Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българското научно-техническо чудо

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Българското научно-техническо чудо

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Това е пародия, прилича на осцилоскоп с туй екранче.
    Те повечето по него време приличаха на осцилоскопи, 82 включително. Пък и както споменах - не са единствените:
    https://en.wikipedia.org/wiki/VEB_Robotron


    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    LEMZ Agat - на год позже и незовисимо от болгарских друзей ?! Это нэвозможно!
    Те ти още:
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...mputer_systems
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      От: Българското научно-техническо чудо

      Първоначално публикуван от i208 Преглед на мнение
      Спарки, какви времена бяха, за една двуканална руска радиоапаратура за управление на корабно моделче с моят най-добър приятел броихме по спомени 450 лв. Будали бяхме, ама пусти мерак.
      Имаше и схеми по разни списания. Ама части - тсъ. Пък да намериш без връзки някой да ти направи платките - импосибъл. По тоя повод бях зарязал всичко за доста време.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        От: Българското научно-техническо чудо

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Имаше и схеми по разни списания. Ама части - тсъ. Пък да намериш без връзки някой да ти направи платките - импосибъл. По тоя повод бях зарязал всичко за доста време.
        Е-е-е-е, ма вие убихте всичко деЦко в мен Нали сме били водещ, в.о.д.е.щ. световен, све-то-вен производител на такива неща ?!
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #19
          От: Българското научно-техническо чудо

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          Е-е-е-е, ма вие убихте всичко деЦко в мен Нали сме били водещ, в.о.д.е.щ. световен, све-то-вен производител на такива неща ?!
          Е ако няма дефицит няма да е социалистическа икономика.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #20
            От: Българското научно-техническо чудо

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            Е-е-е-е, ма вие убихте всичко деЦко в мен Нали сме били водещ, в.о.д.е.щ. световен, све-то-вен производител на такива неща ?!
            Цирковете ти от сорта ми идват маааалце в повечко.

            И да, били сме. Водещ производител в планова икономика, на неща със западни компоненти вътре, демек купувани с долари. То по тоя повод и в Кореком имаше всичко.

            После ДЗУ стана истински водещ производител на... пиратски CD-та.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              От: Българското научно-техническо чудо

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Цирковете ти от сорта ми идват маааалце в повечко.

              И да, били сме. Водещ производител в планова икономика, на неща със западни компоненти вътре , демек купувани с долари. То по тоя повод и в Кореком имаше всичко.

              После ДЗУ стана истински водещ производител на... пиратски CD-та.
              Значи, развенчаваме мита, че НРБ е била в авангарда на нАучно-техническия прогрес ?
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #22
                От: Българското научно-техническо чудо

                Е не всички компоненти бяха вносни.... Имахме заводи за резистори, кондензатори, полупроводници и т.н.....
                На доста места се правиха хибридни микросхеми (дори до университета ни работеше такова цехче)...
                Самото заглавие е подвеждащо - чак чудо не сме били, но сме имали нормално производство....
                В контраст със сегашното положение... Затова ме е яд...
                И предполагам доста от колегите тук ги е яд съвсем не за строя тогава (е, има и такива хора, но са изключение), а за това, че не сме успели да доразвием направеното до момента...
                Вместо това всичко бе 'приватизирано' на безценица и/или разграбено или просто унищожено...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #23
                  От: Българското научно-техническо чудо

                  Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                  Вместо това всичко
                  Ми да, другарите си платиха на Ран и Ът да им направят един план и видяха на какво трябва да попречат да се случи.
                  И то не се случи.
                  И сега нещата са каквито са.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #24
                    От: Българското научно-техническо чудо

                    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                    Е не всички компоненти бяха вносни.... Имахме заводи за резистори, кондензатори, полупроводници и т.н.....
                    И тамън да направим и за цели проводници, земаха та гътнАха Тато.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0,,17101779_401,00.jpg
Прегледи:1
Размер:50.7 КБ
ID:5695034

                    Как? Как успя тоз мъдър човек да напраЙ всичко туй въпреки злостния Коком ? Как ?!
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #25
                      От: Българското научно-техническо чудо

                      Кокомът на вноса или износа е създаден да ни влияе?
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • #26
                        От: Българското научно-техническо чудо

                        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                        ... имали нормално производство....
                        В контраст със сегашното положение...
                        Нормално друг път. Видяхме какво стана веднага щом народът придоби възможност да си купи вносен (бил той китайски) телевизор или касетофон. Правец-286 се случи когато вкараха първите 486. Още като го обещаха беше ясно че няма смисъл да се напрягат.

