Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

    Темата е много обширна,ще я пишем всички заедно.
    Най-общо казано лекарставата се делят на три основни групи:
    -По лекарско предписание
    -OTC лекарсвени продукти
    -Медицински изделия
    Първия тип "би трябвало" да се отпускат на пациенти само с рецепта.Втория тип е по препоръка,преценка на фармацевта.Третия тип е най-интересен.В него влизат от лекарства до латексови ръкавици.
    Хубаво е да се знаят тези неща преди покупка.На всяка опаковка трябва да пише от какъв тип са.
    Производителите са разделени на : Генерични и Оригинални компании.
    Разликата идва от това:
    Оригинални компании са тези които разработват даден продукт.След като преминат успешно клинични проучвания,се създава патент на молекулата,ако не ме лъже паметта с максимален срок 10г.След изтичането на този срок всеки може да има достъп до молекулата и да я произвежда/продава.Тук идват генеричните компании.
    Етапите през които преминава едно лекарство преди да достигне пазара са : създаване на молекула,клинични проучвания(най-интересната част),патентоване,запознаване на специалисти и продажба.

  • #2
    От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

    Интересно! Абонирам се! Това никога не съм го знаел!
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

    Коментар


    • #3
      От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

      Има ли гаранция, че например производствената (не лабораторната) база на Оригиналната компания предлага по-качествен продукт от Генеричната?
      Защото гледайки други сфери на производството, понякога се случва 'копията' да са по-качествени от оригинала...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

        Няма гаранция и в двете посоки, останалото е маркетинг.
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


        • #5
          От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

          Има хиляди детайли тук. Генеричните компании произвеждат продукти, чиито патент е изтекъл и в най общия случай оригиналните компании, които са ги изобретили, вече не могат да държат високи цени. Затова при еднакъв продукт винаги генериците са по-евтини. Качеството е въпрос на производствена дисциплина и възможности. В Европа то е високо навсякъде, в Азия не е така. Стандарти като GMP са задължителни, търсете ги на опаковките в описанията на продуктите, като купувате. Темата е безкрайна и като човек с опит в бранша ще ми е по лесно да отговоря на конкретни въпроси, моля питайте.
          LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
          www.ADV-Bulgaria.com

          Коментар


          • #6
            От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

            Има гаранции за качество.Единствения шанс на Генериката да се продава е с по-ниската цена,понякога в пъти по-ниска.
            Тук няма как "копието" да е по-добро от оригинала.В нак-добрия случай,ама наистина в най-добрия ще е 90% като него.Ето един пример:
            Сироп за кашлица-оригинал и генерика.
            Оригинала е под формата на сироп,генериката е под формата на разтвор.И двете имат показания за еднаква симптоматика.Молекулата е една и съща,но големината на частиците,наситеност и други характеристики е много различна.
            Зад оригиналния продукт стоят клинични проучвания,зад генериката нищо.Те просто copy/paste,но дали може да е с разместено индиго?Не се наемам да кажа.

            Коментар


            • #7
              От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

              За да не сам голословен, нека говорим с точни имена. Амлодипин, едно от най разпространените хапчета за кръвно. Норваск е оригинала, амлодипин, тенокс и куп други имена генериците. У нас се правят от Медика и Актавис. Всъшност Амлодипин е името на молекулата. Та въпроса е каква е тук разликата освен 4 пъти в цената?
              Оригиналния продукт е изобретен от оригиналната компания, дълги години я е хранил с добри печалби и огромни маржове и като му изтече патента, почват да го правят и други. С какво качество го правят е отделна тема и за това отговаря всеки производител. Н опо тая логика нека спрем с българските лекарства, защото те масово са генерици, дори ацетизала не е аспирин и по логиката на колегата не става. Така ли е? Ми н е, има сложни пазарни и не пазарни механизми, движещи фармацевтичния бизнес и вярвайте ми, не е съвсем чиста работата.
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #8
                От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

                Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
                ...Зад оригиналния продукт стоят клинични проучвания,зад генериката нищо.
                Имах предвид, че освен клиничните проучвания има и производствен физико-химичен или биологичен процес с дадена успеваемост (например чистота на резултата и т.н.)..
                Та и затова си мисля, че едно е 'идеята', а друго е 'изпълнението'....
                Възможно е прекрасен идеен проект да не може да бъде реализиран от инициатора, а да се реализира прекрасно от идейно-тъп производител, който обаче е вложил пари не в идейното развитие, а в производствена база....
                Това го говоря без да съм запознат с конкретната сфера - затова и ми е интересно дали така стоят нещата и при лекарствата (не го считай като заяждане, а като любопитство)...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #9
                  От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

                  Не казвам да не скупуват български лекарства,или каквито и да било.Хубаво е човек поне малко да е осведомен с какво го тъпчат.Точно за пазарните механизми,ще стигнем и до тях.Там работата никак не е чиста,ама никак.
                  При генериката маржовете също са огромни.
                  Тук влизаме в протировечие,малко.Пари-здраве.
                  Как и защо един лекар би изписал генерика,като той не плаща цената за лекарството?Зад едното стоят най-малко 10г успешна практика,освен всичките проучвания?За себе си отговора го знам.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

                    Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
                    Зад оригиналния продукт стоят клинични проучвания,зад генериката нищо.Те просто copy/paste,но дали може да е с разместено индиго?Не се наемам да кажа.
                    Базирайки се на опита си в индустрията и на работата ми точно и в оригинални, и в генерични компании аз се наемам да кажа някои неща, просто който иска да пита.
                    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                    www.ADV-Bulgaria.com

                    Коментар


                    • #11
                      От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Имах предвид, че освен клиничните проучвания има и производствен физико-химичен или биологичен процес с дадена успеваемост (например чистота на резултата и т.н.)..
                      Та и затова си мисля, че едно е 'идеята', а друго е 'изпълнението'....
                      Възможно е прекрасен идеен проект да не може да бъде реализиран от инициатора, а да се реализира прекрасно от идейно-тъп производител, който обаче е вложил пари не в идейното развитие, а в производствена база....
                      Това го говоря без да съм запознат с конкретната сфера - затова и ми е интересно дали така стоят нещата и при лекарствата (не го считай като заяждане, а като любопитство)...
                      Има доста такива "проекти" които като замисъл са гениални,като изпълнение не могат да се направят.Но,тук продукта не стига до крайния потребител.Под никаква форма.Остава си в лабораторията.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

                        Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                        Базирайки се на опита си в индустрията и на работата ми точно и в оригинални, и в генерични компании аз се наемам да кажа някои неща, просто който иска да пита.
                        Ставаме двама
                        Това ми е идеята.Да споделим/обменим знания,и да отоговорим на някои запитвания.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

                          Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
                          Как и защо един лекар би изписал генерика,като той не плаща цената за лекарството?Зад едното стоят най-малко 10г успешна практика,освен всичките проучвания?За себе си отговора го знам.
                          Как и защо един лекар ходи по семинари в скъпи хотели, получава скъпи подаръци, висят му на главата всякакви лъскави каки търговки представителки. Айде да не влиза ме в тази дискусия. Поставих въпрос за молекулата на Амлодипина, която касае стотици хиляди българи. Като коментираме маржове, нека погледнем цени на рафта първо.
                          LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                          www.ADV-Bulgaria.com

                          Коментар


                          • #14
                            От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

                            Нека да минем от общо към частно! Например: Купувате си лекарство и на кутията има следните "писания"! Те значат............
                            ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Лекарствата в България,или какво да гледаме преди покупка...

                              Точно за подаръците ги орязаха,ама много.Етичния кодекс от следващата година включва - само и единствено придобивки които повишават квалификацията на лекаря.
                              Генеричните компании не са задължени да подписват този кодекс.При оригиналите е точно обратното.Там одитите са външни,и няма братко/батко.Глобите са на ниво Компания,процент от оборота.
                              Коя е тази държавна институция която би отказала едни милиарди да и паднат в ресора?
                              Дори лекар/фармацевт докладвал за такава практика,от компания подписала етичния кодекс,взима мисля 5 или 10% от глобата.
                              Не е като да нямат стимул да докладват.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X