Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

    LSD-то леко променя поведението на задницата, но не бих казал, че го влошава. Просто е различно. И като си го знае човек, даже си е кеф. Лошото е, когато 'те изненада'. Случвало ми се е, като последния бунак да се набутам с напълно непознат автомобил по заснежени завои ... отслабнах с 2 килограма за 100 метра
    А ако някой си мисли, че на отворен диф няма опасност да му 'тръгне' задницата, греши. И ако си мисли, че като е на 4х4 всички завои по снега са негови - пак греши. За да няма ядове - тествайте на безопасно място, преди да се качите на нечий преден капак в движение.
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

    Коментар


    • #17
      От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

      Първоначално публикуван от afgany Преглед на мнение
      1. От зад напред.... с газ на лед/сняг и без 4х4, само на задно предаване просто няма как да си по-добре, вървенето на Тераното с 4х4 е по-добро при ВСИЧКИ ПОЛОЖЕНИЯ,
      Ми аз го изпробвам вече 8 години. В 90% от случаите е по-добре, докато вместо задницата не тръгне цялата. Тов и при висока и при ниска скорост. Отделно склонноста за недозавиване до един момент и презавиване в друг. Като тръгнеш няколко пъти с вратите напред на места, дето хич не си очаквал, ще ме разбереш за какво говоря.

      Първоначално публикуван от afgany Преглед на мнение
      контролирането на занасяне само на задно предаване с висока скорост изисква предварителна тренировка, а когато стане внезапно, а срещу теб идва ТИР например ходи изправяй с газ.. !?!
      А когато същото занасяне са случи на 4x4, контролирането е на порядък по трудно - тръгва с вратите напред по правата, пък ти си насискай съединител, давай газ или квото искаш. Даже давайки газ тръгва още по с вратите напред, пак по правата, докато в един момент не реши да се изправи, ама изведнъж, и не вземе да дръгне с другите врати.

      Първоначално публикуван от afgany Преглед на мнение
      2. Кое в сегашните условия можеш да наречеш "достатъчно почистен път", можеш ли да знаеш дали след следващия завой няма един слой лед примерно... 4х4 ти трябва ОСОБЕННО при високи скорости, защото там нещата стават бързо и фатално...
      Такъв, позволяващ безопасно шофиране на всякакъв автомобил с над 60км/ч. И да, в общия случай можеш да прецениш дали след следващия завой може да очакваш лед или друга изненада. Ама пак- в същия тоя завой, 4x4 ще ти даде по-добра проходимост, но ще ти осигури и недозавиване и по-лесно приплъзване и на 4-те колела. В общия случай леко ти се напомня че с нещо прекаляваш, тръгвайки леко и контролируемо по правата. Понякога обаче няма никакво предупреждение.

      Първоначално публикуван от afgany Преглед на мнение
      при по-висока скорост гумите приплъзват по-лесно
      Именно. Нещо повече - приплъзват повече от 2 гуми като отдолу е лед.

      Не че не съм го карал по магистрала на 4x4. Карал съм го - като не се вижда асфалта от сняг и лед. Ама не със 100, ами с 60-70 максимум, и при всеки завой с повишено внимание да не тръгне. Даже на път, дето познавам като 5-те си пръста и съм минавал преди 2 часа. И после гледам героите с разни лъскави возила с амнайсе системи за сигурност, дето преди 5 минути са ме изпреварили, "паркирали" по канавките.

      Човек просто трябва да си познава автомобила. Генерализиране в общия случай не работи. А и когато при ръчни хъбове или капачки двойното ти е на едно натискане на лоста с 2 пръста назад, не виждам никакви причини да карам на 4х4 по терени, които очевидно не го изискват.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

        Браво за темата - полезна е за такива като мен, незапознати напълно със системите 4х4. От прочетеното до тук в темата, а и не само ми се изясниха с времето доста неща при използването на системата 4х4. Едно само ме смущава : след като LSD-то при зимни условия спомага за дрифта/изпреварването на задницата, то тогава кога е от полза? Миналата зима имах случай когато тръгвах от място с наклон, заледена снежна покривка + ремарке. Ами тръгвах си както трябва, с едно кратко пребуксуване , и напред. Но тази зима по нашите малки, тесни и заледени улички, ако не включа и предния мост работата е много зле.
        Последно редактирано от Mil68; 25-01-16, 10:53. Причина: правопис
        Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

        Коментар


        • #19
          От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

          Всички сме така. Какво те притеснява? На лед освен шипове никви гуми не помагат.

