Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Маски за заваряване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Маски за заваряване

    няма дефиниция обикновено стъкло

    доколкото знам само протановото стъкло спира частично UV

    Коментар


    • #62
      До: Маски за заваряване

      Ужъстъ! Никога не съм се интересувал как са направени солариумите, и май не съм и виждал Но ако наистина от едната страна пекат с УВ, а от другата има само жега, значи става дума за флуоресценция, вярно много отместена. Сигурно преградите са няква екзотична органика.
      Хм. А от къв зор изобщо пускат УВ, ако искат само да греят?

      Коментар


      • #63
        До: Маски за заваряване

        Не бе, солариумите си пускат УВ, естествено. Иначе как ще почернееш ? С жега не става, пък то това му е идеята на въпросното (съмнително) удоволствие.
        Чак пък силно изместена флуоресценция... Ти веднага сътвори некъв фантастичен пасквил
        Стъклата по общо правило май спират УВ-то доста добре. И зад най-обикновения прозорец няма да хванеш тен. Под сянката на чадъра може, ама не и зад стъклото. Както Стефан отбелязва, хората не случайно си играят да правят скъпи кварцови джаджи за уредите, които трябва да пропускат УВ.
        От пластмаса до пластмаса разликата може да бъде като от земята до небето. Със сигурност има и такива, които тотално спират всякакво УВ.
        jordantcho, УВ-то си е опасно цялото, въпрос на количества или, айде, дози. С тия 400 nm, обаче, направо си избива на син цвят... Тва не е особено страшно. Мен например от 200-те nm по' ще ме е страх ))
        Последно редактирано от Yordan; 07-01-08, 23:27.
        Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

        Коментар


        • #64
          До: Маски за заваряване

          Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
          Стъклата по общо правило май спират УВ-то доста добре. И зад най-обикновения прозорец няма да хванеш тен. Под сянката на чадъра може, ама не и зад стъклото.
          не съм много съгласен
          стъклото спира UV частично като много фактори оказват влияние върху този процес, тоест не може да се разчита и да се гарантира, че стъклото(въпреки че никой тук не даде дефиниция за стъкло и видовете стъкла) ще спре UV.
          Зад най-обикновения прозорец ще хванеш тен и това е лесно проверимо стига да имаш търпение да се печеш под него.
          Не се заяждам но е хубаво някой който е на ТИ с физиката да даде по ерудирани обяснения щото тези теми се четат от много хора и може някой да се подведе....

          Аз определено не съм съгласен с това:
          "Извинявай за недоверието ми, но стъклото само по себе си спира UV! Оттук нататък остава защитата от видимата светлина.........Едно опушено стъкло вече е достатъчно за това."
          и хората който изчетат темата могат да решат да заваряват със слънчеви очила и обикновено стъкло пред тях.....

          Коментар


          • #65
            До: Маски за заваряване

            ) Тенът не е въпрос на ултравиолетово изгаряне, ами сложна история с участието на мелатонин, витамин Д и имунни системи. По същия начин настинката и грипът си приличат симптоматично, но не са една и съща болест.
            Едно време стъклата, класификацията им и технологиите бяха много секретна тема. Векове наред. Сега в интернета вече има това - онова, нали цензурата не успява. Но от оптическа гледна точка определящо е че са аморфни изотропни материали. За разлика от разните кристали, които също се използват, но за друго.
            Не отивай много далече, понеже тогава като говорим за коли, всеки път ще трябва да даваш дефиниция за гайка, колело, лагер и нататък по списъка. В такива разговори никой не дава, и никой няма право да иска дефиниции, това не е първата лекция "Предмет и значение на ...".

            Коментар


            • #66
              До: Маски за заваряване

              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
              ) Тенът не е въпрос на ултравиолетово изгаряне, ами сложна история с участието на мелатонин, витамин Д и имунни системи.
              ... които си инциират работата вследствие от облъчване с УВ. Веригата от събития винаги е сложна в живия свят, но първопричината в случая е тази. Това от солариумите дето тръгна...
              =============
              Едва ли ще седна под дограмата да чакам да почернея, че ще ми отиде младостта в чакане... Обикновеният прозорец, казват учените глави, пуска над 90 % от 350 nm и "нагоре", ама и спира над 90 % от 300 nm - "надолу". Тъй като в почерняването на кожата участват от, някъде, 350 nm - "надолу", значи ясна е равносметката.
              А с малки модификации/примеси стъклото може да спре всичкото. Пак отбелязваме, че хората си играят да правят "чисти" стъкла, само от силициев оксид, та да могат да пропускат УВ.

