Страница 2 от 13 ПървиПърви 12345612 ... ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 255

Тема: Глоба до 7 бона за незаконен тунинг на колата

Публикации
    542
    Точки (при гласуване)
    7

По подразбиране От: Глоба до 7 бона за незаконен тунинг на колата

Цитат Мнение на sonda Преглед на публикациите
    И теглич обаче, а това е най-масово !
    Цитат Мнение на Тедо /LJ73/ Преглед на публикациите
    Тегличът, ако е купешки, си има сертификат и евротабела, та не е проблем...
    .
    Сгъваем е точния израз. законен но когато не е необходим- в багажника.

В момента 99.9% теглича се ползва в помощ при паркиране. Дори много хора на жените си купуват кола с теглич или монтират за да могат да паркират.

Аз какво да направя за да се предпазя, да монтирам на предната ми броня шипове ?

Преди няколко седмици пред блока, една "мацка " с пасат (въпреки многото разстояние) си удари сериозно задната кола с теглича.
    Спрях я помолих я да слезе. Тя ми се сопна че нищо и нямало. Нагла, опита се да крещи. Обясних и съвсем възпитано че дали има или не проблем, ще прецени момчето с пострадалата кола, а аз ще и снимам колата и ще свидетелствам че е избягала от произшествието.
    Е .. Дойде мъжа й , много културен и приятен човек, извини се , обади се на застрахователите, направиха си протокол за регресионен иск по каско, Културно възпитано без нерви. Така и така всички плащаме застраховка, защо и беше на "тази" да се кара и бяга

Място
    София
    Публикации
    78
    Точки (при гласуване)
    8

Здравейте,

Още от закупуването на джипката датират и плановете да й бъде поставен лифт. Съвсем скоро мисля да се заема с това.
    Много ми е любопитно тези сертификати, които някои фирми продаващи "лифт китове" дават (възниква у мен и въпроса кои са тези фирми, тъй като не съм запознат) , заедно със самият кит, дали ще бъдат приети и уважени от родната милиция?
    Не мисля че би било нормално да сложат под един знаменател усилено окачване на джип и колите със неколкократно завишени конски сили.
    От друга страна, ако отидем на вариант - да се представят сертификати - то и богаташките хлапета могат да си "извадят" (изфабрикуват) сертификати за променените части - които са видими. За сменени маховици, валове и т.н. ГТП не виждам как ще ги хванат - трябва да ги пускат на дино тест Така излиза, че всички лифтнати джипове трябва да се санкционират, а момчетата със силов тунинг, може и да минат метър (ще си сложат сериозни гърнета и хоп - вече не прави впечатление на чичко милиционер, че е с тунинг).

Според мен трябва да има регламент, важното е той да бъде наистина работещ, приложим и правилно да отразява действителността.
    Несериозно е да спират джипка от движение за поставен шнорхел например, а съседското хлапе да си се вози с 250 к.с. опел астра.

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    44,263
    Точки (при гласуване)
    60

Някои шнорхели които съм виждал са си за спиране от движение. Особено на връщане от разходка.
    с мустаци големи, мускули големи, шамари големи, ооох...

silverfox е офлайн Старши участник | +ПЛ || ДВиП |
    | Модератор |
    Място
    Козлодуй
    Публикации
    6,359
    Точки (при гласуване)
    26

В България всичко се прави на парче, не се мисли изобщо и обикновено зависи от моментното настроение на медиите и желанието за повдигане на рейтинг на безкрайно некадърни политици. Така например, ако си повдигнете колата глобата може да е в пъти по-голяма от това да блъснете пешеходец на пешеходна пътека, а ако утрепете някой пиян, да се разминете с условна присъда, но ако превишите скоростта да влезете в затвора. И както винаги първо се налагат забраните, пък после се мисли как работата да стане законно... ако изобщо някой се напрегне чак толкова. За пример - прословутото къмпингуване - първо се забранява, после излиза някакъв да обяснява как по някое време щяло да се мисли, как да се развиват законните къмпинги. Смешните истории с луксозните коли движещи се с ескорт...и какво - ще забранят да се движат няколко коли заедно? Да не говорим, че те всички държавни автомобили вече влизат в тази категовия... такива ми ти работи. Едно време май се смееха само на един - сега има голям избор.
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

