Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скромните ми опити в света на фотографията.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Скромните ми опити в света на фотографията.

    Началото винаги е тегаво.Снимаш, обработваш и ти се струва, че...кадъра е станал перфектен.След това го постваш някъде и...критиците те правят на салата...
    Обаче...продължаваш да вървиш по пътя и да настояваш.Вслушваш се в градивната критика и променяш или поправяш това в което грешиш/дали при снимането или при обработката/.
    Минава време и...в един слънчев ден се заравяш в архива и попадаш на...първите си кадри.Първат ти мисъл е..."МалИййй...гледай колко кусури има в кадъра...как е можело тогава да смятам, че е върха на сладоледа?"
    Така в един момент сам си даваш сметка и..."виждаш" извървяния път!
    Та не се отчайвай.Мисли още при снимката как да я композираш/в тази насока прочети малко литература относно композицията в кадъра -то това е и най-трудното, което много хора макар и идеално боравещи с техниката не успяват да го постигнат/, мисли как да заснемеш и търси баланса, защото фототехниката не е съвършена и след това ще трябва софтуерно да пооправяш нейните недостатъци, а когато всичко в кадъра е балансирано/примерно долу земята ти е излезнала добре, но небето ти отива да прегаря, но при балансирана снимка небето не е бяло петно, а има едвам доловим цвят и след това лесно можеш да го подсилиш този цвят или да го затъмниш и т.н./нещата се получават, т.е. има информация по целия кадър която да обработиш!
    За Фотошопа не съм съвсем съгласен.В смисъл , че наистина това е програма с която можеш да обработваш...и...снимки, но тя съдържа всичко необходимо за обработката на даден кадър.Просто е доста по-сложна/това е заради факта, че е проектирана като програма примерно с насоченост към графичния дизайн и т.н., а не само , за да си обработваш снимките/ и трябва да знаеш с кой инструмент какво можеш да постигнеш.Та...дали ще е ФШ или Лайтрум...след като използваш едни и същи инструменти за пост-обработка и все тая.Е...като се научиш да работиш с Лайтрум-а ще ти е...по-лесно.Така твърдят хората работещи с този софтуер.Аз пък като човек който така и не свикнах с Лайтрум и продължих да си работя с ФШ пък твърдя, обратното...на мен си ми е по-лесно с ФШ и веднъж като научиш основните инструменти които ще ползваш/а те не са много/ просто дори и не се замисляш, а правиш всичко машинално следейки само за крайния резултат.
    Та така...
    П.П.Между другото...хоризонта ти е крив на въпросните кадри...
    Писали сме много по въпроса.Кривия хоризонт, наред с прешарпването и лошата композиция разваля най-много един кадър.
    Кривия хоризонт се получава в кадъра и при идеално хоризонтиран фотоапарат .Тоест не е достатъчно да ти е изправен фотоапарата, защото в кадъра не винаги всичко е под прав ъгъл.Примерно в твоя случай брега от ляво е сниман под ъгъл и това веднага го прави да изглежда крив.Доста често се налага да снимаш с...крив фотоапарат, за да е успореден хоризонта на основата на кадъра.В реда на тези писания...хоризонт не е само и единствено границата между небето и земята.
    Хоризонта е онази линия някъде минаваща през кадъра, която...окото възприема като хоризонт.В твоя случай линията на хоризонта тръгва от границата между планината и водата в дясно и продължава по отсрещния бряг от ляво, където явно се вижда как ...линията е наклонена на ляво , а не е хоризонтална.Това лесно се отстранява софтуерно, но е добре да се стремиш още при снимането тя да е максимално изправена, защото след това при поправката софтуерно се губи и част от кадъра!
    Спирам, че...цял ферман изписах...
    Поздрави и натискай...снимай и давай да гледаме ...
    Поздрави!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

    Коментар


    • #17
      От: Скромните ми опити в света на фотографията.