              Но така разговорът се отплесва в ненужна посока, щото идеята е за маските за заваряване. Признавам, аз лично не знам кво УВ се излъчва при тези процеси. От качеството на тая светлина би зависило кви да са маските, а разговорът за печенето на плажа сигурно може и в друга тема...
              Последно редактирано от Yordan; 10-01-08, 12:52.
              Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

              Коментар


              • #67
                До: Маски за заваряване

                Първоначално публикуван от jordantcho Преглед на мнение
                При заваръчни процеси проблема не е н UV лъчите а е в IR лъчите
                UV е с дължина на вълната от 200 до 400 nm
                IR - над 760 nm - филтър за UV не спира IR, филтър за IR спира донякде UV
                И двата вида лъчи са опасни за зрението, при заваръчни процеси има опасно големи концентрации на IR
                затова и не се заварява със слънчеви очила
                Затова и филтри със степен над 8 се предлагат във версия лицев щит а не очила

                така да се каже да се върнем в изходна точка-)

                Коментар


                • #68
                  "
                  Обикновеното стъкло се състои предимно от аморфен силициев диоксид (SiO2), химичното съединение, образуващо кварца или, в поликристалинната си форма, пясъка. Чистият кварц има точка на топене около 2000 °C, така че две други съставки се добавят към пясъка при производството на стъкло. Едната е натриев (Na2CO3) или калиев карбонат (K2CO3), който понижава точката на топене до около 1000 °C. Содата, обаче, прави стъклото водоразтворимо, което явно е нежелателно, така че се добавя трети компонент, вар (калциев оксид, CaO), която възстановява неразтворимостта във вода.
                  "

                  Това го копнах от уикипедиата, щото ми се стори леко тенденциозно това, че немало дефиниция за обикновено стъкло. Питай некой химик от какво се състои обикновеното стъкло, и да видим дали ще разбере въпросът ти То и за джип нема дефиниция, ама ползваме думата - нал тъй?

                  ИР е проблем за организма разбира се, но не така опасен като УВ и видимия спектър. На УВ допълнителната опасност е, че не го усещаме като светлина и не се свива и зеницата.

                  не ща да споря повече - това което писах ми е казано като факти от преподаватели, не съм си го измислил аз.

                  Сигурно най-качествените стъкла са със железни окиси, цериеви окиси, лунен прах и златни нишки

                  Първоначално публикуван от jordantcho Преглед на мнение
                  така да се каже да се върнем в изходна точка-)
                  jordan, дай да тръгнем от спектралните линии на елементите, които светят в дъгата, а? оттам 4е фанем точно кои 4естоти требе да спрем.

                  ама едно че даде CO2, друго аргонът, трето пето и десето разните електроди и обмазките им.

                  Един въпрос към теб обаче: Когато спреш да заваряш сваляш ли маската, или чакаш да изстине детайла и чак тогава я сваляш, за да не те облъчи опасното ИР? По твоя собствена преценка - една камина по-силно ли пече на ръцете от един електрожен на 80 А? (при еднакво разстояние от източника на светлина)

                  А защо не слагаме 13 DIN-a когато хвърляме дърва на камината?

                  Мисля, че самият ти не вярваш на това което пишеш, затова се паля!
                  Последно редактирано от Yordan Kolev; 18-01-08, 15:39. Причина: Поредни

                  Коментар


                  • #69
                    До: Маски за заваряване

                    Първоначално публикуван от SJ410 Преглед на мнение
                    "
                    Мисля, че самият ти не вярваш на това което пишеш, затова се паля!
                    Виж прикачения файл.
                    Ако има нещо което не ти е ясно ще ти отговоря. Не са пали, няма смисъл.
                    Поздрави
                    Йордан
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • #70
                      До: Маски за заваряване

                      Първоначално публикуван от SJ410 Преглед на мнение

                      ИР е проблем за организма разбира се, но не така опасен като УВ и видимия спектър. На УВ допълнителната опасност е, че не го усещаме като светлина и не се свива и зеницата.


                      jordan, дай да тръгнем от спектралните линии на елементите, които светят в дъгата, а? оттам 4е фанем точно кои 4естоти требе да спрем.

                      ама едно че даде CO2, друго аргонът, трето пето и десето разните електроди и обмазките им.

