Обява

Свий
Няма добавени обяви.

рециклиране на румънска сеялка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: рециклиране на румънска сеялка

    А тя румънската защото е "цвете за мирисане" инженерна недомислица.

    Коментар


    • #47
      От: рециклиране на румънска сеялка

      Чак цвете не е,но вероятността да не сее,е в пъти по-малка спрямо СПН.
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • #48
        От: рециклиране на румънска сеялка

        Провлачването за мен е най-големия проблем е не че е огромен, но не е приятен. По принцип оригиналните апарати на румънската си сеят задоволително със ниска скорост и правилния отвор, но проблем е че като започнеш да натягаш апарата -> натягаш диска -> диска започва да се върти трудно -> започва да влачи.
        Това е нещото дето ме накара да сменя апарата. Не може примерно кутията ти със семена да е пряко свързана със затягащия елемент на апарата и всеки път на стъкламата като вдигаш сеялката с пълни кутии те да разхлабват апаратите, все пак на ден ще я вдигаш 100 пъти поне. Това е гениална глупост, егати, и дори не е самоделка, а е заводски направено. Само не знам дали и модела със гумените колела е такъв, защото не съм им виждал захвата на кутиите, моята е от още по-смотания модел.
        Сега при мен колелата се въртят на ръка много лесно, аз между другото заварих по външната периферия малки парченца Ф, уж срещу провлачване, но не знам дали ще помогнат не съм я пробвам на пръста, но като цяло заради липсата на голямо натяга колелата се въртят много лесно, но ще я видим тази работа скоро.
        Последно редактирано от Schamane; 25-02-16, 17:54.

        Коментар


        • #49
          От: рециклиране на румънска сеялка

          Точно така...провлачването.....просто не се сещам за друга сеялка която задвижващо и притъпкващо колело да са едни и същи (даже от метал - да се хлъзга по лесно).Пример на тия 4,2 м все ще има някое по-ниско място (било то и от разор) на което задвижващото колело няма да се върти постоянно.

          Коментар


          • #50
            От: рециклиране на румънска сеялка

            А когато в разора попадне колелото което върти всичките секции(при другите сеялки)-имаме пропуснати 6 реда наведнъж.

            Но това ми се е случвало само с ямболската(СУПН). Миналата година взех един Бекер на старо, и освен, че не спира колелото, сеялката направи доста добра и точна сеитба, макар и на достолепната възраст от може би над 40 години.

            Прост страната на произход има голямо значение.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #51
              От: рециклиране на румънска сеялка

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              А когато в разора попадне колелото което върти всичките секции(при другите сеялки)-имаме пропуснати 6 реда наведнъж.

              Но това ми се е случвало само с ямболската(СУПН). Миналата година взех един Бекер на старо, и освен, че не спира колелото, сеялката направи доста добра и точна сеитба, макар и на достолепната възраст от може би над 40 години.

              Прост страната на произход има голямо значение.
              1.Колелото (задвижващото) е по-голямо като диаметър (т.е с по -голяма контактна площ)
              2.Варианта да попадне колелото е 1:6 спрямо румънската сеялка.
              3.На бекера как е задвижването...?

              Коментар


              • #52
                От: рециклиране на румънска сеялка

                Колега, какво стана със сеялката? Следя темата, че и аз сея с румънка, от по новите с пласмасови кутий. Тъкмо завърших притягането за сезона.

                Коментар


                • #53
                  От: рециклиране на румънска сеялка

                  Всичко е готово, уж, тези дни се занимавам само с култиватора, а иначе остана да я пробвам със слънчоглед, защото не съм. Свалил съм апарати и всичко, за да не ги вали дъжда 1 месец. Предполагам няма да има проблем със слънчогледа, освен ако нещо чистача не се заяде, но ще го пробвам скоро за да има време да коригирам нещо. Купил съм неразпробити дискове и сега ще ги дупча според фракцията на слънчогледа, но първо малко да оправя култиватора.
                  Това направих за провлачването, че моята не е със гумени колелета и проблема е голям. Пък за ефекта вече ще кажа след сеитба, че гаранция- Франция.
                  http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs-2013/jdv1457624405r.jpg
                  http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs...457624405r.jpg
                  Друго не се сещам за сега, иначе имах малко проблеми със семената - ако сеещ много бавно семената заклинваха и не слизаха добре надолу, но разширих отвора и сега бива. Като я тествах бях оставил отзад запечатка за фасул т.е. през 10см и тествам царевицата, а като сложих запечатката за царевицата и движението стана два пъти по-бавно и от там изскочи този проблем.

                  Коментар


                  • #54
                    От: рециклиране на румънска сеялка

                    Колега направи му маркира като този да се вдига на 90 гр.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:221.4 КБ
ID:5707040

                    Коментар


                    • #55
                      От: рециклиране на румънска сеялка

                      Колеги, а каква сеялка ще препоръчате за сеитба на боб и царевица? Ще се сеят 10-12 декара и ще се прикачва на Т-25. Търся нещо евтино, но и работещо. Може и да е само за 2 реда.
                      Вариант с наемане на техника не е приложим.

