Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шумът при DSLR-и и безогледални камери

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Шумът при DSLR-и и безогледални камери

    Проблемът макар и на пръв поглед безобиден след като го поразгледахме отблизо се оказа доста сериозен...

    Шумът при DSLR-и и безогледални камери

    VPetrov.photography

  • #2
    От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

    Интересна е статията, адмирации за старанието! Неслучайно безогледалните изцяло пластмасови апарати от по-нисък клас при снимане на видео се изключват сами след определен период на време (4-6 мин.). При по-високия клас донякъде е решен този проблем, като топлоотдаването на сензора се предава към металното "шаси" и на камерата, сензорът обикновено е положен направо на шасито. Иначе аз снимам с безогледалка с фф и в живия живот не мога да кажа,че завишеният шум при дълги експозиции (понякога над 120 сек.) дори при по-високо исо вечер при около 35-40 градуса ( примерно в Ред Рок кениън в Невада няколко пъти) е бил драматично по-висок.
    Аз съм убеден, че всички компании си "пудрят" raw файловете -редукция на шума, шарпене, цветове, компресии, но това зависи и от роу конвертора, който се ползва.

    Коментар


    • #3
      От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

      Колко значим е шумът в една фотография е нещо твърде относително, а и много зависимо от самата нея. Имам моменти, в които не ми стига динамичният диапазон, в други проблем е как и кои му части, къде да се компресират... Понякога наличието на шум може да е търсен ефект. Но всичко това не променя фактите, а и за съжаление, съм забелязал, че обикновено шумът пречи, точно когато е най-проблемен. И особено ако се наложи кадъра малко да се "светне"...

      Включително обсъждаме начини за охлаждане на камерата при продължителни снимки, примерно астрофотография, с извеждане на дълъг ръкав от климатика на колата... Предстои да пробваме, пък ще се прецени колко ще е реалното подобрение и дали ще имат смисъл усилията.


      Колкото до "пудренето" на RAW файла, това е изключително сериозен проблем. И никак не зависи от RAW конвертора, той може да е всякакъв, но трудно би върнал назад нещо, което е променено нарочно и една информация е загубена... Въобще загубата на информация, колкото и незначителна да изглежда, винаги има моменти, в които се плаща скъпо. Смятам да поработя сериозно по този въпрос, но изисква наистина много време и усилия, така че ще стане по-нататък...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

        По едно време бяха започнали да слагат освен радиатори и елементи на Пелтие във видеокамерите. Вероятно още го правят ако камерата трябва да снима достатъчно на тъмно, за да оправдае парите и амперите. Четох за поддържане на температури от вида -25 за матрицата. Това преди 10-ина години.

        На втората група хистограми явно личи обработка на сигнала след излизането му от матрицата - в "суров" вид тези картинки трябва да намаляват монотонно, а не да имат къдравини.
        Пак там ясно личи и проблем с който се борят вече второ поколение астрономи - пиксели "дежурни виновници", които шумят много повече от другарчетата си. Астрономите се борят с тях като си правят шумови маски и калибровъчни таблици на матрицата. Друго което правят е да усредняват софтуерно изображения от десетки или стотици експозиции при различно положение на матрицата (но това за ежедневната фотография не е приложимо).

        Общото количество шум за обичайните силициеви матрици би трябвало да се удвоява на всеки 4-5 градуса Целзий, т.е. за целия обхват на апарата (да речем 50 градуса) разликата в шума е нещо като 1000 пъти. Тази зависимост е свойствена за силиция като такъв и не зависи от технологията, с която е изработена матрицата. В този ред на мисли без строго уговорена температура на матрицата е безсмислено да се говори количествено за нейния шум.

        Коментар


        • #5
          От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

          Елемент на Пелтие е елегантно решение, само енергия да има, че харчи много. Преди време на общият фон като потребление на една камера, е било по-лесно да се "преглътне" един елемент на Пелтие. Но днешните оператори искат малки, леки и удобни камери, което някак си не се връзва с големи акумулатори... Във всеки случай при видеокамерите поне място има достатъчно, горе долу и като акумулатори са много по-добре "въоръжени"... Но в апарат правен с изначалната идея да е малък и лек и на който и така батерията не му стига не е решение...