                      "Тези маски се използват основно при електодъгово заваряване - степен на затъмняване от филтър 8 до 13" При ниско енергийни заварки се използват по светли филтри - до филтър 6-7"
                      Това вече го писах и дава отговор на твоя въпрос:
                      "...ама едно че даде CO2, друго аргонът, трето пето и десето разните електроди и обмазките им..."


                      Хората са "ФанЕли" отдавна кое какво спира и надлежно са го описали в Стандарти и нормали. Те са критерия. Нито ти, нито аз сме критерии-само СТАНДАРТИТЕ ЗА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ РАБОТА

                      Атачвам един малък файл, който е показателен защо ИМА стандарти!!!
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #71
                        До: Маски за заваряване

                        Не искам да се бъркам във вашият спор и модераторите ако искат да не публикуват това мое мнение,но всички соларни маски са произведени в Китай.Хората там бият само логото на фирмата.Вярно,че всяка фирма си има свои изисквания за качество на продукта,но обикновенно тези маски имат продължителност на живот 2години.След това пак ще работят но не се знае когато се запали дъгата дали ще реагират на време?!
                        Според мен са много капризни особено на удар и не си струва да се влагат толкова пари освен ако не се гони голяма производителност.Тука никой не прави машини на линия и не си струва тази екстра.Всеки сам си решава.
                        Едно допълнение само:хората със по светли очи са по капризни към дъгата и по лесно се осветяват.

                        Коментар


                        • #72
                          До: Маски за заваряване

                          йордантчо, ти можеш ли да четеш мойто момче? на прикаченият файл е написано:
                          • UV-C, UV-B, UV-A: Катаракта и други увреждания на лещата и ретината, частична слепота Остър конюктивит
                          • Видима светлина:Осветяване,умора Понижено виждане през ноща Постоянно увреждане на ретината.
                          • IR-A, IR-B, IR-C: Катаракта Увреждане на ретината Смущение на зрението

                          Ти защо го прикачи този файл - да покажеш че си в грешка ли?

                          Не ми отговори на ясен въпрос: Камината по-голем източник ли е от ВИГ на IR, и не требе ли да фъргаме дърва с фотосоларни шлемове? А? мене ми се чини, че при 20КВт отоплителна мощ требе даже да е "марков" шлема - нали?

                          че ме накараш да заснема зад опушено стъкло и "марково" стъкло спектъра(с видимо еднакво затъмнение на слънцето), ама ако отклоненията са в рамките на допустимото от "стандарта" - какво че направиш - че подминеш с мълчание, както си подминал въпросите ми?

                          Коментар


                          • #73
                            До: Маски за заваряване

                            Първоначално публикуван от SJ410 Преглед на мнение
                            йордантчо, ти можеш ли да четеш мойто момче? на прикаченият файл е написано:
                            • UV-C, UV-B, UV-A: Катаракта и други увреждания на лещата и ретината, частична слепота Остър конюктивит
                            • Видима светлина:Осветяване,умора Понижено виждане през ноща Постоянно увреждане на ретината.
                            • IR-A, IR-B, IR-C: Катаракта Увреждане на ретината Смущение на зрението

                            Ти защо го прикачи този файл - да покажеш че си в грешка ли?

                            Не ми отговори на ясен въпрос: Камината по-голем източник ли е от ВИГ на IR, и не требе ли да фъргаме дърва с фотосоларни шлемове? А? мене ми се чини, че при 20КВт отоплителна мощ требе даже да е "марков" шлема - нали?

                            че ме накараш да заснема зад опушено стъкло и "марково" стъкло спектъра(с видимо еднакво затъмнение на слънцето), ама ако отклоненията са в рамките на допустимото от "стандарта" - какво че направиш - че подминеш с мълчание, както си подминал въпросите ми?

                            Драги SJ40
                            1. Казвам се Йордан, не Йорданчо
                            2. Не съм твое момче
                            3. Най-учтиво ще те помоля да пишеш правилно и да не гадаеш какво че направя. Много ясно съм ти отбелязал, че има стандарти и не ТИ и не Аз сме критерия.
                            4. Не знам дали камината е по-голЕм източник на топлина. В къщи ми е 20 кв камината и не я гледам с шлем. Метала май се топи при по-висока температура от горенето на дървото, ти как мислиш?
                            Поздрави
                            Йордан

                            Коментар


                            • #74
                              До: Маски за заваряване

                              Първоначално публикуван от lordvv Преглед на мнение
                              .....тези маски имат продължителност на живот 2години.След това пак ще работят но не се знае когато се запали дъгата дали ще реагират на време?!
                              Според мен са много капризни особено на удар и не си струва да се влагат толкова пари освен ако не се гони голяма производителност.......
                              Съществуват модели позволяващи да се смени батерията на соларния блок което удължава срока на експлоатация.
                              Някои модели маски са "дуракоустойчиви", можеш да ги хвърляш на пода и нищо не им става, виждал съм го с очите си. Трябва да се отбележи, че има много производители на соларни шлемове с голяма ценова разлика между тях, съответно и качеството е различно.

