Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отглеждане на прасета...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Отглеждане на прасета...

    Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
    Занимавах се с подобно нещо преди години в едно село край Исперих.
    Първо правило, цялото село храни прасетата си с храна от твоята ферма, крадат я докато те няма.
    Второ правило, прасетата са бройка, най- кльощавите са във твоята свинеферма, а в селото едни угоени, направо слонове. Ако има злояди просто ги подменят. Ако им режеш ушите, режат и те.
    Трето, ако умре прасе в бизката околност, умряло е твое, да знаеш, срещу 50 лева на пазача и чейндж.
    Реализацията на продукцията е кошмар, да не ти разправям.
    Откажи се, добронамерен съвет.
    Много вярно! Един колега казва: или животното, или фуража требва да краднеш, иначе си вътре. А колко далавери стават без знанието на чорбаджията...Ако не си всеки ден на мястото, та да си в нещата, ще те крадат, та пушек ще се вдига, просто природата на бай Ганьо е такава...
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #17
      До: Отглеждане на прасета...

      До тук всичко е ясно /и интересно/!
      Свински работи...
      Естественно, че ако си тръгнал да продаваш прасета ще фалираш, но ако ги правиш на салами и ги слагаш на тезгяха, вече е по-друго!
      Благодарен съм, за мненията, защото ми отвориха очите да въведа длъжност "надзирател", т.е. човек който ходи по цял ден само да надзърта, да не гепи някой!
      Или примерно онлайн наблюдение на всеки ъгъл на свинарника с двумесечна памет на сървъра и опулени камери срещу свинарите? И после банкет за останалите със заплатата на "тариката"?
      Последно редактирано от vladi333; 10-11-07, 08:45. Причина: Преместване в друга тема

      Коментар


      • #18
        До: Отглеждане на прасета...

        Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
        Естественно, че ако си тръгнал да продаваш прасета ще фалираш..
        Не е така,Вълчо.Ще фалираш,ако КУПУВАШ храна.Ако я произвеждаш и ПАЗИШ ОТ КРАЖБИ,ще печелиш.Но по-малко отколкото,ако продаваш колбаси-па дори и транжирано месо.И това е нормално-основен принцип във всяко производство е,че печели най-много производителят,който успее да затвори цикъла и да продаде крайно изделие готово за консумация.Не мисля,че ти казвам нещо ново.Само че:изискват се допълнителни(и то не малки инвестиции) за преработка на месото и се появяват още един куп европейски норми за спазване.Освен това продажбата на колбаси на нашия вече презапълнен пазар е много трудна работа.Само рекламната кампания(ако е сериозна),ще струва повече от построяване и оборудване на месопреработвателен цех.Това,че ще рекламираш продукцията си като екологично чиста,няма да впечатли никого.Просто няма да ти повярват.Ти да не би да вярваш на гръцкото "екологично" сирене?
        В момента у нас пропастта,която дели доходите на имащите и нямащите е огромна.И масовият потребител купува храна за да оцелее.И като така тя трябва да е евтина,та дори на опаковката да пише,че не е здравословна.А ти не можеш да продаваш екологична продукция на цената на масова,защото сметката няма да ти излезе.Ясно ти е защо.
        Последно редактирано от vladi333; 10-11-07, 08:47. Причина: Мнението е преместено в друга тема
        Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
        имат право да гласуват на избори.

        Коментар


        • #19
          До: Отглеждане на прасета...

          Прав си колега, Хала НО, едно но...

          Аз ако познавам Вальо лично, ако съм пил ракия пред свинарника му и ако съм му виждал колбасарския цех ще си купувам редовно(и ще препоръчам на поне дузина приятели) истинска храна, дори и по-скъпа, не, че ми е по-евтино да бия път до Видинско до старите хора за да си вземам истински меса яйца и зеленчуци плодове и т.н.

          Освен това, Вальо като истински революционер и екстремист може да си сложи интерактивна камера във фермата в колбасарския цех в магазина за да види който пожелае целия цикъл и сам да прецени какво яде, аз лично знам, че това е печеливш ход защото в Стрелбище например има една баничарница, всичко е една голяма витрина, вътре работят само цигани черни и съвсем не красиви - но оборота им дневно ще засрами и ресторант Талисман в Лозенец както и опашките там са винаги от поне дузина човека...сещаш се защо...

          Както казах варианти има и ще има, всичко е в ръцете и главата на предприемача.

          Много поздрави,
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #20
            До: Отглеждане на прасета...

