а само показва посока - права линия


    "По-малко гориво" - определено не става това

    Отбягвания - изключил съм всички: Обратни завои, Магистрали, Фериботи, Бързи ленти, Непавирани пътища

    Платени пътища - Разрешаване (други опции: Винаги питай, Избегни)
    Последно редактирано от Alexfield; 18-03-16, 15:08.
    Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

  • #2
    От: Навигация по черните пътища

    Провери опцията "заключване към пътя". Вероятно е включена.
    Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

    Коментар


    • #3
      От: Навигация по черните пътища

      Тук проблемът не е в навигацията, а според мен в картата. Далеч не всички офроуд тракове, които са направени на пътища в ОФРМ са непрекъснати - даже и да изглеждат такива в някакъв мащаб.

      Отделно че софтуерът просто няма функционалността да съобразява категориите пътища - за пешеходци, мотори, атв и коли. Еле пък трудността на пътищата. Вероятно може да се направи нещо през параметрите за камиони, но не знам някой да го е правил в картата.

      Коментар


      • #4
        От: Навигация по черните пътища

        Първоначално публикуван от didogen Преглед на мнение
        Провери опцията "заключване към пътя". Вероятно е включена.
        Опцията "заключване към пътя" е чисто визуална - дали да те показва на пътя или там където си мисли че си. Не влияе на вземането на решение през къде да мине.

        Коментар


        • #5
          От: Навигация по черните пътища

          И аз мисля, че проблемът е в картата - не че има прекъсвания, а че софтуерът се опитва да ги избягва. Ще се радвам да започнем дискусия по този въпрос, който да доведе до някакво подобрение на продукта, така че да бъде по-удобен за ползване.
          Направих си експеримент. Скъсих отсечката само до червения път. Маршрутът стана 62 км.



          А навигацията упорито иска да ме прекара по асфалт. Прегледах картата в най-големия мащаб - 15м и не видях прекъсвания. Според мен проблемът е, че не иска да рутира по червени пътища.
          Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

          Коментар


          • #6
            От: Навигация по черните пътища

            Друг пример от същия район:
            Зададох от разклона между Лесковдол и Брезовдол до връх Издремец:


            А път си има - само дето се вижда при мащаб до 500м
            Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

            Коментар


            • #7
              От: Навигация по черните пътища

              Здравейте,
              открих следните указания по зададеният въпрос:

              Как да използвам офроуд пътищата отбелязани на картата? обновена


              2010-02-14 14:05:50
              Ако искате да съставите маршрут, който да преминава и през черни (офроуд) пътища, трябва да смените типа на превозното средство в навигационните настройки на уреда от 'Автомобил' на 'Специален транспорт' или 'Пешеходец'.

              Методът за навигиране също трябва да се промени на 'По-късо разстояние' или 'По път за разстояние'. Уверете се, че в меню 'Отбягвания' няма включена отметка срещу 'Непавирани пътища' или 'Черни пътища', както и срещу 'Обратни завои'.

              https://offtheroad.karta.bg/news/184...%82%D0%B0.html

              Коментар


              • #8
                От: Навигация по черните пътища

                Колега и така не става! Уредът е Гармин Нуви 2595.

                Коментар


                • #9
                  От: Навигация по черните пътища

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Тук проблемът не е в навигацията, а според мен в картата. Далеч не всички офроуд тракове, които са направени на пътища в ОФРМ са непрекъснати - даже и да изглеждат такива в някакъв мащаб.

                  Отделно че софтуерът просто няма функционалността да съобразява категориите пътища - за пешеходци, мотори, атв и коли. Еле пък трудността на пътищата. Вероятно може да се направи нещо през параметрите за камиони, но не знам някой да го е правил в картата.
                  Бозата е в софтуера, не в картата.
                  Отваряш същата карта в Basecamp. Правиш рут между двете села - при зададени само начална и крайна точка. Софтуера го прекарва, както Алекс показва, 56 км асфалт.
                  Променяш типа на превозното средство на "Offroading" и пак задаваш двете села. Тогава софтуера те рутира през червените тракове и разстоянието става 6,5 км. Найс, а?

