Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

    Оня ден свалих от черната левите долни лайсни на вратите.

    Оказаха се запазени. При синята лайсната на шофьорската врата някога я е хванала липсата и са сложили самоделна, сгъвана от неръждавейка. Тази на задната врата пък е била преправена от дясна като че ли. Все едно - не е проблем при наличие на донор.

    Снощи колегата Петър ме зарадва с няколко детайла, които отдавна търсех. Попълних си комплекта меки вложки за вътрешните дръжко на вратите. При синята предните дръжки бяха сложени от дърво, а пък при черната левите са от Шкода 105/120, а десните - оригинални.

    Самите дръжки ги имам нови, остава да дам на тапицера да направи меките вложки.
    Чудя се какъв цвят да са - дали да са тъмно сиви, или бели?! Бели е по-красиво, ама май тъмно сивото е правилния цвят. Оригинално бяха бели, но само като си представя да пипна бялата дръжка с мръсна ръка (не е като да няма къде да се нацапаш по М21)...

    Седалките на колата са в оригиналната комбинация - тъмно сива кожа, бяла кожа и тъмно сив плат (само на зоната за седене) и бели кантове.


    Сивият плат не е оригиналният на квадратчета, но дълго го избирах и ми се струва, че съм уцелил.


    Салонът е един от характерните отличителни елементи на модификациите М-21М (експортна) и М-21Л (базова). Както е известно, те се явяват ранна трета серия и са произвеждани само три години - от 1962 до 1965г. След 1965г се произвеждат М-21С (за експорт) и М-21Р (базова).
    Та на моята ранна трета серия седалките имат бели ленти от кожа по частта за сядане, докато при по-късните, седалките са опростени и изцяло от плат (кожата остава отстрани). На вратите ранните са с по-сложни орнаменти, докато късните нямат релефната украса и имат по-изчистени лайсни.
    Ето я ранната кора с хромираните украси, които така ме кефят на конкретната синя Волга М-21М.




    Новите кори са в същата тъмно сива + бяла кожа като седалките (има си хас да не са). Оригинално основата е от пресован картон, който се криви от влагата и на никоя Волга май не е запазен в добро състояние.
    Тапицерът направи новите основи от шперплат, като всички отвори са разпробити по старите кори. Под кожата има слой вата, а от задната страна шперплатът е облечен с изкуствена материя против влага. Отворите в самата кожа ще си ги пробия, когато някой ден ги сложа на колата.
    Лайсните са си оригиналните от Волгата. На снимките не си личи много много, ама лъщят като на дявола окото.
    Тапицерът Трайчо бая ме забави - свали лайсните миналия декември и ми даде готовите кори след близо 11 месеца. Колко пъти му звънях и как съм го гонил, аз си знам. Той си има големи поръчки и моите кори си висяха. Но като ми ги даде, веднага му простих за цялото разиграване. Сега има да се шие таван... Да видим там какво приключение ще стане.
    Старият си е що годе здрав, ама за 53 години винилът е пожълтял.

    Коментар


    • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

      Колата има наистина страхотна линия и ще се получи перфектен ретро експонат!Тоя модел ми е любимия от руските машини ,също и 2101,добри машини.
      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

      Коментар


      • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

        Много хубава е Волгата!Радвам се как я правиш!
        УАЗ 452Д,ML270CDI,Ford Transit, DAIHATSU Terios, Волга 2410 GSM 0898677185

        Коментар


        • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

          А подгрева на задното стъкло, оригинален ли е... би ме учудило ако е това е така за кола от 60 те, но пък като са правели за експорт - знаеш ли?
          По спомени от края на плановата икономика, подобни глезотийки се намираха много трудно само по редките тогава бит пазари или внесени от виетнамци или случайно от тираджии... и освен лада седмица ( преди да излязат Самара и "нов москвич" ) други коли май го нямаха.

          Коментар


          • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

            Първоначално публикуван от Pancho77 Преглед на мнение
            А подгрева на задното стъкло, оригинален ли е... би ме учудило ако е това е така за кола от 60 те, но пък като са правели за експорт - знаеш ли?
            ......... и освен лада седмица ( преди да излязат Самара и "нов москвич" ) други коли май го нямаха.

            ВАЗ -2104 /комби/ имаше.
            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

            Коментар


            • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

              Уникална е колата направена с мерак.
              Само глупакът разбира от всичко.

              Коментар


              • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                Подгревът, както и фаровете за мъгла, които отначало бяха на предната броня, са дело на първия собственик. Някога се продаваха ленти за подгрев, които се лепяха на задното стъкло. Имам и друго задно стъкло, ако не изчистя това от лентите. Не смятам чак толкова да я карам на студено, пък и стои неестествено на кола от 60-те. Иначе на Волга 24 против запотяване на стъклото има цяла система с вентилатор в багажника, която всички махат, за да набутат голяма газова бутилка.
                Първата Лада със сериен подгрев на задното стъкло е Лада 1600 от 1976г. Там на част от колите слагат, на повечето - не. Вече на 5-ци и 7-ци подгревът беше по-масов.
                Вартбург делукс също има с подгрев. Полски ФИАТ също е с подгрев. Шкода 120ГЛС също има по спомени.
                За фаровете за мъгла се колебая, но като че ли ще сложа. Имам комплект кръгли хромирани халогени ГДР производство в кутията. Изглеждат много добре. Имам и съветски жълти с черни тубмести корпуси от някакъв рейс.
                На 21 би следвало ако има халогени, да са кръгли и с хромиран корпус, ми се струва. Така и така е с алтернатор.

