Обява

Свий
Няма добавени обяви.

KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

    Привет, Колеги!

    Темата е с познавателна цел. Навъртам се около една такава края на 2000г.

    Понеже не съм състезател и принципно съм фен на дизела, ще ви помоля за впечатления, било то пристрастни или безпристрастни.
    МОЛЯ, не ми препоръчвайте бензин с газ.
    Имам си и други съображения и не искам колата да е над 100 к.с.
    Трябва ми главно за ходене до вилата, но не е изключено да се ползва и за всекидневен автомобил от време на време.
    Доработки засега няма да се правят никакви, в бъдеще евентуално много лек лифт с цел да събере до 235/75/15
    Гуми ще търкаля най-вече АТ.
    Метални брони, лебедки и агресивни гуми не са предвидени, както и тежък офроуд.
    Искам да мога да пътувам с нея на близки и средни разстояния.
    Моля за препоръки , какво да гледам основно преди купуването.
    Предното работи както и бързи-бавни
    Била е с вакуумни хъбове, защото маркучетата са отрязани. Най-вероятно са смененеи с инерционни, или зацепени постоянно.
    Няма странни шумове. Двигателя работи добре, антифриз бистър, масло нормално за дизел.
    Скоростния лост ми се струва доста хлабав, но включва нормално на всички предавки.
    Чек енджин свети. Четох из темите за подобен проблем.
    Загрява бързо, има добро парно
    Температурата я държи под средата.
    Подгряването е изведено на таблото с бутон. Вероятно проблем с реле или каквото е там.

    Какво друго трябва да знам за тоя мотор, освен че е Мазда?
    С ремък или верига е? Каква е помппата, слаби и силни страни и т.н.

    Очаквам всякакви напътствия. Основните неща, знам какво да гледам.

    ПП: Прочетох каквото намерих из подфорума
    Не е много като информация, но понаучих това-онова.
    Your conscience is all you can take to your grave.

  • #2
    От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

    Пенчо е един от хората, които могат да предоставят информация от първа ръка.
    Карам като служебна такава Киа, но бензинова . Общо взето от това, което придобивам като представа,че най-много трябва да се гледа за ръжда. Определело е податлива към корозия, както по купе, така и по рама.
    First Man, then Machine!
    Lada Niva
    Honda XR 400

    Коментар


    • #3
      От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

      Благодаря, Вълчо!
      Гледах доколкото можах да погледна рамата без канал.
      Вижда ми се в добро състояние, с малко повърхностни ръжди в задната част. Почуквах я , кънти на метал.
      Бомбетата на калниците нямат ръжди и гнило
      Колата е вероятно внос от Италия, но не е нов внос и собственика е далеч.
      Съдя за това по disco orario на предното стъкло с джобче до него за отрязъка за ГО, които там не е стикер.
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #4
        От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

        Карам такава от няколко месеца. Двигателят е 2.0 литра на Мазда обикновен дизел с компресор, някъде четох, че го монтирали на мотокари. С ремък е, подмяната с ролките е около 300 кинта. Колата върви съвсем прилично, бавните и са по-бавни от витаровите. Яде около 7,5-8 л. нафта извънградско и около 11,5 л. градско-студена, за около 3,5 км. в посока на ден. Скоростният лост си е хлабав, явно е конструктивна особеност. Няма Киа на тия години с работещи оригинални хъбове, това им е болежка-ако я купиш, сложи си ръчни. За чека единствено мога да ти препоръчам преглед в сервиз-ръгат буксата и тя ще си каже. На моята е шънтиран егр-клапана, но нищо не свети по таблото. Успех!
        Животът е харизан кон според мен...

