Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Чести проблеми с термостата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Чести проблеми с термостата

    От няколко месеца, Нивата ( 1.7 карбуратор ) започна да загрява при нормално каране.
    Естествено, веднага беше заподоздрян термостата, смених го ( първо го купих от квартален магазин за руски автомобили ) и проблема привидно се реши.
    Да,ама не. След няма и два - три дни, отново се прояви - температурата минава много над средата и почти стигна до 130. Нещо ненормално за моята Нива. Преди това винаги е държала 90, независимо дали я карам из града или в гората.
    Смених датчика, отговорен за показанието на таблото - отново това беше температурата.
    По съвет на приятели, отново замених термостата. Този път, закупен от НАР. Всичко се оправи, но след има няма и две седмици - отново загравяне. На пипане долните маркучи са направо студени, а горните не могат да се пипат.
    Тъй като сериозно ми писна, смених всичко по охладителната система - радиатор, водна помпа, радиаторче на парното, капачка на радиатор , супер качествен антифриз, разреден с дейонизирана вода до -36. Включително и ревизирахме главата - перфектен шлайф и нова гарнитура.
    И отново същото - покарах един месец, всичко е перфектно.... и днес отново - загрявя. Отново долните маркуча са студени ( тук трябва да отбележа,че преди седмица си правех опита, когато си стои на 90 градуса, че двата маркуча са с почти еднаква температура ) .
    Та тук идва и моят въпрос : Препоръчайте ми наистина читава марка термостат. Явно вече наистина всичко е боклук.

    P.S. Сериозно замислям да пообикола автоморгите и да насъбера поне 10 стари термостата. Все един ще е добър.
    First Man, then Machine!
    Lada Niva
    Honda XR 400

  • #2
    От: Чести проблеми с термостата

    Vernet
    А след като дефектират термостатите,проверявал ли си ги в тенджерата?
    Последно редактирано от kameno karp; 20-02-16, 19:42.
    Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

    Коментар


    • #3
      От: Чести проблеми с термостата

      Всъщност не съм. Ще "сваря" и трите стари.
      First Man, then Machine!
      Lada Niva
      Honda XR 400

      Коментар


      • #4
        От: Чести проблеми с термостата

        Трябваше да премериш, какви са реалните градуси на водата, с едно лазерно термометърче, да не би нещо по инсталацията да бърка уреда, макар че е малко вероятно, де, но все пак...
        Преди да сложиш термостата, го свари, както каза камено, ако си работи и пак се прояви проблема.. Не би да е от него
        За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
        Honda Dominator 650
        088ЧЧ93979-->Борис
        0878956Ч38-->Борис

        Коментар


        • #5
          От: Чести проблеми с термостата

          Тоя супер качествен антифриз да не е розов?
          Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

          Коментар


          • #6
            От: Чести проблеми с термостата

            При осезаема разлика в температурата,на горен и долен маркуч би трябвало да е термостат.
            При това колегата кара известно време,и тогава се появява проблема.
            Всичко по охладителната система е сменено,какво друго може да е?
            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
            Киа спортаж2000тди 98г
            Ауди А3 1.9ТДИ
            Каравана Аdria 390Q

            Коментар


            • #7
              От: Чести проблеми с термостата

              Аз карам от месеци и то в най-големите студове с напълно отворен термостат (отвори се и не се затвори за винаги) с 50%, 80%, 100% затваряне пред решетката с картони. Новия го купих от магазина на Симеоновско шосе и е в багажника, но още не съм го сварил и монтирал. Стрелката не се качва над 90 оС и в купето е топло. Температурата я регулирам с % прегради пред решетката и пускане на 2-ра степен вентилатора на парното при необходимост. Не ми се е налагало сега през зимата вентилаторите пред радиатора да ги включвам (ръчно си ги включвам) дори в задръстванията в София. Няма прегряване на двигателя. Изтърбуши от вътре един от повредените термостати така че да е напълно отворен, поставяй картоните пред решетката и си джиткай с Нивата докато намериш изправния термостат. Това, че работи коректно термостата в началото нищо не означава както си се убедил. Не е отворил и си започнал с другите интервенции които не решават проблема. При тези 130 оС работи ли ти вентилатора?
              Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

              Коментар


              • #8
                От: Чести проблеми с термостата

                Пише,че Нивата е карбураторна и най-вероятно ще е с 6-лопатковата,постоянно-зацепена охл. перка.

                Коментар


                • #9
                  От: Чести проблеми с термостата

                  Моята ВАЗ 2107 е от Брежнево време, но е с електрически вентилатор, а по-старта ми ВАЗ 2103 е с постоянно зацепена перка. От коя година е тази Лада 1.7 карбураторна? Ако вентилатора непрекъснато върти, а температурата на антифриза не се понижава извода е "Термостата не отваря" и антифриза не се охлажда в радиатора който си остава студен... При такъв неотварящ се термостат при ниски минусови температури радиатора ще се обледени повърхностно в долна точка.
                  Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Чести проблеми с термостата

                    Благодаря на всички, които ми отговориха.
                    По ред на въпросите :
                    Антифриза е син, на HEPU. Преди бях с IGAT.
                    Нивата е 1999г. 1.7 карбуратор.
                    Янко е прав, с постоянно зацепена лопаткова перка е .
                    First Man, then Machine!
                    Lada Niva
                    Honda XR 400

                    Коментар


                    • #11
                      От: Чести проблеми с термостата

                      Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
                      Аз карам от месеци и то в най-големите студове с напълно отворен термостат (отвори се и не се затвори за винаги).
                      Така става да се кара,но не е за предпочитане.


                      Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
                      Изтърбуши от вътре един от повредените термостати така че да е напълно отворен, поставяй картоните пред решетката и си джиткай с Нивата докато намериш изправния термостат.

                      При изтърбушен термосат,ще получиш един постоянно врящ двигател,по простата прична,че ще върти водата по пътя на малкото съпротивление или по-точно през малкият кръг.При такава интервенция,малкият кръг трябва за се затапи(горният край на термостата,най-често се използва дървено чуканче),за да върви водата през големият кръг и да няма изненади.
                      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Чести проблеми с термостата

                        Някой западен не може ли да се сложи?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Чести проблеми с термостата

                          Първоначално публикуван от puh4 Преглед на мнение
                          Някой западен не може ли да се сложи?
                          Не може.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Чести проблеми с термостата

                            Първоначално публикуван от EIvanov Преглед на мнение
                            Не може.
                            И защо да не може?Още в първия си пост съм писал-Vernet!Много голяма част от Западните автомобили са с точно такива Западни термостати.
                            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Чести проблеми с термостата

                              Ако намериш термостат от стара Ланча Делта, ще си решиш проблема. При тези коли термостатът също е външен, като жигулския. Става с малко преправяне на маркучите. Беше отдавна и не си спомням точно какво беше, но съм го правил и става.
                              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X