Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

    Здравейте колеги,

    Имам намерение да си взема каравана около обща маса 1200кг. която в по-голяма част от времето ще ползвам на асфалтов път.
    Първо имах като идея влекача да бъде лека кола, но започнах да се чудя ами ако почне да вали дъжд на магистрала, по планинските пътища... леката кола лесно би се хлъзнала, и вероятността да не тръгне нормално на баир на мокар път е голяма... за това започнах да гледам машини с 4x4.

    Не съм много запознат по темата и за това бих искал да се допитам до вас.
    Спрях се на Опел Фронтера (фейслифт-а), даже мисля, че при нея с бутон пуска 4x4 и на Субару Форестар, което пък е AWD.

    Нито една от двете машини няма ги ползвам за сериозен офф-роуд.

    Бихте ли казали, кое е по-сигурният вариант за тегленето на каравана.

    Фронтерата мога ли да я карам с включено 4x4 с около 80км/ч на мокър път (при дъжд, след дъжд, или има лимит пр. от 50км/ч, за да не се счупи нещо).

    Пр. следната ситуация отново с фронтера, карам по сух път с изключено 4x4, започва да вали силен дъжд, при което натискам бутона по време на движение, за да се зацепи предния мост (случвало ми се, но не съм бил с каравана...). Същата аналогия мога да дам през зимата на сух път, но в сенчестите места, често има заледено, едните колела на сухо, другите на заледено и в случая трябва превантивно трябва да пусна 4x4-то.

    П.С. какъв ще е евентуално разхода при Фронтерата 2.2 16V - 136к.с. бензин и Субару-то 2.0 - 125к.с.
    Последно редактирано от DJ Art; 04-12-15, 23:55.

  • #2
    От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

    По ред причини, за описаните от теб опасения и условия, е по-подходящо постоянното 4х4. В твоя пример Субаруто. Другото 4х4 като на Фронтерата, става да се ползва но е за определени ситуации и то с известен опит. Така както си го описал баш, не бива.
    Предимство на много от джипките пред комбито е, че имат понижаващи предавки, което при теглене на ремарке, маневриране и пр. може да е от полза. Форестъра с ръчни скорости също има такива.
    Има и разни по-"паркетни" джипки, които нямат понижаващи предавки.
    Отделно има и други леки автомобили с достатъчно читаво 4х4 за да вършат работа.
    Малко по-мощен мотор според мен също ще е по-добре. Но да кажат по-запознатите, аз бензинови коли изобщо рядко съм карал.

    ПП: Предимство като цяло на повечето джипки, е и по-голямото тегло, което също от значение при теглене. Но пък естествено не е добре за разхода и динамиката.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #3
      От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

      За теглото горе-долу трябва да бъде 2:1 в полза на влекача.

      От автомобилите само Субару има бавни плюс awd, е бавните не са като на джип, но ги има. При повечето от леките коли трябва да чакам да превърти колелото, че да се включи, а за клиренса да не говорим, че въобще го няма.

      На фронтерата ми харесват доста неща, едно от тях е че въртящият момент е изнесен в сравнително-ниски обороти 2600. Не съм запознат дали при описаните от мен условия, силен дъжд, хлъзгав път, планински път..., мога да карам с включено 4x4 и дали ще се отрази негативно по-високата скорост.

      Коментар


      • #4
        От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

        Ами запознавам те - с Фронтера тези неща не се правят. Няма диференциал между предния и задния мост. Ако е чак толкова хлъзгаво, че се пързаляш или боксуваш само на задно, може да включиш другия мост, ама това не се връзва с високи скорости и завои. Можеш да караш, но не завива добре, а и не и е полезно.

        Лошото на някои джипки с междуосев диференциал е, че той се блокира когато се включат бавните, което пречи при маневри. Доколкото се сещам такива при които тези неща се включват отделно- Ленд Ровър, Лада Нива и Тойота(определени модели).

        И изобщо, джипките с постоянно 4х4 с диференциал не са много, а и са със сравнително по-големи мотори, както и дизели.
        Един СУВ с диференциали, но пък без бавни предавки е Хюндай Санта Фе, първа генерация.

        Има и коли с читаво 4х4 с диференциал.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #5
          От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

          При Фронтера на асфалт не ти трябва преден мост да включваш, колкото и да е силен дъжда. Особено с тежка каравана закачена. Достатъчно стабилна е на заден мост. Иначе принципно преден мост може да се включи в движение до 96км/ч според упътването. Това за Фронтера Б. За А съм забравил вече. Според мен обаче на два моста едва ли ще вдигнеш повече от 60 км/ч.
          Subaru Outback H6 MY 05 продаден :(
          Opel Frontera V6

          Коментар


          • #6
            От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

            Първоначално публикуван от DJ Art Преглед на мнение
            П.С. какъв ще е евентуално разхода при Фронтерата 2.2 16V - 136к.с. бензин и Субару-то 2.0 - 125к.с.
            Не съм се занимавал да засичам точно, но с каравана 800 кг. сухо тегло (около 950 кг. пълна) Форестер с този двигател ядеше нещо като 12/100 - при нормален разход около 9. Скорост около 100 на магистрала се поддържа комфортно, стига да е равен асфалтът - дупките и бабуните са сериозен фактор за намаляване на средната скорост. С по-тежка каравана ще трябва да се внимава повечко.

