Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна на джантите и гумите с по големи!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

    Джантите от Кия не стават за Фероза. Центалният отвор е много по-малък.
    Аз не вярвам в чудеса!
    Разчитам на тях!

    Коментар


    • #32
      От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

      Първоначално публикуван от буклас Преглед на мнение
      Вани4,приемам почти на 100%това което казваш,но кави са АТ или МТ,че не съм а ясно?
      Направих си труда да разгледам какво предлагат онлайн магазините в момента, за да ти бъда максимално полезен и да не говоря наизуст. Правя уговорката, че не знам какви километри навърташ на асфалт и какви по черно, колко от тях са в града и колко извънградско. Мислил съм доста по темата гуми за ферозката и ще ти подредя няколко вариант по реда по който аз ги класирам за твоя случай. Не давам линкове, за да не се сметне за реклама. Всички предложения и съответно дадените цени са за размер 235/75/15.

      1. Медвед Я-569 или Forward Safari 530, те са почти еднакви. Цената им е 135,90лв. за брой.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4412cs-960.jpg
Прегледи:2
Размер:249.9 КБ
ID:5701766

      2. Forward Safari 540 Цената им е 135,90лв. за брой.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:forward safari 540.jpg
Прегледи:1
Размер:11.4 КБ
ID:5701767

      3. Silverstone AT117 Цената им е 152лв. за брой.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:AT117 SILVERSTONE-228x228.jpg
Прегледи:1
Размер:15.3 КБ
ID:5701768
      Последно редактирано от Vani4a; 05-02-16, 22:31.
      Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
      Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

      Коментар


      • #33
        От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

        http://www.gumi7.com/bg/tire/136790/...15-75-R15.html
        Тая марка ми я показа човек от форума наскоро. Има доста атрактивни цени и за А/Т шарката изглежда добре, разнообразие от размери също има.
        По темата с размерите като изключим шарката. При заводски размер от порядъка на 195 или 205 каквито са на джиповете под 1500кг. моето мнение е, че няма смисъл от много по-широки гуми. Обяснявам защо - като увеличим височината без да увеличаваме широчината пак се увеличава контактната площ с настилката, може при +5см. във височина да се увеличава колкото при при +1см. или +2см. във широчина, но все пак се увеличава. Опита ми в офф-роуд-а показва, че особена полза от широка гума няма, истината е във височината за преминаване на препятствия. Широка гума като валяк не може да бъде "натисната" достатъчно и да даде сцепление.
        Точно за това и препоръчах 16-ки. При 15-ките над 195 почти няма гума /80, всичко е /75 и за 30'' височина отива на 245 широчина, което е адски много за лек джип. В момента на Киата съм с 215/75/15(при заводски 205/70/15) и след време като се наложи пак да купувам гуми почти сигурно ще мина на 16-ки, с размер от типа на 215/75/16 или 205/80/16 не съм поглеждал скоро какво има в подобни размери. Ферозата ако не бъркам беше със 195/80/15 заводски, какъв е смисъла от гуми над 215? Като я знам що за магаре е носи на доста по-големи гуми. Като станат много широки, стават тежки и с много голяма контактна площ и съвсем умира откъм мощност. При сегашните цени аз никога не бих си купил регенерат, едва ли ще спестя и 30% за сметка на всички негативи.

        Към TigerHunter: гума около 215 с височина около 30'' не изглежда толкова висока и тясна като на каруца, баш си изглежда добре, не са чак толкова тесни нито високи.
        Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
        Телефон - в профила!

        Коментар


        • #34
          От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

          Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
          Като вземеш гума с 60 мм по-голям диаметър се вдигаш с 20-25 мм максимум.
          60 мм са разлика в диаметъра. Ако го гледаш вертикално - 30мм отгоре, 30 мм отдолу. 30 мм отдолу те повдигат, 30 мм горе - най-много да опрат по калниците.
          Като отчетеш сплескването на гумата и излиза 20-25мм реално повдиганe
          Забравяш,че и старите гуми са сплескани, а повдигането е спрямо тях. Така,че реалното повдигане си е разликата във борда .
          висете отпуснато

          Коментар


          • #35
            От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

            Първоначално публикуван от буклас Преглед на мнение
            Това с почерпката не е проблем,въпроса е другото как да се одругото ка да се организира.Размера е ясен,а какви са гумите?!
            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
            BF Goodrige АТ по спомен
            Добра памет , това е марката и модела.

            Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
            Джантите от Кия не стават за Фероза. Центалният отвор е много по-малък.
            Това ме притесняваше, щото не съм/бях наясно.
            Жалко.

            P.S. А само отзад няма ли да станат ?
            Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 06-02-16, 01:39. Причина: P.S.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #36
              От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

              Благодаря на Вани4а за направения труд да качи снимки от различни те видове гуми.Наистина зрителната представа е друго нещо!Благодаря и на другите колеги които разчопкаха темата,получих ценна информация която ще ми бъде много полезна при взимане на решение какво е най добре да направя и какви гуми да купувам!Това е че джипа го карам повече по асфалт,а пресечения терен е много малко,ама както каза някой,хем вълка да е сит,хем агнето цяло няма как да стане!
              Последно редактирано от буклас; 06-02-16, 03:32.

              Коментар


              • #37
                От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                Благодаря на Вани4а за направения труд да качи снимки от различни те видове гуми.Наистина зрителната представа е друго нещо!Благодаря и на другите колеги които разчопкаха темата,получих ценна информация която ще ми бъде много полезна при взимане на решение какво е най добре да направя и какви гуми да купувам!

                Коментар


                • #38
                  От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                  Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                  P.S. А само отзад няма ли да станат ?
                  Не. Мястото, където ляга джантата е със същия диаметър както отпред. Джантата няма да може да легне на барабанам, грубо ще отстои на 7-8мм и ще се държи само на болтовете.
                  Аз не вярвам в чудеса!
                  Разчитам на тях!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                    Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
                    Не. Мястото, където ляга джантата е със същия диаметър както отпред. Джантата няма да може да легне на барабанам, грубо ще отстои на 7-8мм и ще се държи само на болтовете.
                    Ама пък има вариант за фреза и разширяване. Играно много пъти.
                    висете отпуснато

                    Коментар


                    • #40
                      От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                      В случая става въпрос само за проба.
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • #41
                        От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                        В случая става въпрос само за проба на размера.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #42
                          От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                          Разгледах снимките от началото на темата. Теренът, който трябва да се преодолява не е голям и тежък. Не си струва да се правят огромни превъплъщения с гуми, смяна на джанти, лифтове и бодилифтове, за да се реши драмата на преминаването на тези 50-60 метра разкалян терен.
                          Цитираният в началото на темата размер гуми 195/70/15 е отчайващо малък: диаметър 654мм. За Фероза дават минимален размер 205/80R15 - диаметър 709мм
                          Източник: http://www.wheel-size.com/size/daihatsu/feroza/
                          Не само размерът е проблем. Самият тип на гумите (бусови) е крайно неподходящ за каране извън асфалта.
                          На автора на темата препоръчвам да си вземе едни гуми тип АТ размер 215 / 80 R15 - диаметър 725мм и да не се занимава със смяна на джанти и други екзотични решения.

                          Реалният проблем са коловозите. Той се решава много елегантно с камъни. По груби изчисления ще са необходими 10-20 багажника камъни, които да се насипят в по-дълбоките места и по този начин коловозите хем стават плитки, хем с твърдо дъно. Камъни се намират лесно. Обикновено на не повече от 2-3 км има поточе или рекичка, от където могат да се вземат. Не е и нужно всичко да се прави наведнъж. Може на всяко ходене на вилата да се ходи до рекичката за 1-2 багажника с камъни. Така за едно лято ще е готово.
                          Разбира се, може и да се поръчат един или два камиона трошен камък, който после да се нарине на проблемните места, но там вече трябват и повече пари. На мен ми обявиха цена с транспорт 140 лв за 2 кубика, а от реката ми излизаше около 10 лв (за газ) на кубик.
                          Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                            Колеги, пропускате много важен момент !

