Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

    Здравейте колеги ,

    извинявам се ако има такова питане вече но не се справих с търсачката успешно.

    Та на въпроса който ме интересува. Автомобила е ТЛК 90 двигател 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости,

    от Търговище съм къде освен в официалния представител за марката да закарам Джипката за цялостно техническо обслужване.

    Искам да се сменят всички външни ремъци, целият ангренажен комплект с ролки ремък и каквото е нужно.

    Всички масла двигател, скорости,диференциали,раздатка също така и спирачната течност и антифриза.

    Да се провери и обслужи и климатика.

    Може би ще са необходими и нови амортисьори и и каквото друго излезе при прегледа.

    Някъде където имат опит и работят с проверени резервни части.

    Бих се радвал ако има такъв сервиз на близо около мен Варна ,Шумен,Русе и тн.

    Благодаря предварително.

    Поздрави.
    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
    Място и хора към които да принадлежи ...

  • #2
    От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

    Приемам предложения и съвети и за доставка на необходимите неща (масла, ремъци, ролки, свещи и др.)от някой от форума.

    Интересува ме също и доставка на втори по малък резервоар , научих че, за този модел се предлага като опция за арабските страни монтаж на втори такъв по - малък.

    Някои знае ли от къде да се снабдя с такъв.
    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
    Място и хора към които да принадлежи ...

    Коментар


    • #3
      От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

      Честито колега, машината е много добра дано те радва много време.

      Свещи може да вземеш като оригиналните K16TR11 Denso от официалния вносител Косер. Мисля че са варненска фирма ще е изненада да нямат магазин там. От години карам с такива свещи от там, проблем не е имало никакъв.

      За ангренажа първо увери се че е за смяна, на тия коли интервала е 100000км и с оригиналните части си го изкарват без проблем че и повече изкарват. Друго тоя мотор е zero-interference и да скъсаш ангренаж поражения няма да има никакви, слагаш новия и караш пак. Така че тая смяна можеш да я забавиш. Дали ролките и ангренажа са оригинални можеш да разбереш не много трудно. На студен мотор отместваш пружинната скоба от дебелия маркуч с антифриза дето минава през капака на ангренажа, развиваш болтовете на капака (има два дето не се виждат в долния му край) и плъзгаш капака по маркуча (скобата ще ти пречи ако не си я отместил). Така ще видиш ремъка и ролките. Оригиналните ролки са Koyo горната е зелена долната кафява. Оригиналния ремък е Mitsuboshi (пише и Toyota на него). Ако са такива нещата, нямат видими износвания и няма скърцане и тропане при работа не бързай да сменяш. Няколко десетки хиляди ще изкараш точно да свикнеш с колата да усетиш при смяната после ако са объркали нещо. Ако колата е на много километри има смисъл при смяната на ангренажа да смениш и хидравличния му обтегач да не пипаш после пак там. Задължително смени и болта на демпферната шайба на коляновия вал. Болта само оригинален от Тойота, не е скъп а ще ти спести проблеми.

      За смяната на ангренажа може да си доставиш оригинални части на доста по ниски цени по следния начин. От Евро 07 вземаш самия ремък. От всички възможни избираш Mitsuboshi. Получаваш оригиналния ремък от оригиналния му производител, само че на него не пише с големи букви Toyota а пише Mitsuboshi. Пак от там взимаш паразитната ролка. Избираш INA. В кутията на INA има ролка Koyo 1:1 същата с оригиналната. Обтяжна ролка лятото там имаше само някаква шано марка и за това аз поръчах SNR ролка от pkwteile.de. Е изненада в кутията на SNR имаше ролка Koyo идентична с оригиналната. Болта на вала вече го вземи от Тойота, не е скъп но ще го чакаш. За ремъка е много добре да вземеш оригиналния щото май само на него има белязки къде точно да застане спрямо зъбните колела. Иначе трябва да се броят зъби а сещаш се по сервизите кой ще се занимава.

      За втори резервоар аз оригинален в Европа не можах да намеря. Можеш да вземеш от http://www.tinleytech.co.uk/acatalog/Toyota.html ако цената те устройва.

      С антифриза е малко тъмна индия какво точно трябва за тази кола. Най добро и най скъпо е оригинален Toyota Red. Ако има това в колата в момента (много червен и много бистър) по добре не го смесвай с друг. Аз много рових навремето и стигнах до извода че G12 антифризите са съвместими с това което Тойота слага но не съм го пробвал лично.