                  Обаче - този режим в Нувитата е некъв хелл. Зададеш ли Offroading, чертае една права към дестинацията и тва е. Дори не е и азимут, линията си остава начертана, независимо че ти си встрани от начертаното.

                  Нещата се получават, ако режима на изчисление е По-кратко разстояние, а се смени превозното средство от иконката на главния екран - горе, до указателя за сила на сигнала - от Автомобил, на Пешеходец /проиграх го на нувито за същия преход Брезовдол-Лесковдол/. Тогава обаче, навигацията ще те прекара по всякакъв път в картата - АТВ, Мотори и дори Пътека, което ме е вкарвало в изключително "весели" ситуации.

                  НО - НЕ ВИНАГИ ТОВА РАБОТИ.

                  След /не/известно време, машинката забива в този режим и се ресетва. Тогава пак почва да чертае едни прави линии и не ще да рутира, каквото и да правя. И така, до някое следващо ресетване, когато гармина почне да минава по червени /и други/ рутове.

                  Спасението - предварителна подготовка в Бейскамп или Мапсорс. Само че, правенето на рут там, не е панацея. Нувито пак се опитва да вкарва индивидуално творчество. При експедицията това лято, още първия ден, предварително зададения рут изведнъж изчезна, в средата на генгерлика. Аз съм на единствен червен трак, до следващата точка са 5 км по него, Нувито ме рутира вероятно по асфалт - 86 км. Не можах да го излъжа по никакъв начин.
                  За сега, най-сигурно за целта е предварително в Бейскамп да се прави рут, който да се конвертира в трак и така да се заложи в нувито. И никакви своеволия от страна на Гармин.

                  За мен проблема е софтуера на машинките и бъг или скопяване на режима "Извън пътя", който според мен трябва да МОЖЕ да рутира по червени, сини и зелени тракове. Естествено, може и да е несъвместимост между тези тракове и софтуера на нувитата, т.е. в картата да се промени нещо, за да ги интерпретира правилно софтуера, не знам.

                  Машинката ми е 2595.
                  Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

                  www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

                  Коментар


                  • #10
                    От: Навигация по черните пътища

                    Първоначално публикуван от Веселин Русев - Vesur Преглед на мнение
                    ... За мен проблема е софтуера на машинките и бъг или скопяване на режима "Извън пътя", който според мен трябва да МОЖЕ да рутира по червени, сини и зелени тракове. Естествено, може и да е несъвместимост между тези тракове и софтуера на нувитата, т.е. в картата да се промени нещо, за да ги интерпретира правилно софтуера, не знам.

                    Машинката ми е 2595.
                    Няма бъг, а по-скоро объркване при използваните понятия. Режим "Off road" (Извън пътя) в гарминските уреди (поне в тези, които съм пипал досега), както и в Mapsource означава съвсем буквално навигация извън пътя. Т.е. движение изобщо без път, при което GPS-ът ти дава посоката към следващата точка по права линия (най-късото разстояние). Това е на практика движение по азимут и, въпреки наличието на "off road" в името е съвършено различно от опцията "Offroading" в "Activity profile" на Base camp. Опцията с аналогично действие в Basecamp се казва "Direct".
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Навигация по черните пътища

                      Така е. Но, не би трябвало да е така
                      Според мен логиката на машинките трябва да е, при избиране на превозно средство "пешеходец" - да си чертае правата линия до дестинацията.
                      При залагане на Офроудинг като режим на изчисление обаче, и превозно средство - кола, би трябвало да рутира по всякакви пътища.
                      Това е елементарната логика, ама вероятно има и по-елементарна , щом машинката не иска да рутира по червени тракове.

                      В случай, че си на червен трак нейде и зададеш следваща точка, рутира по червения трак. В един следващ момент, както си пердашиш весело напред по зададения от гармина трак, нувито изведнъж преизчислява и пак те хвърля неусетно в обход с десетки километри по асфалт. Баси режима Най-кратко", нали...