Публикации
    22
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране

Ето линк към по подробна статия по темата http://novinar.bg/news/globa-do-7-bo...xNTs4Nw==.html

Здравейте, прилагам цитати от съдебни решения, от тях става ясно че:
    - има действаща към момента разпоредба в ЗДВП, с която се санционира така наречения "Тунинг"
    - има и наредба за изменение в конструкцията -
    НАРЕДБА № Н-3 от 18.02.2013 г. за изменение в конструкцията на регистрираните пътни превозни средства и индивидуално одобряване на пътни превозни средства, регистрирани извън държавите - членки на Европейския съюз, или друга държава - страна по Споразу..., интересен е Чл. 3.
    (1)
    Изменение в конструкцията на ППС е:
    1.
    всяка процедура по промяна в техническите данни на ППС, посочени в свидетелството му за регистрация или в конструктивни или технически характеристики на ППС, които са заложени от производителя по време на неговото производство или които са били одобрени по реда на наредбата;
    2.
    добавянето на системи, компоненти, отделни технически възли и оборудване.
    (2)
    Не е изменение в конструкцията на ППС:
    1.
    промяната на цвета му;
    2.
    смяната на двигателя му с двигател от същия тип, марка, модел и код - когато има и неизменено окачване.

"Не може да бъде споделен обаче изводът на първоинстанционния съд, че това деяние може да бъде вменено във вина на санкционираното лице. Съгласно
    чл. 178, ал.1, т.2 от ЗДвПсе наказва с глоба този, който, без да спазва установения ред, изменя конструкцията на моторно превозно средство. Установено по безспорен начин е, че жалбоподателят не е собственик на автомобила, а към момента на проверката само го е управлявал. Същият не е могъл да знае, нито пък е бил длъжен да предполага, че конструкцията на автомобила не е изменена по установения ред. В производството по никакъв начин не се доказва, че жалбоподателят е извършил това изменение, нито, че е знаел, че не е извършено по установения ред."

"Тълкуването на горецитираните разпоредби, сочи, че изпълнителното деяние на това нарушение се осъществява, като деецът със свои действия причинява или инициира изменение в конструкцията на автомобила и то не е по съответния за това ред. В конкретния случай, от събраните по делото доказателства съдът приема, че не се установява жалбоподателят да е реализирал така вмененото му поведение т.е, той да е внесъл или да е станал причина /като е възложил на друг техническото изпълнение/ за изменение в конструкцията на проценото МПС.В АУАН и НП не е посочено обаче, в какво, според АНО, се състои изпълнителното деяние на твърдяното нарушение - т.е. дали свои действия и/или бездействия жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл.146, ал.1 вр. чл.178, ал.1, т.2 ЗДвП. Направена е само констатация, че автомобилът е с изменена конструкция, без да се сочи той ли е направил това изменение или не. В този смисъл още от самото начало на производството на жалбоподателя не са предявени всички релеванти факти и обстоятелства, всички съставомерни на нарушението признаци, което съществено е ограничило правото му на защита, т.к. той не е бил наясно с всички факти във връзка с които е следвало да организира защитата си и да ангажира доказателства."

"От доказателства става ясно, че е налице несъответствие, като автомобила е разоборудван. Дали обаче конструкцията на този автомобил някога е била променяна, кога евентуално е сторено това и при какви условия, не е било установено както в хода на АНП, така и в хода на съдебното производство. При така изложеното съдът намира, че липсват доказателства, от които да се установява по несъмнен и безспорен начин, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състав на нарушение по чл.138, ал.1 от ЗДвП."
    Последно редактиран от Чавдар (V93) ; 17-03-16 в 19:15

Място
    град Ловеч
    Публикации
    146
    Точки (при гласуване)
    10

Аз да попитам кита влиза ли в тунинга?Щото ако влиза,то половината коли са за глоби!

targa е офлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Варна
    Публикации
    6,736
    Точки (при гласуване)
    27

