Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българското научно-техническо чудо

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Българското научно-техническо чудо

    Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
    Другари, много тъга има в тая тема. Някой се правят на интересни за пореден път. А спор въобще не се получи.
    Много тъга има, че поредната илюзия за Татов Златен век, май е на път да си замине. Къде ни е "научно-техническо чудо" ? Че сме купували чужди компютри ? А сега какво правим ?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #62
      От: Българското научно-техническо чудо

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Много тъга има, че поредната илюзия за Татов Златен век, май е на път да си замине. Къде ни е "научно-техническо чудо" ? Че сме купували чужди компютри ? А сега какво правим ?
      Основно не сме купували, а сме правили/произвеждали... И ЕЛКИ и друго оборудване...
      Потърси как сме стояли в международен план като износители на електроника...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #63
        От: Българското научно-техническо чудо

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Потърси как сме стояли в международен план като износители на електроника...
        Зле
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #64
          От: Българското научно-техническо чудо

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          Аз съм дал линк към статия как през 1989 г. някакви американци ги арестували, че продали такава "вакса" (което изобщо не ме интересува какво е, още по-малко какво пише за това в "Уикипедията") на СССР през Канада за България и щяло да служи за укрепване на съвеЦката ПВО. Пенчо ми обяснява, че ние сме имали тука IBM (истински ако са, много интересно как са попаднали, нали сме били под КОКОМ-ско ембарго) дето били по-висок клас. Виж ако ми бяхте казали, че ние сме правели компютри от по-висок клас, щеше да бъде друга бира. Това само показва май, че ние нито VAX нито IBM не сме можели да си изкопираме / направим, а сме поръчвали "контрабандни" такива и то не за нас, а за братушките (поклон-поклон!).
          Виж сега!
          Компютърната ти компетентност - представена само и единствено в това, какво пише в Гугъл, е безкрайно различна от фактите.
          За огромно твое съжаление.

          Ти VAX знаеш ли какво е?
          Чувал ли си, преди днес да стане дума?
          В МЕИ-то ( ако знаеш къде беше) влизал ли си?
          Знаеш ли какво е работна станция ?

          Айде да се върнем малко по-назад в интернет-компетентността ти ..

          Я ме светни, мен, незнаещия, нечул, не видял и не пипнал, каква е разликата между правците-16, дето се произвеждаха навремето..

          Айде, без да ровиш из гугъла, какъв е процесора на П-16 - 4.7MHz и по какво се различава от турбо варианта му?
          И къде е разликата между горните два и 12 MHz - вия вариянт?
          Напиши ми, моля те, как се казва това дъно - джокер - с четири букви е , първата е J

          Хайде, насетне, обясни каква е разликата между тия правци, и тия машини, наречени изот, които, в общия случай се ползваха за еднакви неща?
          Чувал ли си за тия машини, въобще?

          Хайде, кажи поне какви са на цвят - гугъл изображения нещо не ги показва..

          Гагич, не тичай бос по пясъка...

          Коментар


          • #65
            От: Българското научно-техническо чудо

            По темата:
            Таквоз НТ чудо е имало в главите на твърдолинейните пропагандатори.
            Иначе Стомана 3 и подобни произведохме доста, та да тровим милионен град.
            п.с. като се замисля, той за това стана милионен.

            Коментар


            • #66
              От: Българското научно-техническо чудо

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              Туй нящо откъс от книгата "Свидетел на историята" на инж. Иван Пехливанов, някогашно зам. величие от времената на развития социализъм и общо взето правдиво описва оная България, както другарите я виждаха по кинопрегледите, стенвестниците в "Кремиковци", отчетите за петилетките в три години и речите по конгресите на БКП...с малки изключения като тази:



              П.С. От ония времена някъде вкъщи се спотайва един брой от гордостта на социализЪма Правец-16. Ест впечатлението разваля оня непатриотичен щемпел върху процесора 80о88 Intel...
              And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

              Коментар


              • #67
                От: Българското научно-техническо чудо

                Ето една, доколкото знам изцяло българска машина, по която работехме преди 30-тина години
                http://www.liveinternet.ru/community.../post52226453/
                Изнасяхме я в комплект с Правец16 и принтер с "маргаритка".

