Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подобряване на спирачния път на фронти

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Подобряване на спирачния път на фронти

    Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
    Тия "кантарчета", както ги наричаш, са голям проблем. Не е изключено, ако не работи нормално (мисля, че на техническия преглед това не може да се установи) може и да се подобри малко спирането, ако го премахнеш. Най-добре е да го почистиш и да го регулираш но това е трудна работа. В началото на 90-те няколко години карах едно "юго" въобще без задни спирачки точно заради това кантарче но предните бяха от полски фиат и "ковеше" и само с тях.
    А иначе да теоретитизираме малко - според мен трябва да изходим от третото уравнение на статиката - сума моменти. При всичко друго идеално за да се постигне същата сума моменти (т.е. същия спирачен път) след увеличаване на диаметъра на гумите, трябва да се увеличи и момента, породен от "спирачните" сили. Най-общо има три начина (започвам от най-безсмисления) - 1. Да се увеличи силата на притискането на накладката към диска (за това ще трябва да се промени почти цялата хидравлика, че и вакуумния "серум" усилвател). 2. Да се увеличи площта на триенето диск/накладка. 3. Да се измести навън, на по-голям диаметър накладката (т.е. да се увеличи спирачния момент,чрез увеличаване на рамото на момента). Последните два начина могат да се приложат комбинирано с по-големи(по-голям диаметър) дискове и съответно спирачни главини (те обикновенно са и с накладки с по-голям размер/площ). Този съвет вече ти го дадоха но и той е трудно осъществим.
    Още един начин (не знам доколко е възможен, не съм се интересувал) е да се увеличи коефициента на сцепление (съответно силата на триене) на накладките. Не е изключено да се продават "супер мощни, спортни, .... и тнт" накладки, които би трябвало да са с по-голям коефициент в сравнение с "нормалните". Ако съществува такава възможност, тя ще е най-бързия и икономичен начин да постигнеш това, което искаш.
    Е при този добър анализ си изпуснал най-лесния и евтин варант - да натиска по-силно педала (което може би се явява подточка на начин 1)
    Иначе не е чак такава сложнотия, но си трябва некой лев и време...
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

    Коментар


    • #17
      От: Подобряване на спирачния път на фронти

      Първоначално публикуван от ivan_ Преглед на мнение
      Рьчната работи ли нормално,ако не ,то и саморегулирането на задните накладки не функционира правилно.Барабаните имат дори по кратък ресурс от дисковете,износването увеличава диаметъра и накладките дори нови не работят/прилягат/100% по повърхноста,да не говорим ако има конусност или елипсовидност.Барабаните не са вечни след определен диаметър се сменят.Предпочитам да сменя барабаните с дискове,даже ще ми излезе по евтино с нови дискове и рециклирани апарати ,но това е за моя автомобил.
      Ръчната ми спира без грешка, и то на доста стръмни наклони, тази седмица ще минавам ГТП и тъкмо ще видя как спират към този момент всяко едно колело, барабаните миналата година, когато смених накладките, се оказа че нямат ръб от вътрешната им страна, та имало още доста живот в тях, така и иначе засега се е видяло че няма нужда да се впускам в излишни разходи, само за да натискам комфортно спирачките, важното е че спират па макар и с по-силно натискане.

      Коментар


      • #18
        От: Подобряване на спирачния път на фронти

        Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
        Е при този добър анализ си изпуснал най-лесния и евтин варант - да натиска по-силно педала (което може би се явява подточка на начин 1)
        Иначе не е чак такава сложнотия, но си трябва некой лев и време...
        Да, изпуснах го наистина (не знам откъде се пускат и човечетата с бирите ама вече пийнах една глътка на твоето наздраве). Сложих го при - "Всичко друго идеално".
        ОФБ ДБ X22SE
        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

        Коментар


        • #19
          От: Подобряване на спирачния път на фронти

          Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
          ....
          Още един начин (не знам доколко е възможен, не съм се интересувал) е да се увеличи коефициента на сцепление (съответно силата на триене) на накладките. Не е изключено да се продават "супер мощни, спортни, .... и тнт" накладки, които би трябвало да са с по-голям коефициент в сравнение с "нормалните". Ако съществува такава възможност, тя ще е най-бързия и икономичен начин да постигнеш това, което искаш.

