Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

    Темата смятам, че трябва да съществува самостоятелно предвид вече огромния брой Теранота + Маверици по пътищата, карани от хора които не са съсвсем наясно как работи 4х4 системата им! Обикновенно тези въпроси изкачат в други теми и на някои хора не им става особенно ясно, сигурно има и хора без опит и познания по въпроса! Моля всеки да дава мнения особенно от личен опит, както и "по книга" разбира се... Ще започна с един важен и актуален въпрос предвид заледената обстановка в момента:

    1. КОГА може да се кара на 4х4 /бързи разбира се/, АКО НАСТИЛКАТА Е СРАВНИТЕЛНО СУХА, с каква скорост, има ли максимални ъгли на завиване преди да се счупи нещо, при завиването ли е основния проблем или и при движение на права отсечка, какво би се счупило, гумите тук също са фактор???

    Същността на въпроса е в това, че Тераното е с особенно лека задница /когато не е натоварено/, която е склонна към лесно занасяне на заледени участаци /на мен лично ми се е случвало и то при ниски скорости/ и единственото спасение е да караш 4х4. Задното предаване с ЛСД /Диференциал с ограничено приплъзване - един вид автоматичен блокаж/ допринася още повече за склонноста към занасяне май!?

    Проблемът е че 4х4 Тераното "ПО КНИГА" трябва да се кара само на настилки, където сцеплението с гумите не е особенно добро, на сух асфалт е записано, че "НЕ ТРЯБВА" да се кара. Обаче пътищата ни често минават от съвсем сух път направо на заледени участъци, дори на магистралата се случва, и въпросът отива към баланс дали да си "в канавката" /недай боже по-зле/ или най-много да счупиш нещо по колата и какво ще е то ?

    От доста време карам дълга база Терано 2/Маверик и лично смятам, че 4х4 бързи може да се кара дори на сух асфалт, ако пътят няма остри завои. Поне до 45% завой всичко издържа. Карал съм го по магистралата 4х4 90-100 км/ч нищо не се е счупило, но там няма завои...
    от много време карам с гуми LASSA COMPETUS AT 4x4, всесезонни които за мен са по-скоро зимни.. Ако някой някога е чупил нещо по Тераното от каране 4х4 нека сподели и да даде мнение по темата особенно от личен опит!!!
    Maverik/Terrano 2 2.7 TDI, 1997
    X-trail 2.2 Di 2003
    Maverik/Terrano 2 2.7 TD, 1994

  • #2
    От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

    +1 към въпроса дали LSD-то допринася за поднасяне. Досега не бях карал автомобил със задно, на път с рохкав сняг задницата е шейна като правя уговорката, че не карам агресивно, а гумите са BF AT и са чисто нови, т.е. пряк проблем няма. Дори без движения на волана и без завои в момента, в който задните гуми пребоксуват задницата тръгва. Не ми пречи, дори си признавам, че ми е забавно, просто се чудяли дали LSD-то подчертава тенденцията. Може би да, защото съм чувал, че този тип диференциали са тачени от дрифтърите (не съм фен и не съм запознат).

    А всъщност с лека задница ли е Тераното? Не съм срещал разпределение на масите, например ХХ : ХХ, но пък да е чак толкова фрапиращо....

    Коментар


    • #3
      От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

      Аз съм със +120кг метанова бутилка в багажника + още 50 кг (инструменти и други багажи перманентно), нови гуми на 1 сезон ~3-5000km пробег и пак на всяко по-рязко подаване на газ задницата си тръгва прилично. Усеща се при потегляне като цяло. В движение почти не се усеща.

      Коментар


      • #4
        От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

        Първоначално публикуван от afgany;2901039[COLOR=#000000
        ]

        ...Проблемът е че 4х4 Тераното "ПО КНИГА" трябва да се кара само на настилки, където сцеплението с гумите не е особенно добро, на сух асфалт е записано, че "НЕ ТРЯБВА" да се кара....[/COLOR]
        Хората са го написали!
        RAV 4
        F650GS

        Коментар


        • #5
          От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

          Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
          +1 към въпроса дали LSD-то допринася за поднасяне. Досега не бях карал автомобил със задно, на път с рохкав сняг задницата е шейна като правя уговорката, че не карам агресивно, а гумите са BF AT и са чисто нови, т.е. пряк проблем няма. Дори без движения на волана и без завои в момента, в който задните гуми пребоксуват задницата тръгва. Не ми пречи, дори си признавам, че ми е забавно, просто се чудяли дали LSD-то подчертава тенденцията. Може би да, защото съм чувал, че този тип диференциали са тачени от дрифтърите (не съм фен и не съм запознат).

