Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ръчнофокусни...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ръчнофокусни...

    Оборудвах се с два допълнителни преходника. Още не са пристигнали де, ама се надявам да ги донесе Дядо Коледа или поне Дед Мороз
    В тая връзка почвам да се оглеждам и ослушвам за стари стъкла на М42 и на Пентакс байонет.
    Набелязал съм си един Таир-3, който се очаква да е класи над Вивирара ми. При М42-ките се чудя за Мир-1Б, но това, кето гледам като картинки от него все още не може да ме убеди... Другата ми чуденка е за любимият ми Юпитер 37-А, но предвид факта, че имам друга 135-ца, той може и да почака...
    При пентаксовите обаче ми е голяма мъгла. Има ли версия на 50/1.7, която да блести пред останалите? Или да дебна нещо на 1.4 и кое по-точно...
    Има ли нещо, което да си струва при пентаксовите под 28мм?...
    Такива ми ти въпроси ме тормозят предпразнично
    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

  • #2
    От: Ръчнофокусни...

    Helios 44-2 - интересен обектив с много интересно "боке"

    Industar-50 50mm F3.5 - много малък обектив и учудващо добри снимки с него

    Mir-1 black M42 е интересен обектив с доста артистичен "flare". - Не съм го пробвал.

    Helios 40 (85mm F1.5) - това трудно излиза евтино, напоследък много му се е вдигнала цената. Бях му се навил, но цената просто ме отказа, за почти същите пари си взех Contax G Sonnar 90mm F/2.8

    Има доста дискусии в интернет, може да потърсиш "best m42 lenses"

    Пробвай. Интересно си е
    И много пристрастяващо...
    .

    Коментар


    • #3
      От: Ръчнофокусни...

      Хелиос 44 си имам, ама 7-ца (без А-М превключвател, което е лечим проблем)
      Индустар 50 също имам.
      На Хелиос 40 имам братовчед му - Циклоп 85/1.5, който като стъклария е идентичен, но поради факта, че е щатният джам на един руски уред за нощно киризене, е направен изобщо без бленда - т.е. си е постоянно отворен на 1.5.

      За Мир-1 се чудя - някак си не ме убеждава това, което виждам като примери по руските форуми. Инетересна ми е и Вега-90/2.8, но принцпно тея дължини 70-90мм са ми малко неудобни предвид малката матрица на Никончето и произлизащия от нея кроп-фактор 2.7.

      Ако ми изпадне някой фиш Пеленг също бих се хвърлил

      От Пентаксовите за момента съм си харесал Pentax-M 28/3.5 - много "остро" обективче, като интересното при него е, че е с пет-ламелна бленда, което е предпоставка за интересни нощни картинки.
      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

      Коментар


      • #4
        От: Ръчнофокусни...

        Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
        ...От Пентаксовите за момента съм си харесал Pentax-M 28/3.5 - много "остро" обективче, като интересното при него е, че е с пет-ламелна бленда, което е предпоставка за интересни нощни картинки.
        Ше сипваш по една шепа гайки на снимките ако бокето е като на Х-44-2.
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #5
          От: Ръчнофокусни...

          Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
          Ше сипваш по една шепа гайки на снимките ако бокето е като на Х-44-2.
          Бокето не ме интересува толкова, колкото лъчистостта на светлинните източници ... а там 6-ламелните са ми много скучни вече.
          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

          Коментар


          • #6
            От: Ръчнофокусни...

            Грешката е моя, 5-ламелните бяха със знака за качество на ГОСТ.
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #7
              От: Ръчнофокусни...

              Дилетантски въпрос - от тези на м42 резба няма ли 9-ламелни?

              Коментар


              • #8
                От: Ръчнофокусни...

                Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                Дилетантски въпрос - от тези на м42 резба няма ли 9-ламелни?
                Сигурно има... Споменатия по-горе Индустар 50 примерно е 7-ламелен.
                От разните ГеДеРе-шки Цайсове има и 15-ламелни (Пентакон 200/4) ама това вече ми идва много, за ефекта, който търся. 5 ламели дават 10 лъча от светлинен източник, което е приемливо и не е постно, като 6-те от 6-ламелния. 9 дават 18 лъча, което вече ми идва много за моя вкус. А 15 = 30 лъча става като свърталище на морски таралежи

                Между другото преди малко установих, че Индустара има безкрайност (че и отвъд) даже и с простия М42-F преходник, закачен на FT-1-то... Може би съм го бъзикал нещо преди, ама нямам спомен.

                Та като съм почнал - ето няколко щрака с него:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_7578.jpg
Прегледи:1
Размер:491.4 КБ
ID:5694959

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_7579.jpg
Прегледи:1
Размер:343.8 КБ
ID:5694960

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_7580.jpg
Прегледи:1
Размер:501.1 КБ
ID:5694961

                Без претенции за "художественост", разбира се .
                Довечера ще го пробвам какво ще покаже с ламбите, стига да не падне някоя поредна мъгла.
                Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                Коментар


                • #9
                  От: Ръчнофокусни...

                  Първата джаджа (м42->N1) пристигна днес. Впечатления - много солидна изработка, изцяло метална и с ръбче за притискане на спусъка за блендата на автоматичните обективи. Очаквано с "тъпия" преходник времето за експониране не е ограничено, както с "умния" FT-1. За сметка на това няма мерене, няма и "лупа" за финно фокусиране, но това са неща, за които бях подготвен (една от другите играчки, които съм поръчал е визьор за екрана с 2.8х увеличение, понеже електронният визьор на самия апарат много ме изморява при продължително снимане, а екранът на светло е на практика неизползваем.

                  И понеже по-горе Коко си поиска шепа гайки, получава пробна снимка с Хелиос 44:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_7879.jpg
Прегледи:1
Размер:34.8 КБ
ID:5695613
                  Наздраве!
                  Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ръчнофокусни...

                    И още една проба, този път със 135/2.8 Ауто-Теле-Рубимат (последният да затвори вратата... ) позатворен до 5.6
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_7907.jpg
Прегледи:1
Размер:28.9 КБ
ID:5695684
                    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Ръчнофокусни...

                      Доде (ясно) време и за нощни проби с Хелиоса. Приятно съм изненадан.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_7941.jpg
Прегледи:1
Размер:533.4 КБ
ID:5695720

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_7942.jpg
Прегледи:1
Размер:553.5 КБ
ID:5695721
                      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Ръчнофокусни...

                        Страхотно Димо! Благодаря, доставя ми огромно удоволствие да ги гледам!
                        Георги Танев (0+)
                        Land Rover Discovery 1 300 TDi
                        Land Rover Club Bulgaria
                        0887 930 238, 0878 797 768

                        Коментар


                        • #13
                          От: Ръчнофокусни...

                          Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                          Доде (ясно) време и за нощни проби с Хелиоса. Приятно съм изненадан. ...
                          Хи!
                          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                          Из "Златния телец"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Ръчнофокусни...

                            Днес пристигна и другата джвъчка - PK->N1. Като изработка също е чудесна, изцяло метална. Сега остава да намеря какво да и закача отпред.
                            За момента списъкът е сведен до М-версиите 50/1.7 и 28/3.5. Очаквам други подсказки

                            п.п. Между другото, забелязвам някои много любопитни неща при ползването на другия преходник, които се чудя как точно да изтълкувам...
                            1) Нивата на шум при високо исо и особено при дълго експониране са значително по-ниски, отколкото с фирмения преходник и даже с китовия обектив (въпреки че реално "шумоподтискането" при дълго експониране на сработва с "глупавия" преходник)
                            2) Снощи, докато снимах мъглата, правих сравнения между китака и хелиоса, (доколкото е коректно това при двойна разлика в дължините) - при еднакви скорост, исо и бленда (5.6) снимките от китака идваха недоекспонирани с близо цял стоп, докато тези с хелиоса си бяха съвсем точни.

                            Последно редактирано от stargazer; 29-12-15, 12:24.
                            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Ръчнофокусни...

                              Разкошни! Какъв е апарата?!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X