Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна на джантите и гумите с по големи!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна на джантите и гумите с по големи!

    Искам да попитам по запознатите колеги тук във форума,мога ли да сложа на Ферозата джанти 16'-ки от КИА- Соренто с гуми 205x80x15 и с колко сантиметра ще повдигна Ферозата при това положение.Защото тази година на два пъти я заглабям на път за вкъщи(живея в едно село под гората)където коловозите са малко по дълбоки и ми ляга на шасито им край!Срам ме е вече да търся трактори,по големи джипове и хора да ми помагат да излизам от калта!!!Та ако я вдигна с няколко сантима,мисля че няма да го имам този проблем,разбира се и с подходящи гуми!ако мислите че това няма да ми помогне,да не влагам пари в това начинание,а направо да се оглеждам за друг джип,само че този много ми допада като разход а и като подръжка ако щете,та за това много,много не ми се сменява.Всички други които огледах в сайтовете са лами сравнение с моя(11 газ на смесен цикъл ми дава).Моля да помагате със съвети да разреша дилемата!

  • #2
    От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

    Вярно, че големите гуми са най-истинското повдигане, ама "няколко сантима" означава,ч е трябва да минеш на гуми с диаметър поне 10 сантиметра по-големи от сегашните.
    Което е МНОГО! Едно, че ще се загуби всякаква динамика, друго, че ще се наложи да се режат калници, трето, че има опасност да започне да троши неща по трансмисията.
    Не се сещам, на ферозите може ли да се повдигат предниците с натягане на торсионите, ако да-повдигай оттам, а за отзад-по-дълги обеци на ресьорите.
    Това за да може да събереш по-големи гуми, ама пак-няколко сантиметра само от гуми-трудна работа...
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

      [QUOTE=буклас;2911292]Искам да попитам по запознатите колеги тук във форума,мога ли да сложа на Ферозата джанти 16'-ки от КИА- Соренто с гуми 205x80x15

      Тук май нещо има разминаване...

      Коментар


      • #4
        От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

        Лебедка или изравняване на коловозите.....

        Така или иначе викаш трактори от време на време - помоли го да "удари" едно гребло......

        Като написа и Кольо - задоволително увеличаване на размера на гуми - задача с много неизвестни и с много различни последствия, а клиренса ще са увеличи едва с една втора от разликата във височина на гумата. Ще дойде и момента, в който по този път пак ще мине някой с много по-големи гуми от твоите, ще направи коловози и пак си в изходната позиция....
        Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
        Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

        Коментар


        • #5
          От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

          С какви гуми караш в момента като марка, модел, размер?

          Оригинално гумите на Фероза са 195/80 R15, 670 мм диаметър ако не са регенерат.
          205/80 R16 е с диаметър 730 мм. Реалното повдигане ще е с около 2 см.

          Относно джаните - Фероза е с 108мм централен отвор на джантата. На Киа със сигурност е по-малко - по спомени 95-96 мм.

          Предницата се надига с натягане на торсиона, но започва да вози съвсем като лагерна количка.
          Аз не вярвам в чудеса!
          Разчитам на тях!

          Коментар


          • #6
            От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

            За гумите по-големи, да. Но за джантите не хващам логиката, освен ако не се касае за по-лесно намиране на размери в този цолаж.
            За мен е излишен разход. Предвид возията на табуретка на Ферозата, по-висок борд се постига с по-малък диаметър джанта.
            Ферозата с оригиналните джанти си побира без никакви интервенции до 235/75/15 и то говоря за МТ регенерати, които обикновено са една идея по-високи от нормалния размер.
            Когато сложих на моята този размер, торсионите не бяха пипани а отзад ресорите бяха толкова уморени, че като качех човек на задната седалка, почти отиваше на тампони.
            Въпреки това, не опират никъде.
            Всичко това обаче, за сметка на динамиката и разхода.
            Дори с нерегенерат, няма как да не повлияеш на тези два фактора.
            Всичко което са казали колегите по-горе, подкрепям.

            ПП:
            Това което аз постигнах за сметка на една идея по-добра проходимост, беше динамика на тролей и разход на Боинг.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #7
              От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

              Stany е направил правилно забележка че има несъответствие м/ду джантите и гумите,но това е моя грешка,става въпрос и за гума 16'-ка.В момента съм с гуми 195/70/15 Мишелин но са бусови.На асфалта са добре,но в калта хич ги няма!Ванка,пишеш че едните са 670мм.а другите 730,това е разлика от 60мм,а как тогава повдигането ще е само 20мм.реално?Значи от написаното до тук оставам с впечатлението че не трябва да да минавам на 16'-ки защото се нарушават много характеристики,като динамика,устойчивост,разход и др.Наистина че 16'-ки се намират по лесно отколкото 15'-ки и това е една от причините да желая такъв цолаж,но не съм съгласен това да е за сметка на останалите фактори, за това и повдигнах темата тук.Така могат да се пресеят вариантите и да избера най верния.На колегата който ме съветва да ударя един нож на коловозите,му благодаря за съвета,той е най близко до ума,ама от гората при всяко снеготопене и дъжд,започват отново да текат реки по пътя,който съм си направил сам и отново го изравя и след едно две минавания с джипа и коловозите се задълбават.За да оправя пътя са необходими кардинални мерки от общината,което не знам дали ще ме огрее?!За това искам да повдигна малко джипа,или да го сменя с друг!Сигурен съм че вашите съвети ще стигна и избера верния вариант!!!

