Обява

Свий
Няма добавени обяви.

По-мощен алтернатор за Нива 2121

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

    Първоначално публикуван от триод Преглед на мнение
    На Нивата 80А алтернатор с 10мм ремък е на границата да свисти и регулирането му е голяма играчка,хем да не свисти хем да не е пренатегнат.А аз се чудя защо на Волгата за 40А алтернатор са сложили два ремъка 10мм и двойни шайби.
    Там ремъците са двойни по друга причина (отказоустойчивост).
    На Волга (моя двигател на УАЗ е същия) 65А оригинален алтернатор безпроблемно работи и само с единия ремък даже и напълно натоварен. 150 ампера работи с два ремъка на границата - и ако не бях ръчкал Станьо да прави по-малка шайба от оригиналната, сигурно нямаше и да е на границата, ама пуста лакомия...

    Слагането на по-малка шайба вдига мощността алтернатора в ниски обороти ама прави и други две неща - намалява площта на която контактува ремъка и повишава нютонметрите които алтернаторът дърпа в ниски обороти.

    Коментар


    • #32
      От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

      За всички е ясно, че тези фарове не могат да се сравняват дори с по-модерните халогени, а да не говорим вече за диодните светлини, но нали сме в България и трябва да се икономиса на всяка цена Някой по-нагоре в темата правилно беше отбелязал, че все пак става въпрос за 50% използване по предназначение, а другата половина е, за да знаят все пак околните, че това е джип /моля да не се навлиза в излишно дискутиране на това дали е правилен избор/ - демек като си караш из града хората да си казват "Е т'ва е турбо джипка..."
      Както и да е, малко се отклоних... Крушките във фаровете са по 40 вата, т.е ще "искат" към 14 ампера. Подготвил съм 60А алтернатор от самара, словашки, ако не се лъжа. Наполовина съм готов с изработката на самата стойка за фаровете, защото искам да стоят възможно най-близо до тавана, с цел да не се закачват по клоните, а и колата да не изглежда като Мики маус. Подготвил съм също така и багажник за тавана /от лада или москвич, но от по-дебела ламарина/, който ще модифицирам и в него ще вградя релсата с фаровете. Ще пусна снимки когато стане готова, защото отхвърлям по малко работа само през уикендите.

      Коментар


      • #33
        От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение

        Слагането на по-малка шайба вдига мощността алтернатора в ниски обороти ама прави и други две неща - намалява площта на която контактува ремъка и повишава нютонметрите които алтернаторът дърпа в ниски обороти.
        Това с по-малката шайба съм го правил и аз, при това бях само с един ремък и шайбата направо посиня а ремъка се износи много бързо.А конкретно по темата тези фарове, не знам дали се водят бойни или по скоро допълнителни, ми допадат като визия и мисля че ще изглежда добре Нивата.Не може ли да се сложат LED крушки на оригиналните цокли?Ще е интересно да се сравнят оригиналните с LED крушки.

        Коментар


        • #34
          От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

          Не знам колко са законни тези светлини отгоре да не станеш любимец на катаджиите . На времето си бях направил за старата Нива една подвижна рейка с два вейсемски халогена отгоре . Първия път като я сложих явно беше много близко до предното стъкло и като ги запалих все едно светеха срещу мен . Бутнах ги около 30 сантиметра от ръба назад и вече не ми пречеха . Не че са ми вършили толкова работа слагал съм ги 3 - 4 пъти и сега рейката с халогените се търкаля някъде из мазето на село .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #35
            От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

            Първоначално публикуван от триод Преглед на мнение
            Не може ли да се сложат LED крушки на оригиналните цокли?Ще е интересно да се сравнят оригиналните с LED крушки.
            Не и такива които да светят смислено. Диодите си имат свои хитрини в оптиката.

            Коментар


            • #36
              От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Не знам колко са законни тези светлини отгоре да не станеш любимец на катаджиите . На времето си бях направил за старата Нива една подвижна рейка с два вейсемски халогена отгоре . Първия път като я сложих явно беше много близко до предното стъкло и като ги запалих все едно светеха срещу мен . Бутнах ги около 30 сантиметра от ръба назад и вече не ми пречеха . Не че са ми вършили толкова работа слагал съм ги 3 - 4 пъти и сега рейката с халогените се търкаля някъде из мазето на село .
              Мисля, че имаше някакво изискване всички допълнителни светлини по колата, с изключение на фабричните такива, да са с капачки върху тях.

              А за лед крушките - ще има светлина, но тя ще е само за пред дискотеката, защото самия фар не е направен за тях. Пробвал съм на мотора с едни измислени h4 и ефекта беше -80% светлина.

              Коментар


              • #37
                От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

                Първоначално публикуван от ncuxapamz Преглед на мнение
                Мисля, че имаше някакво изискване всички допълнителни светлини по колата, с изключение на фабричните такива, да са с капачки върху тях.
                Това е в цивилизацията (Германия примерно). У нас просто е забранено да ги светваш докато си на пътя.