          LSD-то не е толкоз страшно - просто трябва да му свикнеш. Помага когато ти трябва проходимост. Когато ти трябва управляемост на хлъзгаво - пречи.

          Като се оканрариш някъде например така че една предна и една задна гума да нямат сцепление, LSD-то ти осигурява предаване на някакво усилие и върху небуксиващата гума.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

            За свикване - свикнах му вече. Втора снежна зима се радвам на възможностите на машината. Въобще не ми пука колко сняг има на вън, че пътя не е изчистен. Не съжалявам за покупката на Тераното. Малко като комикс - лятото като ми видят предницата със железата, всеки ми прави път. Сега зимата е обратното - като се засечем в тясна улица, никой не ми дава път, бутам малкия лост, през снега, по тротоарите , и така се разминавам. Сигурно си казват - а"ре, ти с джип, дай път.
            Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

            Коментар


            • #21
              От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

              Карането на 4х4 определено СЕ РАЗЛИЧАВА ДОСТА от карането само на задно... дори на моменти са си в пълна противоположност... по горе колегата е писал, че е занесъл на кръгово без газ с 4х4 ... на 4х4 е винаги по-добре да НАТИСКАШ ГАЗТА осбенно при завой, отдаването на газ при 4х4 действа като спирачка и на задните и на ПРЕДНИТЕ колела, което в определени обстоятелства може да поднесе цялата кола настрани, а Тераното е тежко, особенно дългото...затова съм забелязъл само С ГАЗ на 4х4 и хлъзгави терени, особенно на завои, предното тогава те издърпва, но определено карането е различно и трябва да се има в предвид... има ограничение в завиването, но ограничението го има и ако си с включени хъбове/капачки и само на задно, не е по-голямо... даването на газ при завой с 4х4 благоприятства и проблема с ограниченото завиване между другото, пак от наблюдения, не се усеща напрежението в кормилото.... аз лично вече веднъж изтръпвах на един "абсолютно почистен път" когато задницата тръгна при 60-70км/ч само на задно и лек завой, вкарах го в пътя с отдаване на газ, без натискане на съединител, но смятам, че ако бях 4х4 тогава нямаше да поднеса на първо място... Определено на 4х4 караш различна кола и трябва да се научиш да я караш !

              Ако може някой да обясни отново за проблема 4х4 и СУХ АСФАЛТ, защото аз както го разбирам проблем има само при правенето на завой, тъй като двете предни колела изминават различно разтояние и ако едното не може да преплъзне се получава напрежение по системата, което може да счупи нещо? и какво ще счупи?
              Maverik/Terrano 2 2.7 TDI, 1997
              X-trail 2.2 Di 2003
              Maverik/Terrano 2 2.7 TD, 1994

