Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

    Здравейте колеги.Може ли някои да обясни при какви условия се кара с включен 4PART TIME и кога се кара при включен 4 FULL TIME,ако не ви затруднява?
    Лесно беше само вчера
    Jeep Cherokee - Liberty 3.7
    Fab Fours Legend
    Nissan Terrano II 2,4

  • #2
    От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

    Предполагам питаш за този Jeep Liberty KJ на аватара зад теб. За да не се повтарям ще копирам едно от многото написани мнения за това:
    .......превключване позициите на full time раздатка 242. Тя е с диференциал в нея, който може да е действащ /отворен/ или блокиран. Съответно в единия случай раздатката става full time, а в другия part time. При нея може да се избира из между всички режими 2WD - включен е само заден мост; 4PartTime -включени са и двата моста, като междуосевия диференциал е блокиран - за движение само на сняг, лед, кал или друг хлъзгав терен /не трябва да се използва на сух твърд терен с добро сцепление/; 4FullTime- включени са и двата моста, като междуосевия диференциал е отворен - за движение на всякакъв терен, през цялото време /full time/; N - neutral - изключена е трансмисията към двата моста - ползва се за да те теглят /особено при автоматична скоростна кутия/; 4LO -включени са и двата моста, междуосевия диференциал е блокиран, включена е понижаваща предавка с предавателно отношение 2,72:1. Това са т.н. "бавни" - използва се за движение по силно пресечен хлъзгав терен, преодоляване на по-големи наклони или спускане от тях и т.н.
    Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
    First impression is not always true. Get inspired.
    Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
    Reading is sooo boring, unlike writing!

    Коментар


    • #3
      От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

      Трябва да "попрактикуваш" и сам ще си избереш кога в какъв режим да караш. Зимата, освен ако не е някаква безснежна и суха, си включваш full-time и забравяш. Ако попаднеш в дълбоки преспи или в кал и усетиш, че колата нещо буксува, местиш "едно нагоре (напред)" и отиваш на 4x4 part-time като блокираш междуосевия диференциал. Сега за позиция 4low има различни възгледи във форума кога да се използва - дължи се на "астматичните" тротинетки с малки двигатели и оттам наблюдения, че трябвало при катерене по стръмен склон, при теглене и при не знам си какво... при Jeep KJ с автоматична скоростна кутия на практика не ти трябва освен при спускане от много стръмен баир, за да действа като моторна спирачка - 4x4low + първа предавка на автоматика. Друго, аз, а и синът ми, използваме 4x4low при затъване - като усетиш, че се окопаваш, включваш бавните и като шут в г@за някой изритва колата от локвата или от преспата Ама като споделих това наблюдение в някаква тема тука, ми наскачаха УАЗ-каджии и НИВА-джии да ми обясняват какви глупости били това.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

        Понеже 242 раздатка си е една и съща и на новите, и на старите ЧероЦи, ще споделя какво казват в братските форуми за буксуването с нея - никога да не се буксува упорито при включено 4-фултайм, т.е. при свободен междуосов диференциал. Поради конструктивна недомислица диференциала си заминавал за норматив (лошо мазане). Имаше и снимки на посинелите карантии на раздатката. Ма може и братушката да е бил мнооооого упорит в буксуването, знам ли!
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #5
          От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

          Явно този доста ще да се е постарал за да посинее. Всъщност раздатката си има и помпа за принудително мазане на всички критични места, и охладител вътре в нея, а не виждам конструктивно с какво се различава, примерно от 231. Освен с наличието на диференциал в нея, което е основното и предимство. Да не би точно диференциалът да е посинял, ако този е буксувал много дълго и упорито само с единия мост?
          Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
          First impression is not always true. Get inspired.
          Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
          Reading is sooo boring, unlike writing!

