Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

    Първоначално публикуван от Recom Преглед на мнение
    Класика..... и в офроуд форума колко юридически мнения намери?
    Като има проблеми технически проблем с джипа във фермер.бг ли да пита? Ако има зор човек търси професионално мнение.
    Достатъчно, имаше няколко безсмислени. Твоите са от тях.
    I get High by going Down

    Коментар


    • #32
      От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

      Първоначално публикуван от skitnik Преглед на мнение
      ....Освен това да разбирам и следното: купувам камион на лизинг, той не е мой. Ако монтирам на шасито му кран например и лизингодатела му бъде запорирано имуществото и съответно прибрано от НАП - аз без да съм оформил юридически монтажа, горя с крана?
      Това е друг пример. Кранът е присъединена вещ. За него важи друго. Изградената горивна система обаче макар и алтернативна такава, е принадлежност към автомобила.


      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
      Посещението при юрист е както посещението при доктор - всеки е на свое мнение и те 'лекува' от болест, от която той смята, че си болен...
      Затова е добре да се търси и второ/трето/пето мнение....
      +1. Не случайно се казва, че като се съберат на едно място двама юристи, ще има поне 3 мнения...
      Subaru Outback H6 MY 05 продаден :(
      Opel Frontera V6

      Коментар


      • #33
        От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

        От закона, цитиран по-горе:
        Чл. 97. Когато чужда вещ е присъединена като част към главна вещ по такъв начин, че не би могла да се отдели без съществено повреждане на главната вещ, собственикът на тази вещ придобива правото на собственост и върху присъединената част, при задължение да обезщети нейния собственик.




        Чл. 98. Принадлежността следва главната вещ, ако не е постановено или уговорено друго.
        Следва, че НАП трябва да ти платят газовото.

        Коментар


        • #34
          От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

          Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
          От закона, цитиран по-горе:


          Следва, че НАП трябва да ти платят газовото.
          Само дето когато е монтирано газовото собственик не е бил НАП.......
          Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

          Коментар


          • #35
            От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

            Аз като отявлен "бай Ганьо" се надявам да си свършил вече работата . Много мразя когато някои "служители" започнат да си защитават 14 тата премия по форумите..... За "господа овластените" - знаем си за безкрайните задължения като граждани на тая държава .... Ама защо държавата не знае за нейните си задължения....
            На мен не ми е любим герой бирника. От страната на живите дяволи съм....
            висете отпуснато

            Коментар


            • #36
              От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

              Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
              ...След доста циркове от моя страна в средата на софийска митница, на шефа му писна и излезе да прекрати театъра...
              Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
              ...Много мразя когато някои "служители" започнат да си защитават 14 тата премия по форумите...
              Ти не изпълняваш разпоредби на митницата, служителите пък газят тези разпоредби, за да ти угодят...И се оплакваш???

              Коментар


              • #37
                От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

                Първоначално публикуван от bobeck Преглед на мнение
                Това е друг пример. Кранът е присъединена вещ. За него важи друго. Изградената горивна система обаче макар и алтернативна такава, е принадлежност към автомобила.
                Това за алтернативните горивни системи е изрично уточнено някъде или просто се подразбира, защото не стърчи като кран?
                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                Коментар


