Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината...

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

    Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
    Струва ли си човек на средна възраст да вкарва средства и време за курсове, сертификати и т.н. за да задълбава в занаята си, в условията на нашия пазар на труда?
    Може ли да се очаква рентабилност, повишаване на жизнения стандарт или поне "избиване" и т.н. ?
    Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
    Доста точно попадение.
    Предната работа исконно ми беше 2 часа сън следобед. Даже се сърдех, когато някой ми го прекъсне... Не се гордея с това, но за толкова пари - толкова работа... Ако не ми бе писнало зациклянето - можех да устискам още 20-25 годинки и да се пенсионирам... Някой го правят - по 40 години на един стол. Аз не мога.
    Сега.. След като се преместих по схемата "работника следва пазара на труда"... След като "надобрах" и дневните задължения ми отнемат два часа сутрин ... И взех пак да се оглеждам... НО разликата е, че мога да си позволя да ида на курсове за да се дообразовам и има къде.
    До сега сменях работните места с надеждата "да науча нещо повече". Осъзнах, че "следващото ниво" иска малко вложения.. Пък да видим...
    Като се има предвид пояснението ти, въпроса конкретно за теб не е дали си струва, а "защо още се мотам".
    Иначе всеки, който се е отърсил от психиката на близкото светло минало/ че "някой друг" е отговорен и загрижен за теб/, е осъзнал ,че собственото му благополучие е предимно в собствените му ръце и глава.
    Никак не ме е срам да кажа, че въпреки длъжности, дипломи и опит , и аз имам нужда непрекъснато от нови знания.

    Коментар


    • #32
      От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

      Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
      Мои бивш колега, се пенсионира на 49г.взе 600 лв пенсия искара книжка за Д иЕ кат.и сега кара камион в Австрия с заплата 2800евра
      Работех с едни камиони в Германия, и там имаше такъв човек, българин - цял живот полицай, и като млад пенсинер, решил да кара камион. Лошото беше, че той и личната си кола не можеше да кара що годе добре, а се беше цанил да кара хенгери със сменяеми контейнери(контейнери с крачета, под които камиона и ремаркето се вкарват и изкарват сравнително прецизно). За по-лесно му дали прицеп отначало, а той тръгнал да закача полуремаркето откъм стоповете. Да не говорим, че ползваше две навигации едновременно и въпреки това много рядко успяваше да не се загуби. Избягваха да го пускат да работи сам, но въпреки всичко не го уволниха, и до сега продължава мъчителната му преквалификация. Не знаеше бъкел нито немски, нито английски, само малко руски. Постоянно повтаряше че иска на всичко да се научи, записваше си доста неща...но пусто трудно ги запомняше и още по-трудно ги възпроизвеждаше.

      Не е достатъчно човек да иска, трябва и да може.

      ПП: А по повод коментар... Това не е виц за полицаи да не се обиди нЕкой.
      Последно редактирано от cecoa1; 18-02-16, 14:36.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #33
        От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
        Като инвестиция може да се разглежда образованието на децата. Другото е комар - като да инвестираш в умрял кон на състезания. На 40+ ако не си разбрал докъде са ти възможностите, или бавно загряваш, или живееш в България.
        Грубо е, сори, но за мен това е истината.
        Ти кажи друго - като си разбрал докъде са ти възможностите (разбирай че си отговорил за себе си на въпроса "защо?") какво остава да поддържа огъня и струва ли да се хабят дървата? Обикновено хората игнорират този отговор и продължават да опитват. Че инак ги остъргват сутрин от плочките пред блока.

        Коментар


        • #34
          От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

          Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
          Мои бивш колега, се пенсионира на 49г.взе 600 лв пенсия искара книжка за Д иЕ кат.и сега кара камион в Австрия с заплата 2800евра
          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          Работех с едни камиони в Германия, и там имаше такъв човек, българин - цял живот полицай, и като млад пенсинер, решил да кара камион. Лошото беше, че той и личната си кола не можеше да кара що годе добре....
          Както казах:
          Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
          А, да... военните пенсионери, кандидат- автомонтьори, желаещите за международни шофьори... те са една тема на друго пиене.
          В тези случаи мотивът и възможностите са далеч по- големи. Отгледани деца, сигурен гръб- пенсия, все още неспокоен дух, готов за предизвикателства, желание за авантюра "...и кво ся, да няма да легна да мра отсега, я...". Тук подводните камъни са други. Дообразоването е само необходимо, но недостатъчно условие.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #35
            От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
            какво остава да поддържа огъня и струва ли да се хабят дървата.
            Струва си разбира се. От много амбиции се губи вкусът на живота.
            Ставаше дума за инвестиране, затова отговорих така. В стока, която не се търси, се инвестира само ако е капарирана предварително.

