Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

    Извинявам се, ако вече има такава тема, не съм я намерил.
    Въпросът ми е следният- ползвам гуми с размер 33х12,5х15 на автомобила си и няма компания в света, която да произвежда или предлага типично зимни гуми за такъв или по-голям размер на гумите. Там, предполагам повечето знаете, че класификацията предлага МТ или АТ. С какви аргументи ще трябва да се оправдаваме пред катаджиите, когато ни спрат през зимата, ако тази поправка мине?

  • #2
    От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

    Първоначално публикуван от 4wheel Преглед на мнение
    Извинявам се, ако вече има такава тема, не съм я намерил.
    Въпросът ми е следният- ползвам гуми с размер 33х12,5х15 на автомобила си и няма компания в света, която да произвежда или предлага типично зимни гуми за такъв или по-голям размер на гумите. Там, предполагам повечето знаете, че класификацията предлага МТ или АТ. С какви аргументи ще трябва да се оправдаваме пред катаджиите, когато ни спрат през зимата, ако тази поправка мине?
    А с какви гуми / размер / излиза от завода
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • #3
      От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

      30/10,5/15, ама какво значение има това? Законът не забранява да ползваш различен размер от този, с който автомобилът е излязъл от завода. Къде пише, че е забранено да ползвам на автомобила си 33/12,5/15, примерно?

      Коментар


      • #4
        От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

        Първоначално публикуван от 4wheel Преглед на мнение
        Извинявам се, ако вече има такава тема, не съм я намерил.
        Въпросът ми е следният- ползвам гуми с размер 33х12,5х15 на автомобила си и няма компания в света, която да произвежда или предлага типично зимни гуми за такъв или по-голям размер на гумите. Там, предполагам повечето знаете, че класификацията предлага МТ или АТ. С какви аргументи ще трябва да се оправдаваме пред катаджиите, когато ни спрат през зимата, ако тази поправка мине?
        Ако КАТ решат да карат "по устав" то ти си в нарушение поради факта, че си с 33х12.50 - размер, който с много надвишава предвидения от производителя максимален размер на гумите. Поради това не мисля, че би могъл да минеш с "Какво да правя като не се произвеждат такива големи зимни гуми". Логичният отговор на това би бил "Сложи си стандартен за колата размер".

        Що се отнася до поправката, малко ме съмнява да мине, а и да мине, би било редно да има гратисен период и да влезе в сила от следващия зимен сезон. Някакси не върви да приемеш, в, да речем, началото на декември законова норма, влизаща в сила от, примерно, 1 ноември.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Ако КАТ решат да карат "по устав" то ти си в нарушение поради факта, че си с 33х12.50 - размер, който с много надвишава предвидения от производителя максимален размер на гумите. Поради това не мисля, че би могъл да минеш с "Какво да правя като не се произвеждат такива големи зимни гуми". Логичният отговор на това би бил "Сложи си стандартен за колата размер".
          Ок, ще се съглася, ако видя, че има някоя наредба или закон в България, с които да се забранява използването на различен размер на гумите от заводския за конкретен автомобил. Търся, но никъде не намерим подобна наредба. Годишен технически преглед съм минал с тях, значи всичко е ок и "по устав"

          Коментар


          • #6
            От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

            А може ли някой да напише точно как е формулирана поправката, или линк към законопроект, или е ЕЖК?
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

              Вече има такава тема и то не е от тази година, но сега пиша от телефона и не ми се търси. Ако помня добре във въпросната тема се казваше, че никъде по света не съществува такъв закон. В западните държави изискването за зимни гуми е записано в договора със застрахователя - ако през зимата си с летни гуми при инцидент въпросният не изплаща обещетение или изплаща нещо минимално (не съм сигурен). В този ред на мисли, предполагам че и тук закона едва ли ще бъде приет. Лично на мен ми звучи малко като вдигането на акциза на вредните храни - всичко ни цъфнало и вързало, че стигнахме до зимните гуми и вредните храни.

              П.п Да уточня, че аз през зимата съм със зимни гуми и мисля, че това е по - безопасният избор, но не смятам за правилно това да се задава като закон защото ще даде един много субективен фактор за заяждане от страна на фурашките.
              Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
              Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

              Коментар


              • #8
                От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

                Първоначално публикуван от 4wheel Преглед на мнение
                Ок, ще се съглася, ако видя, че има някоя наредба или закон в България, с които да се забранява използването на различен размер на гумите от заводския за конкретен автомобил. Търся, но никъде не намерим подобна наредба. Годишен технически преглед съм минал с тях, значи всичко е ок и "по устав"
                Това, че минаваме ГТП с по-големи гуми значи единствено, че тук все още е по-лабаво. Нормативните предпоставки за затягане вече ги има:

                НАРЕДБА № Н-3 от 18.02.2013 г. за изменение в конструкцията на
                регистрираните пътни превозни средства
                ...
                Чл. 3. (1) Изменение в конструкцията на ППС е:
                1. всяка процедура по промяна в техническите данни на ППС, посочени в свидетелството му за
                регистрация или в конструктивни или технически характеристики на ППС, които са заложени от
                производителя по време на неговото производство или които са били одобрени по реда на наредбата;
                2. добавянето на системи, компоненти, отделни технически възли и оборудване.
                ...
                Слагането на гуми с размер, значително надвишаващ предвидения от производителя на автомобила, всякак се класира в параграфа "изменение на конструкцията", защото този значително по-голям размер на гумите оказва пряко влияние върху:
                - начинът, по който колата спира;
                - управлението и стабилността на колата;
                - предавателното число на трансмисията;

                Да не говорим, че в нашия случай, за да поберем 33-ки, обикновено прибягваме и към изменения в окачването, които също могат да попаднат под въпросния чл. 3 ...