                              Коментар


                              • #75
                                До: Маски за заваряване

                                Първоначално публикуван от jordantcho Преглед на мнение
                                Драги SJ40
                                1. Казвам се Йордан, не Йорданчо
                                2. Не съм твое момче
                                3. Най-учтиво ще те помоля да пишеш правилно и да не гадаеш какво че направя. Много ясно съм ти отбелязал, че има стандарти и не ТИ и не Аз сме критерия.
                                4. Не знам дали камината е по-голЕм източник на топлина. В къщи ми е 20 кв камината и не я гледам с шлем. Метала май се топи при по-висока температура от горенето на дървото, ти как мислиш?
                                Поздрави
                                Йордан
                                Най-после добро начало - нема да ми обясняваш неща, които не съм разбрал И аз не съм SJ410 - но ме наричаш така, защото ника ми е такъв - нали? Сега за писането правилно - имаш предвид синтактично и граматически, предполагам. Мога - не ми е невъзможно. Аз те моля да пишеш семантично вярно - ти самия претендираш за това. Дали е възможно това - ще видим - засега не виждам.
                                ЗАЩО: желязото се топи при температура доста по-висока от пламната температура на дървото. Металите обаче са различни - хайде да не се заяждам на дребно като някои, които не били видели още дефиниция на обикновено стъкло. Та за желязото - да, топи се на по-висока температура, но това не значи че там IR ще е по-интензивен, нали така? Нещо повече - при тази температура имаме видима светлина. За горенето на дървата нещата също не са така прости. Пламна температура съвсем не значи температура, която се получава при горенето. НЕКОИ газове(има и частици в тях) светят със синя светлина при горенето на дървата - сещаш се за какви температури иде реч на места в пламъка. В крайна сметка обаче повечето енергия на камините отива в загряване и ИР(част косвено - през тухли, загрети части, друга част пряко излъчване).

                                Да се върнем на любимите НИ стъкла:
                                Имам нЕколко въпроса, за да си изясни всеки какво става аджеба в тези филтри:

                                Нека филтъра "спира" даден % от даден спектър.
                                1. Как може да го спре?!?! -
                                1а.отражение
                                1б."поглъщане"

                                Филтрите на маските ни основно "поглъщат" - съгласни ли сме?

                                2.Какво става с погълнатата енергия? Поглъщането не може да бъде безкрайно, нали? Значи следва "повръщане". Под каква форма е "повръщането"
                                2а. по-нисък интензитет и по-късовълново(за да не произведем повече енергия) - не е нашият случай
                                2б. по-интезивно и с по-голяма дължина на вълната(повече фотони с по-ниска енергия)
                                2в. отдаване на енергията с директен топлообмен

                                сега ясно ли ни е че филтрите които ползуваме преобразуват видимата и УВ в ИР и топлообмен?(като топлообмена пак не значи че нЕма да има последващо излъчване в ИР)

                                Още малко инфо - ИР се спира добре и с отражение, но тогава трябва да имаме метализиран слой от външната страна на стъклото. Иначе просто преобразуваме ИР в по-далечен ИР.

                                Малко и за основната заплаха за зрението от ИР - тя се състои в това, че организма може и да не успее да отведе топлината от окото(и то да се посвари, така да се каже). НО: окото е много по-добре справящ се орган, отколкото кожата наоколо. От това съм се интересувал във връзка с интензивно ИР излъчване. От което следва, че първо ще усетим нетърпима топлина, преди да ни се повредят очите. Всеки го е усещал в близост до открит огън и никой не се е осветил.

                                Значи си опуши едно К-стъкло(да спира и ИР) и си 6-ти номер, и не се хващай като шаран на рекламите(освен ако не си търговец на маски де).

                                Майтапа настрана - но ако нямаш подръка маска, по-добре е с картон с добре опушено стъкло, отколкото със затворени(или широко отворени) очи!!!

                                Аре спирам вече!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X