Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за акумулатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за акумулатор

    Здравейте!Тези дни се наложи екстремно сменяне на акумулатора на Ферозата на един приятел и понеже кабелите бяха българени за малко щяхме да разменим плюса и минуса,тоест кабела минус от колата щяхме да вържем на плюса аплюса на минуса.Въпроса ми е ако се свържат така наобратно може ли колата да запали и да се движи и това да доведе до по големи бели след няколко километра каране например?

  • #2
    От: Въпрос за акумулатор

    Стига сте се бъзикали с човека. Зададе ви въпрос, явно не знае, и търси отговор, и веднага да се покажем знаещи и можещи... Пред децата в детската градина всички сме много велики нали?..

    Конкретно по темата, каквото аз знам, не е много, но колкото... Надявам се да се включат и колеги в настроение да помагат, а не да се бъзикат.

    Та-ако свържете обратно батерията най-честото явление е да се скапе изправителния блок на генератора. Познава се по лекия дим, и миризмата на изгорял лак 10-15 секунди след слагането на втората клема на акумулатора. Ремонта е нещо между 50 и 100 лева.
    Отделно може да избуши компютър, ако няма защита, но надали, доколкото знам те са защитени от обратно свързване, но не съм сигурен, може и да греша.
    За друго не се сещам, но и само това да е-не е много приятно, та умната, и гледайте преди да пипате.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за акумулатор

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Стига сте се бъзикали с човека. Зададе ви въпрос, явно не знае, и търси отговор, и веднага да се покажем знаещи и можещи... Пред децата в детската градина всички сме много велики нали?..

      Конкретно по темата, каквото аз знам, не е много, но колкото... Надявам се да се включат и колеги в настроение да помагат, а не да се бъзикат.

      Та-ако свържете обратно батерията най-честото явление е да се скапе изправителния блок на генератора. Познава се по лекия дим, и миризмата на изгорял лак 10-15 секунди след слагането на втората клема на акумулатора. Ремонта е нещо между 50 и 100 лева.
      Отделно може да избуши компютър, ако няма защита, но надали, доколкото знам те са защитени от обратно свързване, но не съм сигурен, може и да греша.
      За друго не се сещам, но и само това да е-не е много приятно, та умната, и гледайте преди да пипате.

      Чичка ,пий си ракията стига писа глупости .Изправителния блок ..................... какво имаш предвид ?- Реле ,четки,диоден блок,ротор,статор ,възбудителна намотка,лагери,корпус клин шайба и гайка и някой път федерка .Друго не се сещам да има из едно динамо.
      Теч?! Какъв теч? Това под колата е просто потта на всички коне под капака!

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за акумулатор

        Като платиш ремонта на един генератор, труд, плюс части, тогава ще те питам.
        Па и ти си го написал-"диоден блок". При обратно свързване тока през диодите е толкова силен, колкото могат да пренесат детайлите, и е в пъти по-голям отколкото са мислени в завода, че ще понесат при нормална работа. И при този голям ток се получават едни неприятни струйки дим, които са плод на горенето на изолацията на намотките, вследстие на което две от намотките се допират, на електротехнически език-дават на късо, оттам и тока става още по-голям, и започва да пуши още по-силно, та ако не се спре източника на ток(акумулатора) става или пожар(поради все по-силния ток, а оттам и по-високата температура), или се прекъсва някоя жица във веригата, и всичко приключва, ама после собственика да вади парите, и да плаща за части и труд.

        Бай ти Колю може да изглежда смешен, ама не е суров човек, да знаеш...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за акумулатор

          Кола от преди 1950-та година може и да запали и даже да си зареди акумулатора наопаки.

          По-нова - не. А ако кабелите са дебели и хубави, нещо може да изгори.

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за акумулатор

            Най-кратко казано - от тока става пушек.
            RAV 4
            F650GS

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за акумулатор

              Закон на Ом за нищо го нямате. Ток ще имате като има напрежение. А като свържете на обратно какво ще стане с напреженията(разликите в потенциалите)?
              Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
              Телефон - в профила!