            Незнам от полза ли ще е но ще кажа и аз нещичко. Родителите ми бяха революционери в гледането на всякъкви гадинки като започнаха от бели мишки, юрдечки,пуйки,прасета,паралелно с тях овце и телета. И не по две по три а по цели стада. Та за прасетата, не мисля че има вече такива столове и ресторанти като през соца че да събираш болашика, и второ цената на живото тегло е в пъти по ниска от тази в магазина в момента живо тегло се изкупува между 1.30 -1.70лв. за кило. а за да направиш собственна кланница с транжорна първо моного строги изисквания, ХЕИ, ДВСК, ПОЖАРНА, ОКОЛНА СРЕДА,ВОДА, РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА ОБЕКТА. А за самия свинарник е важно да има специална канализация която да отвежда мръсотията в голяма затворена яма или канал. Иначе ако животните са от смесена полудива порода и наблизо има жълъди една част от прехраната им е осигурена, но ако е от породата бяла ландра например тогава най надават в кочина. Прасето е мръсно животно но обича чистотата и хигиената е от голямо значение,трябва винаги да има чиста вода. Иначе не мисля че самото отглеждане е сложно, добра организация, осигурен фураж, ветиринар на близо. Не смятам че месото може още да поскъпне в една Белгия например кило свинско е 4-5 евро. по скоро трабва да се повиши изкупната цена на живо тегло, неможе да купуваме месо по 8-10лв кг. а производителя да е принуден да продава по 1.30-1.70 при тези високи цени на фуража.
            Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

            Коментар


            • #21
              До: Отглеждане на прасета...

              Човечеца не се плаши от бюрокрация и разни такива органи и организации - решил си е нещо и си го прави, всичко е постижимо и съвсем не толкова тъмно на цвят, все пак пропускаме едно важно нещо, повечето са опитвали на дребно и малко или повече Ва банк, Вальо си планира всичко и се подготвя от далече и както изглежда не разчита на това като основен доход следователно има право на опит/и и грешка/и следователно успеха е гарантиран

              Поздрави,
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #22
                До: Отглеждане на прасета...

                Далеч съм от мисълта да го плаша по скоро споделям наблюдения и опит,а именно че когато човек е решил да се захване с нещо по крупно и да вложи маса средства това значи че е претеглил всичките за и против, колкото до риска аз изповядвам максимата риск печели риск губи-но все пак премерен риск. Мисля че той отдавна е решил какво да прави,и тук събира още информация която би му помогнала,нали затова е поместил темата. Аз вече 27г. се занимавам с производство в сферата на земеделието и това ми е наследство от родителите ми, и все още се уча и трябва да прилагам новости за да отцелеем в ЕС. Пожелавам му успех в начинанията, а който е опитал и рискувай рано или късно печели. Та нали светът се развива благодарение на такива които правят нещо и мислят различно.
                Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

                Коментар


                • #23
                  До: Отглеждане на прасета...

                  Първоначално публикуван от donia Преглед на мнение
                  неможе да купуваме месо по 8-10лв кг. а производителя да е принуден да продава по 1.30-1.70 при тези високи цени на фуража.
                  Благодаря за подкрепата!

                  Не бих направил глупостта да се бъхтя да отглеждам животното за да го продам 5 пъти по-евтино отколкото струва!
                  Естественно че ако прасето е твое, трябва и кланницата да е твоя, а после и едно магазинче в града...
                  Ако имаш и мандричка, имаш и отпадни продукти и т.н...

                  Дайте инфо за фуража на прасетата?!

                  Още веднъж благодаря на всички!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Отглеждане на прасета...

                    И така който си има брадичка и гребенче трябва да си купи. прасето най добре наднава и то на месо от царевица, но само тя не е достатъчна,най добре фуражомелка чукова трифазна и всичко под ножа,жито,царевица,та дори и разните фии, люцерина,фуражната зелена царевица, соя, нахут,цвекло,картофи. добре е храната да се подсили с костно брашно и добавки от витамини аминокисилини. Прасетата трудно усвояват несмляната храна, сухата смеска също не е за препоръчвана най добре да са мокри, и да се редуват със прясно смлени зелентии а през зимата със исушени смлени сена. Успех!
                    Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Отглеждане на прасета...

                      Вальо за прасетата има много хитринки, ама много, една от тях е намираш отпадни продукти от сладкарството(сладоледена фабрика, чипита и т.н.) дават ти неща годни за ядене и от хора само дето са малко омешани, аз редовно бърках в чувалите и ядях ядките и едрите парчета шоколад като бачках в свинекомплекса )

                      От захарта им се повишава апетита, отделно захарта повишава усвояемостта при повечето бозайници, знаеш защо са дебели американците нали....

                      Та добавяш малко такива сладки в смеските и гледай ефект

                      Отделно има комбинации от билки с анаболен ефект, билки за имунната защита и билки за апетит...

