Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

    Ако провериш калибровката и настройките за калибриране би трябвало да видиш картинка подобна на тази:



    Ако Datum - Пулково 1942 и Map Projection - Transverse Mercator , съответстват не би трябвало да има никакво отклонение в нищо- нито в позиционирането , нито в изобразяване на тракове.
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #62
      До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

      Докато чакаме колегата VECTOR да представи в подходящ вид координати за опорните точки по ъглите на листите , реших да направя някои експерименти.Калибрирах един от картните листи в района на Варна , където сме ходили на разходки и имам реално записани тракове ( а не компютърно синтезирани).За калибрирането използвах картите 1:50000 на ГенЩаба от които свалих координатите на четири височинни коти , които използвах за опорни точки.Настройките за калибриране са , както се вижда от приложената картинка , "Пулково 1942(1)" а НЕ "1970"и Ширина/Дължина ( НЕ Transverse Mercator).След това наложих върху така калибрираната карта реални тракове.Резултата , видим на картинката , е учудващо добър.Отклонението на трака от реалния път по който съм се движил е 5-10 м , т.е. съизмерим с грешката на самия ГПС.Недостатък на гореописания метод е не толкова влошаване на точността , а повече трудоемката и бавна обработка- отне ми 15-20 мин. за един картен лист.Така че , продължаваме да чакаме колегата VECTOR за координатите на опорните точки.Описаната проба я извърших само от любопитство и любов към спорта !







      Коментар


      • #63
        До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

        Първоначално публикуван от icpart
        Здрасти "nisanterano". Можеш ли да ми кажеш какви са номерата на картните листове които обхаващат областта около Варна че не мога да се ориентирам на кои области съответстват дадените карти по тяхната номерация. Благодаря предварително
        Здравей , колега icpart ! Прегледай листи К-7-46... и К-7-47... от архива на VECTOR , те са все около Варна.

        Коментар


        • #64
          До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

          "... а вафличката ? "
          Т.е. К-9 къде е?

          Коментар


          • #65
            До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

            Vector е прав, не бързайте с калибрацията. Квадратната мрежа на картните листове трябва да се трансформира от 1970 в GPS система и тогава става, въпреки, че не е най-коректния начин, но става. Но забравете за всякакви други файлове, освен GEOTiff. Незнам Vector защо се занимаваш с *.twf или каквото беше там.

            Жалко, че сега видях темата, дано не е късно.
            "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
            http://ftp.domainbg.com/tuono

            Коментар


            • #66
              До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)
              • 1970-в четирите ъгъла на растера
              • WGS84-на тези 4 точки
              • .MAP+.OZF3

              Само за нялкото растера, които не са квадратни, ще трябва да се презестят на ръка точките, иначе не изисква човешка намеса, освен да се направи няккава програмка, която да прави .MAP файла според името на JPG-а.

              Коментар


              • #67
                До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                Първоначално публикуван от ynopum Преглед на мнение
                • 1970-в четирите ъгъла на растера
                • WGS84-на тези 4 точки
                • .MAP+.OZF3

                Само за нялкото растера, които не са квадратни, ще трябва да се презестят на ръка точките, иначе не изисква човешка намеса, освен да се направи няккава програмка, която да прави .MAP файла според името на JPG-а.
                Упорит , би ли обяснил по-подробно , нали точно координатите на четирите ъгъла са неизвестните в уравнението .Трябва някакъв алгоритъм за намирането им на всички листове от картата....или бъркам нещо ? ( не съм се занимавал с геодезия професионално)

                Коментар


                • #68
                  До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                  Номерацията на картите еднозначно определя координатите им в КС-1970. Самата страна е разделена на 4 парчета (К3,К5,К7,К9), всяка от които има своя номерация, която върви от изток на запад (по редове) и редовете вървят от север на юг. От името на картата е ясно къде се намира тя в тази мрежа. Координатите на ъглите (в КС1970) на картите са на "кръгли километри", и може да считаш че са известни за всяка карта.

