Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си "спася" туристическите обувки.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да си "спася" туристическите обувки.

    Става въпрос за следното
    Обувките (особено едната) са престояли (потопени) няколко дни в помия (вода с хранителни отпадъци), и сега освен че са прогизнали имат и неприятна миризма.
    Дали мога да ги дам на химическо чистене (не знам дали въобще се дават обувки на химическо) или да ги пусна в пералнята (както си пера кецовете - например, обаче тези обувки са значително по тежки та се притеснявам да не повредя пералнята)
    Обувките са - отгоре са кожени и HIGHTEX (предполагам разновидност на гортекса), а отдолу vibram, струваха около 200лв което си е много според моите разбирания - та затова искам да ги "спася".

    Ето това са обувките, и още нещо - обувките са на жена ми
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:high_colorado_eiger_brown.jpg
Прегледи:1
Размер:35.8 КБ
ID:6104903

  • #2
    От: Как да си "спася" туристическите обувки.

    Пускай смело на вълна без центросуга и с някакъв по-мек препарат за пране , бебешки.
    После на сянка ги остави да съхнат.
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • #3
      От: Как да си "спася" туристическите обувки.

      Жената добре ли е?
      0885600006 - Чичо Коце

      Коментар


      • #4
        От: Как да си "спася" туристическите обувки.

        Е може ли такива работи сега .
        Жената е добре, обаче мазето не е добре.

        Коментар


        • #5
          От: Как да си "спася" туристическите обувки.

          Виж там както казва Майстора. Сложи ги с течен препарат за пране, може да сложиш една две стари хавлии да не дрънчи много пералнята.
          А да, и ги разглоби връзки, стелки...
          Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

          Коментар


          • #6
            От: Как да си "спася" туристическите обувки.

            Колега, освен прането и сушенето, можеш да потърсиш озонатор за домашни нужди като този http://apteka.framar.bg/30028199/%D0...ozone-purifier. Постави обувките в найлонов плик, вкарай маркуча в плика и стегни с тиксо около маркуча. Предполагам, че при един час работа на устройството няма да има никакви миризми. Така спасих доста дрехи и материали от наводнената ми маза. Озонът, както и УВ-лъчите са естествените дезинфектанти в природата.
            [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

            Коментар


            • #7
              От: Как да си "спася" туристическите обувки.

              Колега, освен прането и сушенето, можеш да потърсиш озонатор за домашни нужди като този http://apteka.framar.bg/30028199/%D0...ozone-purifier. Постави обувките в найлонов плик, вкарай маркуча в плика и стегни с тиксо около маркуча. Предполагам, че при един час работа на устройството няма да има никакви миризми. Така спасих доста дрехи и материали от наводнената ми маза. Озонът, както и УВ-лъчите са естествените дезинфектанти в природата.
              За съжаление си далеч от Русе, иначе щях да ти помогна с удоволствие.
              [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

              Коментар


              • #8
                От: Как да си "спася" туристическите обувки.

                2 пранета и изсушаванета едно след друго с течен препарат и както вече те посъветваха 2-3 стари кърпи вътре да не дрънчи. Прането САМО със студена вода!
                Сушенето на сянка, сухо и с мощен вентилатор , аз правя така от 10 години, вентилатора върши чудеса, но само вентилатор, без топло! Трябва да ги бие хладна, суха струя въздух. Пуснеш ли им топло стават обувки за джуджета.
                Аз си пера маратонките през 2 дена така в пералната и съм ок.
                Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                Само DIESEL !!!

                Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                Коментар


                • #9
                  От: Как да си "спася" туристическите обувки.

                  Емо, силно НЕ ти препоръчвам да ги переш в пералня, ако наистина искаш да си ги пазиш. Прали сме какво ли не в пералня, и обувки, но всеки уважаващ себе си производител на алпийски обувки забранява това. Има няколко причини за това, да не задълбаваме. Изпери ги с накисване на ръка. Плакни дълго и обилно. Суши ги на проветриво, но не на топло или на слънце. И накрая боядисай кожата с подходяща боя или вакса.
                  Technical Rescue Direct - life lies in courage
                  http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                  Коментар


                  • #10
                    Как да си "спася" туристическите обувки.

                    И изпирането с препарат за обувки.
                    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                    Drag Grand Canyon Daily
                    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                    LZ1JYM

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да си "спася" туристическите обувки.