                        В момента имаме ЗНАЧИТЕЛНО по-голямо производство на електронни изделия спрямо времената на полу- и целите проводници. И се ползват що-годе актуални технологии. И така е от поне 15 години.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Българското научно-техническо чудо

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          Имахме заводи за резистори, кондензатори, полупроводници и т.н...
                          Виж по-горе (ако е пренесно и в тая тема), поста ми по отношение на чистотата на "чистите" стаи. Още преди приватизацията. Ивода - и да кьофнеш най-модерния завод на полето, щом вътре работят парашутисти или "разпределени" на твърда заплата по благоволението на някой си, и щом на същия неизползваната печалба се прибираше, закономерно стана това, което стана - на който беше читав му писна и отиде да работи като бял човек или да продава краставици на пазара. Останалите се изакаха по партийна линия - зер властта трябваше в тях да остане, демек всички останали трябваше да са по-некадърни от тях, иначе им причиняваха душевни терзания.

                          А "ние" през това време се бяхме размечтали как ще ги стигнем за едно десетилетие. И можеше, някъде и стана. Ама с други хора, с друг манталитет, дето на нас ни изглеждаха като загубеняци.

                          ...сега има дефицит на стругари и програмисти. Висшите ни кадри по университетите през това време взимаха заплатки и произвеждаха жюрналюги, МИО, икономисти и прависти на кило. В държава без икономика, без съд, с медии, собственост на двама-трима, като в същото време висша цел на родителството беше да уреди мамините да се изнесат навън, с връзки. Останалите все повече съжаляват че са останали, в резултат на което си имаме поколение, имащо единствената цел да иде "някъде навън", нищо че 2/3 доволна част като идат живеят по-мизерно и от тук, нищо че финансово са по-добре.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Българското научно-техническо чудо

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            В момента имаме ЗНАЧИТЕЛНО по-голямо производство на електронни изделия спрямо времената на полу- и целите проводници. И се ползват що-годе актуални технологии. И така е от поне 15 години.
                            Мда. Най-близкия читав завод за платки с повече от 2 слоя е в.... Македония. Ползват се и унгарски, китайски и т.н. производители, щото нашичките първо работят с архаични технологии, и второ - даже и тях не ги спазват.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Българското научно-техническо чудо

                              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                              Е не всички компоненти бяха вносни.... Имахме заводи за резистори, кондензатори, полупроводници и т.н.....
                              На доста места се правиха хибридни микросхеми (дори до университета ни работеше такова цехче)...
                              Самото заглавие е подвеждащо - чак чудо не сме били, но сме имали нормално производство....
                              В контраст със сегашното положение... Затова ме е яд...
                              И предполагам доста от колегите тук ги е яд съвсем не за строя тогава (е, има и такива хора, но са изключение), а за това, че не сме успели да доразвием направеното до момента...
                              Вместо това всичко бе 'приватизирано' на безценица и/или разграбено или просто унищожено...
                              По една случайност съм ги попрегледал,
                              "кюстендилски кондензатор" си беше нарицателно още по соц. време. Достатъчно беше да отвориш която и да е западна апаратура, за да се разплаче човек като вижда колко сме назад.

                              Такива неща се развиват само ако държава е зад тях - без изключения.

                              Най-върховото масово нещо дето беше започнато беше проекта "Нева", писал съм(не само аз) за една от основните тривиални причини за провала му. Истината е, че качествените специалисти бяха яко тормозени. Къф прогрес кви пет леа.
                              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                              Суперспам - спама на суперите

                              Коментар


                              • #30
                                От: Българското научно-техническо чудо

                                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                                Кокомът на вноса или износа е създаден да ни влияе?
                                Подла схема е туй Кокомът, мръсна пиндожидомасонска завера. Отпървом забранява вноса (към нас - умните, жизнерадостните и дръзновените комунисти-комсомолци-пионери-във-един-и-същи-строй) за да порази нашия творчески устрем, за да не вземем да се възползваме от някое (не че е възможно, но случайно, де) западно откритие и да го засенчим с нашата рационализация и оттам - да го убием с износа на подобрено изделие, с което да ударим (за кой ли път) в земята капиталистите и да им покажем предимствата на нашия светъл човеколюбив строй
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X