Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Котлон на течно гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Котлон на течно гориво

    Каква е целта на тия експерименти ?
    Шмела работи на чист бензин.Един резервоар стига за 3-4 часа.Голямият чайник ( долната част от 3 литра) завира за 18 минути на около 15 градуса.
    Моя Шмел 1 от 1980-та, юбилейния мечока ( ама вече се изтри ) и до момента съм го ползвал само с бензин вкоючително и подгряването го правя с бензин.Дълго време го ползвах само на бензин от резервоара на ижето като разликата беше че се опушваше алуминия на канчеатта и самата горелка хваща една черна кора която пада веднага когато се ползва чист бензин.
    До колкото знам а и в паспорта на примуса си го пише,само за подгряването се позлва спирт,сух спирт,денатурат,или бензин.
    Use since:
    OpenBSD 3.x
    FreeBSD 4.x
    Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

    Коментар


    • От: Котлон на течно гориво

      Целта е реално да се знае с какво работят тези примуси . В една екстремална ситуация да знаеш на какво можеш да разчиташ .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • От: Котлон на течно гориво

        Това с работенете/горенето трудно го разбирам. То ако е само за светене си има газови фенери и петромакси.Друго е ако сложиш един боб да ти ври на газ за осветление
        Use since:
        OpenBSD 3.x
        FreeBSD 4.x
        Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

        Коментар


        • От: Котлон на течно гориво

          Първоначално публикуван от FreeBSD Преглед на мнение
          Това с работенете/горенето трудно го разбирам. То ако е само за светене си има газови фенери и петромакси.Друго е ако сложиш един боб да ти ври на газ за осветление

          И аз бях озадачен като газовия ми котлон/на пропан-бутан/ отказа да гори.
          Хладилника също отказа да папа тази смес.
          Ми - менте гориво......

          Коментар


          • От: Котлон на течно гориво

            Тук не става въпрос за светене а за реално горене.
            Понеже примус/оптимус/еделрид са една камара пари е добре да се види какво предлагат.
            Враг усраине

            Коментар


            • От: Котлон на течно гориво

              Дано да е поне малко повече от Шмель Щото цената е има няма едни десет пъти нагоре .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • От: Котлон на течно гориво

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                Дано да е поне малко повече от Шмель Щото цената е има няма едни десет пъти нагоре .
                Ааа не бъди сигурен в това. Коло струва един нов Шмел?
                Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                A1+

                Коментар


                • От: Котлон на течно гориво

                  Докато са произвеждани 10 рубли . Както и да я въртим рублата и в най добрите и години дори и едно към едно да била с долара пак са 10 долара . Сега нов не пален с всичко в тенджерката от онова време около 50 лева . Малко употребяван като тия дето взех на колегите 20 лева .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Котлон на течно гориво

                    Да е жив и здрав ибалника/битака... доста време ще си държат "цената" съвеЦките примуси [emoji9]
                    Големият им бонус е възможността да работят както на течно гориво така и на пропан-бутан все пак.
                    Със или без смяна на дюзата...
                    Нещо, което шмела не може, поне не и без конструктивни модификации.
                    И теглото - все пак корекомските са с една идея по-леки и компактни.
                    Враг усраине

                    Коментар


                    • От: Котлон на течно гориво

                      Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                      И теглото - все пак корекомските са с една идея по-леки и компактни.
                      От шмела да но от туриста и оганьока разликата е незначителна . Оганьока е 750 грама туриста около 800 . А и двата са технология на 50 - 60 години .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Котлон на течно гориво

                        Намерих малко време...

                        Prumus vs Optimus

                        Поиграх си с двата заредени с газ за горене.
                        Примуса с конкретната дюза за целта, както е по мануал.
                        Съвсем безпристастно въпрки субективните ми симпатии към оптимус:

                        Примус-а работи по-добре и има по-оптимално горене от оптимус на газ!

