Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малки амортисьори?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Малки амортисьори?

    Още на 3 години моят баща /лека му пръст/ ми сглоби "картинг" задвижван от двигател симсон с педали с 2 скорости. Автомобила беше откит, имаше светлини, габарити, стоп, мигачи и СВ радио. Нямаше задна ск., но винаги се намираше кой да ме бутне. Предницата беше широка около 1 м, а задницата по-малко от 1 педя. Задвижването беше с верига само на едното колело. Спирачката беше от велосипед с гумички пак на същото колело. А колелата бяха бандажни от рол палети. Окачване-твърдо. Спомням си, че на паваж от вибрации не виждах пътя. На равно развиваше 30-40 км/ч. Със "сгъвайка" не можеш да ме настигнеш, с "Украйна" ме минаваш...
    Така се научих да карам, да науча правилата за движение и да карам още преди а мога да чета....
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #17
      От: Малки амортисьори?

      Първоначално публикуван от Grayfox Преглед на мнение
      Без да се заяждам (или поне без да искам), със съвсем искренна подкрепа ми идва да изтъкна, че да се създаде илюзия на един мъничък човек е много лесно. На мен навремето ми трябваха 4 лагера(от по-големите), 3-4 дъски, малко пирони и едно асфалтирано нанадолнище и ето ти я Формула 1. Въпроса е дали не трябва да се създаде илюзията в таткото на малкия човек :-) Това вече е много по-трудна задача.

      И за да не е съвсем спамерски този пост, с цел "конструктивна критика" ще попитам:

      Щом скоростта ще е такава че да може да се стигне с тичане и масата ще е сравнително малка, наистина ли е необходимо да има и истински амортисьори или едни обикновенни пружини ще вършат работа (при така зададените параметри може би и по-добра защото ще е по-меко возенето на малкия човек, а масата и скороста няма да позволят машината да изпадне в неконтролируеми трептения заради окачването)

      Също така ми хрумва идеята, че трябва да има и kill switch с дистанционно управление. Един вид ключ маса с дистанционно за да може да се даде илюзията на малкия човек за пълен контрол, но никога да не му се изпускат юздите (контрола) :-)


      Отзад напред: има kill switch. Номера с лагерната количка вече не минава - и аз съм търкалял такова нещо, но като оставим настрана всички други съображения, просто няма къде. Всички надолнища в района, дето що-годе имат някакъв достатъчнпо равен асфалт, са с доста натоварено движение. Когато аз се забавлявах с подобно нещо, в махалата имаше точно 3 автомобила и това е точна цифра, а не просто израз. Сега са около 150 и повечето от тях се карат постоянно. По малкото равни площадки, по които няма автомобили, е пълно с майки с колички и с невръстни велосипедисти. Виж, поляната отзад си е все така празна и готова за подвизи, но там с лагерница просто няма шанс да мръднеш... освен ако лагерите не са от кариерен багер

      Останалата част от отговора се съдържа в поста на Светльо.


      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      Още на 3 години моят баща /лека му пръст/ ми сглоби "картинг" задвижван от двигател симсон с педали с 2 скорости. Автомобила беше откит, имаше светлини, габарити, стоп, мигачи и СВ радио. Нямаше задна ск., но винаги се намираше кой да ме бутне. Предницата беше широка около 1 м, а задницата по-малко от 1 педя. Задвижването беше с верига само на едното колело. Спирачката беше от велосипед с гумички пак на същото колело. А колелата бяха бандажни от рол палети. Окачване-твърдо. Спомням си, че на паваж от вибрации не виждах пътя. На равно развиваше 30-40 км/ч. Със "сгъвайка" не можеш да ме настигнеш, с "Украйна" ме минаваш...
      Така се научих да карам, да науча правилата за движение и да карам още преди а мога да чета....
      Моят, първия, и скорости нямаше - двигател от мотопед, май че Д5. Само съединител. И лентова спирачка. И да, бандажни гуми. Разковавах го от каране, а хлапетата от махалата заякнаха от бутане
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #18
        От: Малки амортисьори?

        Първоначално публикуван от Grayfox Преглед на мнение
        Без да се заяждам (или поне без да искам), със съвсем искренна подкрепа ми идва да изтъкна, че да се създаде илюзия на един мъничък човек е много лесно. На мен навремето ми трябваха 4 лагера(от по-големите), 3-4 дъски, малко пирони и едно асфалтирано нанадолнище и ето ти я Формула 1. Въпроса е дали не трябва да се създаде илюзията в таткото на малкия човек :-) Това вече е много по-трудна задача.

