Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за акумулатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Въпрос за акумулатор

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Е нали уж така:

    [ATTACH=CONFIG]843206[/ATTACH]
    За основи на електротехниката си отворете отделна тема.

    Коментар


    • #17
      От: Въпрос за акумулатор

      Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
      Единствения електроагрегат, който не може да бъде защитен при обратно свързване е изправителния блок (с нормални средства за масовото производство).
      Защитава се с бушон с ограничение малко над максималния ток на алтернатора. Именно тоя бушон изгоря при мен. Беше нещо като 80А, ако помня добре, и това на малолитражка без климатик.

      Ферозата имаше "fusible link" някъде по инсталацията, тоест нещо по жиците би трябвало да прекъсне и после няма да имаш зареждане. На всичките западни автомобили, на които по някакъв повод съм гледал схема на електроинсталацията, имат или бушон, или въпросния "fusible link", демек пак бушон, някъде по инсталацията около акумулатора. Обикновено единственото нещо, свързано към акумулатора директно с дебели жици и без някаква форма на защита, е само стартера.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        От: Въпрос за акумулатор

        Аз съм косвен свидетел на такъв случай. Зет ми си сложи акумулятара на абарот. Автомобила е Кадет 1.4 моно инджекшън. Динамото му беше спатъхнало и силовия кабел от него до плюсовата клема се беше зареотанил. Всичко се случва за 10-20 секунди. Даже не е успял да затвори капака. Не е давал на контакт. Нямаше други поражения, даже акумулатора си работеше и изкара много след това.
        Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
        Най-добрите ми спомени са предстоящите!

        Коментар


        • #19
          От: Въпрос за акумулатор

          На пИжо 308, колега с много зор успя да размени електродите - накрая ползвал чук, че едната клема нещо трудно влизала, а другата малко халтава стояла
          Аз отидох за 'втората серия' - опита се на няколко пъти да запали - вътре светваше таблото с някакъв надпис, ама лампите не светваха както трябва... И не въртеше стартера....
          Да, изправителя явно е изпушил още при връзването - аз като отидох вече не миришеше... Колегата смени целия алтернатор...
          Нали знаете какво е дима над такива устройства - душите на умрелите диоди и транзистори
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #20
            От: Въпрос за акумулатор

            Хм, значи съм извадил див късмет с бушоните.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              От: Въпрос за акумулатор

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Хм, значи съм извадил див късмет с бушоните.
              Доколкото те познавам от мненията ти тук мисля, че би могъл да обясниш теорията на конкретната ситуация доста по-добре от мене. Затова възприемам тази забележка в нейния ироничен смисъл. Което, разбира се е част от удоволствието на общуването тук.
              Според мен, бушон между алтернатора и акумулатора противоречи на "здравия разум". Ползите са по-малко от вредите. Максимален ток (и напрежение) на алтернатора е доста относително понятие. На моменти може да са доста по-големи от написаните на корпуса. Бушоните са бавнодействащи предпазители наистина, ама все пак ......... . От тая гледна точка, бушон на това място е устройство внасящо постоянна несигурност в системата. От друга страна той е допълнително съпротивление, което ограничава зарядния ток към акумулатора. Заради нищожната верятност някой да успее да сложи акумулатор наобратно веднъж на 10 г не си струва. Още повече, че там, закъдето са правени тия коли, шофьорите рядко пипат акумулатори, а в сервизите не ползват чукове за смяната им. През последните 15 г. се занимавам само с моята (поредна "нова") кола и още най-много 10-тина други комшийски коли и още не съм виждал бушон там. Но, светът върви напред ......... може вече да слагат бушони и там.
              Що се отнася до акумулатор, зареден наобратно, и аз съм виждал. Доколкото си спомням, напрежението му беше 3-4 V. За значим ток от него не може да се говори. Капацитетът му е незначителен. Още с подвързването му и тока и напрежението му клонят към нула. Практически не може да направи поразия.
              Последно редактирано от bogilloff; 16-12-15, 19:50.
              ОФБ ДБ X22SE
              Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

              Коментар


              • #22
                От: Въпрос за акумулатор

                Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
                Аз съм косвен свидетел на такъв случай. Зет ми си сложи акумулятара на абарот. Автомобила е Кадет 1.4 моно инджекшън. Динамото му беше спатъхнало и силовия кабел от него до плюсовата клема се беше зареотанил. Всичко се случва за 10-20 секунди. Даже не е успял да затвори капака. Не е давал на контакт. Нямаше други поражения, даже акумулатора си работеше и изкара много след това.
                За акумулатора няма проблеми, освен ако не е пътник, де. Все едно, че си завъртялстартера на скорост, без да натиснеш съединителя. Такива краткотрайни натоварвания не го бъркат. Боже, колко отдавна не съм чувал думата "спатъхнал". Здрасти, майна. Аз всъщност съм от Стара Загора, но вече няма да се върна там.
                ОФБ ДБ X22SE
                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                Коментар


                • #23
                  От: Въпрос за акумулатор

                  Казвам го без капка ирония. Просто съм извадил късмет. Явно VW взимат мерки по въпроса. То конкретно сравнено с пежото - бюджетната ми Fabia за 15 бинки има датчик за нивото на антифриза, Peugeot 307 за 30 бона няма. На колегата като му светнала лампата на служебната Fabia (като мойта), долял. После разчитал да му светне лампата на собствената 307-ца, ама приключи със сваляне на глава, щото никаква лампа не светнала.