              Коментар


              • #22
                От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                Първоначално публикуван от Mil68 Преглед на мнение
                За свикване - свикнах му вече. Втора снежна зима се радвам на възможностите на машината. Въобще не ми пука колко сняг има на вън, че пътя не е изчистен. Не съжалявам за покупката на Тераното. Малко като комикс - лятото като ми видят предницата със железата, всеки ми прави път. Сега зимата е обратното - като се засечем в тясна улица, никой не ми дава път, бутам малкия лост, през снега, по тротоарите , и така се разминавам. Сигурно си казват - а"ре, ти с джип, дай път.
                Аз пък на такива наглеещи си отварям джама, гася двигателя и си паля цигара. Щото после чарковете за предницата не ми ги купуват те. То си личи когато насреща имаш нормален човек. Изчаквам на място, където да се разминем, и т.н. Ама като видя че някой с пълната яснота и видимост че не можем да се разминем нахалства с идеята да се катера по тротоари или от сорта - прозореца, цигарата, пък да ме премести ако иска.
                Последно редактирано от sparkybg; 25-01-16, 12:22.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                  Първоначално публикуван от afgany Преглед на мнение
                  Ако може някой да обясни отново за проблема 4х4 и СУХ АСФАЛТ, защото аз както го разбирам проблем има само при правенето на завой, тъй като двете предни колела изминават различно разтояние и ако едното не може да преплъзне се получава напрежение по системата, което може да счупи нещо? и какво ще счупи?
                  Проблема го има и при леко различни гуми, налягане в гумите, различно износване (а те се износват различно предни и задни). Да, почти не се усеща напрежението, което го има при завой, ама натоварването върху раздатката и съответното износване си е там. Тоест в общия случай няма да счупи нищо, или поне не веднага. Износването е друга тема.
                  Последно редактирано от sparkybg; 25-01-16, 12:33.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                    Първоначално публикуван от afgany Преглед на мнение
                    ...на 4х4 е винаги по-добре да НАТИСКАШ ГАЗТА осбенно при завой...
                    Внимателно с това твърдение. Точно при натискане на газта късо терано от един радиус и от една тежест на крака върху педала тръгва с вратите напред и колкото и да въртиш геврека си се движиш напреки. Като отнемеш газта или скочиш на съединителя пък в един момент се сеща рязко да се връща в пътя и мята гъзица в другата посока. Да, има начин да се бори, свикваш да очакваш кога може да се случи, обаче като ти се случи за сефте е гадно.

                    Ограничение и разлика в поведението между включени и изключени хъбове и само задно няма абсолютно никакво. Няма и логика да има - няма от къде да дойде. Въртят се самосиндикално едни железа в повече и толкоз. Съответно няма разлики в спецификациите на терано с капчаки и терано с хъбове.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Тоест в общия случай няма да счупи нищо, или поне не веднага. Износването е друга тема.
                      Точно казано.Все пак хората са конструирали джип а не лагерна количка и са предвидили достатъчно буфери.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Внимателно с това твърдение. Точно при натискане на газта късо терано от един радиус и от една тежест на крака върху педала тръгва с вратите напред и колкото и да въртиш геврека си се движиш напреки. Като отнемеш газта или скочиш на съединителя пък в един момент се сеща рязко да се връща в пътя и мята гъзица в другата посока. Да, има начин да се бори, свикваш да очакваш кога може да се случи, обаче като ти се случи за сефте е гадно.

                        Ограничение и разлика в поведението между включени и изключени хъбове и само задно няма абсолютно никакво. Няма и логика да има - няма от къде да дойде. Въртят се самосиндикално едни железа в повече и толкоз. Съответно няма разлики в спецификациите на терано с капчаки и терано с хъбове.
                        Под натискане на газ имам предвид по-скоро подържане не тежка газ, но определено е хубаво да си го карал на 4х4 преди наистина да ти се наложи и имам предвид и на по-високи скорости 60-70км/ч, сега със снегът е перфектното време за експерименти как се държи "камиончето" на 4х4 ... възможно и логично е дългото и късото терано да имат разлики в карането, като плюсовете може и да са към дългото, мисля имаш малко повече време за реакция при занасяне на задницата ... обаче при мен определено има ограничение в завиването при включени хъбове само на задно, може да не е съвсем като при включено 4х4, но го има..
                        Maverik/Terrano 2 2.7 TDI, 1997
                        X-trail 2.2 Di 2003
                        Maverik/Terrano 2 2.7 TD, 1994

                        Коментар


                        • #27
                          От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                          Първоначално публикуван от afgany Преглед на мнение
                          обаче при мен определено има ограничение в завиването при включени хъбове само на задно, може да не е съвсем като при включено 4х4, но го има..
                          Какво разбираш под "ограничение"? Ако усещаш същото или подобно на това, което се усеща когато си на 4x4, определено някъде има проблем. Изключи хъбовете, пъсни на 4x2 и опитай да въртиш предния кардан - трябва да се върти съвсем свободно заедно с едната полуоска. После включи хъбовете, включи 4х4, вдигни предницата и пробвай да въртиш едната гума - също трябва да се върти почти без усилие, като заедно с това се върти и другата в обратна посока. Ако усетиш някакво стягане или трудно въртене, шумове и т.н., трябва да търсиш от къде идва. При мен определено няма никаква разлика в завиването, и не би трябвало да има.
                          Последно редактирано от sparkybg; 26-01-16, 09:12.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                            Това е енциклопедия за всички 4х4 системи, които съществуват,на английски е, просто за информация:
                            http://www.awdwiki.com/en/home/
                            Maverik/Terrano 2 2.7 TDI, 1997
                            X-trail 2.2 Di 2003
                            Maverik/Terrano 2 2.7 TD, 1994

