Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Общински дивотии

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Общински дивотии

    Здравейте,
    искам да споделя какво ми дойде до главата, може някой да е минал през такъв казус и да даде акъл.
    Построих си бавно и полека малка офис сграда за фирмата - РЗП 250 кв.м. с редовно подновявано и законно променяно през годините строително разрешение. Най-сетне дойде време да си извадя документ за нея. Понеже свързването със собствен трансформатор към Енерго-про се оказа скъпо начинание, реших първо да си взема документа за собственост на построената сграда, пък после да се мъча да финансирам трансформатора. Имало обаче изискване при приемане - съгласуване на новата сграда със съответното електроснабдително предприятие, в случая Енерго-про. Те, естествено ми отказаха, защото не съм техен абонат и работата се разсъхна. Промених проекта и заявих промяна в строителното разрешение, че ще ползвам генератор за ток. За моя най-голяма изненада експертния съвет на общината ме прати отново в Енерго-про за съгласуване /не стига това, ами и разрешение от РИОС поискаха/. От енергото любезно ми обясниха, че нищо подобно не смятат да правят, документи и писма издават само на свои абонати, така че да си ....... Връщам се в общината при съответния "експерт", от когото научавам, че ако не го съгласувам, няма да получа промяна в строителното разрешение. Тука вече работата зацикли и взех да се сещам за един роман със заглавие "Параграф 22". Един вид излиза, че ако не съм абонат на електроснабдителното предприятие, не мога да построя нова сграда. Нещо не ми се вярва закона да не разрешава човек или фирма да са независими от ел. мрежата. В такъв случай и фотоволтаични панели за собствени нужди трябва да се съгласуват в енергото, дори и да не са свързани към мрежата. Няколко пъти се опитах да обясня на чиновника, че след като не съм свързан с мрежата, не би трябвало изобщо да имам отношения с енергото, но уви, без успех. Сега се чудя какво да направя. Всички трафопостове около мене са частна собственост на фирми и никой не иска да даде нотариално заверено съгласие да се присъединя чрез неговия трафопост / това е напоследък изискването на Енерго-про за такова присъединяване/. Казусът се решава лесно с нов трансформатор, ама са едни пари, които няма да събера скоро.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

  • #2
    От: Общински дивотии

    А какъв ток си ползвал досега по време на строежа.

    Коментар


    • #3
      От: Общински дивотии

      Имам си нелицензиран доставчик - заварено положение още при покупката на имота, обособен е от неговия. Плащам си, но и това е до време - иска вече да ме откачва, защото няма право да продава ток.
      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

      Коментар


      • #4
        От: Общински дивотии

        А при издаване на разрешително за строеж , от общината неискаха ли предварителен договор с енерго-про. Питам защото и аз преди 7-8 години строих офис сграда с цех и трябваше да имам предварителен договор за присъединяване. Съответно и съгласуван проект как да стане. Същото и с ВИК.

        Коментар


        • #5
          От: Общински дивотии

          Естествено, че искаха предварителен договор. И аз съответно се снабдих с такъв, когато трябваше. Това обаче не помага сега, когато още не съм присъединен, а искам да променя проекта "по време на строителството" и да бъда с независимо собствено захранване. Иначе - присъединяване на 1 километър, кабелно трасе, право на преминаване, камара пари, другата алтернатива - собствен трансформатор, пак камара пари. Смятам, че не трябва да ми искат съгласуване с енергото за независимото ми захранване с генератор, но какво смятам аз явно няма значение. Иначе, като дойдат избори, все уж ще помагаме на малкия бизнес. Да, ама не.
          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

          Коментар


          • #6
            От: Общински дивотии

            Направи фирма на бай мангал на името, сключи договор с енергото с бъдеща дата колкото да ти дадат каквото ти трябва, извади си всички нужни документи и после фалирай фирмата.

            В джунглата важат законите на джунглата и на пестница по бузата се отвръща с ъперкът а не с усмивка и обръщане на другата буза, имхо.
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #7
              От: Общински дивотии

              Това не го разбрах, на мен ми трябва документ с печата на енергото, вътре може да пише, че не ги интересува изобщо моя обект, което си е точно така, пак ще върши работа. Но те дори това не искат да напишат и настава проблем. А какъв толкова им е проблема да напишат два реда не ми е съвсем ясно. Накрая май сам ще си го напиша.
              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

              Коментар


              • #8
                От: Общински дивотии

                Вземи си напиши един меил,подписан с КЕП,до тяхната централа.Приложи сканирани разни документи.Изложи си проблема и искането от Общината.Отказът на местното Енерго-про,може да има мотив на лична основа,и т.н..Ще го заведът с входящ номер,и знаеш натам каква е процедурата..
                Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
                ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

                Коментар


                • #9
                  От: Общински дивотии

                  Благодаря, нищо не струва да пробвам. Минимум след месец обаче може да има евентуален отговор, ако въобще някой си мръдне пръста към клавиатурата. Пък аз вече бързам по други причини и не очаквах такова спъване на финала.
                  На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                  "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                  Коментар


                  • #10
                    От: Общински дивотии

                    Тая горната сага се разреши някак си. Построих сградата с надлежните документи и разрешителни. Въведох я в експлоатация преди година. И изведнъж - нов проблем. Заповедта на кмета от 2015 за отстъпеното ми право на строеж прокуратурата иска да я обяви за недействителна. Основанието - не била минала през общинския съвет за одобрение. Призоваха ме неочаквано на дело в административния съд като заинтересована страна. Останах като гръмнат. Не стига, че платих една камара пари за отстъпено право на строеж, ами и спазих всичко с точките и запетайките по документацията на строежа. Уви, това не е било достатъчно, трябвало е явно да си наема юридически екип, който да проверява законността на документите, които общината издава. Зарадвах се, когато, без да наемам адвокати, съдът отхвърли жалбата на прокуратурата. Радостта обаче бе кратка. Делото отива във върховен административен съд, не мога да повярвам. За една пиклива постройка от 170 квадрата! Защото, ако въпросната заповед я обявят за недействителна, ще се окаже, че строителното ми разрешение е нищожно и следва да събарям като незаконно строителство. Поне аз така си го представям. Всичко това в резултата на стриктно спазвани от мен законови изисквания около строителството, заради документ, който изобщо няма как да предполагам, че може да се окаже неизряден. Няма такава държава!
                    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                    Коментар


                    • #11
                      От: Общински дивотии

                      Може ли малко повече инфо, понеже документи не се отменят със задна дата.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Общински дивотии

                        Отменят се. Особено строителни разрешения. По морето сумати планове се отмениха и сградите останаха върху земеделска земя.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Общински дивотии

                          Колега разполагам на склад с електрооборудването за цял нов завод който на времето не построихме . Имаме 2 чисто нови трансформатора 10/380 на 630 киловата . Имам каси табла и всичко необходимо за изграждане на подстанция и разпределител ниско напрежение . Имам таблата за вътрешната инсталация отделно вентилатори и помпи за всякакви течности . Тия дни изкочи и един чисто нов двутонен телфер . Всичко дет се вика на цени народни Вярно старата технология са маслени трансформатори са но за сметка на това са вечни .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #14
                            От: Общински дивотии

                            може ли снимка на телфера ,плийз

                            Коментар


                            • #15
                              От: Общински дивотии

                              10/380....да не са 20/380...Тия 10 киловолта далекопроводи вече много рядко се срещат.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X