                        Направих клипове но не съм ги обработвал още.
                        Кипването на 1л. вода с примус е видимо по-бързо отколкото с оптимус-а.
                        Точно време като ги обработя и кача но видимо 1л вода завира по-бързо с едно и също гориво на примус!
                        В което няма нищо чудно тъй като горенето е по-добро и равномерно дори на ухо.


                        Станьо финално може би ще се окаже все пак прав.
                        А именно че няма как един прибор да изгаря оптимално различните видове горива само с една дюза.

                        Да не избързвам, но:

                        One Jet - Any fuel
                        може да се окаже просто едно клише влачещо след себе компромис!
                        Следва продължение...
                        Враг усраине

                        Коментар


                        • От: Котлон на течно гориво

                          Току що подкарах и пингвин-а на чист дизел - никаква драма.
                          Дизел/Керосин (Газ за горене) - няма особена разлика в изгарянето.
                          Точно както и останалите - повече мазни сажди по посудата заради "екстите" в дизела, каквито липсват в газта за горене.
                          Още няколко опита на всичките (вкл. Оптимус) с първите 2 бутилки "газ" - никакъв шанс за горене.
                          Не знам колегата какточо ги гори тези флуиди - аз не успявам с нито един уред.
                          Или Optimus Nova е нещо по-различно или съдуржането на бутилките е различно или пък аз трябва да се захвана с нещо друго [emoji2]
                          Станьо - направо ти бутилирам 2 шишенца от по половика с псевдо-газта и идната седмица ти ги доставям на място.
                          Аз се предявам с нея.
                          Имам и един газов фенер като се замисля.
                          Само с него не съм пробвал да я запаля

                          До тук: Шмела не го коментирам. Само пропан-бутана му липсва.
                          На мен конкретно - ни най-малко!!!
                          Останалите корекомски - в разнообразието на приложими горива за употреба няма НИКАКВА разлика:

                          Газ/Нафта/Бензин/пропан-бутан.

                          Горива на спиртна основа НИТИ ЕДИН не гори.
                          Освен за подгряване, разбира се.
                          То не че производителите твърдят противното за спирт-а.

                          Предвид цената на Pinguin Pyro и показаното - очертава се като безспорен победител в това своеобразно "съревнование".
                          Въпреки изцяло пластмасовата му помпа и съответно по-малкият експлоатационен ресурс поради това.
                          Като компенсация, в цената му чехите за включили резервен комплект от опръстени за маркучите и резервна гумичка за насоса.
                          И при примус и при оптимус такъв резервен комплект с котлоните няма.
                          Продава се разбира се но отделно.

                          Можем да пренебрегнем и факта, че е пингвина е единственият, за който съм дал пари.
                          Шмел-а пак не го слагам в сметките.
                          Плащал съм и него ама то па едни пари... [emoji3]

                          Ако не изникне нещо непредвидено и внезапно в последствие, чешкото невздрачно котлонче май ще се окаже най-печелившият ход.
                          А Станьо следващият път освен чебапчета май ше пие и српска сливова.
                          Враг усраине

                          Коментар


                          • От: Котлон на течно гориво

                            Аааа ,Миро недей така . С примуса си имаше и резервни гумички всякакви и пръстенчета , ама съм ги запилял някъде
                            Като ефективност , пак ли чехите печелят битката ?
                            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                            A1+

                            Коментар


                            • От: Котлон на течно гориво

                              Моите две стотинки по въпроса:
                              - На места, където лесно се намират газови бутилки няма никакъв смисъл от влаченето на примуси (взема се един JetBoil и въпроса е приключен).
                              - На места където няма, няма смисъл котлона ти да гори и газ (и да е най-скъпия поради това)
                              - Но определено има смисъл да е надежден. Да гори всичко течно (може без спирт - спирт трудно се намира в забутаните места за разлика от газ, бензин и дизел).
                              - Надежден значи и да няма един куп дребни части за губене (при смяна на дюзите) и да не изисква много настройки. Малки разлики в ефективността на горенето не са проблем за моторизиран турист. За алпинисти изискванията са различни. Там може да е по-добре да се сетне примуса в ниското на каквото гориво е налично, а горе да се използва (и носи) по-малко гориво.