        Теди

        Коментар


        • #5
          От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

          Също така хвърли едно око на номера на рамата, че аз без малко да си изпатя. Намира се на рамата точно под предната пасажерска врата. Ръждите са ясни. Наблюденията ми показват, че най-много гният около задните калници и в задната част на праговете. Колегите с дизеловите се оплакват от алтернатор - може пробно да замериш с леко форсиране на място. Като я покараш може да забравиш за другите коли и да ти остане единствен универсален автомобил. Смея да твърдя, че е джипа с най-добра возия в който съм се возил, може би само една ТЛК 100 му е конкуренция от тези на които съм се возил.

          П.П. И моя скоростен лост е леко хлабав, като се замисля и другите 2-3 Кии които съм пробвал беше хлабав - не е проблем. Загряването си стои под среда по принцип. За двигателя нищо нищо не мога да каже - скаран съм с дизелите.
          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
          Телефон - в профила!

          Коментар


          • #6
            От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

            Благодаря!
            С какъв офсет са оригиналните джанти на Кия?
            Ще мога ли да сложа ЕТ-0 без да ми опират някъде?
            Говоря за без лифт....засега.


            ПП: Нямам проблем с оригиналната ширина на колеята на колата. Просто оригиналните са изключително грозни.
            Ще ми се менгелсоподобен дизайн метални джанти, каквито са ми на Ферозата.

            ПП2:
            Ванка, от возията останах очарован, да. Карам и двете крайности,та имам база за сравнение. Хидравличен Ситроен и Фероза с подсилени ресори.
            Трудно ще ми стане универсална кола, но искам да може да е по заместване ако се наложи. Кола която ми гори на дълго над 6,5 нафта... А имам и пътувания в чужбина.
            Последно редактирано от TigerHunter; 25-01-16, 18:51.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #7
              От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

              Карам такава ,дизелак 2001г. от февруари 2015г. насам, с оригиналните си хъбове е още, всички части са по- евтини ,със сравнение една четворка фолксваген, разхода като за джип е най удовлетворителен от всички себеподобни.Единственото което На Мен неми допада е, че резервната гума се затваря с удар . Това направо ме вбесява, че после почва вратичката да тропа. Няма такава джипка ,която и от където да погледнеш ,да ти удовлетвори нуждите на така ли иначе сиромашкия ни народ. А относно проблемите споделени във форума, всеки щети помогне, особено един от спецовете бат Пенчо.

              Коментар


              • #8
                От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

                Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                Благодаря!
                С какъв офсет са оригиналните джанти на Кия?
                Ще мога ли да сложа ЕТ-0 без да ми опират някъде?
                Говоря за без лифт....засега.


                ПП: Нямам проблем с оригиналната ширина на колеята на колата. Просто оригиналните са изключително грозни.
                Ще ми се менгелсоподобен дизайн метални джанти, каквито са ми на Ферозата.

                ПП2:
                Ванка, от возията останах очарован, да. Карам и двете крайности,та имам база за сравнение. Хидравличен Ситроен и Фероза с подсилени ресори.
                Трудно ще ми стане универсална кола, но искам да може да е по заместване ако се наложи. Кола която ми гори на дълго над 6,5 нафта... А имам и пътувания в чужбина.
                Джантите са плюс много, нещо към +38мм. май беше. Предвид моята като я разкрачвам - може да опира в калника, оригинално влиза в калника при пълно разкрачване, поне отзад, отпред не съм я чекнал толкова и не съм забелязал. Ако ще се сменят джанти един съвет от мен - минавай на 16-ки с по-тесни и по-високи гуми. Аз съм с 215/75/15 както повече които ги карат ежедневно. Искам ми се нещо около 205/80/16, ама са малко екзотика подобни размери, а 15-ки подобни изобщо няма.