              Коментар


              • #8
                От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                Е аз бях с коловозите.....

                Вземай един Патруль Y60, 33-ки влизат без проблем, с малко заигравки 35-ци..... Феррозата я оставяй за евридей и за асфалта.

                Друг е вариант да се заиграеш с водоотвеждане. Може и да струва колкото един Патруль, ама ще постигнеш трайно решение..... Защото сменяйки гуми/кола искаш да решиш последствия, не причината......
                Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                Коментар


                • #9
                  От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                  Минаването на джанти 16, няма да ти реши проблема. Зависи от размера на гумата.
                  Джантите нямат отношение към динамиката и разхода, а по-големия размер гуми. Защото се предполага, че като са по-големи, ще са и по-тежки. Независимо дали са МТ илиАТ, регенерат или не.
                  За силно друсаща джипка, към който тип спада Ферозата, аз бих предпочел по-малък цолаж джанта в комбинация с гума с по-висок борд, защото колкото и минимално да е, високия борд подпомага малко омекотяването поради допълнителната еластичност.
                  Рзмерът с който караш е много малък и това е част от проблема ти.
                  Заводския размер за Ферозата е 195/80/15.
                  Твоите са по-ниски от това.
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                    TigerHunter не си прав,защото до колкото знам 1инч е 25мл.някъде!Ето ти разлика от 15' и 16' и като сложиш и при гумата разликата от 15'-ка и 16'-ка също ако е 25мм,ще се получи повдигане с близо 50мм.А ако сложа на 15'-ка джанта 195/80/15 с колко ще е повдигането?
                    Злой,напълно си прав че така не решавам първопричината,и не съм спирал да мисля и за окончателното и премахване,все пак става въпрос за 200м.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI5233.jpg
Прегледи:2
Размер:220.3 КБ
ID:5701708Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI5232.jpg
Прегледи:1
Размер:242.1 КБ
ID:5701709Е през тази гняз трябва да минавам след което следва завой и още толкова като разстояние.Лошото е че с тези гуми в с които съм в момента като вляза в коловоз и ляга на шасито.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                      И аз мисля, че няма да си решиш проблема със смяна на джантите. Има джипове с 15-ки по-високи от такива с 16-ки(заводски).
                      Вземи си максималният размер гуми, които можеш да сложиш на тези джанти и на джипката.
                      Или лифт и пак по-големи гуми.
                      И няма начин, проходимостта е за сметка на някои компромиси.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                        От разлика в диаметъра 25мм.дали ще се вдигне с толкова?
                        Или, аз нещо бъркам?
                        .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                        Киа спортаж2000тди 98г
                        Ауди А3 1.9ТДИ
                        Каравана Аdria 390Q

                        Коментар


                        • #13
                          От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                          Ако питаш мен, най-тънкото решение на проблема са ти гуми 235/75/15 АТ или MT. Може да вземеш и от руските, ако искаш бюджетно решение, нищо че са по-тежки. Със сегашните ти БУСОВИ си за никъде - едно, че са ниски и второ, че шарката на протектора е под всякаква критика. За мен най-лошият вариант са бусовите гуми, всяка гума за джип, било то абсолютно асфалтова е по-добра от тях като протектор.
                          Колегите по-горе ти казаха, че за 235/75/15 не ти трябва да пипаш абсолютно нищо по джипа. Вярно е че можеш да загубиш малко динамика и да вдигнеш леко разхода, но пълно щастие няма. На терена, който си показал освен височината много важен е и протектора на гумата заради калта и мократа трева. Поне през зимния период ще ти трябват "неикономични" гуми, а за лятото може да си ползваш сегашните.
                          Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
                          Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

                          Коментар


                          • #14
                            От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                            Ето моята с 235/75/15 кобри и никакъв лифт:



                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:19921.jpg
Прегледи:2
Размер:173.5 КБ
ID:5701727


                            С нови ресори и леко натягане на торсионите:


                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image038.jpg
Прегледи:2
Размер:228.1 КБ
ID:5701728


                            И + 3,5 см боди лифт:


                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image003.jpg
Прегледи:2
Размер:73.5 КБ
ID:5701729


                            Мисля, че това е и разумния максимум за всякакви размери гуми и лифтове за тая джипка.

                            Пътя от снимката, ръждилка го минава като на парад.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                              Много правилно си се ориентирал към 16-ки! Избора за малък джип е по-голям. За размера - според мен не е необходимо да са много по-широки от заводските, а при 15-ките всички малко по-високи са много широки. За височина - максималната при която няма да умре много и няма да опира. Щом без проблем влизат 235/75/15, значи размер близък до 215/80/16 ще ти е супер и няма да са много тежки.
                              Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                              Телефон - в профила!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X