Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мазане в двигателя при спускане?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мазане в двигателя при спускане?

    От скоро съм горд собственик на миризливка и при първото ми каране в горате(или по скоро) връщане, се замислих за мазането на двигателя когато се спускам без газ?
    Обикновено се раздавам като катеря, но след това се прибирам "пенсионерската" надолу и останвян на 2-ра/3-та без газ и лека полека.
    Въпреки че моторната спирачка на двутаквовия не е като на четеритактовите, пак я има някаква и контролира скоростта надолу.
    В мануала пише че при продължително спукане трябва да се подава газ от време на време за да има мазане, но "продължително" и "от време на време" са доста относителни понятия и не знам колко четсо трябва да го правя товва че да пазя двигателя, но и да не се престаравам и само да хабя бензина.

    Та ако може по-опитните да дадът малко акъл.

  • #2
    От: Мазане в двигателя при спускане?

    Едно време имах Трабант и се чудих по същия начин. Ама така и не успях да счупя двигател на спускане, все ставаше при движение с пълна газ.

    Коментар


    • #3
      От: Мазане в двигателя при спускане?

      От спускане до спускане , има голяма разлика. При тези мотори , двигателя не се ползва за спиране , предавките се свалят преди самия завой. Доколкото разбирам , теб те интересува при продължително спускане с лек наклон. В този случай забравяш за "пенсионерско" каране , ако нямаш опит , включваш на по-висока предавка , даваш газ до завоя , намаляваш , после пак даваш газ. По този начин двигателя работи на ниски обороти , има ниска мощност , и влиза достатъчно горивна смес за да се смазва. Другият вариант е на интервали на полусъединител да подаваш по малко газ , като в същото време натискаш леко двете спирачки.
      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

      Коментар


      • #4
        Re: Мазане в двигателя при спускане?

        Добре де, ама нещо по-конкрето? Да кажем за 50м, колко пъти трябва да подавам газ със съединителя?

        Коментар


        • #5
          От: Мазане в двигателя при спускане?

          За 50 м. няма никакъв проблем , дори за 100м. , всичко зависи с каква скорост се движиш и на каква предавка си. Но ако спускаш нещо много дълго и стръмно на първа предавка без газ , тогава ще имаш проблеми. Затова ти казвам , че е най.добре да си на 4-5 предавка , даваш където можеш газ , след това спираш , така през 50-100м. , по вероятно е така да позадавиш двигателя , отколкото да го счупиш.
          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • #6
            От: Мазане в двигателя при спускане?

            След като вече сте с двутактов мотор , просто забравяте за моторната спирачка и се приспособявате към стилът на каране на двутактов мотор - десния крак и десния показалец винаги в готовност . Накладките са консуматив . Много е изписано в другите раздели , много спорове е имало , пълно щастие няма , това е . Спирачна течност ДОТ 5,1 (а НЕ 5,0) - по-висока точка на кипене , издържа на по-интензивно използване на спирачките . Изгледайте в Ютюб няколко клипа от шампионата по екстремно ендуро и вижте дали някой от топ състезателите използва моторна спирачка . Двутактовият мотор държи ездача си винаги нащрек и това е едно от очарованията му .
            "Суетата, е любимият грях на дявола"!

            Коментар


            • #7
              Re: Мазане в двигателя при спускане?

              Моторната спирачка съм я забравил, а и със спирането без нея нямам проблем - и на равното и при спускане.
              Клипове от шампионати не гладам, защото съм много далеч от това каране(като възможности), че да се мъча да бъда като Джарвис.
              Просто като се спускам е трудно да търся неутрала всеки път като има повече от 50м спуксане или пък ака изгася мотора и спускам по енеркция се ще се случи да трябва пак да запаля за 10м. Та ми беше интересно до колко мода да навредя на двигателя и как "правилно" да боравя с него че да не му вредя.

              Коментар


              • #8
                От: Мазане в двигателя при спускане?

                Не съм карал съвременна двутактова машина, но мисля, че дори и при малките обороти на двигателя той си засмуква достатъчно гориво за да има и мазане което си отговаря за оборотите , а другото вече е стил на каране което всеки сам си е изградил за себе си.

                Коментар


                • #9
                  От: Мазане в двигателя при спускане?

                  И аз на първия си мотор (априлия рх 125) на най-малкото баирче стисках съединителя и почвах да помпя газта, че да не изсъхва... но в последствие разбрах, че освен да се нацелиш в някой коловоз и да се изтърсиш, файда няма сега на по-малко от 50-60м никога не давам газ, гледам като спускам да съм една идея на по-висока предавка, че да съм близко до празния ход на двг, или ако баира стане прекалено дълъг(100 и повече м) припомпвам газта рязко от време на време, дори и не стискам съединителя...
                  Между другото до сега не съм чувал някой да си е блокирал мотора на спускане(примера на Ясен с Трабито), така че не бери грижи чак толкова, ще свикнеш... А другото, което е, че 2т маслото прави филм по целия двг и този слой много трудно се изхвърля за някакви си метри...
                  А като говорим за блокиране, не е лошо да се подсигуриш с малко по-богата смес зимно време... че това може да е по-вероятна причина за блокиране, отколкото спускането...
                  Поздрави и добре дошъл в клуба на гадните цвайки хахах
                  Димитър Тенев

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мазане в двигателя при спускане?

                    Аз не знам какви са тези глупости с помпане на място....... че нямало смазване
                    Дори и без газ си имаш празен ход, демек карбуратора си подава смес......
                    Даже аз съм виждал 2Т на спускане да се дави и то не е защото не му е давано газ да се смазва.
                    Газта се помпа на тези мотори за да са винаги готови. А не да тръгнеш да му даваш газ и той да не иска да поеме.
                    Карай си мотора и това въобще не го мисли, ще му дадеш газ точно където не трябва и натам го знаете.
                    EXC TPI 2019

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мазане в двигателя при спускане?

                      А всичко това що го мислите така все едно се отнася за двигатели на които смесвате гориво и масло в резервоара, нали за разделно мазане става дума при което маслото зависи от оборотите...т.е. много от описаните проблеми ги няма,.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мазане в двигателя при спускане?

                        Без газ ако работи на празен ход ще се задави , проблема е ако е без газ и гумата развърти двигателя на високи обороти.
                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мазане в двигателя при спускане?

                          Краси не се вкарвай във филми. Едва ли ще спускаш прохода на Републиката на скорост. Както каза Чавето, припомпвай за да я в оборот за предстоящо препятствие.
                          Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мазане в двигателя при спускане?

                            Първоначално публикуван от Pancho77 Преглед на мнение
                            А всичко това що го мислите така все едно се отнася за двигатели на които смесвате гориво и масло в резервоара, нали за разделно мазане става дума при което маслото зависи от оборотите...т.е. много от описаните проблеми ги няма,.
                            В случая маслото е в резервоара при бензина.
                            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                            Коментар


                            • #15
                              От: Мазане в двигателя при спускане?

                              Първоначално публикуван от Pancho77 Преглед на мнение
                              А всичко това що го мислите така все едно се отнася за двигатели на които смесвате гориво и масло в резервоара, нали за разделно мазане става дума при което маслото зависи от оборотите...т.е. много от описаните проблеми ги няма,.
                              Ми не.... Става въпрос за мотор, на който маслото му се сипва в бензина.
                              Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X