      За маслата провери дали на задния диф нямаш LSD щото тогава трябва друго масло. Иначе 75w90 за скоростната и раздатката и 80w90 за дифовете. Карданите също гресирай, молибденова грес навсякъде слагах аз.

      Провери долните шарнири за луфтове и ако имат сменяй, задължително с оригинални обаче. На тая кола шарнирите са наобратно и ако излезат гумата пада. Хем е опасно хем няма мърдане от там дето е станало.

      Спирачна течност DOT4 или 5.1 но НЕ 5. И като ще я сменяш смени и на съединителя тя е същата.

      На твое място бих си купил частите и консумативите сам и с тях в сервиза. Иначе ще ти продадат каквото на тях им е изгодно а не каквото е добро. Аз бих ги и сменил сам но това не всеки се захваща вече.

      Коментар


      • #4
        От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

        Иначе много от частите за тая кола са само оригинални няма от други производители. Тук колегата Patrolfan доставя на много добри цени и е във Варна така че добре се получава.

        Коментар


        • #5
          От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

          Просто не знам какво и от кого може да научи повече колегата Николай Колев! Респект!

          Коментар


          • #6
            От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

            Благодаря на колегата jja за пълната и точна информация по моето запитване.

            Задния диференциал е LSD и сигурно е с някаква допълнителна добавка за маслото в него.

            За допълнителния резервоар -

            - като гледам снимката от линка горивната помпа и нивомера от основния резервоар се преместват в допълнителния.
            - как става поръчването и плащането в този сайт и за колко време пристига ?
            - дали е възможно ако не е нескромно от моя страна да помоля за няколко снимки отдолу на монтажа на резервоара и бутилката за газта.
            - колко литрова бутилка се събра на мястото на основния резервоар и каква цилиндрична или тороидална тип резервна гума?
            - като гледам снимката на доп.резервоар ако има една скица с размери имам приятел с цех за метални изделия когото бих убедил да направи
            една малка серия резервоари и то от неръждавейка , а цената едва ли ще е повече от 200 - 250 лева.Все ще се намерят още няколко бензинови тойоти който искат да си освободят багажниците от газовите бутилки.
            Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
            Място и хора към които да принадлежи ...

            Коментар


            • #7
              От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

              Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение

              - като гледам снимката от линка горивната помпа и нивомера от основния резервоар се преместват в допълнителния.
              Да точно така е. Пасват без проблем.

              Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
              - как става поръчването и плащането в този сайт и за колко време пристига ?
              Поръчва се от сайта и се плаща с кредитна карта. Най-добре да поръчаш през ggbg.bg или gabco.org за 2 лева на килограм доставят а това си тежи към 27 килограма ако не ме лъже паметта. Съответно ще чакаш към седмица.

              Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
              - дали е възможно ако не е нескромно от моя страна да помоля за няколко снимки отдолу на монтажа на резервоара и бутилката за газта.
              - колко литрова бутилка се събра на мястото на основния резервоар и каква цилиндрична или тороидална тип резервна гума?
              За съжаление не е при мен колата вече. Резервоара се монтира на мястото на допълнителния ползвайки съществуващите за него отвори/гайки в рамата. Не е перфектна точността на изработка но става. Бутилката отива на мястото на основния резервоар и при мен поне се крепи само от двете шини/тиранти които крепят и основния резервоар. 60л ф316 се хваща без никакви проблеми. 80л според мен също ще се хване но не съм пробвал. Фабричния щит се монтира спокойно върху бутилката и остават няколко пръста място между него и нея, т.е. има накъде да се поемат удари. Ако модифицираш щита или закрепянето според мен можеш да хванеш две такива бутилки едва ли не. Но не съм пробвал, не ми се занимаваше като го правих.


              Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
              - като гледам снимката на доп.резервоар ако има една скица с размери имам приятел с цех за метални изделия когото бих убедил да направи
              една малка серия резервоари и то от неръждавейка , а цената едва ли ще е повече от 200 - 250 лева.Все ще се намерят още няколко бензинови тойоти който искат да си освободят багажниците от газовите бутилки.
              Това е напълно възможно предвид че този резервоар е изработен от поне 3мм ламарина и всички детайли са прави. За съжаление колата не е при мен да сваля точните размери.

              Между другото писал си нещо за смяна на амортисьори. Ако ще се свалят задните направи го преди да е монтиран този резервоар. Горния край е много заврян, трябва да се бърка с два ключа за да се дава контра а то и един не влиза. Налага се да се изработи нестандартен двуграм и прочее красоти. Та резервоара пречи доста да се стигне до горния край на амортисьора.