          Това ми изглежда най-лесно като вариант, предполагам че има такива спортни накладки, наясно съм че със сигурност ще е за сметка за скоропостижно износване на дисковете, но дали биха спирали наистина по-лесно или просто спортните накладки ще са само по-издръжливи на по-висока температура, а не по-спиращи?

          Коментар


          • #20
            От: Подобряване на спирачния път на фронти

            Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
            Това ми изглежда най-лесно като вариант, предполагам че има такива спортни накладки, наясно съм че със сигурност ще е за сметка за скоропостижно износване на дисковете, но дали биха спирали наистина по-лесно или просто спортните накладки ще са само по-издръжливи на по-висока температура, а не по-спиращи?
            По-скоро второто, да не говориме, че ако са много спортни ще им трябват и специални дискове, а и незагрели няма да спират... абе това е най-спъпия начин и неефективен начин за твоя тип кола
            В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

            Коментар


            • #21
              От: Подобряване на спирачния път на фронти

              Като си помисля че по едно време се бях засилил да слагам 33-ки, сигурно ще трябва да спирам от поне 100 метра предвиждайки , ама така става като искаме да променяме заводските характеристики по джипките ни и всяка промяна води до други конструктивни изменения

              Коментар


              • #22
                От: Подобряване на спирачния път на фронти

                Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                Това ми изглежда най-лесно като вариант, предполагам че има такива спортни накладки, наясно съм че със сигурност ще е за сметка за скоропостижно износване на дисковете, но дали биха спирали наистина по-лесно или просто спортните накладки ще са само по-издръжливи на по-висока температура, а не по-спиращи?
                Аз ги нарекох условно "спортни" в духа на днешната рекламна "администрация". Не зная, не съм се интересувал, но вероятно има накладки с различно качество (и цени) . Предполагам, че има производители, които предлагат разнообразен асортимент за различни приложения. Много неща по моята кола правя сам но за спирачките (и накладките) всяка пролет и есен ходя при един и същи майстор (плащам му добри пари за обслужването и консумативите) и винаги съм имал добри спирачки. За пример - започвам спирането от 50 на не повече от 20 м от бялата линия преди пътеката и спирам точно преди нея почти без да ми свирнат гумите.
                Много рядко някой се вози при мене но в тази ситуация започва да натиска "спирачките" преди мене.
                Последно редактирано от bogilloff; 25-09-15, 21:26.
                ОФБ ДБ X22SE
                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                Коментар


                • #23
                  От: Подобряване на спирачния път на фронти

                  Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                  Аз ги нарекох условно "спортни" в духа на днешната рекламна "администрация". Не зная, не съм се интересувал, но вероятно има накладки с различно качество (и цени) . Предполагам, че има производители, които предлагат разнообразен асортимент за различни приложения. Много неща по моята кола правя сам но за спирачките (и накладките) всяка пролет и есен ходя при един и същи майстор (плащам му добри пари за обслужването и консумативите) и винаги съм имал добри спирачки. За пример - започвам спирането от 50 на не повече от 20 м от бялата линия преди пътеката и спирам точно преди нея почти без да ми свирнат гумите.

