Страница 1 от 8 12345 ... ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 150

Тема: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация :)

Място
    Добрич
    Публикации
    601
    Точки (при гласуване)
    2

По подразбиране Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация :)

Здравейте, казвам се Николай, от Добрич съм и ми е приятно да се запознаем. След дълго скачане от автомобил на автомобил(18 броя май вече...) и поради стечение на обстоятелствата(нужда от нещо малко по-проходимо) се сдобих с Kia Sportage 2.0TD(четириврата). Карам корейчето вече около 2 седмици и за сега съм много очарован, успях да го регистрирам точно за по-големия сняг тук.

Изчетох голяма част от раздела тук във форума, както и някои чужди, но ми останаха няколко питанки, които може би съм пропуснал в цялото това количество информация или просто не съм намерил. Ако ги пише някъде и някой е питал вече, извинявам се.

1. Какъв размер гуми мога да сложа, без лифт? Сега е с 205/70/15, иска ми се нещо малко по-голямо от оригиналните, ако е възможно разбира се.
    2. Добра идея ли е да направя профилактика на хъбовете(почистване, гресиране)? Вакумни са, работят си и ми се иска да си остана с тях, поне за сега.
    3. Маслата на диференциалите, раздатката и кутията - какви? Навсякъде различна информация има. В ръководството, което дойде с колата пише 75w90 за всички компоненти, а по каталозите и в друго ръководство, което ми попадна пише за диференциалите 80w90.
    4. От какво друго стават джанти?

Забравих да спомена, че Киата едва ли ще вижда по-тежък офроуд от стандартните преспи зимата и евентуално ходене за риба или палатка през лятото веднъж-два пъти в месеца и леки разходки из природата.

Благодаря предварително

Публикации
    87
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация :)

отговор на 1. 235/75/15. Аз съм с такива и е ок! за другите въпроси не съм достатъчно компетентен.
    Поздрави.

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    11,995
    Точки (при гласуване)
    25

Честито!
    Азсъм с 215/75/15 без проблем. Мисля, че може и още.
    Профилактика е добре да се направи. Грес да, ама по - тънка, колкото да не ръждясва. Може и омесена с трансмисионно масло.
    Масла в преден диф, раздатка и скорости 75/80В90.
    В заден 75/140 с добавка за ЛСД.
    За джанти - колегите да кажат, ама май и от Нива стават.
    Тел. 0877 517965
    Спортидж 2.0 бензин 2003г. кабрио. Спортидж 2.0 ТДИ 2000г. Ceed 1,6 CRDI 2010г.Каравана Антарес 390 2015г.

Място
    Хасково
    Публикации
    67
    Точки (при гласуване)
    10

За джанти доколкото знам стават от Витара и по принип трябва да са 5x139.7 само централния отвор не съм много сигурен колко беше
    KIA Sportage Grand 2,0 16V 118 к.с
    08868пет4три18

Място
    Шумен
    Публикации
    1,670
    Точки (при гласуване)
    14

За другото общо взето са отговорили. За гумите зависи от това колко е уморено окачването и с какви джанти си, 235/75/15 има шанс да опират.
    За джантите:
    Витара, Гранд Витара, Самурай, за Фероза и Джимни не съм сигурен. Доколкото знам от Киа на Нива става, но Нива на Киа не. Със Сузукитата е обратното.
    Джантите на Киата са доста "прибрани", мисля, че +38мм.. Ако сложиш по-изнесени джанти с по-големи гуми има шанс гумите да опират в ръба на калниците, с по-прибраните джанти влизат в калника.
    Toyota Avensis 2.0 16V 128к.с., ГИ, 1998г.
    Телефон - в профила!

Място
    Добрич
    Публикации
    601
    Точки (при гласуване)
    2

Много благодаря за изчерпателните отговори на всички Сега остава да реша - по-изнесени джанти с по-малки гуми или оригинални джанти с по-големи гуми. Чудя се дали ще има реална полза от по-изнесената джанта, като стабилност на пътя и извън него. Естетически погледнато ще ми харесва повече, така ми е някак тесничка, но дали си заслужава предимствата пред по-високите гуми?

Малко лаишки въпроси предполагам, но това ми е първото 4х4, както казах по-рано и нещата не са съвсем като при лек автомобил.