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос за акумулатор

                Имам един приятел,Нешо пора,прякора му дойде от там че пали мотор с манивела,ма той имал навика да върти обратно,и вместо напред,Нешо влезе в кокошарника с мотора,та се замислих какво става с заряда в тая ситуация,по скоро заряда ще си остане същия поради наличието на диодите
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос за акумулатор

                  Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                  Закон на Ом за нищо го нямате. Ток ще имате като има напрежение. А като свържете на обратно какво ще стане с напреженията(разликите в потенциалите)?
                  А кой казва кое е право и кое обратно?
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос за акумулатор

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    А кой казва кое е право и кое обратно?
                    И в каква посока "тече" тока?
                    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                    Телефон - в профила!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос за акумулатор

                      Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                      И в каква посока "тече" тока?
                      Зависи
                      Общо взето в която си иска.
                      сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                      dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос за акумулатор

                        Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                        Зависи
                        Общо взето в която си иска.
                        Е нали уж така:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:29-04-08_Ravinder_10.2.12.1.1_html_m320e0c10.png
Прегледи:1
Размер:8.5 КБ
ID:5695068
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос за акумулатор

                          И последно може ли да запали колата или не?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос за акумулатор

                            Не, конкретната няма да запали. В добрия случай ще изгорят няколко предпазителя, в лошия може и да се скапе това-онова. Конкретно при мен на друг автомобил изгоря единствено крайното стъпало на алармата и тя млъкна. Това ако не броим 3-4 предпазителя, два от които дебелшки. Баща ми беше заредил акумулатора наобратно - и такива неща се случват.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпрос за акумулатор

                              Първоначално публикуван от jimito Преглед на мнение
                              Чичка ,пий си ракията стига писа глупости .Изправителния блок ..................... какво имаш предвид ?- Реле ,четки,диоден блок,ротор,статор ,възбудителна намотка,лагери,корпус клин шайба и гайка и някой път федерка .Друго не се сещам да има из едно динамо.
                              Чичката много точно го е казал - "изправителен блок". И описания от него ефект - верен. С една подрбност, при добре зареден акумулатор времето е 1-2 секунди. Една двойка диоди на трифазния двупътен изправител изгаря и чак се стапя но не прекъсва веригата, докато не прегори още някое слабо място във веригата акумулатор - алтернатор. Тъй като клемата е все още в ръката на на "оператора", той я дръпва обратно, при разделянето възниква волтова дъга, която разтапя част от оловната клема на акумулатора. Ако акумулаторът или инсталацията са калпави, поражениата са по-малки, обикновенно прегаря място с лошо контактуване във веригата. Но поне една двойка диоди в изправителя си отива 100%. Намотките на статора, обикновенно оживяват, те са достатъчно дебели и двойката диоди, изгаряйки, ги предпазва. Единствения електроагрегат, който не може да бъде защитен при обратно свързване е изправителния блок (с нормални средства за масовото производство).
                              Можете да проверите дали съм прав по един елементарен, евтин и сравнително безопасен начин - вземат се два диода 1N400x, вързват се последователно (белите пръстени на корпусите да са в една посока, ще трябва и 10 cm кабел) и се се включват към двете клеми на акумулатора, като първо белите пръстени на корпуса на диодите да са към плюсовата клема. Ако диодите са здрави, нищо няма да се случи. После, много по-внимателно, се разменят клемите (полюсите) на акумулатора. Ако, кабельт е дстатъчно дебел, пластмасовите корпуси ще се овъглят и може и да се разхвърчат наоколо. Ако кабелът е тънък, ще се нагрее и ще опари експериментатора. Тези два диода представляват една от трите двойки изправителни диоди в изправителния блок на алтернатора. Първото свързване е - правилно свързан в колата акумулатор, а второто - коментирания случай.
                              Последно редактирано от bogilloff; 16-12-15, 01:46.
                              ОФБ ДБ X22SE
                              Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X