                Коментар


                • #38
                  От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Това е в цивилизацията (Германия примерно). У нас просто е забранено да ги светваш докато си на пътя.
                  Как е уредено законово в момента не знам, но през далечните 1982-3 години, наистина се искаха капаци за "допълнителни фарове за мъгла". Освен това монтажът беше разрешен само на предната броня с уговорени отстояния. Тогава само героите на "Синята лампа" имаха светлинки по тавана.
                  Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                  Из "Златния телец"

                  Коментар


                  • #39
                    От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

                    Законовото положение е, да са под нивото на късите светлини.
                    Монтирането им на покрива в качеството на работни светлини е допустимо, ако са подвижни и лесни за сваляне, като най-удачни са работните фарове от строителни машини. Поне са с правилна оптика и лесно насочване, ама няма да предизвикат възторг у селската младеж.
                    Употеребата им на пътя е вредна, както за здравето на пишмангъзаря, така и за това на индивида, който го е родил...
                    Когато идеята е вторични полови белези, вместо да се монтира мощен алтернатор, може просто да се сложат сини диоди във фаровете, та хем да се спестят куп разправии, хем целта да е постигната.
                    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                    Коментар


                    • #40
                      От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

                      Ето и обещаните снимки. Налага се лека доработка, с цел по-лесно насочване, но в общи линии е това. Багажника е от лада/москвич, купен на старо за 20 лв., захвата е мое дело (то затова се налага и преправянето). Багажника удължих до нужната ширина с профил 15х15. Ако някой се интересува стойността е 48 лв за фарове, 20 багажник, 8 профил, 6 кабел, 0 за релетата и ключа.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160104_203850.jpg
Прегледи:1
Размер:109.0 КБ
ID:5697765Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160104_203731.jpg
Прегледи:1
Размер:51.4 КБ
ID:5697766Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160104_203943.jpg
Прегледи:1
Размер:92.5 КБ
ID:5697764

                      Коментар


                      • #41
                        От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

                        Дискусията ми помогна да си поръчах LEDs фарове съответно 18 W, 90 lm/W flood и 27 W, 63 lm/W spot от China. Имам в джипа втори Pb-acid тягов MONBAT 100 Ah акумулатор и решението ми е да използвам Cooperhead Dual Battery Managemеnt System за зареждане на акумулаторите от алтернатора и от 140 PV върху експедиционния багажник. Тази интелигентна система с микропроцесор в релето първо зарежда стартерния и след това втория акумулатор. При изключване на двигателя двата акумулатора са разделени. Някой имали опит с тази система и къде в BG се продава или да я поръчам от UK?
                        Прикачени файлове
                        Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                        Коментар


                        • #42
                          От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

                          В тази тема да питам и аз .....бабичката е тотално разкостена за пълна промяна. Предстои ми монтаж на лебедка, която вече стои в кашона при останали резервни части, та питането ми е следното: Дали да слагам по-мощен алтернатор ,да слагам ли два акумулатора и може ли лебедката да се използва ако двигателя работи т.е. генератора произвежда ток или това ще скапе нещо по ел.системата.

                          Коментар


                          • #43
                            От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

                            Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
                            Дискусията ми помогна да си поръчах LEDs фарове съответно 18 W, 90 lm/W flood и 27 W, 63 lm/W spot от China. Имам в джипа втори Pb-acid тягов MONBAT 100 Ah акумулатор и решението ми е да използвам Cooperhead Dual Battery Managemеnt System за зареждане на акумулаторите от алтернатора и от 140 PV върху експедиционния багажник. Тази интелигентна система с микропроцесор в релето първо зарежда стартерния и след това втория акумулатор. При изключване на двигателя двата акумулатора са разделени. Някой имали опит с тази система и къде в BG се продава или да я поръчам от UK?
                            Такива ламби има във Вромос. Аз съм се замислил по някое време да сменя тези и да поръчам един комплект от тези:

                            http://www.ebay.co.uk/itm/10X-12W-LE...kAAOSwYHxWKJmA

                            Коментар


                            • #44
                              От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

                              Първоначално публикуван от karazaz Преглед на мнение
                              ...Дали да слагам по-мощен алтернатор ,да слагам ли два акумулатора и може ли лебедката да се използва ако двигателя работи т.е. генератора произвежда ток или това ще скапе нещо по ел.системата.
                              По-мощен алтернатор винаги има смисъл.
                              Втори акумулатор в Нива няма много къде да сложиш ама то зависи и какво искаш да правиш с нея. Имай предвид че с нормален за Нива 45-65Ач акумулатор и лебедка можеш да я мръднеш нещо като 2-5 метра в калта и токът ще свърши.
                              Когато лебедката работи, не само може, ами е и препоръчително да работи двигателят. Едно че така малко се разтоварва акумулаторът и друго че после може и да няма с какво да запалиш. Даже и газ е хубаво да даваш, да се прави повече ток.
                              Разбира се, зависи на какъв наклон си. Ако на двигателя му светне лампичка за масло е по-добре да го спреш.

                              Коментар


                              • #45
                                От: По-мощен алтернатор за Нива 2121

                                Аз имам лебедка от, може би година, до сега не съм усетил да е потрябвал 2ри акумулатор, винаги дърпам с лебедката, на опънат до края смукач и давам по-малко газ, в зависимост от натоварването Ако ще и слагаш ключ маса, аз местя самите жици, от него директно на акумулатора С може би най-слабия или средния съм, жигуловски
                                За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                                Honda Dominator 650
                                088ЧЧ93979-->Борис
                                0878956Ч38-->Борис

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X