Публикации
    149
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на McNicko Преглед на публикациите
    Много благодаря за изчерпателните отговори на всички Сега остава да реша - по-изнесени джанти с по-малки гуми или оригинални джанти с по-големи гуми. Чудя се дали ще има реална полза от по-изнесената джанта, като стабилност на пътя и извън него. Естетически погледнато ще ми харесва повече, така ми е някак тесничка, но дали си заслужава предимствата пред по-високите гуми?

Малко лаишки въпроси предполагам, но това ми е първото 4х4, както казах по-рано и нещата не са съвсем като при лек автомобил.
    Със изнесени джанти ще има да чистиш много кал от стъклата и тавана при каране по черно,от там се появява необходимостта от разширители на калниците.

Място
    Добрич
    Публикации
    601
    Точки (при гласуване)
    2

За това не бях се замислял. Готови разширители/вежди за Sportage едва ли има, някаква идея дали стават от витара или нещо такова, или е въпрос на мерене и проба-грешка и преработки?

Място
    Добрич
    Публикации
    601
    Точки (при гласуване)
    2

Извинявам се за двойния пост, но тъй като днес е първия по-слънчев ден успях да поровичкам по Кичка(кръстих я вече) и установих някои интересни неща.

Първото, което забелязах e, че имам затапен вакум на компенсатора:
    Име:  20160129_143618_resize.jpg
Прегледи: 697
Размер:  655.3 Кб

От ето този клапан идва пуснат свободно и незакрепен никъде вакум маркуч, който подозирам, че е трябвало да влиза точно на затапеното място.
    Име:  20160129_143647_resize.jpg
Прегледи: 699
Размер:  620.6 Кб

Подозирам, че това е клапана, който трябва да задейства хъбовете. Не е много ясно от снимката, но това е точно под мотора на чистачките(по обяснение от форума, което четох преди време съвпадат нещата). След тези открития реших да хвърля едно око и зад главините, да потърся има ли изобщо някакъв вакум до тях и както и предполагах - няма такъв.

Очевидно обаче, колата работи в режим 4х4(пробвано в снега). Хъбовете не са ръчни и видно няма интервенции по тях. Прочетох някъде, че по-старите варианти на джипа са с инерционни хъбове. Възможно ли е да са сменени с такива? Когато включа на 4h или 4l усещам как е необходимо колелата леко да се завъртят, преди да се задвижат и предните. Вярна ли ми е логиката, че най-вероятно са монтирани хъбове от старата и възможно ли е да е така?

Благодаря отново предварително.

Място
    София
    Публикации
    313
    Точки (при гласуване)
    9

Колега ако те интересуват джанти погледни тази обява:
    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=189355
    Кия Спортидж 2000тди
    Всеки шут отзад-е крачка на пред

avzdrav е офлайн
    Здравко Александров
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    Кюстендил, Плевен
    Публикации
    1,521
    Точки (при гласуване)
    11

Със здраве да я караш, и милиони безаварийни км. Приятелски съвет: преди да се увътряш с естетични доработки като джанти и по-големи гуми, дай едни пари за ръчни хъбове. Пишеш, че твоите работят...и моите работеха като я взех, до първия голям сняг. Просто това е критично нефелно звено при този модел, рискът да останеш в калта без предно е много висок.
    Действовать смело. Побольше цинизма-людям это нравится, но без уголовщины-кодекс мы должны чтить! О. Бендер

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    11,995
    Точки (при гласуване)
    25

Цитат Мнение на avzdrav Преглед на публикациите
    Със здраве да я караш, и милиони безаварийни км. Приятелски съвет: преди да се увътряш с естетични доработки като джанти и по-големи гуми, дай едни пари за ръчни хъбове. Пишеш, че твоите работят...и моите работеха като я взех, до първия голям сняг. Просто това е критично нефелно звено при този модел, рискът да останеш в калта без предно е много висок.
    Това не е съвсем така!
    За хъбовете.
    Имам и с вакуумни и с инерционни.
    За близо 10 години употреба - не са се предали.
    Ако и на Соти да не му се вярва.
    Тел. 0877 517965
    Спортидж 2.0 бензин 2003г. кабрио. Спортидж 2.0 ТДИ 2000г. Ceed 1,6 CRDI 2010г.Каравана Антарес 390 2015г.