Цитат Мнение на biol Преглед на публикациите
    защо и беше на "тази" да се кара и бяга
    Щото напоследък са по алчни и нагли от мангалите.
    За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

Място
    Раднево
    Публикации
    2,392
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на targa Преглед на публикациите
    Щото напоследък са по алчни и нагли от мангалите.
    И някои са толкова кадърни/само някои/ три пъти назад три пъти удря една кола/бракувана/.
    Слезе момче от другата страна,и каза:Марш, сега ще ходиш пеш до нас!
    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
    Киа спортаж2000тди 98г
    Опел корса 1.7D исузо 98г.
    Каравана Аdria 390Q

Stany е офлайн
    Станислав Неделчев
    Утвърден участник
    Място
    Бургас
    Публикации
    229
    Точки (при гласуване)
    4

Аз ще дам само един пример:
    София - Бургас(по магистралата) го пътувам с Витарата(тунингована според законите) около 5 часа.
    Мои колеги, с Хонда ...(не тунингована) го прелитат за 2ч. и 7 мин....... И така, аз съм нарушителя и престъпника по родните пътища.
    Някой, ако се сеща за тежко ПТП, извършено с тунингован офроуд автомобил през последните няколко години, нека сподели.

Място
    до Своге
    Публикации
    462
    Точки (при гласуване)
    9

Интересно как всички с джипки скокнахте срещу бързите коли? Защо колеги вярвате че нещата са различни? Защо вие сте безопасни, а те опасни?
    Трябва единство и само това ще ни спаси! Аз лично съм за това всеки да може да прави каквото си иска, да минава технотест или какво там трябва(но да отговаря на изисквания по закон) не чичак по роднинска линия назначен на длъжност да ми обяснява "според него" какво било....Съответно да се плаща пътен данък според мощност, джипките да си имат формирано правило колко лифт, колко пътен данък и така. Старата приказка е "пламне ли къщата на комшията отивай да гасиш да не пламне и твоята!"
    И да нещата с дигнат джип са едни и същи с бегачките.
    Преди 7-8 години мой братовчед беше изгонен от технотест с Ауди 90 купе 2.2т около 300к.с. със сменено окачване и спирачки(Д2) в Швейцария с приложен документ за всичкия оптичен тунинг + всички модификации на колата. Буквално го питаха "кой си бе, че ще ми казваш тия боклуци колко са хубави"....Та докато се вярва че само нашия си тунинг мерак е добър няма да станат нещата. Подкрепа, разбиране, малко толерантност са правилния начин

Място
    Sandanski
    Публикации
    3,569
    Точки (при гласуване)
    23

Аз се сещам за поне няколко ПТП-та и дори със смъртни случаи , предизвикани от прекалено бавно каращи шофьори! Защото еднакво рисково е както непрекъснато да се налага да изпреварваш поради прекомерно високата ти скорост, така и непрекъснато да се налага да те изпреварват поради прекомерно ниската ти скорост. Дори може би създаващите колони от изнервени шофьори зад себе си са по опасни от бързаците.
    "Do not correct a fool, for he will hate you;
    Correct a wise man, for he will appreciate you."

Място
    София
    Публикации
    4,545
    Точки (при гласуване)
    15

Даскалов, всичко това е описано и регулирано с текстове от правилника - минимална скорост на магистралата и задължението при първа възможност да отбиеш в страни и да пропуснеш колоната.

П.П. Естествено, това мнооого рядко се спазва и то най-вече второто.
    Когато на готин пич му е кофти, това е блус. Когато на готин пич му е готино, това е реге.
    Когато на кофти пич му е готино, това е чалга.

Stany е офлайн
    Станислав Неделчев
    Утвърден участник
    Място
    Бургас
    Публикации
    229
    Точки (при гласуване)
    4

Цитат Мнение на sl.daskalov Преглед на публикациите
    Аз се сещам за поне няколко ПТП-та и дори със смъртни случаи , предизвикани от прекалено бавно каращи шофьори! Защото еднакво рисково е както непрекъснато да се налага да изпреварваш поради прекомерно високата ти скорост, така и непрекъснато да се налага да те изпреварват поради прекомерно ниската ти скорост. Дори може би създаващите колони от изнервени шофьори зад себе си са по опасни от бързаците.
    Тези няколко бавно каращи, са тунинговани джипки или?
    Ако има такива случаи с джипове(а сигурно има), то те са по-рядко и от самолетните катастрофи.
    Проблема идва, от вече нетърпимото и нагло-показно отношение, на самозабравили се люде зад волана на автомобили, надхвърлящи многократно по умствен капацитет, водачите си.