                Първоначално публикуван от hamido Преглед на мнение
                Карам такава ,дизелак 2001г. от февруари 2015г. насам, с оригиналните си хъбове е още, всички части са по- евтини ,със сравнение една четворка фолксваген, разхода като за джип е най удовлетворителен от всички себеподобни.Единственото което На Мен неми допада е, че резервната гума се затваря с удар . Това направо ме вбесява, че после почва вратичката да тропа. Няма такава джипка ,която и от където да погледнеш ,да ти удовлетвори нуждите на така ли иначе сиромашкия ни народ. А относно проблемите споделени във форума, всеки щети помогне, особено един от спецовете бат Пенчо.
                Тая стойка за резервната гума и мен ме побърква. Обикновено в багажника бъркам през задната седалка. Удара не ми пречи, затваря се сравнително лесно, но ме дразни, че всеки път трябва да я отварям като искам да стигна до вратата. Мъчих се да я махам, ама не излезе, заварила се е направо, а и ще трябва да държа гумата в багажника.
                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                Телефон - в профила!

                Коментар


                • #9
                  От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

                  Не ми се купуват други джанти
                  Вероятно ще искам да сложа тия от Ферозата която убих.
                  Нещо по 80 няма ли?
                  Примерно 215/80/15 или 225/80/15
                  Аз си мисля за 235/75/15.
                  Според мен, предвид перспективите за употрвба, по-високи не ми трябват.
                  Не харесвам тесни и високи гуми.
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #10
                    От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

                    Има ги тези размери,не знам дали ще се съберат без лифт?
                    Ванка, 205/80/16 има доста на първо четене.
                    Последно редактирано от georgipetkov64; 25-01-16, 20:48.
                    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                    Киа спортаж2000тди 98г
                    Ауди А3 1.9ТДИ
                    Каравана Аdria 390Q

                    Коментар


                    • #11
                      От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

                      Определено съм приятно изненадан от возията. Не блести с динамика и скоростите са доста къси, но като се развърти турбото, се ядва.
                      Общо взето, с изключение на някои неприятни скърцания от таблото, оставам с добро впечатление от джипката.
                      Разхода е почти една трета по-нисък от този на корозията като пари/км.
                      Такива параметри търсех.
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • #12
                        От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

                        Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                        Определено съм приятно изненадан от возията. Не блести с динамика и скоростите са доста къси, но като се развърти турбото, се ядва.
                        Общо взето, с изключение на някои неприятни скърцания от таблото, оставам с добро впечатление от джипката.
                        Разхода е почти една трета по-нисък от този на корозията като пари/км.
                        Такива параметри търсех.
                        Изчаквах те да се похвалиш, както си трябва - със снимки, но ти нещо се шматкаш, да взема да те подсетя с една честитка[emoji13]

                        Та, честито комши, със здраве да тормозиш машината, а тя да не ти се дава и много да те слуша. Милиони безавариини по гори и паланки и с кеф да си я направиш по твой вкус.[emoji4]

                        П.п. Това за разхода леко ме озадачи. Дай малко повече подробности, ще е интересно.
                        Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
                        Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

                        Коментар


                        • #13
                          От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

                          Благодаря, комши!
                          Не се хваля,защото не съм я прехвърлил още.
                          Корозията с 20лв- от 40 до 60км
                          Ситроена- 110-120км
                          Кията-около 85-90 грубо.
                          Това при еднакви условия.
                          само градско и до вилата.
                          Да речем 70% градско и 30% черен път.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0255.jpg
Прегледи:3
Размер:207.6 КБ
ID:5701352
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #14
                            От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

                            Много да те радва Саше!
                            Само един съвет - дръж я по-далече от разни Кольовци и Рошави Джедаи
                            RAV 4
                            F650GS

                            Коментар


                            • #15
                              От: KIA Sportage 2.0 TD 2000 г.

                              Изглежда лачена, браво! И е по-голяма от ферозката и ще можеш да я товариш доволно.

                              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                              Корозията с 20лв- от 40 до 60км
                              Твоята фероза е обичала да си похапва! Нали имаше газова? Ако ти е горяла 20 лв. газ за тези километри или си я карал студена на къси разстояния, или си и забол някой V8 и не си се похвалил.
                              Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
                              Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X