            Коментар


            • #36
              От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

              Инвестирането има два аспекта: наливаш в бездънна каца или полагаш усилие да надградиш. И при двете пояснения киндите/деньгите са малка част от начинанието...
              С други думи: думичката е използвана не случайно, но в аспект палагане на усилия, които отнемат време. Всеки си цени времето различно. Времето е всичко.
              Публикувайте отговор

              Коментар


              • #37
                От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

                Така е, ако имаш ясна представа какво ще излезе - действай смело!

                Коментар


                • #38
                  От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

                  Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                  ....Всеки си цени времето различно. Времето е всичко.
                  Бих казал, че и това си е инвестиция като всяка друга. Прави се една "алтернативна инвестиция", примерно си слагаш парите в банка. Смяташ доходност, данъци, тинтири- минтири и излизат 5 лв. На другия кантар слагаш друга инвестиция и почваш пак да смяташ. Ако излязат 7 лв., значи е по- добре отколкото в банката. Ако излязат под 5 лв., значи си на загуба. Не знам дали съм ясен... тааааа, твойто ценно време, ако не го инвестираш във въпросната квалификация, какво друго мислиш да го правиш?
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    Струва си разбира се. От много амбиции се губи вкусът на живота.
                    Ставаше дума за инвестиране, затова отговорих така. В стока, която не се търси, се инвестира само ако е капарирана предварително.
                    То като не си наясно каква стока точно се търси пък си решил твърдо да продаваш, единственото разумно е да се учиш да правиш някаква нова за тебе стока.
                    И добре че са амбициите, че иначе и вкус няма. Пълно безвкусие. Или хайде - безсмислие.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

                      Не знам какво ще помислите за мойто си мнение, ама ще си го кажа.

                      Твое е само това, което си изял и изпил!
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • #41
                        От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

                        То и това е вЕрно, че от работа и учене не остава време за другия живот.
                        То затова написах, ако скучае човек, като една от алтернативите. Демек имаш си време и за почивка и за забавление и за работа, но ти остава и такова през което скучаеш. То в такива моменти, човек почти винаги "учи" нещо, та дори и това да става с наглед пропиляващи времето занимания като четене на вестници, книги, интернет, телевизия, кино и пр. Такава е човешката природа , почти никой нормален не може просто да скучае и нищо да не прави.
                        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                        Коментар


                        • #42
                          От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

                          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                          четене на вестници, книги, интернет, телевизия, кино и пр..
                          A не... Вестниците и телевизията съсипват всеки умствен резултат, за другото - мооже.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

                            Има една поговорка-Без работа може без пари не може.Имам достатъчно познати които взеха по няколко стотин холяди евра ,при бума на Супер Боровец и досега някой от тях не са пипнали работа.Някой от тях купиха по 4-5апартамента в София и сега смело си рентиерстват.Както казваше един друг колега от Банско ,дойде Цеко МИнев,утепани с пари за ливадите после след 2г направи две казина и пак ни ги взема.Та шарен свят много и различни съдби.Но главното е да рискуваш,особенно за полицаите и военните още си млад,държавата се е погрижила за теб(дала ти е пенсия ,изучил си децата) само трябва да имаш мерак да опитваш.Другия пример -човека се казва Сашо Ковачки,бивш пожарникар,отиде в Германия в един завод за плетене на въжета и сапани,след година при него отидоха още 6-ма бивши полицаи и пожарникари.За Коледа дойде и търсеше още 10-ма.Вярно работи се по 10ч и заплатата е 1300евра но има и усигорена квартира.Затова на улицата няма униформени,щото по канцелариите си е добре а като те няма непрекъснато при семейството поне да изкарваш някакви пари поне 5-6г.А геманците ценят най-вече да си дисциплиниран и да слушаш началника и да не даваш акъл,това наще хора ги е учила цял живот държавата .

                            Коментар


                            • #44
                              От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

                              Здравейте на всички!
                              Като се извинявам предварително, мисля, че е крайно време, който може, или пък това му е работата тук, да вземе и да оправи заглавието на темата /ако има нещо нередно/. А по самата тема: колкото повече знае човек - толкова по-добре /особено от гледна точка на съвременната ни действителност/. Но... в края на краищата: "... всичко е суета!" Не е моя мисъл.
                              Бъдете здрави!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Мнениеята ви: Струва ли си човек да инвестира в образование след 40+ годишнината.

                                Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                                Я го обясни това за дипломата на 99% от работодателите ?
                                Ами аз точно по тая причина от януари 2007 до сега на чорбаджия не работя. Щото мразя да чакам да ми дадат нещо, дето за нищо не стига. Намерил съм си ниша и в нея си работя сам.
                                Още не съм видял работодател да плаща добре. Достатъчно добре.
                                Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                                Само DIESEL !!!

                                Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X