Място
    Раднево
    Публикации
    2,392
    Точки (при гласуване)
    6

Да започнем да караме,като луди ли?С караваната по магистралата максимум 80/90км.
    Какво значи някакво си време,ако стане белята!
    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
    Киа спортаж2000тди 98г
    Опел корса 1.7D исузо 98г.
    Каравана Аdria 390Q

Място
    Варна
    Публикации
    140
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на IvanVG Преглед на публикациите
    ...
    И да нещата с дигнат джип са едни и същи с бегачките....
    Ти да видиш...колко убити и ранени има от разни самозабравили се джигити и безсмъртни и колко от "дигнати" джипки?
    o888 37 63 69

Място
    Габрово
    Публикации
    1,487
    Точки (при гласуване)
    14

Чакайте малко колеги - объркахме конете с магаретата.Какво имам в предвид - така написано излиза че САМО в ДАИ или сегашната ИААА могат да ви дадът разрешение за тунинг.Проблемът е в това че много световно реномирани фирми за тунинг си имат сертификат за street legal в Европа или пък си нямат и изрично пише на продуктът че не е законно да се ползва на пътя.Финият момент е ако аз закупя такъв лифт кит със сертификат дали ще ми трябва разрешение от ИААА и ако те ми откажат какво правим - съдим ли се ,сърдим ли се или караме през просото?
    За протокола в Германия немските полицаи ми обясниха че не може да се кара сгуми BF Goodrich AT.А на мой колега в Швеция му направиха полицейски протокол за теглича на пасата.Спряха го и му казаха да го махне...да да ама не - той не се маха.Протокол до 7 дни да се махне.Дали в сервиз дали с брадвата - теглича долу - нямаш право да имаш теглич ако не теглиш нещо в момента.За това и техните се свалят.
    Сега - нямам нищо против разните наточени бегачки стига да спазват законът за движение по пътищата.И в Европа има и се движат по пътищата доста точилки.Хората обаче си карат с другите в трафика а който иска да се гони - има писти.
    Grand Cherokee 4.7 V8 Quadra Drive

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    31,293
    Точки (при гласуване)
    62

Цитат Мнение на Onzi Преглед на публикациите
    Много ми е любопитно тези сертификати, които някои фирми продаващи "лифт китове" дават (възниква у мен и въпроса кои са тези фирми, тъй като не съм запознат)
    TrialMaster например. Някои брони на AFN и другите известни фирми - също. Информация за това има по сайтовете им. Сертификата обикновено е за целия ЕС.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,627
    Точки (при гласуване)
    27

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Изобщо казано, проблем има...... Лично аз съм доста склонен да забравя за всички опити за лифт, ако в замяна изчезнат всички криви ксенони и продънени гърнета.....
    Цитат Мнение на Вещер Преглед на публикациите
    О дааа проблем наистина има.Особено когато в 2 часа през нощта мине продънено бмв тройка в късна тинейджърска възраст с чисто нови гуми втора употреба и единствено собственикът му си мисли че върви.Тогава ме избива на агресия ..........
    Цитат Мнение на Тедо /LJ73/ Преглед на публикациите
    Друго си е всеки дришльо да тури един кюнец вместо ауспух и като мине по улицата да ти писнат ушите... или пък да си сложи на джипката гуми от трактор и "роУбари" от тръби за скеле + задължителните пружини от вартбург и да кръстосва булевардите
    Цитат Мнение на IvanVG Преглед на публикациите
    Интересно как всички с джипки скокнахте срещу бързите коли?
    Ако така продължа от 3 страници трябва да цитирам 2 и полвина... Личното ми мнение, с което никой не искам да ангажирам, е че няма по-злощастно поведение от липсата на толерантност. Всеки който спазва ПОВЕЧЕТО норми е готов яростно да отстоява, че именно това което той не нарушаева е смъртния грях...
    Не знам за вас, аз не карам пил, но имам повече от двама приятели, изключително интелигентни и разумни хора които съм виждал да го правят...
    А Ясен веднъж беше казал, че дългото шофиране при над 35 градуса без климатик е по-опасно от каране след употреба на алкохол... склонен съм да му вярвам в голяма степен...
    Не карам с превишена скорост повече от 10 години, но не съм забравил, че съм го правил...
    Понякога не слагам колан....
    Карал съм повече от седмица с един изгорял стоп....
    Гумите на джипа ми, макар и малко са извън заводския размер....

