Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Христо Ботев - цитат в Сорбоната. Мит или реалност?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Христо Ботев - цитат в Сорбоната. Мит или реалност?

    Здравейте!
    От известно време търся надежден източник на информация в нета, за това дали цитат от творчеството на Ботев е изложено редом с други признати за велики европейски поети.
    Много неща се казват от различни места, различни като версии също, което означава, че някои не са верни и че една от версиите е. Възможно е и никоя да не е вярна, това се опитвам да разбера аз. Различието във версиите които успях да открия са или в локацията на този цитат в Сорбоната или в съдържанието на самия цитат.
    В момента уча в Нант, Франция и след около месец ми предстои пътуване до Париж. Твърдо съм решил да се уверя сам на място за истинността на този факт, но за целта бих се радвал ако по-отрано намеря някаква информация по темата.
    Молбата ми е всеки който е ходил и в видял Ботев цитиран на стена/колона в Сорбоната, да сподели информация както и снимков материал ако разполага с такъв. Всъщност всякакъв вид информация би бил полезен, желанието ми е да се обобщи на едно място това което е разпиляно из нета и в спомените на хората. Аз лично помня как нашата учителка по литература ни го беше казвала не веднъж, тогава не съм го подлагал на съмнение, на скоро обаче репих да го потърся този цитат и да видя как е преведен Ботев на френски. Търсейки го открих, че никъде не се намира пряко доказателство за съдържанието и мястото на цитата, от там и тръгна любопитството ми за истинноста на факта като цяло.
    Благодаря на всеки, който ще отдели време и ще сподели каквото знае и разполага като материал по въпроса!

    П.П.
    Моля, не ме разбирайте погрешно, по никакъв начин не поставям под съмнение качествата на Христо Ботев, като поет и неговото признание в България и по света. Единственото което целя е да изясня за себе си, и тези които също прояват интерес към личността на Ботев и всичко свързано с него, истина или мит цитатът на Ботев изложен в Сорбоната.

  • #2
    От: Христо Ботев - цитат в Сорбоната. Мит или реалност?

    От любимия сайт на народа
    Най-известният мит е, че Ботевото четиристишие: „Настане вечер, месец изгрее...”от стихотворението „Хаджи Димитър” е изписано със златни букви на колона в Сорбоната. За съжаление, това не отговаря на истината. Не става ясно и дали някога е било факт или е легенда, създадена от желанието ни и ние да сме дали нещо на света.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар

    Активност за темата

    Свий

    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

    Зареждам...
    X