                      Да споделя малко личен опит в няколко подобни ситуации. Първо - подкрепям с две ръце icerunner - в никакъв случай не ги пери в пералнята и забрави за всякакви конвенционални почистващи препарати - най-малкото има сериозен риск да съсипеш мембраната. Има специални почистващи химикали за мембрани - за Gore Tex съм ползвал Icebug. В повечето магазини за туристическа екипировка ще ти предложат нещо подходящо. Може да пробваш Намасте или Outsider.

                      За лошата миризма: накисваш целите обувки в чиста вода и я сменяш през няколко часа. Това може да се прави в продължение на 2-3 дни. След това почистваш мембраната според инструкциите в описанието на химикала, с който се сдобиеш. Съхненето задължително става без излагане на пряка слънчева светлина - най-добре да е на тъмно. Пълниш обувките с намачкани на топки вестници - също трябва да се сменят през няколко часа, като в началото е добре да е по-често. Целта е да се изсушат "отвътре", т.е. вестниците да издърпат влагата. Това може да продължи ден-два в зависимост от влажността на помещението. Към края на съхненето сменяш вестника с пакетчета билков чай според предпочитания аромат . Тези пакетчета после да не се използват за направа на чай!!!

                      Това го открих в един руски форум за екипировка и досега ми е помогнало за няколко чифта трекинг обувки - т.е. проверено е и работи

                      Обяснението: повечето мембрани представляват мрежи от микро конусчета, които са оформени по различен начин в зависимост от технологията - Gore Tex, Sympatex и т.н. Тези конусчета с течение на времето престават да си вършат работата най-често поради запушване с различни субстанции - обикновено солни кристали от изпотяването на краката (ако сте с "неправилни" чорапи това става по-бързо). Затова изсушаването "отвътре" по "технологията", която описах успява да възстанови някакъв процент от функционалността - няма как да е 100% разбира се но обувката отново започва да "диша" и миризмата при носене с "правилни" чорапи отново е поносима. След известно време обаче поради стареене на материала консучетата се деформират необратимо и настъпва време за нови обувки.
                      Последно редактирано от prascho; 29-12-15, 05:00.
                      "Не е толкова трудно да разбереш хората - те са главно его и либидо. А, да - и повечето са прости" - Буда

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да си "спася" туристическите обувки.

                        Използването на специални препарати не е лошо, но купуването им за 20-30 лв за изпиране на едни обувки, за мен не е оправдано. Не мисля че ще има фатални последствия ЗА ТЕЗИ ОБУВКИ от кой да е перилен препарат, стига да се изплакнат качествено, но ако искаш да ги поглезиш то нека препарата да няма омекотител, избелващи, ароматизиращи и каквито и да е други екстри - почти всички екстри са съпроводени и оставянето на микро частици, което не е полезно за мембраните. Най добре прост бял сапун разтворен с вода - за 20 стотинки имаш почти идеалния препарат. Ако после ти се харчат спестените пари нека да е за хубав импрегнатор.
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да си "спася" туристическите обувки.

                          1. Почисти си ги, както ти препоръчват тук (каквото и да значи това, щото препоръките са малко объркващи).
                          2. Обаждаш ми се и се разбираме как да ти пратя един спрей. Нано- микро- ултра- ужасен, дето му искат една шапка пари за 100 мл.
                          3. Напръскваш хубаво обувките с него на твоя отговорност.
                          4. Пишеш тук за ефекта от него, независимо какъв е (добър или лош).
                          Под "ефекта от него" се има предвид, жена ти да стъпи в хубава локва, да си държи краката там минимум 5 минути и краката ѝ да останат сухи.
                          Ъ-ъ-ъ-ъ, нали езиците на тия обувки са водозащитени? Иначе, офертата отпада.
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да си "спася" туристическите обувки.

                            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                            2. Обаждаш ми се и се разбираме как да ти пратя един спрей. Нано- микро- ултра- ужасен, дето му искат една шапка пари за 100 мл.
                            Този "Нано-микро-ултра-ужасен" спрей да не би случайно де е онази хидрофобната импрегнираща чудесия, която рекламират напоследък? Дали е възможно да споделиш повече информация? Може и на лично съобщение?
                            "Не е толкова трудно да разбереш хората - те са главно его и либидо. А, да - и повечето са прости" - Буда

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да си "спася" туристическите обувки.

                              Повикаха ме на една презентация, като потенциален потребител. Дадоха ми мостра. Резервиран съм и си търся опитни зайчета. Не съм от хората (вече) които киснат в локви по 2-3 часа и не знам какво рекламират в момента. Просто предлагам да го опитаме, за да разберем дали си струва парите.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X