                • #38
                  От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

                  Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                  Това за алтернативните горивни системи е изрично уточнено някъде или просто се подразбира, защото не стърчи като кран?
                  И примерите са неточни и въпросите са неправилни...
                  Кранът, както и газовата уредба ще бъдат присъединени вещи, ако не могат да се демонтират без да се развали вещта към която са монтирани. В случая по-скоро са принадлежности, тоест вещи, които обслужват главната вещ. Според мене са самостоятелни по природа, могат да бъдат демонтирани и пр. Въпроса на колегата започнал темата няма едно единствено вярно решение, според действията на НАП, той може да попадне под различни хипотези и съответно да избере различни способи, с които да си защити правата. Най-достъпния начин му го спомена един колега по-горе. Газовата според мен,в случая следва да се разглежда като подобрение на чуждата вещ. Увеличава цената,намалява разхода на гориво и пр. От там насетне след като не са уговорили за чия сметка е монтажа, собственика на колата отговаря за подобренията. Той трябва да заплати газовата, не НАП. Друга хипотеза е предоставянето на газовата примерно като заем за послужване на собственика на колата. Това трябва да се докаже, пак правилно колегата каза с достоверна дата. КАто изключим тази предпоставка според мен, отиваме в третата хипотеза, в която НАП извършва публична продан на колата в която има вещ, която не принадлежи на собственика. Налице е публична продажба на чужда вещ и според мен не отпада правото на собственика на газовото да си предяви иск за връщане срещу купувача от публичната продан на газовата уредба. Последните две постановки, обаче са силно теоритични и трудни за изпълнение, ако действително се държи на газовата най-верния подход май е първия

                  Коментар


                  • #39
                    От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

                    Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                    Ти не изпълняваш разпоредби на митницата, служителите пък газят тези разпоредби, за да ти угодят...И се оплакваш???
                    Как да разбирам - на теб, ако ти поискат да платиш мито на кола с БГ регистрация и всичко платено преди години ще им подариш и машинка за броене на пари ли?
                    висете отпуснато

                    Коментар


                    • #40
                      От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

                      Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                      Това за алтернативните горивни системи е изрично уточнено някъде или просто се подразбира, защото не стърчи като кран?
                      Проблемът не е в стърченето разбира се. В постинг №38 колегата го е обяснил, с едно уточнение. Има принципна разлика между понятията присъединена вещ и вещ принадлежност. Вярно е обаче, че при едни обстотятелства една вещ може да е присъединена, а при други същата вещ може да е принадлежност. За присъединена вещ общо взето дефиницията се съдържа в закона-чл.97 ЗС, докато за вещ принадлежност дефиницията се извежда в теорията, но пак на база закона - чл.98 ЗС. Най-общо казано това е вещ , която макар да съществува в реалността самостоятелно, то тя няма такова предназначение, отделно от главната вещ. Учебникарският пример е резервната гума на колата или дистанционно на телевизора. Не че не може да си ги ползваш, както ти хрумне, но те са създадени с точно определена цел и са принадлежности към главната. За това като си продаваш телевизора няма нужда да се посочи, че с него върви и дистанционното /освен ако принципно няма такова/. Ако искаш да си го запазиш, тогава следва изрично да се посочи в договора иначе отива при купувача заедно с телевизора, резервната гума заедно с колата и т.н. Според мен същото е с АГУ-то. То няма самостоятелно предназначение извън автомобила, защото по същество представлява една алернативна горивна система. А примерът с крана е съвсем различен. От автомобил се е получило нещо като автокран. Автомобила си е на лизингодателя, а крана на получателя. Друг е въпроса, че подобна трансформация без съглсие на лизингодателя най-вероятно ще доведе до прекратяване на договора от негова страна и ще си вземе мпс-то. Естествено ще трябва да върне крана или да го плати.
                      Subaru Outback H6 MY 05 продаден :(
                      Opel Frontera V6

                      Коментар


                      • #41
                        От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

                        Наистина тълкуванията са нещо доста разтегливо....
                        Автомобила може да си съществува без АГУ-то. И АГУ-то може да се демонтира, връщайки оригиналния заводски вид на автомобила, без да наруши основната му функция...
                        АГУ-то може и да не е било ползвано, въпреки, че е монтирано.. Това означава ли например, че не можеш да си вземеш твои неща, ако са останали в багажника на запориран автомобил?

                        П.С. въпроса ми съвсем не е заяждане, а е опит да си обясня как работи нашата юридическа система...
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          Наистина тълкуванията са нещо доста разтегливо....
                          Автомобила може да си съществува без АГУ-то. И АГУ-то може да се демонтира, връщайки оригиналния заводски вид на автомобила, без да наруши основната му функция...
                          АГУ-то може и да не е било ползвано, въпреки, че е монтирано.. Това означава ли например, че не можеш да си вземеш твои неща, ако са останали в багажника на запориран автомобил?

