Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Налягане в гуми с по-голям размер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Налягане в гуми с по-голям размер

    Здравейте,

    В един американски форум попаднах на следната формула за определяне на налягането в гумите в случай че се използват неоригинален размер гуми.
    Някой има ли практически впечатления от тези изчисления?

    ...

    Take the max weight that the tire can support (on sidewall) and multiply that by 4. This gives you the total weight that all four tires can support. Next take the weight of your jeep and divide that into the total weight. You should get around 1.8-2 something. Now divide this number into the max psi stated on teh sidewall and you'll have your ideal air pressure. most 31" or taller tires can support light-truck weighted applications and jeeps are just too light, requiring only 1/2 of the max psi.

    For instance:
    2000 lbs at 50 psi max
    2000 x 4 = 8000
    My 4 cyl's jeep weight with add-ons: 3800 lbs
    8000 / 3800 = 2.1
    50/2.1 = 23.8 psi

    It's best to set the front tires a little higher due to the engine weight.
    25 front 23-24 rear

  • #2
    От: Налягане в гуми с по-голям размер

    Аз съм пас че. не разбирам езика -уфф колко съм проЗД.

    Коментар


    • #3
      От: Налягане в гуми с по-голям размер

      Това е един от теоретичните подходи. Ще те улесня ако ти кажа че идеално се смята по същия начин с килограми и барове. На практика при поставяне на по-големи гуми човек неизбежно прави компромис с една от функциите на гумите - еластичността с която реагират на неравности по пътя и оттам комфорта на пътуването.

      Ако надуеш големите гуми както е предвидено за малките, ще получиш същата (или съвсем малко по-широка) следа на петното на контакта. И ще друса.

      Можеш леко да намалиш налягането при което износването ще стане равномерно, но и по-силно от по-горния случай.

      Ако намалиш налягането така че да се смачкат пропорционално на малките, ще получиш много широка следа, от нея - повишено износване по бордовете и сериозен преразход на гориво. Но няма да друсат толкова.

      Коментар


      • #4
        От: Налягане в гуми с по-голям размер

        Аз също не можах да си го преведа добре,
        но ще кажа какво правя, като всичко, разбира се, е субективно, а посочените резултати са имперични.

        Конкретен пример:

        На моя джип му дават 2.1ат при гуми 235/75-15 или 255/70-15 при тегло 1980гк. празен.
        В момента съм с 255/75-15 и съм с 1.8ат, като в големите студове налягането беше 1.6ат, но пък тогава имаше сняг и лед, и затова не съм го коригирал.
        Това е с АТ гуми.

        С 31х10.5-15 BFG MT на 1.8ат ми бяха малко твърди, но предвид шарката и твърдостта на гумата не можах да хвана разлика в отпечатъка м/у 1.7 и 1.8ат, а с 1.6ат ми бяха една идея меки в града, и предпочетох първият вариант.

        Карам и мотор, и задължително винаги имам калиброван читав манометър.
        Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 05-03-16, 20:52. Причина: допълване
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Налягане в гуми с по-голям размер

          Мерси за отговорите до тук, ето и превод на български:

          Вземете макс тегло, което гумата може да издържи (написаното отстрани на гумата) и го умножете по 4. Това дава общото тегло, което всичките четири гуми могат да издържат. Разделете това тегло на теглото на вашия джип. Трябва да се получи около 1.8-2. Разделете максималното налягане, което една гума може да издържи (написаното отстрани на гумата ) PSI на пресметнатия коефициент и ще получите идеалното налягане за вашите гуми. Повечето 31" или по-високи гуми могат да издържат лекотоварни приложения, докато джиповете са прекалено леки за да ги натоварят и изискват само 1/2 от макс PSI.

          Например:
          параметри на гумата 2000 кг при 50 PSI макс.
          2000 lbs х 4 = 8000.
          Теглото на джип с добавките: 3800 lbs -> 8000/3800 = 2,1
          50PSI / 2,1 = 23,8 PSI

          1lbs = 0,45kg
          1bar = 14,5 psi

          На мен лично не ми харесва особенно това пресмятане, защото не отчита по-голямото контактно петно при по-големите гуми, сътветно и загряването на гумата при движение. Засега обаче не съм намерил друг начин за пресмятане или данни така че който може да каже нещо по темата да заповяда.
          Последно редактирано от ardmin; 06-03-16, 07:55.

          Коментар


          • #6
            От: Налягане в гуми с по-голям размер

            Първоначално публикуван от ardmin Преглед на мнение
            ...

            На мен лично не ми харесва особенно това пресмятане, защото не отчита по-голямото контактно петно при по-големите гуми, сътветно и загряването на гумата при движение. Засега обаче не съм намерил друг начин за пресмятане или данни така че който може да каже нещо по темата да заповяда.
            Методът води до предвидения от производителя размер на контактното петно на гумата.