                      Коментар


                      • #56
                        От: рециклиране на румънска сеялка

                        Каква ще е тази сеялка 2 реда, трябва ти поне 4 реда, иначе каква царевица ще сееш с 2 реда. Боба пък с 2 редова ще е голям филм, той е съвсем друго блато. 4 реда сеялка и повтарящ междуредията за боба, аз така сях тази година боба с 6 редовата румънка.

                        Коментар


                        • #57
                          От: рециклиране на румънска сеялка

                          Първоначално публикуван от Schamane Преглед на мнение
                          Каква ще е тази сеялка 2 реда, трябва ти поне 4 реда, иначе каква царевица ще сееш с 2 реда. Боба пък с 2 редова ще е голям филм, той е съвсем друго блато. 4 реда сеялка и повтарящ междуредията за боба, аз така сях тази година боба с 6 редовата румънка.
                          Аз ще сея 10-тина декара. Дори с едноредова ще стане. Тази година сях на ръка, та всяка безпроблемна техника, дори и самоделка ще върши работа дълги години. Въпросът е каква точно и от какво да бъде пригодена?
                          Нали точно в тази тема стана дума, че румънската не е много надеждна. И за ямболските не чета много добри отзиви. Пък и са доста стари, а както добре знаем, никой не продава добра и работеща техника на ниска цена. От опит почерпен пред кварталната бакалия ми обясниха, че боб на 540 оборота на ВОМ-а се сеел трудно и най-често семената падали на 20-25 см едно от друго. На мен ми трябват 5-8 см. Трябвали 1000 оборота, иначе вакуумът бил слаб. А моят трактор няма 2 скорости на ВОМ-а. Гледах едни украински "СТВТ-4", но не намерих някой да ги продава в България. Свързах се и с производителя, но ми каза, че няма партньори в България. А цената е добра. Пък и е механична, съответно с по-малко възли за ремонт (и по-елементарен).
                          Ще има ли полза, ако 6-редовата румънска (примерно) се остави с 3 секции с по два маркуча за вакуум? Макар да съм скептично настроен към сеялка, която е насяла хиляди декари, ама да питам все пак.

                          Коментар


                          • #58
                            От: рециклиране на румънска сеялка

                            Не четеш добри отзиви, защото същественото при сеялките са декарите. Когато сееш 500дк и повече с обикновена румънка е хубаво да слизаш кажи речи на всяка дължина, това ще те измъчи(най-малкото) прекалено много и ще ти забави сеитбата - когато обаче става дума за 10дк, това са 2 часа сейтба в най-лошия случай.
                            Кажи на твоя бакалия, че ако пусне румънската на 1000 оборота към вома с пълна газ има голяма вероятност да намериш турбината в другия пояс, това по-добре не го прави. Виждал съм сеитба на 1000, но трябва да сееш почти без газ, това не ти го препоръчвам за да не се утрепи някой. Румънката може да сее боб и през 3 см, този който ти дава съвети може би не е много наясно. Аз лично сея боба през 12см, защото не ми се правят нови дискове специално за боба и ползвам такива с 14 отвора от царевица.
                            Няма как да закачиш 2 маркуча към 1 апарат, поне не без преправяне. Правил съм седмици наред експерименти с турбина и 3 вида лопатки и всякакви отвори, дали примерно ще оставиш 3 секции запушени и ще сееш с другите 3 няма никаква разлика. Важното при турбината е единствено дифузьора и централния отвор който я 'храни'. Дифузьора се преправя за да може турбината да нагнетява, румънката не го може това много добре, защото оригиналния е много хилтав и когато запушиш отворите за вакума - я със семена, я с друго турбината не може да нагнети и започва да върти въздуха в дифузьора и вакума става слаб, но той реално не е. Абе цяла книга мога да напиша за румънката, аз доста време се трепах с нея и стигнах до положение в което от вакум семената не искаха да падат и ги чупеше. Накрая мога да ти кажа все пак, че оригинална румънската сеялка с която и турбина да е(виждал съм с 2 модела), може да сее съвсем спокойно боб и няма да имаш никакви грижи.

                            Коментар


                            • #59
                              От: рециклиране на румънска сеялка

                              Потърси отнякъде сеялка марка "бекер".
                              По принцип може да сее почти всичко, но много често я определят като "сеялка за една култура". А културата именно е царевица.
                              Тази сеялка не работи с вакуум, а взема наведнъж по няколко семена, и чрез вятър издухва ненужните семена. Посредством регулиране на силата на вятъра се постига доста прецизно изсяване. А боба е с еднаква големина с царевичното зърно, та би трябвало да сее и него със същата прецизност.



                              На 30 секунда се вижда принципа на работа.
                              Това клопшче е разбира се за нови машини, но принципа на работа си е все същия.

                              Преди 2 години взех една доста стара такава сеялка, и съм много доволен от работата и. Е, има какво да се желае, но все пак е машина от 80-те... Обаче с малко потягане ще стане супер машинка. Ако си намериш такава(аз я намерих на цената на скрап) ще имаш хем евтина, хем добре работеща сеялка.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар


                              • #60
                                От: рециклиране на румънска сеялка

                                Здравейте, не разбрах за вакуума, няма значение колки дупки са на дисковете, той си е постоянен, така ли? И при сеитбата на боб не е необходимо намаляване броя на секциите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X