      При снимането на небе помага доста градиентен филтър или поляризационен, ако знаеш как да ги ползваш. По принцип градиентния може и без него, но после ще трябва във фотошоп или да се опиташ да затъмниш небете, т.е. да експонираш за небето и да се надяваш никона да извади детайл от сенките или пък да снимаш клин от 3 или повече кадъра с еднаква експозиция и после ръчно в шопа да ги сглобиш. Защо не HDR - защото е много лесно да го предобриш, предвид това че и повечето софтуери не се справят добре със задачата. Ако е HDR да се стараеш да е максимално естествено изглеждащ. Портрета ми хареса като светлина и изражение, би могло да се види малко повече от раменете и очите да отидат по-високо в кадъра - т.е. правилото на третините. Не е задължително, но в повечето случаи помага. И аз не съм кой знае колко напред с материала, но ако има нещо ще се опитвам да помагам.
      Александър

      Коментар


      • #18
        От: Скромните ми опити в света на фотографията.

        От вратата - за рогата... От мен, първо "добре дошъл"! Колегите те вдигнаха на рогите, ама и ти си го изпроси... Всяко начало е трудно, но тук, смятам, че критиката е (и ще си остане) градивна и не с лоши мисли и завист, а с желание да ти помогнем! Снимане, четене, коментиране и така до откат... И после пак отначало. А най-хубавото е, че тук никой няма да ти се подиграва за въпросите, които задаваш! На фокус (апетитът идва с яденето)!!!
        По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

        Коментар


        • #19
          От: Скромните ми опити в света на фотографията.

          Блгодаря и на теб! Спокойно часто от колегите познавам лично и прекрсано знам какво хора са, а тези дето не познавам лично имам чувството, че познавам от години. Което всъщност е така ... от 2006 съм в този форум. Така, че всичко е наред
          Георги Танев (0+)
          Land Rover Discovery 1 300 TDi
          Land Rover Club Bulgaria
          0887 930 238, 0878 797 768

          Коментар


          • #20
            От: Скромните ми опити в света на фотографията.

            Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
            При снимането на небе помага доста градиентен филтър или поляризационен, ако знаеш как да ги ползваш. По принцип градиентния може и без него, но после ще трябва във фотошоп или да се опиташ да затъмниш небете, т.е. да експонираш за небето и да се надяваш никона да извади детайл от сенките или пък да снимаш клин от 3 или повече кадъра с еднаква експозиция и после ръчно в шопа да ги сглобиш. Защо не HDR - защото е много лесно да го предобриш, предвид това че и повечето софтуери не се справят добре със задачата. Ако е HDR да се стараеш да е максимално естествено изглеждащ. Портрета ми хареса като светлина и изражение, би могло да се види малко повече от раменете и очите да отидат по-високо в кадъра - т.е. правилото на третините. Не е задължително, но в повечето случаи помага. И аз не съм кой знае колко напред с материала, но ако има нещо ще се опитвам да помагам.
            Тук принципно е така, но...само до известна степен според мен.В доста от случаите, детайл се вади долу от тъмницата, но...той е шумен, липсва му рязкост и не е с нужното качество.Затова и писах по-горе, че трябва да се търси баланс.Личното ми мнение е, че не трябва да се експонира при проблемни сцени и светлинни условия по небето или пък по земята/разбирай по светлата или по тъмната част/, защото това всъщност за мен не е балансиран кадър.Според мен трябва да се търси средния вариант в който и небето/светлата част/ и земята/тъмната част от кадъра/ да излязат средно добре като визия, детайл и осветеност.Точно тогава с така балансиран кадър най-добре може да се направи пост-обработка и да се получи добър кадър.
            Другото което е...градиентния филтър за мен/особено след като го ползвам /особено за пейзажите въобще не е за пренебрегване, да не кажа и , че не може без него.Това е защото в доста кадри, макар и с не изгоряло небе снимайки без този филтър получаваме едни изгорели например облаци.Тези изгорели участъци не могат да се поправят софтуерно после, защото то там просто...няма инфо, няма цвят и дори и да си играеш два часа с един кадър да му правиш софтуерно градиент...отново нищо не се постига, когато изходния ти материал го няма/тоест изгорялото си остава изгоряло/.Всъщност...поправял съм успешно и такива кадри, но това става вече с копиране на други облаци или детайли от кадъра и поставянето им на проблемните места.
            Това аз лично си позволявам да го правя рядко и то само защото даден кадър е стойностен и важен.В друг случай такъв кадър отива в коша.Така, че...не е съвсем невъзможно да направиш софтуерно каквото и да било, ама...нали си говорим за фотография, а не за компютърна обработка!!!
            П.П.Не съм привърженик на снимането в клин или пък на HDR-а/това говорим ако търсим максимално естествена визия/В доста от случаите има условия, които не позволяват да се получи добър кадър/един вятър например веднага отрязва тази опция, защото при няколко кадъра с каквато и скорост да са заснети, винаги листата на дърветата ще са замазани/.Въобще...има ли движение в кадъра и тези мурафетлъци отпадат, а за съжаление...обикновено идеални условия за заснимане почти винаги липсват!!!
            Казах го по-горе и отново ще го кажа...За да се получи един добър кадър трябва да имаме налице освен добрата композиция/това е първото и най-важното/ и един максимално добър изходен материал.Тоест кадъра да е заснет максимално добре и реално пост-обработката да се сведе до минимум/разбира се без нея не може и това е ясно/.Тогава можем да кажем, че сме снимали както трябва.Останалото е...компютърджийска работа, а не толкова фотография...
            Та така...
            Поздрави!
            Последно редактирано от lubashki777; 21-11-15, 07:00.
            NISSAN FOREVER
            -----------------------------------------------------------------------------
            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