Място
    Добрич
    Публикации
    601
    Точки (при гласуване)
    2

Мислих си го това за смяната направо на ръчни, както по-рано днес установих, някой вече е свършил половината работа и е изолирал вакумите. От друга гледна точка, снега добре си го издържаха текущите. В голяма кал по принцип не мисля да я вкарвам, поне за момента, та при нормална експлоатация едва ли ще създадат проблеми(аз поне така си мисля). Още малко като се пооправи времето мисля все пак да им направя една профилактика на сегашните. Ръчни евентуално на лято, тъкмо и времето ще е подходящо за човъркане по Кичка, а и аз ще имам повече време да се занимавам.

След известно проучване, открих следното ръководство: http://www.sablin.net/sportage/manual_hubs.html
    От първата картинка ми стана ясно, че наистина някой е сложил инерционни хъбове на мястото на вакумните(пише KIA на моите), което май до някъде ме радва и обяснява чуденките ми от предния пост.

За гумите, към момента се загледах в 225/70/15, изглежда ми като добър ъпгрейд над текущите като височина, цените са приемливи. Би трябвало да не опират, даже и с малко по-изнесени джанти.

Място
    Благоевград
    Публикации
    514
    Точки (при гласуване)
    12

Здравей, да ти е честита и много да те радва.
    Слагай смело 225/70/15, няма да имаш проблем.
    За джантите - търси такива с ЕТ 0 или близко до нулата и ще останеш доволен - компромис между визия и практичност. С тези размери на гумите, които обмисляш, гледай джантите да са широки около 7j. В олх има доста избор, аз се бях поболял по един конкретен модел алуминиеви джанти за ферозата и докато не намерих такива следях всекидневно обявите, а и сега още ги преглеждам. Иначе колегите правилно са ти казали, че са 5x139,7. Освен от всички други стават и от УАЗ, ако има значение.

Успех!
    Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
    Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

Публикации
    149
    Точки (при гласуване)
    6

За това не бях се замислял. Готови разширители/вежди за Sportage едва ли има, някаква идея дали стават от витара или нещо такова, или е въпрос на мерене и проба-грешка и преработки?
    Един колега от Ямбол предлагаше гумени разширители в два размера широчина.Виж и публикациите на Димо.

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    11,995
    Точки (при гласуване)
    25

Мислих си го това за смяната направо на ръчни, както по-рано днес установих, някой вече е свършил половината работа и е изолирал вакумите. От друга гледна точка, снега добре си го издържаха текущите. В голяма кал по принцип не мисля да я вкарвам, поне за момента, та при нормална експлоатация едва ли ще създадат проблеми(аз поне така си мисля). Още малко като се пооправи времето мисля все пак да им направя една профилактика на сегашните. Ръчни евентуално на лято, тъкмо и времето ще е подходящо за човъркане по Кичка, а и аз ще имам повече време да се занимавам.

След известно проучване, открих следното ръководство: http://www.sablin.net/sportage/manual_hubs.html
    От първата картинка ми стана ясно, че наистина някой е сложил инерционни хъбове на мястото на вакумните(пише KIA на моите), което май до някъде ме радва и обяснява чуденките ми от предния пост.

За гумите, към момента се загледах в 225/70/15, изглежда ми като добър ъпгрейд над текущите като височина, цените са приемливи. Би трябвало да не опират, даже и с малко по-изнесени джанти.
    Не е някой, ами така си излизат от завода. Тов, че има маркучи не значи че си с вакуумни.
    Вакуумните са с мрежички на капачките. И аз съм така на дизеловата.
    Тел. 0877 517965

avzdrav е офлайн
    Здравко Александров
    Старши участник | +ПЛ |
    Място
    Кюстендил, Плевен
    Публикации
    1,521
    Точки (при гласуване)
    11

Извинявам се за двойния пост, но тъй като днес е първия по-слънчев ден успях да поровичкам по Кичка(кръстих я вече) и установих някои интересни неща.

Първото, което забелязах e, че имам затапен вакум на компенсатора:
    Име:  20160129_143618_resize.jpg
Прегледи: 697
Размер:  655.3 Кб

От ето този клапан идва пуснат свободно и незакрепен никъде вакум маркуч, който подозирам, че е трябвало да влиза точно на затапеното място.
    Име:  20160129_143647_resize.jpg
Прегледи: 699
Размер:  620.6 Кб

Подозирам, че това е клапана, който трябва да задейства хъбовете. Не е много ясно от снимката, но това е точно под мотора на чистачките(по обяснение от форума, което четох преди време съвпадат нещата). След тези открития реших да хвърля едно око и зад главините, да потърся има ли изобщо някакъв вакум до тях и както и предполагах - няма такъв.