                          П.С. въпроса ми съвсем не е заяждане, а е опит да си обясня как работи нашата юридическа система...
                          Както им изнася на юристите според ситуацията. В пълна сила е и принципа за гарвана и окото. Ама пък и да им се дадем без да им напрашим малко гномското его не е сериозно. Пък за задълженията.... пак се замислям след като преди няколко нощи вадихме познат от дерето след като се лизна с 50 на неопесъчен/необработен мост с чисто нови близаци, пресна винетка, гражданска и данък...... Ама нали ние сме рая за ТЯХ. Бай Ганьовци ли беше? Неудобно ми е даже да си задавам въпроси...... По-добре да бягам за нова винетка......
                          висете отпуснато

                          Коментар


                          • #43
                            От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

                            Тони, извинявай, ама това последното, как кореспондира с дискутирания в темата казус?!

                            За мен, пост #40, заедно с упоменатия в него пост #38, изчерпа темата.
                            А това, че на някой не му харесва фактическата обстановка около казуса, и хуква да търси "вратички", както и глобалното политическо, финансово и т.н. състояние на "държавата", са друга тема.
                            Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                            Коментар


                            • #44
                              От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

                              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                              Наистина тълкуванията са нещо доста разтегливо....
                              Автомобила може да си съществува без АГУ-то. И АГУ-то може да се демонтира, връщайки оригиналния заводски вид на автомобила, без да наруши основната му функция...
                              АГУ-то може и да не е било ползвано, въпреки, че е монтирано.. Това означава ли например, че не можеш да си вземеш твои неща, ако са останали в багажника на запориран автомобил?

                              П.С. въпроса ми съвсем не е заяждане, а е опит да си обясня как работи нашата юридическа система...
                              Критерият е по-скоро функционален. Дистанционното също може да си съществува отделно, а телевизора да работи без него...Както и да е. Мисля колегата пуснал темата разбра идеята. Трябва да докаже, чу АГУ-то е негова присъединена вещ, което може да се демонтира без да увреди съществено колата. Доколкото разбирам от писаното от него административното обжалване е било неуспешно. Тогава остава да си предяви иск. Разноските по делото май ще са съизмерими със стойността на АГУ-то.
                              Колкото до колегата Тони, вероятно си има основания за тази неприязън. За съжаление обаче не остана неоплюто съсловие в България. Всеки е недоволен от всеки Ама ше се оправим...
                              Subaru Outback H6 MY 05 продаден :(
                              Opel Frontera V6

                              Коментар


                              • #45
                                От: Юридически съвет - Прави ли са НАП или крадат от нас?

                                Първоначално публикуван от bobeck Преглед на мнение
                                ... Най-общо казано това е вещ , която макар да съществува в реалността самостоятелно, то тя няма такова предназначение, отделно от главната вещ. Учебникарският пример е резервната гума на колата или дистанционно на телевизора. Не че не може да си ги ползваш, както ти хрумне, но те са създадени с точно определена цел и са принадлежности към главната. За това като си продаваш телевизора няма нужда да се посочи, че с него върви и дистанционното /освен ако принципно няма такова/. Ако искаш да си го запазиш, тогава следва изрично да се посочи в договора иначе отива при купувача заедно с телевизора, резервната гума заедно с колата и т.н. Според мен същото е с АГУ-то. То няма самостоятелно предназначение извън автомобила, защото по същество представлява една алернативна горивна система.
                                Не го знам тоя учебник, но дистанционното и резервната гума са принадлежности на автомобила и телевизора и се подразбира, че такива вървят с тях, защото когато се продава нещо, с него върви опис на това, което е включено в комплекта. На телевизора ми например изрично си пише, че в комплекта върви дистанционно и съответно като го продавам, ако такова липсва, следва изрично да упомена, че комплекта е нарушен. Да попитам ей така - едно ремарке има ли "самостоятелно предназначение извън автомобила" след като по същество представлява алтернативно багажно пространство и без автомобила не може да се ползва по предназначение?
                                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X