                Коментар


                • #68
                  От: Българското научно-техническо чудо

                  Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                  ....Изнасяхме я в комплект ..... принтер с "маргаритка".
                  В тази връзка колко хора тук си спомнят на кое изделие казвахме 'Диножажер' и защо му бе излязъл такъв прякор?

                  А конкретно по темата за производството, част от което е и експортирано...
                  Ето малко суха статистика (направих си труда да го визуализирам - данните са от НСИ):
                  Внос/износ
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:export.jpg
Прегледи:1
Размер:42.5 КБ
ID:5695061

                  Баланса между внос и износ.... Дали сме станали 'консуматорска' държава?

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:balance.jpg
Прегледи:1
Размер:38.0 КБ
ID:5695062
                  Последно редактирано от slowtraveler; 15-12-15, 20:20.
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Българското научно-техническо чудо

                    Е какво да внасяме през цоца като то производство нямаше никъде

                    Иначе статистиката е интересна наука - над 98% от хората консумирали краставици през 1902 година са мъртви.
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #70
                      Това, че капитализмът ни е сбъркан, не означава еднозначно, че социализмът ни е бил наред. И да, имахме добри инженери, но те бяха малцинство. По стечение на обстоятелствата познавам германец, който живее само от лицензните такси на изобретенията на баща му в металургията. В сравнение с него академик Балевски е като ковач пред инженер металург. А пък за феновете на Балевски ще препоръчам да прочетат библиографията на последното издание на учебника му. Да видят как 1990 г. се преподаваше по немски учебници от 1930-та.

                      Само още нещо. Не знам какви специалисти по винопроизводство и по електроника сме били, но румънците ни бият и по двете като маче у дувар. Дето им се смеехме на едната 40-ватова крушка.
                      Последно редактирано от Чавдар (V93); 15-12-15, 20:27.
                      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Българското научно-техническо чудо

                        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                        Изнасяхме я в комплект с Правец16 и принтер с "маргаритка".
                        Имам маргаритка за спомен, мога да ти я пратя.
                        Тук имаме колега, който беше дълбоко в бранша - в производството на машини от серията ЕС
                        Тест и оживяване. Специалист от високо ниво. Много високо ниво...

                        Той същия може да каже, как и с какви рационализации пишещата машина Бултекст 20 , с ей такава маргаритка, лека-полека се превърна в матричен принтер Бултекст 200
                        Това беше направено от български инженери, остатъка от селекцията на Гагич, тия, дето не са били некадърници, а тия, дето знаеха, можеха и го правеха.
                        Верно, че тия принтери не бяха върха на сладоледа..
                        Верно, че и принтерите, дето бяха изкопирани от EPSON - MX80 - и те не бяха върха на сладоледа, ама с тях счетоводството в България изкара едни години.
                        Верно, че и принтерите, дето бяха уж чисто български - К1320, които бяха вариация на CPF136, и то с подобрения, и тия принтери, произведени в Петрич, и те бяха конкурентни на японските StarMicronics LC15 - поне като цена - 200 лева срещу 312 USD..

                        Ама простия потребител, поставен срещу "простия" инженер - остава в една предопределена позиция....
                        На място, дето му е мястото!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Българското научно-техническо чудо

                          Гагич, може би ще се учудиш от факта че НЕ СИ нарочен за изгонване и че съм съгласен с повечето ти мнения и с доста от идеите ти, но ти обещавам че ако не се стегнеш в начина си на общуване и истеричния си стремеж към заяждане ще те банна лично с белите си ръчички.

                          Точно ти нямаш извинението на ограничеността или на простотията, тъй че в това отношение можеш да се считаш за онеправдан - носи си кръста. Дискотеката свърши.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X