Очевидно обаче, колата работи в режим 4х4(пробвано в снега). Хъбовете не са ръчни и видно няма интервенции по тях. Прочетох някъде, че по-старите варианти на джипа са с инерционни хъбове. Възможно ли е да са сменени с такива? Когато включа на 4h или 4l усещам как е необходимо колелата леко да се завъртят, преди да се задвижат и предните. Вярна ли ми е логиката, че най-вероятно са монтирани хъбове от старата и възможно ли е да е така?

Благодаря отново предварително.
    Щом имаш предно, очевидно са монтирани инерционни хъбове и работят. Вакуумните маркучета към главините са сини ПВЦ, ако не ги виждаш, не значи, че не ги е имало. Огледай внимателно главините, ако са просто изскубнати маркучите остава едно щуцерче около 2 см. отворено-затапи го с нещо, за да не влизат прах и мръсотия към хъбовете.
    Действовать смело. Побольше цинизма-людям это нравится, но без уголовщины-кодекс мы должны чтить! О. Бендер

Място
    Добрич
    Публикации
    601
    Точки (при гласуване)
    2

Благодаря, ще погледна за щуцерите. Ако не са затапени, ще го направя. Ако има такива разбира се.

Пенчо, странното е, че имам като гледам останалата система за вакумните, клапан, маркучи, та заради това мисля, че е имала вакумним като нова. То и заради това наснимах колкото можах от нещата, да питам по-конкретно. Трябва да видя по вин номер дали няма как да се разбере какво е имала.

Тия дни ще пробвам от на един познат витарата железните джанти, да видя дали визуално ще ми хареса повече. Модела е от тия с триъгълниците и сякаш са една идея по-изнесени. Да се ориентирам поне какви точно да търся. Благодаря и на колегите с офертите за джанти, но ако ще ги сменям, наистина искам нещо по-изнесено.

Място
    София
    Публикации
    5,556
    Точки (при гласуване)
    24

Цитат Мнение на Пенчо Преглед на публикациите
    Не е някой, ами така си излизат от завода. Тов, че има маркучи не значи че си с вакуумни.
    Вакуумните са с мрежички на капачките. И аз съм така на дизеловата.
    Тц...до 99-та са автоматични,след 99-та за вакуумни.НО... понеже с вакуумните е имало проблем още в гаранционния срок,преди 15-тина години е подета сервизна акция за подмяната има с автоматични от по-стария модел...даже в комплект с шенкелите...Паралелно с това от КИА правят поръчка в УОРН за разработка на ръчни хъбове и в някои държави се опитват да "минат тънко"...Такива УОРН-ове имаше и в БГ,ама...
    0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    11,995
    Точки (при гласуване)
    25

Цитат Мнение на ninja_1 Преглед на публикациите
    Тц...до 99-та са автоматични,след 99-та за вакуумни.НО... понеже с вакуумните е имало проблем още в гаранционния срок,преди 15-тина години е подета сервизна акция за подмяната има с автоматични от по-стария модел...даже в комплект с шенкелите...Паралелно с това от КИА правят поръчка в УОРН за разработка на ръчни хъбове и в някои държави се опитват да "минат тънко"...Такива УОРН-ове имаше и в БГ,ама...
    Е кво тц? моята е Ноември 2000г. и както знаеш е с автомати. И с налични маркучи и клапани за вакуума. Пък бензиновата е Декември 2002 и е с вакуум.
    Ма, знам ли?

Май ще излезе, че са слагали каквото има в склада.......
    Тел. 0877 517965

Страница 1 от 8 12345 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Отговори: 5
    Последно мнение: 27-08-15, 09:31
  2. Купувам: Купувам Honda CR-V първа генерация
    От tzocho във форум Архив
    Отговори: 1
    Последно мнение: 02-09-13, 22:04
  3. Тойота рав-4 първа генерация
    От komisariat във форум TOYOTA
    Отговори: 2
    Последно мнение: 19-06-12, 21:38