Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

    Добър вечер,
    Първо малко предистория:
    В неделя сутринта( 24.01) колата запали по много странен начин, завъртя запали и изгасна, подгрях пак, завъртя но не запали, от третия път вече запали но някак трудно все едно не и стига нафта, със запалването избълва и черен облак през ауспуха. Тогава го отдадох на кофти нафта и студ. Още същия ден долях хубава нафта (от скъпата на ОМВ) , смених горивния филтър и уж всичко се оправи.
    От тогава до тази вечер имам изминати стотина км и никакви проблеми.
    Е тази вечер при външна температура около +3 градуса колата запали поработи около 5-10сек с доста нестабилни обороти и изгасна. (при положение, че 3 часа по рано съм я карал и не е показала никакви проблеми)
    Пробвах пак да запаля - пали прикюфква и гасне. Пак въртя - пали и гасне.
    Колата е KIA SPORTAGE 2.0 CRDI 2007г.
    Нафтата уж е хубава, филтъра е нов на 100-120км (в неделя го сложих)
    Не изглежда да дърпа въздух от някъде.
    То е ясно, че информацията която давам е малко, но само това знам. Ще пробвам утре или вдругиден да и закача компа да проверя дали има записани грешки. Но все пак бих бил благодарен за насоки от къде да почна (освен диагностиката)
    Горивната система е Common rail BOSH-ова.
    Руснаците пишат за някакъв клапан за регулиране на подаваното гориво, който до колкото разбрах има и цедка, та и това ще погледна да продухам цедката.
    И какво друго може да е: разпръсквач или дюза, датчици за ниско и високо налягане на рейката, датчик колянов вал, подкачваща помпа (макар да я чувам че върти като дам на контакт), дебитомер...
    Друго нещо остана ли

    Уф, а тъкмо се похвалих в темата за качествената нафта как кияка пали без проблем зимно време.....

    Благодаря за вниманието и съветите.
    Поздрави.
    I'm not Lost, I'm Discovering !

    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

  • #2
    От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

    Флипе, освен да чете грешки, тая диагностика може ли да чете живи данни?

    Коментар


    • #3
      От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

      Според мен трябва да се види налягането на рейла и работата на регулатора.
      Повечето Common rail мотори започват да управляват дюзите едва, когато налягането е 250бара.
      Не съм запознат с този мотор, но като всеки такъв трябва да има електрическа или механична помпа за подкачване на гориво от резервоара.
      Възможно е там да е проблема.

      Коментар


      • #4
        От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

        Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
        Флипе, освен да чете грешки, тая диагностика може ли да чете живи данни?
        На скоро се сдобих с диагностика "делфи" та тя може да чете, друг въпрос е аз дали ще успея, че още се уча, но ще закача и ще гледам. Пък какви живи данни ще излязат на умрял мотор съвсем не ми е ясно, но все трябва да запише стойности при опит за палене.
        Някаква представа какви са нормалните стойности на дюзите и на рейла?
        Още нещо което сега се сещам - от време на време независимо от температурата на мотора се чуваше потракване, така и не разбрах дали от повдигач или от разпръсквач, на празни обороти потраква, като подам газ в един момент изчезва, случва се един ден да потраква после цяла седмица не се обажда, в общи линии нямаше закономерност при това кога се чува тоест кога потраква.
        I'm not Lost, I'm Discovering !

        088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

        Коментар


        • #5
          От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

          По едно време имах същите проблими като теб,само че с една Тойота Ярис-Комън рейл.
          След дълго влачене по майстори,диагностики,се оказа следния проблем-клапан за регулиране на рейла,този за който говориш,с цедката.Същата забрави да я почистиш,защото е някаква ''нано'' .Другото което може да бъде,поне при мен стана така,всяка дюза има клапан за извеждане на излишното/едно пластмасово/прецаква се нещо и стой отворено,което непозволява да се вдигне налягането в рейла за да запали.Опитай с малко бензин във филтърната траба,дали ще запали,ако запали търси проблемите където ти казах.
          И най важното забравих да спомена,горните проблеми ми изчезнаха,след монтирането на бензинов филтър преди помпата,което много хора казват че е силно не препоръчително,защото е доста по фин в сравнение с дизеловия и в един момент при отрицателни температури може да замръзне.
          Като вземе да ми светва чека,че има недостик на гориво,показва че се е запушил и го сменям за 2 минути и продължавам.

          Коментар


          • #6
            От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

            Това с бензина във филтърната тръба не го разбрах, защо бензин и в коя филтърна тръба?
            Сега се сещам и още нещо, като се опитвах да я паля ако я изчакам 1-2мин пали и работи повече (5-6сек) от колкото ако завъртя повторно веднага след като е изгаснала.
            Абе точно все едно не и стига гориво или все едно много трудно преминава от някъде...
            И още нещо. В неделя когато за първи път направи някакъв проблем (който реших че е от студа) беше избила нафта покрай филтъра.
            Колкото повече мисля, толкова повече ми се струва, че след горивния филтър има нещо запушено от там и повичено налягане на самия филтър и от там и е избила нафта оня ден...
            I'm not Lost, I'm Discovering !