                Така че, пак ти казвам, че, поне според мен, оправданието "няма зимни 33-ки" няма да върши работа.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

                  Ок, ама с тия гуми автомобилът беше одобрен и при декра и при регистрацията в КАТ, когато я внесох. Въобще никой дума не отвори за гумите. Какво, пътният катаджия ще оспори техническата експертиза и разрешението за регистрация ли?

                  И за окачването не е ставало въпрос, въпреки, че си има TUV сертификат

                  Коментар


                  • #10
                    От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

                    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                    А може ли някой да напише точно как е формулирана поправката, или линк към законопроект, или е ЕЖК?

                    http://parliament.bg/bills/43/554-01-162.pdf


                    § 9. В чл. 139, ал. 1 се създава т. 4:„4. с гуми, предназначени за зимни условия през периода от 1 ноември до 1 април”.
                    And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

                      това, че в момента не е проблем да се кара с по-големи от "предвидените" гуми е изцяло поради мързела и немарливостта на на милиционерите ни... В любимата за пример Германия в талона на МПС-то си пише размера на гумите /и евентуално 1-2 алтернативни размера/...
                      В Евросертификата на ремаркетата, които внасям също изрично си пише размер на гумите, но нашите хора не си правят труда да го впишат в талона...

                      ПС: Има зимни гуми с големи размери - Goodyear Duratrac
                      помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                      Коментар


                      • #12
                        От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

                        Първоначално публикуван от 4wheel Преглед на мнение
                        Ок, ама с тия гуми автомобилът беше одобрен и при декра и при регистрацията в КАТ, когато я внесох. Въобще никой дума не отвори за гумите. Какво, пътният катаджия ще оспори техническата експертиза и разрешението за регистрация ли?

                        И за окачването не е ставало въпрос, въпреки, че си има TUV сертификат
                        Ако в DEKRA са описали размера гуми, значи няма от какво да се притесняваш.

                        Колкото до гумите, нямаш извинение:
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:product_37516.jpg
Прегледи:1
Размер:13.2 КБ
ID:5689266

                        Това го има в посочения размер. И си е съвсем зимно.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Някакси не върви да приемеш, в, да речем, началото на декември законова норма, влизаща в сила от, примерно, 1 ноември.
                          То че не върви ние всички разбираме ама на нашия законодател не му е сефте.

                          Първоначално публикуван от 4wheel Преглед на мнение
                          Ок, ще се съглася, ако видя, че има някоя наредба или закон в България, с които да се забранява използването на различен размер на гумите от заводския за конкретен автомобил. Търся, но никъде не намерим подобна наредба.
                          Закон за движението по пътищата.

                          Хитринката е че има правилници и наредби за прилагането му, за извършване на ГТП и прочие. Засега там размерът на гумите не се разглежда ама това могат да го променят с една поправка в наредба от днес за утре, само "на подпис". Законът им позволява.

                          Първоначално публикуван от 4wheel Преглед на мнение
                          Ок, ама с тия гуми автомобилът беше одобрен и при декра и при регистрацията в КАТ, когато я внесох. Въобще никой дума не отвори за гумите. Какво, пътният катаджия ще оспори техническата експертиза и разрешението за регистрация ли?
                          Практиката е показала че според настроението си пътният катаджия може да оспори и Светото Евангелие. Дадени са му конкретни роли в контрола на изправността, като проверка на дълбочина на грайфера с шублер и на лампите визуално, но за останалото може да те спре от движение и да те прати на технически преглед "по своя преценка". Това че автомобилът е минал на технически преглед и преди това в Декра няма да ти помогне, ако нямаш вписани в документа конкретните изменения в конструкцията.

                          Разбира се, както и Чавдар каза, засега е "лабаво". Късметът ни е, че в България не се произвеждаха автомобили едно 40 години и производителите нямат лоби. Грейт Уол не се брои засега щото е в немилост и е отскоро, а и не работят много хора там.

                          Но за в бъдеще не се знае.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

                            Добре бе "4колелета", никой не ти оспорва правото да си сложиш големи гуми. Обаче и нищо не ти пречи да караш зимата с малки зимни гуми нали? Нямаш техническа пречка да си сложиш малки гуми, следователно нямаш правово основание да караш с летни. Това ако приемат закон за зимните. То квито сме овце и сами не можем да мислим за безопасността си....
                            А относно техническите прегледи, ако се минават стриктно и по всички изисквания, ще се решат проблемите със задръстването
                            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                            A1+

                            Коментар


                            • #15
                              От: Относно поправката за задължителните зимни гуми през зимния период

                              Вече в Румъния ...

                              The Romanian Chamber of Deputies on Tuesday adopted the government emergency ordinance making snow tires mandatory during the winter, according to Mediafax newswire. The VChamber of Deputies of the lower house of the Parliament is the deciding chamber for this normative act.
                              Drivers are required to use snow tires from November 1 until March 1, or face fines between 2,500 and 4,000 lei (EUR593 to EUR950) and lose their car registration certificate. In addition to snow tires, trucks weighing more than 3.5 tonnes and people carriers with more than 9 seats must be equipped with snow chains.
                              The ordinance was adopted by the Senate in April.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X