Не ми е приятно когато се размина с кола с нерегулирани фарове, но ако се змаисля след като напсувам шибания боклук, който не си е регулирал фаровете не се чувствам много добре...
    Неделя 22 октомври 2017, гр. Варна
    Първа помощ при бебета и деца
    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=218934

Кольо е офлайн
    Цървул...
    Старши участник | Организатор |
    | ОС || +ПЛ || ДВиП |
    Публикации
    11,417
    Точки (при гласуване)
    35

Ей, хора...

Тук обсъждате неща които се обсъждат от тези които пишат законите. Или поне би трябвало да е така.
    Това коя кола(джип) с какъв тунинг е опасна, и с колко за движението е от значение когато се обсъжда дадения проект за закон. Тогава именно е важно да се вдига врява и да се задават тези въпроси.

Но при положение, че имаме приет и действащ закон-няма какво да се обсъжда-закона единствено се спазва! А ако закона не отговаря на реалните потребности на хората или времето-може да се промени, но това пак е в ръцете на тези които пишат законите. Та към тях трябва да е насочено всичкото внимание, а не да се обясняваме дали сме опасни на пътя, и кой е по.

Иначе на мен не ми се иска да съм нарушител на законите с бегачката, и ще се радвам, ако се намери някакво решение за узаконяване на "тунинга" по машините ни.
    Трябва да се въведат някакви правила според които машината е безопасна за околните, и след промените да се минава през тест за да се види доколко тези правила са спазени. И ако всичко е наред-машината става "street legal".
    Има ли желание-има и начин!

Място
    до Своге
    Публикации
    462
    Точки (при гласуване)
    9

А колко щета има от обикновени превозни средства?

Да караш бърза кола с тунинг те прави толкова идиот колкото и повдигнат джип. Всеки има етап от живота в който виждането му се сменя. На 20 исках да карам 250к.с. Астра, на 30 искам дигнат джип. Как да кажа на ентусиаст имаш мерак да прави модификация "идиот" на фона на чалга поколението гледащо да шмърка и пуши какво намери? Аз предпочитам да застана до тия хора с мерака за тунинг. Това че няколко идиота са се претрепали някъде понеже са се надрусали не може да слага всичко под общ знаменател(пък и е нормално човек да сгреши). Ама за да го разберем трябва да се престане с разговорите на ние и вие! Всички трябва да сме едно цяло, и всички трябва да плащат това което са поискали на една цена, по една схема на оценяване. Не аз за чип да плащам по-висок пътен данък а комшията да има 500к.с. Е-класа с пътен данък 30лв. и да минава преглед щото има негов пункт.

Далеч съм от това да казвам кое, как, но заставам зад идеята си че мерака за промяна на железата по един или друг начин ни събира. И за това нека поне ние с мерака, и хората с видимо променените коли, джипове, и тн. се уважаваме и подкрепяме. У мен всяко виждане на добре направена промяна предизвиква радост!

Страница 2 от 13 ПървиПърви 12345612 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Общинар предлага: Глоба, ако си сам в колата
    От acid rain във форум Екология, опазване на природата и планетата
    Отговори: 41
    Последно мнение: 23-07-14, 11:24
  2. Незаконен строеж или не???
    От ssaattyyrr във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 18
    Последно мнение: 19-09-12, 13:29
  3. Отговори: 13
    Последно мнение: 20-10-08, 09:07