                              ПС Имам Оптимус Hiker+ (горелката му е идентична с Nova, но е в метална кутия)

                              Коментар


                              • От: Котлон на течно гориво

                                Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                                Намерих малко време...

                                Prumus vs Optimus

                                Поиграх си с двата заредени с газ за горене.
                                Примуса с конкретната дюза за целта, както е по мануал.
                                Съвсем безпристастно въпрки субективните ми симпатии към оптимус:

                                Примус-а работи по-добре и има по-оптимално горене от оптимус на газ!

                                Направих клипове но не съм ги обработвал още.
                                Кипването на 1л. вода с примус е видимо по-бързо отколкото с оптимус-а.
                                Точно време като ги обработя и кача но видимо 1л вода завира по-бързо с едно и също гориво на примус!
                                В което няма нищо чудно тъй като горенето е по-добро и равномерно дори на ухо.


                                Станьо финално може би ще се окаже все пак прав.
                                А именно че няма как един прибор да изгаря оптимално различните видове горива само с една дюза.

                                Да не избързвам, но:



                                може да се окаже просто едно клише влачещо след себе компромис!
                                Следва продължение...
                                В машиностроенето от край време има един постулат . Тръгнеш ли да правиш една машина универсална да и вменяваш няколко функции накрая обикновено не може да върши като хората нито една операция . Три в едно обикновено става ама само при кафето не и в техниката . Това го научих още като млад инженер от колегата ми в стария завод който беше завършил някога политехниката в Прага . Още някъде в началото на темата ти писах че най добрия избор за мен е пингвина дори и да останеш разочарован от възможностите на този тип мулти горивни примуси поне не си се набутал като арабски шейх за едното име . И другото което на първо четене видях е че икономията на материал дори и при "поршетата" е на лице . Не напразно в старите примуси се използва мед/месинг за горелките и за пътя на горивото това са материали с добро топлопренасяне спомагащи за доброто изпарение на горивото във всички режими на работа . Тоя месец трябва да дойде един поочукан турист ПТ 1 и няколко ювела/оганьок в насипно състояние та ще има още база за експерименти . Накрая ще отрежа на лазера едни крачета от неръждаема ламарина и ще му бодна в средата една горелка от шмель и ще стане най добрия всегоривен примус Пластмасите в днешно време обикновено не са най лошото . Има технически пласмаси с по добри якостни характеристики от стоманите и бронзовете . Не напразно вече гайките на повечето винтови транспортни съоръжения се правят от високоякостен полиамид . Износоустойчивостта му е с пъти по голяма от на бронзовете .
                                Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                                Моите две стотинки по въпроса:
                                Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                                - На места, където лесно се намират газови бутилки няма никакъв смисъл от влаченето на примуси (взема се един JetBoil и въпроса е приключен).
                                - На места където няма, няма смисъл котлона ти да гори и газ (и да е най-скъпия поради това)
                                - Но определено има смисъл да е надежден. Да гори всичко течно (може без спирт - спирт трудно се намира в забутаните места за разлика от газ, бензин и дизел).
                                - Надежден значи и да няма един куп дребни части за губене (при смяна на дюзите) и да не изисква много настройки. Малки разлики в ефективността на горенето не са проблем за моторизиран турист. За алпинисти изискванията са различни. Там може да е по-добре да се сетне примуса в ниското на каквото гориво е налично, а горе да се използва (и носи) по-малко гориво.

                                ПС Имам Оптимус Hiker+ (горелката му е идентична с Nova, но е в метална кутия)
                                Остави една газова бутилка в тоя студ за един - два часа на вън и пробвай да го накараш газа да излезе от бутилката . Е има и специални газови смеси на лъскавите фирми които горят и на - 20 но те са едни пари и трудно се намират .
                                Последно редактирано от sek.1; 04-01-16, 04:41.
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X