            Коментар


            • #21
              От: Скромните ми опити в света на фотографията.

              Да допълня образно малко горния пост...
              Ето пробни кадри/не гледайте качеството, защото не са намалявани и софтуера при всички случаи ще ги срине в това отношение/, на които ясно се вижда аспекта за който говоря
              Първо кадър без градиентен филтър...

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC07132---bez-filtar.jpg
Прегледи:1
Размер:877.9 КБ
ID:5693146

              ...ясно се вижда, че макар и да не е изгоряло небето в зоната над залязващото слънце облаците са изгорели.Имайте предвид, че кадрите са и обработвани до известна степен, но...както вече писах изгорялото не подлежи на никакви софтуерни ремонти.Вижда се и...оризилаването на кадъра от пост-обработката.Цветът на залеза не е дотам естествен, при затъмняването на небето се получава и гадния ефект на изсветляване около стърчащите нагоре клони и т.н., което както ще видите в следващия кадър при използването на градиента тези минуси ги няма, а да не говорим , че обработката на втория кадър отне два пъти по-малко време
              Ето и сниман същия кадър с градиентен филтър.Софтерните обработки за сходни /да не кажа еднакви / и за двата кадъра...

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC07133---sas-filtar.jpg
Прегледи:1
Размер:887.7 КБ
ID:5693147

              На този кадър ясно се вижда, че в същата зона облаците са си жълти, не са изгорели и ако решим да се задълбочим в пост-обработката, дори и в тази зона можем да прав много неща за разлика от предния кадър.
              Това е...Въпросът е в избора.Дали иска човек да наблегне на фотографията или на...компютърната обработка.Ако иска първото и се стреми към максимално балансиран кадър...без градиент за пейзажите в доста от случаите не може.Тоест може...ама резултата не е дотам добър!
              Поздрави!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • #22
                От: Скромните ми опити в света на фотографията.

                Хайде момчета! Какво не и е наред?

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1093.jpg
Прегледи:1
Размер:937.9 КБ
ID:5702307
                Георги Танев (0+)
                Land Rover Discovery 1 300 TDi
                Land Rover Club Bulgaria
                0887 930 238, 0878 797 768

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X