          А всъщност с лека задница ли е Тераното? Не съм срещал разпределение на масите, например ХХ : ХХ, но пък да е чак толкова фрапиращо....
          Точно заради LSD-то е това поведение, а не заради лека или тежка задница. Ако е отворен диф, ще превърта само едното колело и задницата доста по-трудно ще тръгне на някъде. Просто другото колело стои неподвижно.

          Аз от няколко дена си дрифтя по заледените пловдивски улици. Голям кеф. Но вечер не мога да си уцеля вратата на гаража. Лек страничен наклон, заледен и като няма кой да хвърли една лопата пясък...
          Nissan Terrano 2,7 TDI

          Коментар


          • #6
            От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

            При късо терано 2 с 31-ци и пълен резервоар, разпределението на масите е 60/40 преден/заден мост.

            При скорости над 60-70км/ч 4x4 категорично не ви трябва, не защото нещо ще се счупи, а защото път, позволяващ движение с такава скорост означава път, който е достатъчно почистен или опесъчен за да не ходи задницата на където и скимне. Отделно дето дори при късото терано поднасянето при изненади на пътя се контролира изключително добре с подадената газ - в момента, в който натиснеп съединителя за да се движиш по инерция, задницата си влиза в пътя, стига предницата още да държи.

            От друга страна, когато предобриш газта на такъв участък и си на 4х4, вместо да тръгне само задницата, тръгва цялата, управляемостта е много по-лоша, а връщането в пътя много по-трудно и изискващо много повече намаляване на скоростта.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

              Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
              ...като няма кой да хвърли една лопата пясък...
              Като няма кой да си почисти пред гаража когато му е било времето, бих казал. Пред моя гараж в момента е сух асфалт. Ама това само пред моя и още 1-2 на целия паркинг. Цената е 2-3 сутрини по 5 минути риене на сняг, когато имаше какво да се рие.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Като няма кой да си почисти пред гаража когато му е било времето, бих казал. Пред моя гараж в момента е сух асфалт. Ама това само пред моя и още 1-2 на целия паркинг. Цената е 2-3 сутрини по 5 минути риене на сняг, когато имаше какво да се рие.
                По принцип целият двор ни е чист. От цялата кооперация (8 семейства), само аз и брат ми слезнахме да чистим. Пред гаража остана, защото купчината сняг стана прекалено голяма и реших три метра пред гаража да не го пипам. Никой не минава от там освен мен. Стегна студ, отъпках го с Кията и ей ти пързалката.

                Идеята ми беше, че при страничен наклон и хлъзгава настилка трябва много да се внимава с LSD-то.
                Nissan Terrano 2,7 TDI

                Коментар


                • #9
                  От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                  Ама то и аз първата люта зима след като си взех гаража свърших същото - отворих вратите, избутвайки половината сняг, другото хубаво отъпках след няколко влизания и излизания, и то като стегна, та цял месец. С 300 зора отварях вратите, а понеже и при мен е лек наклон, все ми беше облачно като вкарвах. Сега и камъни да падат, рина преди всяко влизане или излизане. Оказва се че така човек е по на далавера - с 20 минути чистене спестяваш цял месец псуване.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    При късо терано 2 с 31-ци и пълен резервоар, разпределението на масите е 60/40 преден/заден мост.

                    При скорости над 60-70км/ч 4x4 категорично не ви трябва, не защото нещо ще се счупи, а защото път, позволяващ движение с такава скорост означава път, който е достатъчно почистен или опесъчен за да не ходи задницата на където и скимне. Отделно дето дори при късото терано поднасянето при изненади на пътя се контролира изключително добре с подадената газ - в момента, в който натиснеп съединителя за да се движиш по инерция, задницата си влиза в пътя, стига предницата още да държи.