                  Всъщност цялата работа по темата, не е че не спират, спират си добре, но трябва да натискам по-силно физически педала, което понякога като карам из Родопите например по стръмните и остри завои, и от постоянното предвиждайки по-силното натискане на спирачките, в такива моменти ме изморява като карам, та затова пуснах темата, но засега ще си карам така, та пак благодаря все пак за хубавите съвети и насоки

                  Коментар


                  • #24
                    От: Подобряване на спирачния път на фронти

                    Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                    Всъщност цялата работа по темата, не е че не спират, спират си добре, но трябва да натискам по-силно физически педала, което понякога като карам из Родопите например по стръмните и остри завои, и от постоянното предвиждайки по-силното натискане на спирачките, в такива моменти ме изморява като карам, та затова пуснах темата, но засега ще си карам така, та пак благодаря все пак за хубавите съвети и насоки
                    Да, прочетох още в началото, това което казваш и сега и точно от тази позиция се изказвам и аз.
                    Идва ми на ум още един относително бърз, но все пак с "нашенски" пригаждания нацин. Подмяна на спирачната помпа с някаква друга, която има по-голям диаметър на буталото. Това като цяло ще намали хода на буталото (съответно на педала) и ще накара серво усилвателя да "помага" повече (последното може и да се окаже невярно, ще трябва да се гледа и да се мисли).
                    ОФБ ДБ X22SE
                    Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Подобряване на спирачния път на фронти

                      В духа на горното мнение от Божилов - може да се сравнят данните за главен спирачен цилиндър и серво за шестак и наличните в момента.
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #26
                        От: Подобряване на спирачния път на фронти

                        Добре де като гледам си с ОФА КБ,и аз съм на тема спирачки и при сравнение на ОФА ДБ 2,8(на един приятел)предните дискове са пъти по големи от нашите,само не знам дали 15" ще се влезнат на тия апарати.Ако всичко е само смяна на чаркаляци аз бих направил тая интервенция.За отзад незнам как е положението,но ако и там могат да се сложат дискове със сигурност ще има разлика в спирането.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Подобряване на спирачния път на фронти

                          По-голям диаметър на помпата = на по-голямо усилие в/у педала.
                          Трябва да се комбинира и с по-голям диаметър апарати.
                          Калин Владов,09РСПБЗН

                          Коментар


                          • #28
                            От: Подобряване на спирачния път на фронти

                            Хидравличен маслен крик, нещо такова е и спирачната система. За да се намали усилието върху педала е по-логично да се намали диаметъра на главния цилиндър, но тук вече са сметките за достатъчния обем на изтласкваната спирачна течност.
                            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                            Из "Златния телец"

                            Коментар


                            • #29
                              От: Подобряване на спирачния път на фронти

                              Има и друг момент, Павка... Като зарежем размера не можем да сравняваме способността на спиране на шосейна гума и такава 50% шосе и 50% офроуд, каквито ги водят прословутите Гоодричи... Определено по-едрият грайфер и ориентиран към кални терени води до по-лошо спиране при условия различни от офроуда.
                              А иначе и аз съм го мислил моето кантарче... определено не са балансирани спирачките ми, както трябва, апаратите са раздвижени, защото сам съм си сменял накладките. Течността ми е прясна, обезвъздушено е всичко, а при рязко натискане на спирачката блокират само предните колела. Преди време установих, че щангата на кантарчето е огъната надолу вместо нагоре компенсирайки повдигнатото ми шаси... направих лека корекция, като успях да я изправя и като че ли има разлика. Следващото ми залягане под джипката ще я огъна нагоре да видим, както ще се получи.
                              ОФА КБ X20SE + метан

                              Коментар


                              • #30
                                От: Подобряване на спирачния път на фронти

                                Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                                По-голям диаметър на помпата = на по-голямо усилие в/у педала.
                                Трябва да се комбинира и с по-голям диаметър апарати.
                                Да, прав си, идеята ми беше - малко по-голямо начално усилие върху педала, но по къс ход и поемане на понататъшните усилия от сервото. То тъй като не съм запознат още с конкретното изпълнение (не съм разглобявал още сервото) а и някак си не ми се иска да се запознавам скоро, не съм сигурен дали няма да се получи обратното.
                                ОФБ ДБ X22SE
                                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X