        И за да не е съвсем спамерски този пост, с цел "конструктивна критика" ще попитам:

        Щом скоростта ще е такава че да може да се стигне с тичане и масата ще е сравнително малка, наистина ли е необходимо да има и истински амортисьори или едни обикновенни пружини ще вършат работа (при така зададените параметри може би и по-добра защото ще е по-меко возенето на малкия човек, а масата и скороста няма да позволят машината да изпадне в неконтролируеми трептения заради окачването)

        Също така ми хрумва идеята, че трябва да има и kill switch с дистанционно управление. Един вид ключ маса с дистанционно за да може да се даде илюзията на малкия човек за пълен контрол, но никога да не му се изпускат юздите (контрола) :-)
        Напълно подкрепям мнението на колегата.....
        Като бих допълнил....
        При липса на амове каквото и да се движи става нестабилно при по-висока скорост, а това ще накара детето да се почувства несигурно и респективно да намали скоростта.
        Малко възпитателна функция.....
        Че на тея игри само газ се учат да раздават - и за това по пътищата се трепят ...... недай си боже......
        Поздрави!
        VITARA, SAMURAI
        FIAT PANDA 4x4 CABRIO
        RENAULT ESPACE QUADRA
        ...и едно сивикче за града...

        Коментар


        • #19
          От: Малки амортисьори?

          Да пусна един отчет какво се случва. машинката все още не е на 100% готова, най-вече поради липса на свободно време. А това занимание се оказа доста по-времеемко, отколкото си мислех в началото. Може би и да с епрестаравам тук-там, не знам, но засега резултата ми харесва. И, което е по-важното, харесва на щерката.
          Все още не съм сложил двигателите - има ги в наличност, подготвени са, искат 2-3 заварки само, но решихме да направим малък предварителен тест. Или, ако трябва да съм съвсем точен, като сложих щерката на седалката, за да премеря колко напред да е волана, изобщо не можах да я сваля от там повече И се наложи да 'поразходим' малко конструкцията в полу-готов вид.

          Най-доволен съм, че не се вслушах във всеобщите уверения, относно окачването. Баща ми (да не споменавам немците на някои колеги тук ) ми омърмори главата, че подобно окачване е абсолютно безсмислено на такава детска играчка. Не от лошотия, разбира се. Човека просто искаше да ми спести ненужна загуба на време и нерви.
          Да, обаче в момента количката преодолява 5-6 сантиметрови препятствия без дори да се заклати, а до към 12-13 - само с леко накланяне. Това при 30 сантиметра диаметър са гъмата, смятам, че никак не е зле като резултат.
          Между другото, пробвах отначало само с пружини, без да наливам АТФ в амортисьорите, разликата е огромна. Подскача като жаба, а при преминаване през неравност или препятствие става страшно. Когато си има и амортисьори обаче... На единият от клиповете е качване на 5 и слизане от 7 сантиметров бордюр - въпреки скапаното качество, се вижда за какво говоря.

          Самите амортисьори са на практика леко преработени газови пружини за заден капак на Колт и на Шатъл (такива имах). Преработката се свежда до разширяване на отворите на буталото, за да се докара нужната твърдост и, разбира се, окълцване до нъжният размер. пружините са подбрани на око от "Варианти" (най-близкия завод за пружини) и след 2-3 проби на наклони/рамена/височина, се уцелиха отлично.

          Освен хубавите неща, тестовете показаха и една грешка - кормилото го бях направил на 2 оборота от край до край, просто така ми се видя разумно, но, вероятно поради крехката възраст на 'пилота' (все още нямаме 18 месеца), това се оказа неправилно. За по-голям човек - да, но за деца до 2-2.5 години, истината е 1 пълен оборот от край до край. Иначе връзката между завъртането не волана и реакцията на гумите не е толкова очевидна и това създава известни затруднения.



          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #20
            Здравейте, колеги,

            Повдигам темата, т.к. имам нужда от асистенция. За съжаление tef4o не е влизал във форума от година и не отговаря на лс, а бих искал да се свържа с него. Има ли някой, който има негов телефон или друг актуален контакт и би го споделил с мен на лични? Гарантирам, че няма да злоупотребя с тази информация!

            Благодаря предварително на всеки отзовал се!

            Коментар


            • #21
              Ако не го откриеш звънни .
              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

              Коментар


              • #22
                Благодаря, свързах се, всичко е точно. Моля мод/админ да забърше последните 3 поста, за да не добавят офтопик към иначе смислената тема.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X