Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

    Няколко глътки зимна свежест

    Рядко вече тръгвам на път без фотоапарата. Няма значение дали става въпрос за градска разходка, на по кафе, още по-малко за някакво пътуване и никога в планината. Ако го забравя винаги съжалявам.
    Този уикенд не планувах разходка и започнах днешната неделя с дежурно шетъне вкъщи. Времето така или иначе бе студено, мрачно и влажно и не ме изкушаваше.
    Хапвайки на обед, гледайки разсеяно някакво предаване по телевизията скролвам телефона си и чета кой какво е постнал във фейсбук. Поздрави за първи сняг, снежни снимки... и не знам какво ме зачовърка да мръдна някъде наблизо, хей така да разведря мислите си, да почувствам тръпката от пътуването, дори само за няколко часа, да видя къде е този сняг.
    Първоначално помислих да се кача някъде на Витоша по официланите пътища, но часът бе 12:30, а в промеждутъка между 11 и 14 часа през почивните дни качването нагоре е забранено. Не ми се чакаше още час и затова избрах друга посока.
    Звъннах на едни мои приятелчета с които отдавна не бяхме се виждали и им предложих да ги повозя набързо. Запалих джипа, видях че имам малко повече от половин резервоар гориво, което ми бе достатъчно за набелязаната дестинация. Избрах да се разходим до прохода Петрохан. Там възнамерявах да се кача до хижа Петрохан, да поседим малко и да се върнем. Натоварих си и кученцата и потеглихме през мрачна София. Карах бавно, говорихме си, бях се отнесъл нейде в гледките прелитащи покрай нас...
    Малко след Костинброд и преди от Бучин проход забелязах следите от сняг край пътя. Качвайки прохода снежното присъствие се увеличаваше. Преза самият проход "Петрохан" всичко бе бяло.
    Не стига тази гледка, но дори небето се изсветли и започна да прозира синьо. Малко по нагоре слънцето се показа неочаквано и всичкият този сняг посипал горите край пътя ни озари. Страхотно е чувството не неочаквано слънце през зимата. Обожавам този момент. Радвах се, че стисках фотоапарата в ръцете си.
    Да, така карам...с увесен над врата апарат, държейкики го с една ръка, с рееещ се поглед блуждаещ и обхождащ хоризонта непрестанно, дебнейки за него - впечатляващия кадър.

    На превала на прохода отбих вдясно към хижа Петрохан и покрай известната чешма, която рядко съм виждал без коли и хора с туби около нея поех по стръмния и заледен от пробващи се да се качат коли нагоре. И на отиване и на връщане имаше пробващи се с коли само с предно предаване. Мъка и всичко нагоре беше лед. За 4x4 никакъв проблем. Малко по нагоре отних по един пряк път, видно неизползван все още





    Телевизионната кула се мерна за миг и се възползвах.





    Снегът не бе повече от 10-12 см, но достатъчно зимата да смени есента. Една красота сменя друга. Природата е невероятна, никога няма да ми омръзна да се наслаждавам не нейната нескончаемо рисуваща "ръка" и непоторимата красота, която твори. Ако си тук, добре, ако ли не пропуснал си. Всеки ден, всеки час, всеки сезон, ден и нощ е така!





    Излезнах на открито и пред тази бяла панорама



    Тук някъде решихме да походим пеш и да се полюбуваме на снега и на това страхотно слънце и гледки.



    Трудно е да се опише, по-лесно е да се заснеме. Въпреки, че снимката предава голяма част от тази спираща дъха гледка, липсва "звукът" на тишината, студената целувката на вятъра , галещите лъчи на слънцето, скрибуцащият под краката прясен сняг и едно приятно гъделичкане на всички сетива.





    Понор планина изглежда страхотно. Макар и със собствено име, това е обособена карстова част от Стара планина. Изкушавах се да поема нейде по тези извивики, но ще е друг път.













    На Запад Билата отвъд "Петрохан" посока вървховете Ком.



    И пак поглед към Понор







    Детайлите, които на колела рядко се забелязват, но пеш можеш дори да осетиш присъствието им и как обогатяват природната картина.















    Това бе. Кратко, но изпълващо и красиво.

    Низините заспиват под залезните проблясъци между облаците.



    Последно редактирано от verter; 29-11-15, 20:51.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

    Уби ме с уникални кадри от любим район
    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
    www.ADV-Bulgaria.com

    Коментар


    • #3
      От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

      Дамм и ние бяхме по същото време, но се разходихме до х. Ком.
      Приказка е в този район. А все още не съм се разходил из истинския Понор....

      Коментар


      • #4
        От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

        Страхотни снимки на любимо място ! Браво.....
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #5
          От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

          Усещането за красота и свежест е страхотно! Браво колега!
          Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
          Най-добрият ром е студеният ром!
          Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

          Коментар


          • #6
            От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

            Тази сутрин с кеф си изпих кафето, благодаря!
            Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш. - Конфуций

            Коментар


            • #7
              От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

              Аз също така...с кафето...
              Благодаря, а студения вятър и скърцането на снега под обувките...направо го усетих!
              Поздрави!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • #8
                От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

                Супер Влади
                На нас клиренс ни трябва , не скорост

                Коментар


                • #9
                  От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

                  Слънцето и синьото небе добавят приятен цвят към снимките. Красота, простор и тишина. Благодаря

                  Коментар


                  • #10
                    От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

                    Прекрасни снимки!

                    Благодаря.
                    0осем9осем7шест0осем7едно
                    Миро

                    Коментар


                    • #11
                      От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

                      Четвъртата и последната Благодаря за разходката
                      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

                        Уникални картини от моят край ,БЛАГОДАРЯ !
                        Тел. 0889531237

                        Коментар


                        • #13
                          От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

                          Майстор си!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

                            Както винаги страхотен разказ.Благодаря.
                            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 163HP

                            Коментар


                            • #15
                              От: Няколко глътки зимна свежест в Понор планина

                              Гледкaтa от връх Тодорини кукли,или съседният нa него в източнa посокa "Конярски връх "е уникaлнa и дa снимaш не е същото ,видиш ли тaкивa крaсоти "нa живо"е съвсем другa тръпкa.Към Понор и Студенa рекa се излизa лесно и при селaтa Зимевицa и Зaноге,aз се кaчвaм откъм х.Пробойницa ,стрaхотнa природa и гледки зa снимaне,минaлият уикенд бях тaм,но се зaнимaвaхме зa жaлост с нещо неприятно ,горски пожaр нaд хижaтa ,срещу който 5тимa пожaрникaри и 4мa доброволци при урaгaният вятър нямaхме голям шaнс,a и стръмния кaменист терен ,но природaтa бутнa едно рaмо ,по тъмно вятърa утихнa и зaвaля дъжд.Зa жaлост не всички се рaдвaт нa плaнинaтa,според момчетaтa от пожaрнaтa ,пожaрa е тръгнaл от ловджии в рaйонa ,минaли били тaм сутринтa,потвърдихa местните.Дaно до пролеттa щетите се зaличaт,природaтa е велико нещо ,сaмa се лекувa от човешките порaжения,но изгорялa еднa къщa високо нaд хижaтa,вятърa прехвърлил искрa нa 100тинa метрa.Понор и рaйонa към Петрохaн и Вършец е невероятно крaсив,всеки път когaто се кaчa тaм все едно е зa пръв път,a знaм всеки слог ,път и пътекa тaм!
                              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X