            Бавните не понижават толкова, колкото на истински джип, но са идеални за теглене в град - елиминират постоянното потегляне на полусъединител и си превключваш както при нормално каране без ремарке. Освен изправен съединител (и помпи!), окачването (особено задното) също трябва да бъде в отлично здраве. Има огромен ефект върху стабилността на композицията.

            Проходимостта е доста добра, с налягане около 1.3 атм. в гумите влизаше на плажа и излизаше без особени ядове.
            Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

            TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

            Коментар


            • #7
              От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

              Аз дърпам 950кг със Форестър ръчка и се справя повече от добре. Обаче турбото идва без бавни и в града е тегаво със съединителя. За дърпане бих препоръчал автомат, AWD с разтоварен мотор, по-голям бензин примерно. И мисля че АWD то е последния проблем за условията които описваш. Форестър без турбо автомат или Outback 3.0, ако говорим за Субару.
              Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
              Drag Grand Canyon Daily
              Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
              LZ1JYM

              Коментар


              • #8
                От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

                Взимаш Паджеро със SuperSelect и грижите са ти никакви.
                Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                Коментар


                • #9
                  От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

                  Добър вариант би бил и ЛР Дискавъри . Иначе от предложените в началото,мисля,че с Форестър-а ще е по-лесно и удобно.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

                    Със 125 бензинови магарета ще е много тегаво по планински път. Миналата година теглихме Шумен- Варна една малка каравана(4м) с audi a6 c4 (quattro 2.5tdi 140кс), по магистралата на 5та (6та абсурд) със 80-90-100 на колата не и беше добре на равното, а на Девня да не говоря. Като поведение си беше добре (люлеенето беше поносимо), проблема не беше товара, а съпротивлението и спирането не беше проблем.

                    ПП- А6цата без допълнителни странични огледала не става за каравана, прекалено е тясна и няма видимост какво се случва отзад.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

                      За теглене на каравана трябват няколко неща:
                      1. Голям бензин над 6 цилиндъра или дизел 4 цилиндров т.е. Въртящ момент в ниските.
                      2. Автомат да не палиш съединител.
                      3. Бавни предавки най вече ако вкарваш в кал или пясък.
                      4. Фултайм 4х4 е пожелателно пак за кал или пясък, по асфалта и само заден мост върши работа. Само да не е с предимно предно предаване че предницата се вдига от тежеста на задния мост.
                      5. Колкото е по тежък влекача толкоз по стабилна е композицията, не очаквай чудеса с лек влекач пък бил той и Субару с иначе перфектно поведение на мокро без каравана.

                      Аз бих запитал за бюджет, иначе от горните 2 съм за фронтерата щото е по тежка и на задно.
                      Land Rover Discovery II, V8 4.0
                      VW Golf VI variant
                      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

                        Въпроса за бюджета е основен. Иначе по-добро нещо от голяма Тойота (80-ка например) или всеки фулсайз американец (Тахо, Събърбан, Експедишън, Дюранго) няма. Всичко друго става но е вид онанизъм.
                        Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

                          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                          Един СУВ с диференциали, но пък без бавни предавки е Хюндай Санта Фе, първа генерация.
                          Мммм не.Няма междуосев диф...
                          0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

                            Първоначално публикуван от ninja_1 Преглед на мнение
                            Мммм не.Няма междуосев диф...
                            От доста четене тук съм останал с впечатлението, че е с несиметричен диференциал, разпределящ въртящия момент в съотношение 60/40, преден/заден мост и с вискомуфа в паралел(за самоблокиране в някаква степен). http://www.offroad-bulgaria.com/show...57#post2772157
                            Преди време си дръпнах и ръководството - некъв компактен диференциал ги прави нещата http://s018.radikal.ru/i517/1206/1a/e14712adcdae.png (от тук http://forum.santafe-autoclub.ru/lof...hp/t11415.html)

                            ПП: И в съчетание със сравнително безпроблемен дизел(като за комън рейл), а и изгледах някой и друг клип, плюс че руснаците са я избрали да я правят в техен завод, даже след смяната на модела (като СФ Класик)... Абе като цяло ми се поиздигна доста в очите тази колица.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Запитване за Part time и AWD при теглене на каравана

                              В много от постовете горе има истина, само трябва да ги отсееш. И малко от моя скромен шестгодишен опит в тегленето на каравана. Първо теглех каравана с тегло 670кг., и макс тегло 900кг. Първия влекач лек бензинов 155к.с. - единствения плюс беше бързото изпреварване както на равно, така и в наклон. Нищо повече. Втория влекач Терано II дизел 125к.с., същата каравана: Минуси - по скъпа подръжка, тук визирам цените на гумите, разхода в горивото без каравана. Плюсове - по тежък влекач, много важно условие,по висок, и бавните предавки. Сега тегля каравана със тегло 945кг. и макс натоварване 1300кг. Никога не ми си е налаголо да включвам и предния мост. Но по черен път с наклон - с бавните е истината, иначе палиш съединителя на всичко друго. Влекач, какъвто и да е джип, парт или фул тайм без бавни, просто си губи смисъла от " Теглене на каравана с Джип".
                              Горенаписаното е само мое мнение, и не трябва никой да се съобразява с изказването ми.
                              Поздрави!
                              Nissan Terrano II 2.7TDI 2000г. R20 и Detlefs RT2

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X