Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пръскане на овошки.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Пръскане на овошки.

    Извинявам се, че въпросът ми е малко не по темата, но търся съвет за рязане на клони от стари (30-40 годишни) череши, ябълки и круши. Вече са прекалено големи и се налага рязане на големи клони и върхове (това изобщо възможно ли е). Целата ми е да се запазят, без да се унищожават, да се изрежат сухите и пречещите клони.
    Как се прави и кой сезон е подходящ?
    Благодаря.

    Коментар


    • #17
      От: Пръскане на овошки.

      Явно са поизпуснати но има компромисен вариянт-като ги поочистиш, отрежеш върха и те избиват по надолу.Правил съм го с мое дръвче и присадка на мястото на върха-който се устремил към небесата.Щом като не ти се свиди да ги резнеш това е начина.Що се отнася до сезона малко закъсняваш но ако не са се развили може да ги поорежеш,или поне няколко.Не за друго иска си време да го пооформиш ако е изпуснато.Сега ще го щракна да видиш защо иде реч.

      Коментар


      • #18
        От: Пръскане на овошки.

        ..
        Прикачени файлове

        Коментар


        • #19
          От: Пръскане на овошки.

          Първоначално публикуван от Ясен К. Преглед на мнение
          Извинявам се, че въпросът ми е малко не по темата, но търся съвет за рязане на клони от стари (30-40 годишни) череши, ябълки и круши. Вече са прекалено големи и се налага рязане на големи клони и върхове (това изобщо възможно ли е). Целата ми е да се запазят, без да се унищожават, да се изрежат сухите и пречещите клони.
          Как се прави и кой сезон е подходящ?
          Благодаря.
          Най-добре е да се изрежат рано на пролет и да се направи присаждане с младо клонче от по-добър сорт на съответното дърво, спазва се практиката костилково-костилково и семково -семково. Есента се избягва, тъй като,ако е студена зимата присадката измръзва и загнива.
          Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

          Коментар


          • #20
            От: Пръскане на овошки.

            Благодаря за съветите, желанието ми е да запазя дръвчетата засадени от моите родители, надявам се да не е късно. Иначе гледам снимките и съвета за рязане рано на пролет, това изключва ли периода, в който вече има оформени пъпки или цвят? Може би трябва да пропусна тази година и да се подготвя по-рано за следващата?
            Задължително ли е присаждането на отрязаните клони?
            Иначе в никакъв случай не бих ги рязал, но една част са вече върху покрива на къщата, а други имат големи изсъханли клони и върхове.

            Коментар


            • #21
              От: Пръскане на овошки.

              Напротив всяка година ще ги "кроиш" казано по овощарски😃 ако искаш да ядеш едри плодове.Иначе дървото си ходи на където си иска.Няма как да присадиш всеки отрезан клон ,а и няма смисъл.Използвай момента ако някоя ябълка например не е тръгнала да се развива.Започни от горе ,че да може повредените пъпки в ниското да отстраниш след като е готов върха,а повредени клони и пъпки ще има-сещаш се защо.

              Коментар


              • #22
                От: Пръскане на овошки.

                Винаги и по-всяко време може да се решат клони,но ножицата трябва да се изчисти със силна ракия или спирт, триона също. При дебелите клони, задължително се обмазва изрязаното място с боя или овощарска замаска. При рязане не е необходимо да се прави присаждане, но при старо дърво и голямо рязане на клони е препоръчително.Лошото е ,че присаждането се прави рано пролет, а сега е късно.
                Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                Коментар


                • #23
                  От: Пръскане на овошки.

                  Ясен К., режи смело, тия стари дървета са устойчиви и рязането им се отразява добре. Едната ми попска круша е над 50 годишна и досега 3 пъти съм й рязал върха - целта е като натежи плода и да мога да бера на ръка от най-горното стъпало на стълбата, иначе трябва да я бруся. Сухите клони махаш веднага като ги видиш че са сухи, а сега задължително, спазвай препоръката за дезинфекция на режещия инструмент. Освен за оформяне на короната ги поорежи и за плододаване - махаш клонки и клончета тук-таме по твоя преценка и като я проредиш ще видиш нататък как й се отразява, па и ти ще се учиш. При ябълката има и едно лятно опадване на плодовете /то зависи и от сорта де/, после ако има много плод може и ръчно да проредиш тук там, голям ефект има. Присаждане само ако не си доволен от сорта или ако искаш да си направиш някакъв "ансамбъл" по дървото, примерно круша да ражда ябълки, хаха.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Пръскане на овошки.

                    Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                    Чакам едни сини сливи от Сърбия,но още ги няма.
                    Мисля,че закъснях вече и реших да питам.
                    Засадих ги на 14.04.16г. успешно за сега,че бях скептично настроен.
                    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                    Киа спортаж2000тди 98г
                    Ауди А3 1.9ТДИ
                    Каравана Аdria 390Q

                    Коментар


                    • #25
                      От: Пръскане на овошки.

                      Скептицизмът ти е съвсем основателен. Развитието им в момента е благодарение на запасите в самото растение. По принцип сливите не са много капризни и дано да са качествен материал, но поливай смело.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Пръскане на овошки.

                        Аз да попитам, засадих три броя "Кюстендилска слива" на вилата (района на гр. Трън) за първи път садя овошки и незнам от кога трябва да започне пръскането? При засаждането спазих всички изисквания, в момента са се хванали добре, вече месец от както ги засадих.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Пръскане на овошки.

                          Виж в пост 6. Колегата е качил някои линкове с агро календари. Там дето си купуваш препаратите също разпитвай, има компетентни хора и понякога с умения да обясняват. Успех.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Пръскане на овошки.

                            Много благодаря за съветите!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Пръскане на овошки.

                              Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                              Засадих ги на 14.04.16г. успешно за сега,че бях скептично настроен.
                              Дръвчетата преживяха зимата успешно,едното има и няколко цветчета даже.
                              .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                              Киа спортаж2000тди 98г
                              Ауди А3 1.9ТДИ
                              Каравана Аdria 390Q

                              Коментар


                              • #30
                                От: Пръскане на овошки.

                                Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                                Дръвчетата преживяха зимата успешно,едното има и няколко цветчета даже.
                                А подкастри ли ги? Първите една две години са им най-важни. И по-смело с кастренето, че аз първата година набрах смелост чак след 10-то и като ги приключих(22бр.) се върнах на първите. 2008г. сме ги засаждали аз и баща ми и от начало основно аз ги гледах. Вече реално им е късно за кастрене. Най-добре е преди да започнат да напъпват още, сега вече са цъфнали и е късно.
                                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                                Телефон - в профила!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X