          Коментар


          • #6
            От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

            Благодаря много за изчерпателните отговори.Значи при сняг и когато съм на ЛОВ си карам на 4 FULL TIME И НЯМА ОПАСНОСТ да счупя нещо,защото диференциала е отворен.А каква е ползата тогава от 4 PART TIME ??? Защо го има и е сложен на първо място???
            Лесно беше само вчера
            Jeep Cherokee - Liberty 3.7
            Fab Fours Legend
            Nissan Terrano II 2,4

            Коментар


            • #7
              От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

              Защото, когато забуксуваш с едното колело на единия мост, да имаш поне едно въртящо на другия. Т. е. при фул тайм въртящия момент се разпределя между трите диференциала и се върти колелото с най малко сцепление, а при парт тайм имаш поне по едно колело на мост. Както и да го разбираш, две е повече от едно. Не знам, как по- простичко да го обясня.
              Suzuki Vitara 1.6 Avtomatic
              SSang Yong Kyron 2.0xdi
              Jeep Grand Cherokee WJ 2.7crd ; Jeep Grand Cherokee WК2 3.0crd

              Коментар


              • #8
                От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

                Първоначално публикуван от ianevi2 Преглед на мнение
                А каква е ползата тогава от 4 PART TIME ??? Защо го има и е сложен на първо място???
                Ако гледаш английски клипчета с уроци по offroad-driving (пълно е в тубата) там съветват още щом излезеш извън ПЪТЯ, да блокираш междуосевия диференциал. Т.е. по традиция първата опция след 4х2 е парт-таймът - на него можеш да преминаваш както от 4х2, така и от фул-тайм позицията, може би затова е разположен между двете. Тръгнеш ли да затъваш, няма какво да си играеш с фул-тайм, за да установиш, че примерно цялото двигателно усилие отива в задно дясно колело. Затова при сняг по пътищата - full-time, а при лов, стига да не ловуваш на място с асфалтови алеи, като оня германец, дето по време на световното ловно изложение в НРБ през 1981 г. му пуснали една бракувана от цирка мечка да я отстреля в Пампорово (пък тя срещнала домакина на някаква почивна станция с велосипед, той се уплашил, хвърлил колелото, мечката го взела и... знаете ) - си караш на part-time.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #9
                  От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

                  Аз понеже съм отварял много пъти тъпата 242 раздатка (не тя е хубаво нещо от към потребителски качества, дума да няма, обаче е много кекаво направена) е те там така са навързани вътре нещата че няма как да е първо фултайма, просто особеност на конструкцията.... Така че моето мнение е - подредени са така защото не са могли да ги подредят по друг начин. За мен подредбата на Супер Селекта на Митсубиши е по-правилна и по-логична. А относно уроците в ютубата - те там съветват едва ли не и бавните да включваме веднага след излизане от асфалта но ние например знаем че това е не най-правилния вариант. В общи линии имам чувството че тези уроци са правени за Ведровъри а не за Джипове.
                  Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

                    Първоначално публикуван от atanas_93 Преглед на мнение
                    Защото, когато забуксуваш с едното колело на единия мост, да имаш поне едно въртящо на другия. .


                    Първоначално публикуван от ianevi2 Преглед на мнение
                    Защо го има и е сложен на първо място???
                    Отговорили са ти изчерпателно за разликата.
                    "парта" да е преди " фула" се дължи на прагматизма в американската инженерна школа за правилност при първосигнална реакция.
                    Същото е и при "Калашников" и други армейски автоматични оръжия, след предпазител (режим х2 за джипа) следва с едно "щрак" автоматична до безкрай (режим 4х4 парттайм), следващото "щрак" вече е "цветно"............
                    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

                      Питането почна да ми прилича на това защо подредбата на предавките при автоматика е P-R-N-D-(3)2-и т.н. и каква е "логиката" на тази последователност.
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кога 4PART TIME кога 4 FULL TIME

                        Благодаря ви за отделеното време,и изчерпателните отговори!
                        Лесно беше само вчера
                        Jeep Cherokee - Liberty 3.7
                        Fab Fours Legend
                        Nissan Terrano II 2,4

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X