              Коментар


              • #8
                От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

                Благодаря за съветите,
                започвам от единия край с проверките и с доставката на необходимите части.
                Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                Място и хора към които да принадлежи ...

                Коментар


                • #9
                  От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

                  Какво направих до сега с обслужването:

                  -Смених маслото на двигателя и двата филтъра въздушен и маслен, горивния на бензина го оставих за сега понеже монтирах нов резервоар за бензина нека да събере евентуални замърсявания от монтажа и тогава ще го сменям.

                  - ангренажа по съвета на колегата JJA го отворих и внимателно разгледах ремъка е във видимо добро състояние надписите по него се четат, ролките са чисти няма следа от ръжда и в предвид че, дори да се скъса ремъка няма да удари клапани му отпуснах още 20 000 километра.

                  - Маслата в кутия,раздатка и диференциали ги проверих всичките са бистри и в достатъчни количества за сега мисля и тях да не ги пипам.Ще си набавя необходимите масла и като се стопли ...

                  - сложих гуми Дънлоп Грантрек АТ3 265х70х16

                  - волана ми е за претапициране но още му се чудя кога да го сваля

                  - монтирах Газов инжекцион не се усеща разлика във вървенето м/у бензин и газ.

                  до сега това.
                  Последно редактирано от Николай Колев; 14-03-16, 14:19.
                  Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                  Място и хора към които да принадлежи ...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

                    Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
                    ...горивния на бензина го оставих за сега понеже монтирах нов резервоар за бензина нека да събере евентуални замърсявания от монтажа и тогава ще го сменям.
                    Аз така и не се наканих да го сменя. Предвид че ще караш на газ може и при теб да не се наложи.

                    Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
                    - Маслата в кутия,раздатка и диференциали ги проверих всичките са бистри и в достатъчни количества за сега мисля и тях да не ги пипам.Ще си набавя необходимите масла и като се стопли ...
                    На предния и задния диф е добре да се сменят че са 80w90. Раздатката и кутията са с 75W90 което е пълна синтетика май и държи повечко, но дифовете си искат смяна.

                    Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
                    - волана ми е за претапициране но още му се чудя кога да го сваля
                    Волана става доста гаден като се износи да. Аз моя го оправих с това - http://www.lederlenkradbezug.de/shop/lenkradbezug-grau/ Две години изкарва. Иначе усещането е перфектно.

                    Гресирай карданите ако още не си и ревизирай самите гресьорки дали не са станали за смяна.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

                      [QUOTE=jja;2937506]Аз така и не се наканих да го сменя. Предвид че ще караш на газ може и при теб да не се наложи.



                      На предния и задния диф е добре да се сменят че са 80w90. Раздатката и кутията са с 75W90 което е пълна синтетика май и държи повечко, но дифовете си искат смяна.



                      Волана става доста гаден като се износи да. Аз моя го оправих с това - http://www.lederlenkradbezug.de/shop/lenkradbezug-grau/ Две години изкарва. Иначе усещането е перфектно.



                      Гресирай карданите ако още не си и ревизирай самите гресьорки дали не са станали за смяна.


                      [/Карданите бяха първото нещо което направих като взех колата ,всички гресьорки избиха но ми направи впечатление че, самите карета са празни няма грес в тях понеже изби направо нова грес и то на 4-то 5- то напомпване на талакамита.]
                      Последно редактирано от Николай Колев; 15-03-16, 10:56. Причина: грешка
                      Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                      Място и хора към които да принадлежи ...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

                        Смених и задните амортисьори по съвет на колегата jja още докато колата лежеше на една страна стана много лесно , сложих SACHS.
                        Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                        Място и хора към които да принадлежи ...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

                          Мда карданите остават празни като не се гресират дълго време. Всички го пренебрегват това а води до скъпи ремонти после.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

                            Колега jja как го правиш това с отговор с цитати по горе, доста се чудих но не можах да се преборя с компютъра.
                            Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                            Място и хора към които да принадлежи ...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Питане за обслужване за ТЛК 90 5VZFE 3,4 бензин ръчни скорости 98г

                              Ами той форума сам го прави за цялото изказване, а ти може с копиране на таговете да го нацепиш на части. Логиката е където има [/QUOTE] цитата завършва а където има [QUOTE=jja;2937506] започва.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X