                    От друга страна, когато предобриш газта на такъв участък и си на 4х4, вместо да тръгне само задницата, тръгва цялата, управляемостта е много по-лоша, а връщането в пътя много по-трудно и изискващо много повече намаляване на скоростта.
                    1. От зад напред.... с газ на лед/сняг и без 4х4, само на задно предаване просто няма как да си по-добре, вървенето на Тераното с 4х4 е по-добро при ВСИЧКИ ПОЛОЖЕНИЯ, изпробвано многократно ..... контролирането на занасяне само на задно предаване с висока скорост изисква предварителна тренировка, а когато стане внезапно, а срещу теб идва ТИР например ходи изправяй с газ.. !?!
                    2. Кое в сегашните условия можеш да наречеш "достатъчно почистен път", можеш ли да знаеш дали след следващия завой няма един слой лед примерно... 4х4 ти трябва ОСОБЕННО при високи скорости, защото там нещата стават бързо и фатално...

                    По мои наблюдения проблемът с 4х4 на асфалт е само при особенно остри завои иначе можеш да си го караш без проблем, особенно ако си с поизносени гуми но и по принцип.. из София /на почистените улици/ и в момента си ко карам постоянно 4х4, защото честно казано иначе ме е малко страх от тая занасяща задница, единствено го изключвам ако ще правя особенно остър завой при маневриране, при по-висока скорост гумите приплъзват по-лесно и си завивам с 4х4 и на 90% БЕЗ ПРОБЛЕМ..
                    Maverik/Terrano 2 2.7 TDI, 1997
                    X-trail 2.2 Di 2003
                    Maverik/Terrano 2 2.7 TD, 1994

                    Коментар


                    • #11
                      От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                      Първоначално публикуван от Румен Милков - FREEFLYER Преглед на мнение
                      Хората са го написали!
                      Обяснил съм въпроса подробно, ясно е какво пише, въпросът беше какво МОЖЕ и какво ще му стане АКО....защото задницата занася и то не на майтап... Аз казвам, че МОЖЕ и го карам.. като се строши халал да му е най-много да остана на задно и ще карам "ПО КНИГА" на задно... )
                      Maverik/Terrano 2 2.7 TDI, 1997
                      X-trail 2.2 Di 2003
                      Maverik/Terrano 2 2.7 TD, 1994

                      Коментар


                      • #12
                        От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                        Че 4х4 е по-добре, по-добре е, ама като започна да вали ония дни снега докато валеше първия ден с гудрич МТ нови няма проблеми, докато не стана след 19,20 часа вечерта и започна да замръзва.. влизам в кръговото с включен преден мост на втора без газ, само навивам волана и едвам завих по кръговото.... пък камо ли на лед. Та на другия ден сутринта си сложих зимните при -8 градуса навън... да имам малко по-малко ядове...
                        Nissan Terrano 2.7 TDi
                        ----------------------------
                        Нещо което работи - не се пипа!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                          Първоначално публикуван от afgany Преглед на мнение
                          Обяснил съм въпроса подробно, ясно е какво пише, въпросът беше какво МОЖЕ и какво ще му стане АКО....защото задницата занася и то не на майтап... Аз казвам, че МОЖЕ и го карам.. като се строши халал да му е най-много да остана на задно и ще карам "ПО КНИГА" на задно... )
                          Имах дълго Терано/Маверик. Карал съм го 3 зими. Гуми BFG/AT . При време като сегашното, в града си бях на 4х4. Извънградските пътища си личат кога са почистени и кога не, така че там на 4х2, ако има съмнение за сняг лед 4х4 и така, няма чак такива резки промени в пътната обстановка извънградско, че да не може да се предвиди.
                          RAV 4
                          F650GS

                          Коментар


                          • #14
                            От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                            Здравейте,

                            И аз като не специалист, четейки до тук написаното няма как да не попитам - в случай че, да кажем катерим някакъв черен път с наклон и типичните за извън пътя неравности /в най- голямата им разнообразност/, но всичко това се случва във напълно сух летен ден - важи ли правилото да не включваме 4x4 /бавните например/ за да не се строши нещо?
                            От една страна имаме пълно сцепление с настилката и на 4те гуми, от друга страна искаме мощността на бавните предавки?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                              Ако под черен път с пълно сцепление имаш впредвид това

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:zdjecie,pelne,512068,20140829,dziurawa-wyszowatka.jpg
Прегледи:1
Размер:269.1 КБ
ID:5699690

                              карай на задно. При всичко друго освен бетон и асфалт няма 100% сцепление и можеш да си караш на 4х4.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X