                      Малко е сложна и деликатна материята и ако намериш от къде да почетеш и някой опитен да подскаже...

                      Такива билки са коприва, глухарче...

                      Изникват ми откъсечни спомени, сори...

                      Поздрави,
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #26
                        До: Отглеждане на прасета...

                        И така стигаме до четирите фундаментални въпроса, касаещи това благородно животно, което крепи цивилизацията на бутовете си!

                        1. За колко време достига 120 кг., при пефектно хранене и гледане?
                        2. На колко прасета се пада един свинар, при положение че работи с най-модерните технологични съоръжения?
                        3. Каква част от теглото е годна да се плесне на тезгяха?
                        4. Ако си решил да правиш правилни колбаси и ползваш за целта месо, какво да правиш с жилите, кожата и кокалите /знам, че в момента те са главния пълнеж на деликатесите/?

                        Коментар


                        • #27
                          До: Отглеждане на прасета...

                          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                          Вальо за прасетата има много хитринки, ама много, една от тях е намираш отпадни продукти от сладкарството(сладоледена фабрика, чипита и т.н.) дават ти неща годни за ядене и от хора само дето са малко омешани, аз редовно бърках в чувалите и ядях ядките и едрите парчета шоколад като бачках в свинекомплекса )

                          От захарта им се повишава апетита, отделно захарта повишава усвояемостта при повечето бозайници, знаеш защо са дебели американците нали....

                          Та добавяш малко такива сладки в смеските и гледай ефект

                          Отделно има комбинации от билки с анаболен ефект, билки за имунната защита и билки за апетит...

                          Малко е сложна и деликатна материята и ако намериш от къде да почетеш и някой опитен да подскаже...

                          Такива билки са коприва, глухарче...
                          Джордж, заради такива "златни песъчинки" греба пясъка от това Елдорадо!

                          Жив и здрав да си за идеята!

                          Коментар


                          • #28
                            До: Отглеждане на прасета...

                            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                            И така стигаме до четирите фундаментални въпроса, касаещи това благородно животно, което крепи цивилизацията на бутовете си!

                            1. За колко време достига 120 кг., при пефектно хранене и гледане?

                            Навремето си залагах кой каквото каже, че мога да направя прасе 100 КГ за под 8 месеца без стероиди и забранени химии, като при все това ще го достигне теглото с по-малко средства от всеки друг начин на хранене...

                            2. На колко прасета се пада един свинар, при положение че работи с най-модерните технологични съоръжения?

                            Тук е доста субективно казано най-... няма най-... има мисля оптимално и ефективно, при все това бройката може да бъде от десетки до стотици а и защо не хиляди, аз помня халета от мнооооооого нули с по един гледач, само някой операции изискват стълпотворение от хора...но всичко е много субективно дребните букви във формулата с която да разбереш точната бройка на хората са много...

                            3. Каква част от теглото е годна да се плесне на тезгяха?

                            Зависи от породата, с какво е хранено, как е гледано и т.н. мисля рандемана на прасето е много добър над 70%

                            4. Ако си решил да правиш правилни колбаси и ползваш за целта месо, какво да правиш с жилите, кожата и кокалите /знам, че в момента те са главния пълнеж на деликатесите/?

                            Може да ги ползваш за фураж отново, месотрупно брашно, или да храниш риби например или раци...няма да открием велосипеда, на запад хората гледат хищници за кожи и труповете стават за храна на следващите така се получава почти "перпето мобиле" ))...
                            ...
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Отглеждане на прасета...

                              Първоначално публикуван от donia Преглед на мнение
                              прасето най добре наднава и то на месо от царевица, но само тя не е достатъчна,най добре фуражомелка чукова трифазна и всичко под ножа,жито,царевица,та дори и разните фии, люцерина,фуражната зелена царевица, соя, нахут,цвекло,картофи. добре е храната да се подсили с костно брашно и добавки от витамини аминокисилини. Прасетата трудно усвояват несмляната храна, сухата смеска също не е за препоръчвана най добре да са мокри, и да се редуват със прясно смлени зелентии а през зимата със исушени смлени сена. Успех!
                              Ако добавя към менюто примерно продукти от хранителен магазин, които губят трайност, примерно плодове, зеленчуци, млечни продукти, колбаси, снаксове и всякакви такива, има ли проблем?
                              И яде ли това животно месо, карантия и т.н.?

                              Коментар


                              • #30
                                До: Отглеждане на прасета...

                                Джордж, какви са тия стероиди?

                                Това променя ли качеството на месото?
                                Че променя потентността е ясно, на културистите топките са като лешници, ама при свинята прави ли беля?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X