            Коментар


            • #7
              От: Налягане в гуми с по-голям размер

              Точно така по този начин можеш с голяма точност да си зададеш базовото налягане. После аз лично практикувам меря налагянето на студени гуми и след нормално каране мин 50км меря веднага след като съм спрял ако новото налягане базовото плюс 0.25-0.3 значи всичко е ток. Ако е по високо значи базовото трябва да го вдигна, ако е по-ниско значи базовото трябва да го сваля.

              Коментар


              • #8
                От: Налягане в гуми с по-голям размер

                Това което съм написал в предният си пост е за студени (с температура на околната среда) гуми.
                При по-продължително движение, особено на извънградско, гумите се загряват и налягането се повишава с около 10%.
                Това, ако гумите са с въздух, но и това е субективно.

                ... и оставам с впечатлението, че темата е за регулярно ползване, и не е за налягане при горско каране, че там е по-различно.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #9
                  От: Налягане в гуми с по-голям размер

                  Не знам за какво ползване са сметките, но при мен излиза, че трябва да карам с налягане от 1.35 бара.
                  Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                  Из "Златния телец"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Налягане в гуми с по-голям размер

                    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                    гумите се загряват и налягането се повишава с около 10%.
                    Това, ако гумите са с въздух, но и това е субективно.
                    И да не са с въздух, все тая, щом са с някакъв газ. Има си газов закон по въпроса: P1/T1=P2/T2, като налягането е в абсолютни единици (тоест "нулата" е един бар), а температурата в келвини.

                    Тоест, при гуми на 3 бара абсолютно (2 бара по уред) и 30 градуса околна температура, загряти до 50 (лятото в жегите по магистрала е що-годе реалистично) е P2=P1*T2/T1 = 3 * 323.15/303.15=3.198бара абсолютно, или 2.2бара относително (по уред).

                    Пак, независимо с какъв газ са пълни, ако влажността му е достатъчно ниска за да не се образува локвичка с вода в гумата.

                    А колкото и да смятате, в крайна сметка стигате до извода че се помпят според предназначението и конкретното возило. 31x10.5x15 ги карам на 1.7-1.8 всичките. Лятото като се загреят по магистралата се качва на 1.9-2.0, а ако станат на 2 вече поведението и комфорта коренно се променят.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Налягане в гуми с по-голям размер

                      Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                      ... и оставам с впечатлението, че темата е за регулярно ползване
                      Да, за нормално асфалтово каране става въпрос.

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      31x10.5x15 ги карам на 1.7-1.8 всичките.
                      Това на кола с какъв стоков размер гуми/стоково налягане е?
                      Последно редактирано от ardmin; 06-03-16, 15:51.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Налягане в гуми с по-голям размер

                        Първоначално публикуван от ardmin Преглед на мнение
                        Това на кола с какъв стоков размер гуми/стоково налягане е?
                        Понеже предполагам, че става въпрос за Тераното,
                        ситуацията като стоков размер и тегло е подобна на описаната, по-горе, от мен.

                        P.S. Дал съм пример с въздух, щото с друго не съм карал.
                        Разбирачи разправят, че с азот температурно разширение, а съответно и промяна в налягането, почти няма.
                        Не съм гледал характеристики и не съм правил сметки, защото не ме е касаело.
                        Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 06-03-16, 16:38. Причина: P.S.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #13
                          От: Налягане в гуми с по-голям размер

                          Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                          Не знам за какво ползване са сметките, но при мен излиза, че трябва да карам с налягане от 1.35 бара.
                          Аналогичен случай у наше село. По тези сметки би трябвало да карам с гуми на 1.52, което е прекалено малко. Предишните 31-ци ги карах известно време на 1.9 - 2 и бяха почнали да износват бордовете.
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Налягане в гуми с по-голям размер

                            Първоначално публикуван от ardmin Преглед на мнение
                            Да, за нормално асфалтово каране става въпрос.



                            Това на кола с какъв стоков размер гуми/стоково налягане е?
                            235/75/15, и стоково нялягане 2.3 отпред и 2.1 отзад ненатоварен. Ама аз и стоковите ги карах на по-ниско - ако ги напомпех на стоковото ставаше каручка. Тераното в сегашния си вид тежи 1800кг и малко ако помня добре, с разпределение на масите грубо 60% отпред и 40% отзад, празно с пълен резервоар и аз в него.

                            Предните на тераното по принцип износват повече бордовете, без значение на колко ги помпаш - хем поемат повече странично натоварване в завой, хем при завой се накланят към единия или другия борд, хем е по-тежка отпред. Изхода е да се въртят по веднъж годишно, или пред 2 години (25-30000км) да се сменят предните, а през 4 години и задните.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Налягане в гуми с по-голям размер

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              235/75/15, и стоково нялягане 2.3 отпред и 2.1 отзад ненатоварен. Ама аз и стоковите ги карах на по-ниско - ако ги напомпех на стоковото ставаше каручка. ...
                              Има го и това, ама има и друго. Гумите с по-висок профил, като ги оставиш по-меки си вкарваш една допълнителна нестабилност. Знаеш ли как се люлее колата на 265/70 R16 на 1.9 ?
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X