Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Приложна задачка по химия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Приложна задачка по химия

    Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
    За да намаля свободните вариации по темата: не става дума нито за автомобил нито за биодизел, и въпроса е какъв разтворител? а не каква е машината и за какво служи.
    Дадох примера с джипките единствено като пример , че подобно там , спама тук е същия . Както обикновено .
    Доколкото виждам - след 10 поста още нямаш конструктивно решение .

    Но да не вкарваме още плява . Със скромните ми познания по химия и по- нескромните ми по металознание : "циментация" означава " навъглеродяване" . При третиране с киселина (отделен въпрос е каква) , тя влиза в реакция в глицерина , образувайки някаква сол , което не виждам как ще повлияе на циментацията . Освен след пълното отмиване на полепналия филм - да продължи подаването на киселина . Проблем е че при този процес , без гОла вОда няма как да стане, щото тя се отделя при реакцията . А виждам , че тя е проблем в случая .

    Всъщност , какъвто и разтворител да се използва , без вода няма да се размине , та не знам ...

    ПС... Пък и " не скъп органичен разтворител ".... доста е относително , щото те вече от доста време са една цифра ....
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #17
      От: Приложна задачка по химия

      Благодаря за последния отговор. Проблама наистина няма лесен отговор, но все още не искам да повярвам, че няма никакъв. Може би ще попитам и в научния форум, но се боя, че и там няма да е по различно.
      Въпреки всичко знам, че има някакъв отговор и той вероятно ми е "под носа" просто не мога да го видя.
      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

      Коментар


      • #18
        От: Приложна задачка по химия

        Използвай вода да отмиеш тази странна смес (щом казваш че се разтваря във вода) промиваш с чист спирт и след тава сушиш уреда , инсталацията или каквото е там със азот под високо налягане!

        Коментар


        • #19
          От: Приложна задачка по химия

          Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
          Благодаря за последния отговор. Проблама наистина няма лесен отговор, но все още не искам да повярвам, че няма никакъв. Може би ще попитам и в научния форум, но се боя, че и там няма да е по различно.
          Въпреки всичко знам, че има някакъв отговор и той вероятно ми е "под носа" просто не мога да го видя.
          И там ще ти отговорят както тук.
          Глицерин и други поли алкохоли се разтварят с натиева основа, но е много агресивна, не казващ каква е системата.
          Друг универсален разтворител е метанол, а най силния от всичко за органика е тетрахлорметан. И двата разтворителя са скъпи и много вредни - изпаряват се и отровни ако ги вдишаш.
          Ако е за еднократно почистване на малко можеи да стане. но за инсталци - Пара.
          Промишлените парогенератори минават 200 градуса - разтварят смоли без проблем. За глицерин и 120 г ще ти свърши работа

          Търсиш помощ, но се държиш надменно, не казваш нищо , не знаеш нищо, но пък си сигурен че не става.
          Как да ти помогне човек..
          Когато не разбираш нищо и бизнеса ти е тайна, наеми си консултантска фирма да ти реши проблема.
          Ще се почувстваш по уверен след като си платил няколко хиляди за същтите отговори.
          Така че взимай учебниците и почвай да учиш

          Коментар


          • #20
            От: Приложна задачка по химия

            Първо се мие с вода, после няколкократно с ацетон за обезводняване. Накрая се продухва със сух въздух.
            It is easier to fool people than to convince them they have been fooled.
            Mark Twain
            https://www.flickr.com/people/195891565@N06/

            Коментар


            • #21
              От: Приложна задачка по химия

              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
              Всъщност , какъвто и разтворител да се използва , без вода няма да се размине , та не знам ...
              Мдам, точно това си мислех, докато си правех разходката днес. Дали ще се ползува за разтворител, или ще е продукт на евентуална химична реакция- вода ще има. Щом е крайно нежелателно да остава вода в инсталацията, трябва да се мисли в посока отстраняването ѝ. Спирт, горещ въздух, подгряване на тръбите до 40-50 гр.ц не би трябвало да скапят каучука. За киселините- не знам, ама внимавай, ако решиш да ползуваш азотна.
              Прав е и биол, де. Кажи поне марка, модел, година на производство.... баси жипката, как да я оправим през монитора, само по проблем "не ще да пали"? Тая инсталация отворена ли е, затворена ли; тия тръби по 2 мм ли са дебели, по 2 м. ли; тръбния път дали е 2 м., 20 м., 20 км....50 см? Къфто въпроса- такива и отговорите, деее!
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • #22
                От: Приложна задачка по химия

                Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение

                Търсиш помощ, но се държиш надменно, не казваш нищо , не знаеш нищо, но пък си сигурен че не става.
                Как да ти помогне човек..
                Когато не разбираш нищо и бизнеса ти е тайна, наеми си консултантска фирма да ти реши проблема.
                Ще се почувстваш по уверен след като си платил няколко хиляди за същтите отговори.
                Така че взимай учебниците и почвай да учиш
                Колега, не ме познаваш, а си позволяваш да ме оценяваш и анализираш. Това наистина е важно за мен! Без теб едва ли щях да се сетя. Прав си- пропуснах още в началото да спомена каква е тази тайнствена инсталация. Повярвай ми или ако искаш -недей, но имам основателна причина да не го правя.Ако взема да кажа каква е машината сигурно ще се появят още най-малко 5-6 страници писания колко съм се прецакал или как е трябвало да постъпя или да не постъпвам и още куп други. Колкото до парата и метанола, ако се беше задълбочил в #1 и #3 може би щеше да забележиш, че не стават (пробвано).

                Съвсем простичкия ми въпрос "какъв разтворител?" на които получих.......(прочети темата) отговори.

                П.П. Благодаря на всички отзовали се!
                Последно редактирано от siem; 30-01-16, 17:27. Причина: П.П.
                Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                Коментар


                • #23
                  От: Приложна задачка по химия

                  Колега, не се пали. Уточняващите въпроси от мен, а вероятно и от другите идват от:

                  Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                  ...то не е и съвсем чист глицерол, някъде 50-60-70%-ен. +други бози с недотам ясен (поне за мен) произход...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Приложна задачка по химия

                    Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                    Колега, не ме познаваш, !
                    Прав си , не те познавам, не те познават и останалите писали в темата. Но въпреки това се опитват да помогнат. Това е и смисъла на форума- взаимопомощ.
                    Не ни обясняваш постановката, но се сърдиш че не сме я решили.

                    Поздрави.

                    пп за да има поне някаква полза от темата ,напиши след това как си успял да го разтвориш

                    Коментар


                    • #25
                      От: Приложна задачка по химия

                      Снощи препрочитайки темата намерих решение. То естествено се оказа доста просто, а именно топъл етилов/метилов алкохол. Днес опитите показаха, че 50 С са напълно достатъчни.
                      До сега бях пробвал със студен (стайна температура) алкохол и не се получаваше (може би му е трябвало повече време).
                      Колегите по горе няколко пъти споменаваха водна пара, но тя е изключена от заданието. От тук ми възникна идеята за алкохолна пара или както стана в случая просто топъл алкохол.

                      Още веднъж благодаря на всички включили се по темата.
                      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Приложна задачка по химия

                        Сега, ако прочетеш собствените си постове, ще разбереш колко неверни насоки си дал.
                        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Приложна задачка по химия

                          Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                          ... То естествено се оказа доста просто, а именно топъл етилов/метилов алкохол. Днес опитите показаха, че 50 С са напълно достатъчни...
                          Това "решение" автоматично се изключва от началните условия, а именно да не се ползва вода. Безводни метанол или етанол в конкретната ситуация са неприложими.
                          It is easier to fool people than to convince them they have been fooled.
                          Mark Twain
                          https://www.flickr.com/people/195891565@N06/

                          Коментар


                          • #28
                            От: Приложна задачка по химия

                            Toчно това си мислех и аз. В първите мнения се очертава картина на радикално противоречие. Това, което ще свърши работа, ще навреди на разни елемент (пластмаси и каучук), това което няма да им вреди е неефективно, а вода се изключва тотално. Естествения начин за преодоляване на това противоречие е разглобяване (при възможност разбира се) и третиране само на металните елементи. Накрая въпросът е решен по начин, който в презумция е изключен от първоначалното задание, чрез условието да няма никакво участие на вода - надали е ползван спирт. по-чист от 95% (ако и такъв въобще).
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X