            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

            Коментар


            • #7
              От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

              Там където пръскат със спрей за запалване при умрелите мотори.Но е доста силен,и като слушам каква детонация се получава при запалването,ми се струва,че не е много редно да се палят що-годе нормални коли с него. Докато с бензина/около 20-30 грама/ нямаш ядове.

              Коментар


              • #8
                От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

                Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                Това с бензина във филтърната тръба не го разбрах, защо бензин и в коя филтърна тръба?
                Сега се сещам и още нещо, като се опитвах да я паля ако я изчакам 1-2мин пали и работи повече (5-6сек) от колкото ако завъртя повторно веднага след като е изгаснала.
                Абе точно все едно не и стига гориво или все едно много трудно преминава от някъде...
                И още нещо. В неделя когато за първи път направи някакъв проблем (който реших че е от студа) беше избила нафта покрай филтъра.
                Колкото повече мисля, толкова повече ми се струва, че след горивния филтър има нещо запушено от там и повичено налягане на самия филтър и от там и е избила нафта оня ден...
                Защо не пробваш с друг НОВ филтър?
                Suzuki Grand Vitara 2.0 TD 99г.
                Opel Corsa 1.7д 98г

                Коментар


                • #9
                  От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

                  При мен от кофти нафта ,събра четири грешки на горивния филтър.Колата е Опел Комбо 1,3 комън рейл.Изчистих грешките и заспа. При мен глъхнеше,гаснеше-слизах махах минусовата клема ,закачах и все едно нищо и няма,пълна газ -проблем йок. Сутринта на светофара реши да изгасне.Закачихме я в Бош сервиз,изчистихме грешките,нова нафта + добавка на Хелиос в резервоара и всичко е ОК досега.Нафтата ,която ми прецака колата беше от русенски Лукойл,на баща ми камиона също пълнен от същата нафта ,нещеше да вдигне повече от 3000 оборота!Според мен я закачи на компа и чисти грешки,тука във Варна нафтата е тотален боклук заради ниските цени,който наложи Марешки.Наливам от ОМВ,точа един литър от колата,хвърлям я на дървата и все едно е вода ,едва се възпламенява,да не говорим ,че е пълна с парафин и зимата е ужас.Поздрави и дано се реши проблема.
                  Да опитомиш животното "човек"-е наука на науките и изкуство на изкуствата.
                  Уаз 469
                  Nissan Patrol Y160

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

                    +1 - клапан за регулиране на рейла! Вземи си един отнякъде с уговорка да го върнеш,ако "не стане",защото тези ремонти се правят винаги в Неделя или вечер ,когато няма откъде да се вземе! Ако ти го е записало като грешка,което е 85% сигурно - направо го сменяй и пробвай! Заложи на по-качествена марка,а не на някой EPS или нещо такова от Е*рото!
                    Майка Япония.......Всичко друго е компромис!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

                      Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                      ... като се опитвах да я паля ако я изчакам 1-2мин пали и работи повече (5-6сек) от колкото ако завъртя повторно веднага след като е изгаснала.
                      Явен недостиг на дебит на горивото.

                      Имай предвид че повишаването на температурите и сипването на по-студоустойчива нафта може да е докарало утаени по-рано твърди съставки до филтъра. Според мен трябва да започнеш със смяната му и/или с проверка на проходимостта на горивопровода до него. Една гумена круша за крадене на бензин върши много добра работа в такива случаи.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

                        Това ти е от другата тема:
                        Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                        ....
                        Знаеш ли с кой мотор е твоя автомобил (D4EA ?) или нещо по различно
                        Ако е този е същия като моя.
                        ДВГ са еднакви, но горивната система е различна. Ти си втора генерация КР система на БОШ, доста по различна и като оборудване, и като принцип на работа.
                        Къде ти е колата, телефона ми не го ли знаеш?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

                          Не че има напредък, но все пак да споделя. Записани грешки в компа няма, датчиците си ги разпознава, като ги откачиш мрънка, че ги няма, като ги закачиш и спира да мрънка. Турбината е здрава, няма луфт, няма блокирало. Успяхме да я запалим след като разкачихме всички въздуховоди, смучеше си въздух диретно от смукателния колектор, заработи на около 500 оборота без стържещи и тропащи звуци. Интересното е, че връщаше изгорели газове през смукателния колектор, което или е в следствие на затворен ЕГР клапан или някой от всмукателните клапани е отворен... Утре ще проверят ангренажа, че подемника беше зает и работехме на вън в локвите и пак ще закачат диагностиката за да проверят точното налягане на рейла. Нещо идеите ми се изчерпват а тя е все така умряла....
                          I'm not Lost, I'm Discovering !

                          088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

                            Ами това с ЕГР ми се вижда нормално може би на студен мотор.
                            Този мотор 2.0 не го познавам, но на Соренто мотора 2.5 CRDI има дроселна клапа за спиране на въздуха към мотора, която се управлява от един електромагнитен клапан. Дали и този мотор няма подобно нещо? Ако е блокирало и не осигурява приток на въздух?
                            Данни за налягане на гориво, въздух и прочее не се ли четат с тази диагностика?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кията "умря" (задачка с много неизвестни)

                              ЕГР-а му обърнете внимание-не трябва да връща нищо-блокирал е отворен и затова не пали.
                              Калин Владов,09РСПБЗН

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X