          Повдигаш един много сериозен въпрос за т.е. "преобработка" на сигнала... Има сериозни индикации за такова нещо, но както писах по-горе, показването му като ясен ефект е трудна задача. Просто с времето маркетолозите на компаниите са толкова надобряли, че обичайни аргументи позоваващи се на физика и математика не вървят... Трябва си демонстрация с образ. Ще ти дам и пример. Преди много време една компания голяма и известна излезе с много странното решение да компресира RAW файловете си. При това компресия със загуба на данни. И като се започнаха едни маркетингови трикове, ама видиш ли как човешкото око било по-нечувствително към промяна при високи нива на осветеност, за разлика от ниските. Затова се прави преобразуване и точно високите се "мачкат"... И разбира се се изкарват едни примери с нагласени снимки направо ненагледни... И да не си помислиш, че от трета ръка ми е информацията, аз редовно ходя на разни семинари, това го обяснява голям бос от маркетинг на тази компания от Европейско ниво... А още в самото начало, беше елементарно да се направят няколко кадъра на дърво с листа и клонки на фона на светло небе и хоп ето ти ги артефактите... И така, до скоро, когато същата тази компания представи в новите си камери възможността за компресия без загуби... И това е голяма придобивка... И странното е, че изведнъж, ама много хора видяха разликите...


          Да, температурата и сензорите се намират в пряка зависимост, казва физиката..., щеше да е странно ако бе другояче... Но явно не си ходил скоро на представяне на нова техника... Та да видиш, колко е валидна физиката...


          Може би някой ден в тази връзка ще се появи възможността да имаме RAW без преобработка и това да бъде представено като невероятна и страхотна екстра... ;-)
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

            Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
            Колкото до "пудренето" на RAW файла, това е изключително сериозен проблем. И никак не зависи от RAW конвертора, той може да е всякакъв, но трудно би върнал назад нещо, което е променено нарочно и една информация е загубена... Въобще загубата на информация, колкото и незначителна да изглежда, винаги има моменти, в които се плаща скъпо. Смятам да поработя сериозно по този въпрос, но изисква наистина много време и усилия, така че ще стане по-нататък...
            Всъщност думичката "пудрене" в случая е доста относителна. Аз по-скоро бих отбелязал умишленото "деградиране" на RAW файла при използване на определен прикачен инвентар. С много голяма изненада установих, че получавам огромна разлика в количеството и характера на шума когато ползвам "умния" никонски преходник, в сравнение с "глупавите" преходници за м42 и Пентакс. При това не в посоката, която бих предположил - т.е. с фирмения преходник резултатите са реално по-зле както от тези със системните обективи, така и от тези с "глупавите" преходници. Какви са били съображенията на Никон за подобна интервенция е ясно от маркетингова гледна точка, ама нещо почва да ми писва на шапката от маркетингови тарикатлъци.
            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

            Коментар


            • #7
              От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

              Аз на представяния на нова техника не само ходя, но понякога ми се налага и да ги водя. Сърдят ми се разни хора и в двата случая.

              RAW без преработка има в някои Канони. Вкарва им се софтуер с отворен код (иначе няма).

              Коментар


              • #8
                От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

                Засега същото има и в някои Pentax-и и само мога да се надявам да продължи да е така... Във всеки случай се боря с всички сили и средства по въпроса и вдигам шум колкото мога... Надявам се повече да ме подкрепят в това ми начинание...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #9
                  От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

                  Я има, я не. Не видя ли кода не вярвам (а се случва да видя кода и пак да не вярвам).

                  Коментар


                  • #10
                    От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

                    Ако ти е много мерак ще го видиш, но има други начини, намислил съм аз, яки капани с явни демонстрации, но време си трябва... Та да има "щтрак Марийке на портрет!" Темата обаче е сложна и дълга...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      От: Шумът при DSLR-и и безогледални камери

                      Венци - тука...

                      http://photo-forum.net/forum/read.ph...horum_uriauth=

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X