                Коментар


                • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                  Леко полеко проектът се движи.



                  И вече на филер:




                  Сега се прави лявата страна.

                  По отношение на цвета имаме напредък:




                  По запазения участък от арматурното намерихме фабричния цвят на Волгата. Отговори на нещо, наречено Turquoise Blue - Тюркоазено синьо. Колегата не се стърпя и направи предния капак.
                  На снимките с телефон трудно може да се предаде точния цвят, но на живо много ми харесва. Има лека зеленикава и петролна нотка.
                  В крайна сметка М21 имат няколко различни сини цвята и тази изначално ми хареса (както казах, вътре се беше запазил правилния цвят). Този въпросния цвят е от по-ранната цветова гама на Волгите (колата е ранна трета серия, късните са с друго синьо).
                  Сравнено с отвън, разликата е огромна. Все пак колата е на 54 години и никога не е била пребоядисвана, с изключение на задните калници и праговете.
                  Ето как изглежда зоната под една от дръжките, сравнена с останалата боя, горяла на слънце.

                  Коментар


                  • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                    Отдавна не съм писал.
                    Накратко - на път съм да завърша Волгата. Боядисахме я, сглобихме я (няколко месеца приключения). Харесва ми как стана.

                    В събота я закарах на преглед. Хубаво време, хромът блести, новата боя изглежда така, както винаги съм си представял, че трябва да изглежда една нова боя...


                    Прегледът премина без никакви изненади. Спирачната система е нова (вече на две години, ама все едно - сменена изцяло тогава). На валците 54-годишната Волга се представи на нивото на съвременните коли. Спира жестоко, с минимални разлики ляво / дясно колело. За система с 4 барабана и ръчно регулиране на хлабините, резултатът е повече от отличен. Ръчна също има, за разлика от повечето 21-ци.
                    Оттам нататък - нов двигател, нови светлини... Всичко работи както следва да работи.
                    Ето ме вече с проверена Волга, запалил съм де що фарове има.


                    Врътнах едно кръгче из квартала, всички й се кефят. Предстои довършване на интериора в близките дни. Идеята е в средата на август да имам напълно готова Волга.





                    Коментар


                    • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                      Ще се радвам някога да я видя на живо
                      На нас клиренс ни трябва , не скорост

                      Коментар


                      • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                        Красота!
                        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                        Коментар


                        • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                          Еха, красота, невероятна е станала, респект за труда и търпението

                          Коментар


                          • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                            Ще се опитам накратко да покажа как стигнах до тук. ГАЗ М21 се оказа може би най-трудния ми проект досега.
                            Та ето значи как изглежда 1 година ходене по мъките в картинки:





















































                            Останаха довършителни работи по интериора - да монтирам новия волан и новите копчета по таблото, да монтирам корите на вратите (тапицерът ги направил с 8мм по-дълги заради разкапания картон на старите, та сега ще се скъсяват), кори на багажника, да сложа газова бутилка с евро сонда... Мокетите нещо не ми се получиха, ще правя втори опит. И по ходовата част съм се подготвил с чисто нови ресори, амортисьори, биелети и така нататъка. Надявам се до средата на август да съм готов.

                            Коментар


                            • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                              Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
                              .......да сложа газова бутилка с евро сонда.......
                              Защооо

                              Да вложиш полкова труд и пари, накрая да сбъднеш мечтата си и да имаш истинска класика.. с гАзз

                              Коментар


                              • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                                Защото имаше вече монтирана газ. Гори да речем средно 15/100 бензин (20+ градско и 13-14 извън) и предвид, че не ми е за музея, ще си избие инвестицията в нова газ.
                                Ретро коли на бензин имам три в движение и още три спрени.
                                Не ми е никаква драма на кола, която така и така е правена (хубаво-лошо, все едно - глътна парите за нова Дачия) и винаги ще си личи, че е правена... Та затова - газ! Иначе, има нов бензинов резервоар и си работи чудесно на бензин. Но... При около 4000км на година са ми едно около 1500 лева само горивото. Що да не станат 800? За 10 години ако хвана да си сметна колко бензин съм налял за тия към 40000км с ретро колите ми... Купи и така и така по парадите ще ми дадат. Нямам къде да ги държа вече вкъщи.
                                И няма пълзящ слой бензин в колектора и така нататъка - на газ даже и работи по-добре. Тоя калпав карбуратор К-124 му е най-добре в ролята на дросел.
                                Последно редактирано от m_g; 24-07-18, 11:03.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X