Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Парното не работи - ваз 2108

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Парното не работи - ваз 2108

    Здравейте първо се извинявам, ако темата ми не е в правилният раздел, но не намерих раздел за лада самара(ваз 210 и затова пиша тук.
    Вентилаторът на колата ми ВАЗ 2108, си работеше без проблем, но една вечер ходих на гости, и тъй като температурите бяха доста ниски запалих колата и изчаках малко да загрее и пуснах вентилатора в купето да работи на 3-та последна степен при което всичко тръгна и започна да духа. След 15 минути вече беше загряла колата достатъчно и реших да тръгна, при тръгването ми нямаше проблем, но след като минах около 1 км вентилаторът спря да работи, превключих на 2-ра степен тръгна но за кратко, после включих на 3-та отново, но не работеше. След няколко опита, очевидно му дойде времето и на превключвателя и той се разглоби/развали.
    Сега вентилаторът не работи при никакви обстоятелства, днес ми дойде частта, която е за превключване на степените на вентилаторът на купето, разглобих каквото трябваше сложих го, но уви не тръгна да работи.

    Бихте ли ми дали някакви напътствия, какво да погледна за да разбера, какъв е проблема, също ако знаете къде се намира моторчето на вентилаторът ще ви бъда благодарен, за да мога да го видя и него.

  • #2
    От: Парното не работи - ваз 2108

    Раздел за Самара няма защото не е 4х4 ама така и така си дошъл - обяснявам.

    Има вероятност да си стопил клемите на бушона на парното в таблото. За улеснение, той НЕ Е бушона с перката. Не помня кой е ама е от най-мощните. Обикновено около него е разтопена пластмасата. Самият бушон рядко гори, прецакват му се щипките обикновено - проличава си по това че с разместване парното тръгва. За да се оправи както трябва се сваля таблото и се разглобява. После ТНТМ с поялника докато стане както трябва.

    Ако не е оттам - умрял ти е моторът на парното. Вероятно четки. Купи си нов в комплект с турбината, няма смисъл да се разправяш със стария. Приготви си най-лютите пожелания към всички толиатински майки.
    Моторчето се намира в отсека между купето и радиатора, под предното стъкло. За да го извадиш трябва да го отвиеш (4 болта - не е трудно освен че се пресягаш през двигателя) и после да разделиш на две корпуса на турбината (той е на щипки и на студено няма да ти е НИКАК лесно и вероятно ще го счупиш ама не бъди сантиментален към него) за да го измъкнеш от където е. Кабелчетата му са две и бяха нещо шибано и те, ама поне е очевидно как са. Новият се поставя по същия начин - разделен на две (на топло, за да оцелее) се вкарва там и после се събират двете половини преди да го завиеш. Около този мотор е и връзката към маса на чистачките и на някои Самари - на таблото с бушоните - не забравяй да я завиеш, че доста ще ти къса нервите докато разбереш какво не е наред после.

    Докато си на темата можеш да изчистиш мястото от стара шума и боклуци и да отпушиш дренажните отвори.

    Коментар


    • #3
      От: Парното не работи - ваз 2108

      Благодаря много, ще пробвам и ще кажа какво е станало.

      Коментар


      • #4
        От: Парното не работи - ваз 2108

        Проблемът беше от моторът на вентилаторът, купих нов и след много мъки го смених и сега всички работи!

        Благодаря отново за помощта!

        Коментар


        • #5
          От: Парното не работи - ваз 2108

          Здравейте, на същата кола след като смених вентилатора нямах никакви проблеми, но забелязах, че духа по-слабо помислих си, че е от новият вентилатор. Реших да пусна да духа топло и установих, че загряването на въздуха не работи и духа много студено въпреки, че е на топло. Четох в интернет и започнах да чистя 1 по 1 проблемите, ръчката която смяна топло към студено и обратно когато е бутам по средата се осеща задвижване и съответно предполагам не е там проблемът. Днес налях нов антифриз, тъй като ми беше паднал по минимума, пуснах парното на топло и колата загря, но разлика топло студено не виждам да има. Бихте ли ме насочили какво друго да погледна, за да оправя проблема?

          Коментар


          • #6
            От: Парното не работи - ваз 2108

            Да позная: старият антифриз беше кафяв, нали?

            Коментар


            • #7
              От: Парното не работи - ваз 2108

              Нямам спомен как е при въпросните "автомобили", но ако промяната в температурата и потока са след смяната има вероятност да е разбутана някоя клапа за въздух или новият вентилатор да е с обърнат поляритет.
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • #8
                От: Парното не работи - ваз 2108

                Няма как да обърнеш лесно поляритета там, а и да го направиш ще се върти в същата посока.

                При Самара парното няма кранче и температурата се управлява изцяло с въздушни клапи. Радиаторчето е надеждно и рядко създава проблеми даже при много ръждив антифриз, също и рядко тече. Също и не се нуждае от специално обезвъздушаване.

                Коментар


                • #9
                  От: Парното не работи - ваз 2108

                  Това разправям и аз. Ако е разбутал клапите ще си има климатик зимата. Не е невероятно и радиаторчето да е засипано с листа, борови иглички и някоя катерица.
                  "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Парното не работи - ваз 2108

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Да позная: старият антифриз беше кафяв, нали?
                    Да, такъв цвят беше допълних го до средата с нов антифриз. След доливането съм карал около 5-6 километра, когато паркирах в гаража и пуснах на топло май леко тръгна да духа топло, но не съм 100% сигурен защото навън си беше 20 градуса. Може би трябва да мина повече километри? От както го смених когато е пуснато на максимална скорост духа много силно на предното стъкло, другите по-слабо духат спрямо преди. Когато бутам ключа за топло-студено се осеща как по средата някъде се бута по-трудно най в дясно където е топлото се чува как се променят нещата и започва да духа по-различно и по-слабо. Когато сменях моторчето на вентилатора, максимално изчистих всякакви листа и т.н. Също сменях ключа за скоростите на въртене и се чудя дали не трябва да го отворя да проверя, но щом се мести и се чува, че има промяна от топло към студено и обратно, стигнах до извода, че не е откачено жилото.

                    Преди да се развали моторчето, само като местих на топло без да пускам да духа ставаше сауна вътре, а сега и на максимална степен е студено.
                    Последно редактирано от evgeniha; 08-05-16, 19:46.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Парното не работи - ваз 2108

                      Провери жилото дали отваря докрай кранчето за парното...
                      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Парното не работи - ваз 2108

                        няма кранче в Самара.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Парното не работи - ваз 2108

                          Тези въздушни клапи, за които говорите къде мога да ги открия и какво мога да направя по тях, че да се оправи проблема?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Парното не работи - ваз 2108

                            Когато имах Самара не съм имал проблеми с парното, но руските чичковци все пак казват и показват, че има кранче за парното -

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P5283602-2.jpg
Прегледи:1
Размер:468.2 КБ
ID:5716306

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P5283605-2.jpg
Прегледи:1
Размер:530.3 КБ
ID:5716307
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X