                      Мен също ми е интересен казуса и се надявам някой да даде истинско решение на проблема.
                      Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

                      www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

                      Коментар


                      • #12
                        От: Навигация по черните пътища

                        Първоначално публикуван от Веселин Русев - Vesur Преглед на мнение
                        Така е. Но, не би трябвало да е така
                        Според мен логиката на машинките трябва да е, при избиране на превозно средство "пешеходец" - да си чертае правата линия до дестинацията.
                        При залагане на Офроудинг като режим на изчисление обаче, и превозно средство - кола, би трябвало да рутира по всякакви пътища.
                        Това е елементарната логика, ама вероятно има и по-елементарна , щом машинката не иска да рутира по червени тракове.

                        В случай, че си на червен трак нейде и зададеш следваща точка, рутира по червения трак. В един следващ момент, както си пердашиш весело напред по зададения от гармина трак, нувито изведнъж преизчислява и пак те хвърля неусетно в обход с десетки километри по асфалт. Баси режима Най-кратко", нали...

                        Мен също ми е интересен казуса и се надявам някой да даде истинско решение на проблема.
                        Пак ти казвам, че смесваш профил Offroading в Basecamp и начин на изчисляване "Off road" в уреда. Едното няма нищо общо с другото. Във втория случай посмъртно няма как уредът да те рутира по какъвто и да било път или пътека.
                        Изобщо, голяма грешка е да си мислиш, че като си направил маршрут на компютъра (с Бейзкамп или Мапсорс) и го метнеш на уреда, навигацията ще те води непременно както си видял на компютъра. Уредът изчислява маршрута съобразно своите настройки. Т.е., ако на компа софтуерът ти е настроен да смята маршрут с опция "най-бърз", а на уреда е сложен "най-къс", то той ще преизчисли маршрута съобразно своите настройки. Съответно, като избереш профил "offroading" в Бейзкамп, софтуерът ще активира навигация по непавирани пътища и ще избягва асфалта, но това ще е валидно само докато гледаш маршрута на компа. Ако на GPS-а, примерно, е активирано избягване на непавирани пътища, той ще ти смята маршрута само по асфалт.

                        Едно от решенията ти си го споменал по-горе - маршрутът се конвертира в трак и караш по него, стига GPS-ът ти да позволява това. Друг вариант е да набиеш достатъчно на брой междинни точки в маршрута, така че да парираш всяка самодейност на софтуера на навигацията.

                        А за режим "Пешеходец" изобщо не си прав. В нормалния случай пешеходците също ще се движат по улица, път или туристическа пътека и ще предпочетат навигация "завой по завой".
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Навигация по черните пътища

                          Първоначално публикуван от Веселин Русев - Vesur Преглед на мнение
                          не би трябвало да е така
                          Според мен логиката на машинките трябва да е, при избиране на превозно средство "пешеходец" - да си чертае правата линия до дестинацията.
                          Личи си кой скоро не е ходил пеш.

                          Режимът "пешеходец" просто пренебрегва всички ограничения на заложените пътища - еднопосочни улици, ограничения по габарити, товароносимост или изцяло затворени за МПС. Повярвай, крайно тъпо е да тръгнеш пеш да заобикаляш 2км ограда (40 мин за повечето хора), за да установиш че свършва в река или в оградата на друг индустриален имот и трябва да се върнеш и да опиташ от другата страна. А ако GPS те е рутирал правилно за пешеходец ще знаеш че не трябва да се връщаш защото от другата страна съвсем няма минаване.

                          Да перефразирам Файнман - преди да даваш съвети на пешеходеца, запознай се с проблемите му.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Навигация по черните пътища

                            Купете си туристически GPS etrex, Oregon, CSX........ тогава ще ви се получи, Гармин е една чудесна марка която може да ти скъсат нервите защото всичките им модели са фрагментирани за не можеш с един уред да правиш всичко, има такъв, казва се Монтана и струва колкото кола?! С автомобилен навигатор оф-роуд не става. Опитах с няколко модела, не става.
                            Grand Vitara 2.5 V6 кармазъ с доста подъл теглич.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Навигация по черните пътища