                            Колегата, пуснал темата, ползва джипката само за "евридейка", като основното И качество, което оценява е ниският разход, поради което и не иска да я сменя,
                            което пък значи, че и гумите трябва да са масов, и съответно, евтин размер.

                            Ако питащият управлява TLC150, едва ли ще го притеснят 1000лв. за гуми,
                            но този който ползва джипка за 3000 лв. само за ежедневно каране никога няма да ги даде, както и м/у 500 и 1000лв. за текущо обслужване, освен ако не спре.
                            Обикновено се сменя само маслото в двигателя с някакво по-евтинко под предтекст "щото то нали вече е стар" и "така ми каза майстора".

                            В това, разбира се, няма нищо лошо, въпрос на възможностти, нужди и разбиране,
                            но точно заради това, мисля че съветите трябва да са съобразени с нуждите на питащият,
                            а не от гледна точка на личната ни камбанария.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #44
                              От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                              Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                              За Фероза дават минимален размер 205/80R15 - диаметър 709мм
                              Източник: http://www.wheel-size.com/size/daihatsu/feroza/
                              Не само размерът е проблем. Самият тип на гумите (бусови) е крайно неподходящ за каране извън асфалта.
                              На автора на темата препоръчвам да си вземе едни гуми тип АТ размер 215 / 80 R15 - диаметър 725мм и да не се занимава със смяна на джанти и други екзотични решения.
                              Ферозата има два размера гуми, с които е излизала от завода - 195/80/15 и 225/70/15, респективно 205/80/15 не е един от тях и освен всичко е доста особен. В ръководството на модела си пише всичко, разните сайтове са пълни с подвеждаща информация.

                              Другото, което ме учудва е че всички бутате човека към тесни и високи гуми, сега гледам един от търговците предлага 215/90/15 руски кални, обаче нещо май няма много мераклии. Тези, които предлагате - 215/80/15 освен, че са по-тесни са и по-ниски от 235/75/15. Според един от калкулаторите разликата в диаметрите им е 8мм. в полза на 235/75/15.

                              Отделно, че по тази тема има изписани фермани във форума и честно казано, на всякъде се стига до заключението, че 235/75/15 е оптималният размер за този джип(смея да твърдя, че всички теми за гуми на фероза съм ги прочел "от кора до кора", оставям личните си впечатления). Не вярвам сега да откриваме "топлата вода". Размерите 205/80/15 и 215/80/15 съм ги срещал най-често на самураи и джимнита, но не и на ферози. Сигурно има защо.
                              Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
                              Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

                              Коментар


                              • #45
                                От: Смяна на джантите и гумите с по големи!

                                Vani4a, подхващаш някакъв непродуктивен спор. Добре, нека информацията на сайта е грешна. Нека минималният допустим размер за Фероза да не е 205/80R15. Нека приемем, че е 195/80/15 (диаметър 693мм). Това изобщо не променя драмата че буклас си кара джипката с отчайващо малки гуми размер като за лека кола - диаметър 654мм. Гаджето ми има Мерцедес Б180 и гумите са 195/65/15 (диаметър 635мм).
                                Също не ми е ясно защо буташ автора към МТ гуми при положение, че си я кара като евридейка. МТ гума е крайно неподходяща за ежедневно каране по асфалт особено зимно време. На автора му трябват шосейни или АТ гуми. Дали ще са 215 / 80 R15 (диаметър 725мм) или 235/75/15 (диаметър 734мм) не е чак толкова съществено. С тясната и висока гума (215) ще му люлее повече на завоите, докато с по-широката но с по-нисък профил (235) ще е по-стабилен, но пък ще се оплаква от завишен разход и по-муден мотор.

                                И пак да повторя: Този казус няма да се реши с гуми, а с камъни. Което не отменя необходимостта да се сменят гумите на въпросната Фероза с истински.
                                Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X