                            Коментар


                            • #29
                              От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                              Линк, които обясняват, проблемът с Парт-Тайм на сух терен при завиване! /най-вероятни места на счупване ще са хъбове и раздатка май може и други/

                              http://www.4x4abc.com/4WD101/def_turnpart.html


                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Проблема го има и при леко различни гуми, налягане в гумите, различно износване (а те се износват различно предни и задни).
                              Според оригиналната германска книга в жабката на Маверика от '94 г., предни гуми винаги 1.9 бара налягане, задни винаги 2.5 бара при дълга база, и къса база натоварена, при къса база без товар е различно предни 1.8, задни 2.2, доколкото виждам не пише при 4х4 да е друго налягането..... това е за R 15 гуми.. Защо го пише това, предни и задни различно налягане в разрез с всеобщата информация, че всички гуми трябва да са равни?
                              Последно редактирано от afgany; 29-01-16, 13:07. Причина: допълнение
                              Maverik/Terrano 2 2.7 TDI, 1997
                              X-trail 2.2 Di 2003
                              Maverik/Terrano 2 2.7 TD, 1994

                              Коментар


                              • #30
                                От: Нисан Терано 1 и 2 - 4х4 система ,Кога, Защо, Как !!!

                                Първоначално публикуван от afgany Преглед на мнение
                                Този линк отдолу обяснява, че проблемът с Парт-Тайм на сух терен е при завиване, тоест ако не правиш завой гумите си се въртят еднакво и проблем да си на 4х4 няма /магистрала примерно, стръмна отсечка без големи завои/?

                                http://www.awdwiki.com/en/all+wheel+drive+explained/



                                Според оригиналната германска книга в жабката на Маверика от '94 г., предни гуми винаги 1.9 бара налягане, задни винаги 2.5 бара при дълга база, и къса база натоварена, при къса база без товар е различно предни 1.8, задни 2.2, доколкото виждам не пише при 4х4 да е друго налягането..... това спрямо всеобщото твърдение, че предни и задни гуми трябва да са еднакво налягане.. това е за R 15 гуми..

                                Ограничение за максимална скорост при 4х4 също няма според книгата, при 4х4 бавни ограничението е 50 км/ч..
                                Гумите никога не се въртят еднакво - нито са съвсем еднакви, нито налягането им е такова че да се мачкат еднакво, нито се износват еднакво. Тоест някакъв товар върху веригата на раздатката заради тия разлики винаги има.

                                Колкото до наляганията на гумите - вЕрвай ти на оригиналната книжка. Гумите ти оригинален размер ли са? Амортисьорите ти оригиналните ли са? Изобщо окачването и реглажите като по оригиналната книжка ли са? Ако не са, това налягане в книжката се ползва само за много далечен ориентир. Отделно дето и самия модел гума има значение, кактои какво се търси от нея - дълговечност, комфорт, поведение...

                                И никой не е казал че предни и задни трябва да са с еднакво налягане, камо ли да е всеобщо твърдение. В общия случай дори задните са ми по-меки от предните - просто отзад е по-лека, освен ако не я натовариш до козирката. Абсолютно никога не съм карал задни гуми на 2.5, а 2.2 се карат като хода до морето и отзад има 200 кила багаж, когато и предните са на около 1.9. През останалото време всичките са на 1.7 - 1.8, от което задните почти не се мачкат, а предните си имат "коремче". Ама това при тия гуми и тия амортисьори/окачване. Ако са други, и оптималното налягане е друго.

                                Предни и задни гуми можеш да накараш да се въртят еднакво само ако са зъбни колелета и се движат върху прав зъбен гребен. Иначе го отнася раздатката.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X