                  Относно разсъжденията за бушона - понякога е бушон, понякога "fusible link", което в общия случай е участък с по-тънка жица, и не е нужно непременно да е на видимо място. Бушоните, дето бяха изгоряли, бяха 2, в корпуса на капака на акумулатора. Бушон с номинал 80А със сигурност може доста дълго време да работи на доста повече. То си е парче ламарина. От друга страна алтернатор 60А не може да даде много повече за много време.

                  Ако акумулаторите са в кошница с капак, опирай да го разглобиш - при мен има бая повече от 2 бушона там, а дори не са запълнени всичките гнезда.

                  Акумулатора си беше зареден до съвсем нормалните волтове като за зареден акумулатор. Мигайки на парцали какво се случва, неможейки да допусна че полярностите не са тия, дето пише на корпуса, мерих с 2 мултицета, много пъти. 12.8 волта, или нещо такова. Преди 5 минути беше свален от зарядното.

                  ПП: Ето ти го на картинка:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2146194193_8c68090be6.jpg
Прегледи:1
Размер:90.3 КБ
ID:5695179
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Въпрос за акумулатор

                    Здравейте, случва се да се зареди наобратно ако е разреден до нула и след това се зареди. Стойностите, които ще даде са си същите, но с обърнат поляритет.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Въпрос за акумулатор

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Казвам го без капка ирония. Просто съм извадил късмет. Явно VW взимат мерки по въпроса. То конкретно сравнено с пежото - бюджетната ми Fabia за 15 бинки има датчик за нивото на антифриза, Peugeot 307 за 30 бона няма. На колегата като му светнала лампата на служебната Fabia (като мойта), долял. После разчитал да му светне лампата на собствената 307-ца, ама приключи със сваляне на глава, щото никаква лампа не светнала.

                      Относно разсъжденията за бушона - понякога е бушон, понякога "fusible link", което в общия случай е участък с по-тънка жица, и не е нужно непременно да е на видимо място. Бушоните, дето бяха изгоряли, бяха 2, в корпуса на капака на акумулатора. Бушон с номинал 80А със сигурност може доста дълго време да работи на доста повече. То си е парче ламарина. От друга страна алтернатор 60А не може да даде много повече за много време.

                      Ако акумулаторите са в кошница с капак, опирай да го разглобиш - при мен има бая повече от 2 бушона там, а дори не са запълнени всичките гнезда.

                      Акумулатора си беше зареден до съвсем нормалните волтове като за зареден акумулатор. Мигайки на парцали какво се случва, неможейки да допусна че полярностите не са тия, дето пише на корпуса, мерих с 2 мултицета, много пъти. 12.8 волта, или нещо такова. Преди 5 минути беше свален от зарядното.

                      ПП: Ето ти го на картинка:[ATTACH=CONFIG]843354[/ATTACH]
                      За обратно заредения акумулатор, аз го мерих, след като беше свален от зарядното и сложен на жигулито (рани години отколе). Извикаха ме, да кажа защо не пали. Отначало не загрях, че е зареден наобратно, като меря акумулатор с мултицет, минусът пред цифрите не ми пречи. Чудех се как след зареждане ще има 3 -4 V. Това са 4 мъртви клетки наведнж. То бива бива, ама слон за мезе не бива. Проверявах и зарядното, беше си наред. Сложих го да се зарежда пак, вече правилно, като очаквах напрежението да скочи и после постепенно да спада, както става при мъртва клетка, ама такъв скок нямаше. Откачих го, и щях да ги пращам да го гледат с вилка за мъртва клетка, мерих го многократно и най- накрая загрях за обратното напрежение. Тоя акумулатор после умря набързо. По късно прчетох някъде, че е възможно зареждане наобратно, но акумулаторът няма вътък и се саморазрежда бързо.
                      На жигулито нищо му нямаше. Запали безпроблемно с друг акумулатор и нямаше явни поражения.
                      Това на снимката фактически е бушони. Не съм обрщал внимание на тая конструкция. Последно съм имал работа с акумулатор в кутия и капак при едно ауди а3 и една тойота, дкарана от щатите, ама много не се загледах в кутиите и капаците. И двата акумулатора бяха разредени от забравен плафон. И двете коли са на една моя позната, дето за щяло и нещяло си светма осветлението в купето. И с годините, забравя после да гаси.
                      Тая "бушонна конструкция" подлежи на подмяна цялата дори и при изгарянето само на един бушон. Мисля си, че има по-скоро противопожарен характер или за защита от обратно поставен акумулатор. Предполагам, че има и "истински" бушони в кутийка някъде.
                      Последно редактирано от bogilloff; 16-12-15, 23:28.
                      ОФБ ДБ X22SE
                      Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Въпрос за акумулатор

                        Здравейте момчета!
                        Искам да припомня моят опит ,споделен тук:
                        http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=168900
                        VENI-VIDI-VICI!

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X