                  Сега прегледах резолюцията на повечето карти е почти еднаква - около 5 пиксела разлика в размерите им. Като сваля и К-9 (ако се появи) ще направя една програмка, която да създаде .MAP файлове за Озито. Въобще не си играйте да разпределяте кой какво да прави - няма смисъл от творчество - нещата не са толкова трудни.

                  Ако някой иска GeoTIFF, ECW или други формати - сам ще се оправи с GlobalMapper-а например. Все пак тук на нас ни е интересно само GPS-използването на картите. Но .OZF3 файловете ще си ги правите сами, че със сигурност ще станат по-големи от JPG-ците.

                  Аз чакам К-9. Дайте ми 2~3 дни за да направя MAP-файловете, че нещо съм на зор със свободното време в последните години.

                  Коментар


                  • #69
                    До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                    Здравейте!Следя темата с голям интерес и благодаря на всички,положили усилия...ynopum-дали файловете могат и да са в OZF2 ,мисля,че няма да е проблем.Питам,защото за сега само в такъв формат ги конвертирам,ако няма да станат така да си търся програма за да ги обръщам в OZF3...Поздрави!
                    Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си!

                    Коментар


                    • #70
                      До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                      Здравейте,
                      Радвам се че има интерес към темата.
                      Девета зона ще дойде през почивните дни, в момента съм в командировка и интернета е лукс.
                      След това започваме да чакаме колегата ynopum да драсне програмата. Всеки друг метод за рефериране по идентични точки от руските карти, само ще опропасти начинанието.
                      Поздрави.

                      П.П.
                      Tuono, използвам "world" (*.tfw) файлове, по простата причина че Autodesk не съпортва geotiff, а на мен техните продукти са ми основния чертожен и изчислителен инструмент.
                      Реферирането на имиджите, чрез "приблизително" определените трансформационни параметри на някоя от известните програми е напълно достатъчно за тези карти.
                      Така или иначе те освен за навигация за друго не вършат работа.
                      Последно редактирано от VECTOR; 26-03-09, 14:39.
                      Георги Тонев

                      Коментар


                      • #71
                        Първоначално публикуван от pacific
                        Тази разграфка няма никаква връзка с въпросните карти.

                        9 -----> http://www.map-eng.net/TONEV/K-9.rar
                        Последно редактирано от Pacific; 09-04-09, 14:56.
                        Георги Тонев

                        Коментар


                        • #72
                          До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                          Както винаги според законите на Мърфи, точно каквото ти трябва никога го няма. Затова имам следната молба към всички имащи (nmanolov и др.) или знаещи – МОЛЯ, ако не представлява проблем за Вас дайте картите 1:25 000 в квадрати К-9-47 и К-9-57 (района от Пловдив до Смолян грубо казано) и К-9-44 и К-9-54(Рила и Пирин), защото липсват в картите които Vector даде. А на Vector едно голямо БЛАГОДАРЯ за предоставените карти, които всички имащи стискаха толкова време.

                          Коментар


                          • #73
                            До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                            Здравейте!По-конкретно от Piz е можеше и да се каже...И благодарско на Вектор за картите,който ходи в Планината знае за какво става въпрос.Поздрави!
                            Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си!

                            Коментар


                            • #74
                              До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                              Доста хора разполагат с пълния комплект топография в М 1:25000. Ама по някакви причини, тази информация не им се дава.
                              Да не говорим че им хора които разполагат с топографски карти за територията на цяла България в М 1 : 5 000.
                              Да, има и такива!
                              Георги Тонев

                              Коментар


                              • #75
                                До: Топографски карти(калибрирани и готови за ползване от GPS)

                                Имам 16 бройки листи 1:25 000 в К9:

                                K-9-64-1-2
                                K-9-64-1-4
                                K-9-64-2-1
                                K-9-64-2-2
                                K-9-64-2-3
                                K-9-64-2-4
                                K-9-64-4-1
                                K-9-64-4-1
                                K-9-64-4-2
                                K-9-65-1-1
                                K-9-65-1-2
                                K-9-65-1-3
                                K-9-65-1-4
                                K-9-65-2-1
                                K-9-65-2-3
                                K-9-65-3-1
                                K-9-65-3-2

                                На когото му трябват - кюто ми е 14715167

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X