                              На мен взе да ми се изяснява проблемът.
                              Имам един от най-първите смартфони: Нокиа 5230 със една бойна версия Symbian версия GMobileXT. Там имам меню Settings -> Routing -> Calculate routes for (изчислявай навигирането за):
                              - Car/Motorcycle (кола/мотор - опитва се да те свали на асфалт)
                              - Truck (камион - също асфалт)
                              - Bus (автобус - също асфалт)
                              - Emergency (линейка - навигира по червени тракове)
                              - Taxi (такси - също асфалт)
                              - Delivery (доставки - някакви странни нелогични маршрути чертае - хем са по черно, хем са обиколни)
                              - Bicycle (колело - навигира по червени тракове)
                              - Pedestrian (пешеходец - навигира по червени тракове)

                              В Settings -> Routing -> Routing preference (режим изчисляване) имам следните опции:
                              - Faster time (най-бързо)
                              - Shorter distance (по-кратко разстояние)
                              - Off road (извън пътя)
                              Независимо коя опция избера, ме навигира по червения маршрут.

                              В Settings -> Routing -> Avoidance Setup (отбягвания) има доста опции:
                              Carpool Lanes (бързи ленти) / Feriries (фериботи) / Toll Roads (таксуване) / Traffic (трафик) / U-Turns (обратни завои) / Unpaved roads (непавирани пътища - черни) / Major Roads (главни пътища) / Medium Roads (средни пътища) / Minor Roads (локални пътища)

                              На новия ми смартфон Самсунг имам StreetPilot 2.37. Там доста са орязани опциите:
                              Опцията Transportation mode (изчислявай навигирането за) е изнесена в основното меню горе до чертичките на ГПС сигнала. Но са оставили само 2 опции:
                              - Automobile (кола - опитва се да те свали на асфалт)
                              - Pedestrian (пешеходец - навигира по червени тракове)

                              В Settings (Настройки) -> Навигация -> Режим на изчисляване има промени:
                              - Най-бързо
                              - По-кратко разстояние
                              - Извън пътя - това вече не навигира, а само чертае права линия

                              На отбягванията също са орязани някои опции:
                              Има ги: Обратни завои / Магистрали / Таксуване / Трафик / Фериботи / Бързи ленти / Непавирани пътища
                              Липсват: Major Roads (главни пътища) / Medium Roads (средни пътища) / Minor Roads (локални пътища)

                              С новата ми навигация Нюви 66 опцията Transportation mode (изчислявай навигирането за) е напълно премахната.
                              В Настройки -> Навигация -> Режим на изчисляване:
                              - Най-бързо
                              - Извън пътя - това вече не навигира, а само чертае права линия
                              - По-кратко разстояние
                              - По-малко гориво

                              На отбягванията също има промени:
                              Има ги: Обратни завои / Магистрали/ Фериботи / Бързи ленти / Непавирани пътища
                              Платени пътища са изнесенени отделно:
                              - Винаги питай
                              - Избегни
                              - Разрешаване
                              Трафик също е изнесен отделно

                              След известно лутане насам-натам открих на сайта на Гармин, че са решили да орежат опцията за избор на транспорт за една огромна част от новите си уреди. Повече инфо - тук
                              Накратко казано тези уреди нямат избор на транспорт:
                              Garmin Drive series, Garmin DriveAssist 50, Garmin DriveLuxe 50, Garmin DriveSmart series, nuvi 30, 40, 50, 60, 2407, 2408, 2507, 2508, 2509, 2609, 2707, 2708, 2709, 3507, 3508, 5000 series, nuviCam, and nuvi 295W

                              Там попадам и аз: nuvi 60 series

                              Ще пиша на поддръжката на Гармин, да видя, какво ще ми отговорят. Но не разчитам да направят нещо съществено по въпроса.

                              Надявам се Събин да вземе отношение по този въпрос и да предложи някакво решение. Защото описаният проблем ще обхваща все повече уреди.
                              На първо четене ми хрумва да се направи цялата републиканска пътна мрежа платена. Това така или иначе не е лъжа, защото за нея трябва винетка.
                              Разбира се, предложението ми е за версията OFRM Geotrade TOPO. Черните пътища и без това вече ги няма във версията OFRM Geotrade CITY.
                              Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X