Обява

Свий
Няма добавени обяви.

IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

    1 И формула 1 трудно я спираш на паркинг ма не им дреме много,тая лодка им трябва да бие около света,после може да се снимат само с нея ако искат,кея да го забравят.
    2 колко е сметната тепьрва ще видим,а за пречкането може да поспорим - една плоскост която ще издаде дека 5 см. няма какво да им се пречка,а като го направят и това вьв форма на крило пьк сьвсем не смятаме прьски разни и вьлни.
    3 баш де - само на него стои на силно време,а стане нещо с него а се превьрне на плоскодьнен леген,обикновенно имат централеш шверт.

    Ще го видим,аз не залагам много на това.
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #17
      От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

      Първата регата преди голямата обиколка ще е Transat Jacques Vabre

      Старта е 25ти Октомври - От Франция до Бразилия.
      Ще ги видим там какво ще направят.

      Коментар


      • #18
        От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

        Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
        ....
        1. Може да има негативи при определени курсове, щото май и при прибрано положение не е много удобно
        2. При при такава управляема конструкция изпълнението на горна опорна точка ще е много сложно и непрактично - ще ти се моткат разни неща по палубата..
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #19
          От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

          За много удобно съгласен съм,то спортно и удобно аз не съм виждал ма не е тръгнал на ваканция тоя.

          Нищо няма да се котка бе човек,представи си едно хоризонтално крило залепено на дека,а другата му част е в горната точка на това оригиналното крило.Това при положение,че само се вади и прибира и не се накланя като кила.

          Дано са го направили де,ще се радвам и това да работи като хората ма ме съмнява и това меко казано.Ще го дебна да видя след коя седмица ще клекне
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #20
            От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

            Ето един малко свободен превод на интервю по въпроса с двама от дизайнерите на тия лодки. Интервюто е от тук: http://www.vendeeglobe.org/fr/actual...chitectes.html

            Крила на IMOCA - първи равносметки на проектантите

            Тази иновация, толкова обещаваща на хартия, е вече подложена на изпитания. Четири 60 футови IMOCA, снабдени с крила, са вече на вода - Safran, Banque Populaire, Edmond de Rothschild и Vento di Sardegna и скоро ще бъдат последвани от още две нови (Hugo Boss et St Michel-Virbac). Какви са първите уроци извлечени от сравнението на IMOCA с крила и тези от старата генерация исползващи "класически" швертове? Някои отговори от Куентен Люсе и Гийом Вердие, проектанти в ателиетата VPLP и Guillaume Verdier Architecture Navale.

            Няколко седмици след Fastnet Race и в деня след тренировката в Port-la-Forêt, какво можем да кажем за представянето на лодките IMOCA с крила?

            Гийом Вердие: Както бяхме изчислили, крилата са ефикасни при халфвинд (reaching - тука малко ми куца превода - б.пр ) курсове. Прекарах 24 часа на борда на Safran по време на тренировката. При 15 до 20 възела вятър достигнахме скорости от 28 възела! Бях изумен от поведението на лодката, което е много по-уравновесено. Благодарение на ефекта на тези поддъжащи крила ударите са много по-леки и усилията върху корпуса са омекотени. Не очаквахме специално това при проектирането на крилата и това беше една приятна изненада. Още повече, новите правила налагат стандартизирани кил и мачта, което води до увеличаване на масата на IMOCA от последната генерация.

            Куентен Люсе: Проведените досега състезания (Record SNSM, Artemis Challenge, Fastnet Race) фаворизираха повече някои от най-добрите лодки от Vandée Globe 2012/2013 (PRB, SMA, Quéguiner-Leucémie Espoir). Но нека си припомним, че тези надпревари се провеждат на къси трасета и основно при 15-20 възела вятър. Докато новите 60 футови лодки не са изобщо проектирани за подобни условия, тъй като те не са представителни за това, което може да се очаква при Vandée Globe и дори при Transat Jacques Vabre. От друга страна е логично, IMOCA, оптимизирани в продължение на години, да бъда по-ефективни от лодки, току-що пуснати на вода. Следователно екипите и проектантите трябва да запазят спокойствие.

            Значи сме в процес на обучение?

            Г.В.: Да. Иска ни се новите лодки да вървят по-бързо веднага, но това не винаги е толкова просто. Поради факта, че броя на стабилизиращите елементи (кил, швертове, рул и т.н.) е ограничен до 5, трябва да се намерят най-добрите настройки, позволяващи да поддържаме необходимите курсове и да създаваме сила, противодействаща на дрейфа при остри курсове, което изобщо не е лесно. Мислим, че сме направили добър избор по отношение на Vandée Globe и се стараем да потвърдим във водата теоретичните си изчисления. Имаме достатъчно време, би било жалко да не опитаме този нов път. Този нов опит е двъхновяващ, но съща така е и източник на съмнения. Не всички е черно и бяло.

            К.Л.: Правилата забраняват да се регулира динамично наклона на крилото. Поради тази причина трябва да се намери най-добрия компромис с цел да се увеличи ефективността при халфвинд (reaching) и да се намалят недостатъците при остър курс. Това са много фини калибровки и настройки, които ще ни позволят, надяваме се, да увеличим ефективността на крилата и в резултат на това да направим лодките по-поливалентни. Намираме се в период на усвояване и разбиране на тези крила. Бяхме свидетели на много обещаващи фази и трябва да продължим да плаваме с тях, за да изчистим тяхната употреба.

            Разбира се, но лодките с крила, въпреки и оптимизирани, ще останат по-малко поливалентни от тези с прави швертове, като PRB или SMA...

            К.Л.: Да, новите IMOCA са по-специализирани за определени условия, имат си предпочитани курсове спрямо вятъра. Изборът на крила представлява определено поемане на риск, но обмислен риск, тъй като направихме изключително много изследвания ивъзможни маршрути по пътя на Vandée Globe. Но винаги можем да попаднем на година, в която метеорологичните условия са или много слаби или прекалено силни.

            Крилата еднакви ли са на различните лодки

            Г.В.:
            В общи линии са подобни, но има въпреки това малки разлики. Всеки шкипър ни предоставя специфично задание за използването на крила. Ние сме се съобразили с тях.
            К.Л: Вярно е, че крилата си приличат много на пръв поглед. На практика има вариации най-вече по отношение на хоризонталната част (shaft, частта, която се прибира в корпуса). тъй като вертикалната част (tip) е общо взето идентична на всички лодки.

            Можем ли д аочакваме завръщане на правите швертове след Transat Jacques Vabre и Transat BtoB?

            Г.В.: Да, става дума само за чифт швертове. Лодките са проектирани така, че да може да се направи крачка назад в дизайна. Всичко е възможно.
            К.Л.: Геометрически, това е нещо, което е напълно възможно. Но в момента тези размисли са малко преждевременни.

            ---

            И така нататък. Имат си съмнения хората. То оставаше да нямат
            "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
            Gabriel Garcia Mаrquez

            Коментар


            • #21
              От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

              Първоначално публикуван от Андрей Боянов Преглед на мнение
              ...Поради факта, че броя на стабилизиращите елементи (кил, швертове, рул и т.н.) е ограничен до 5, трябва да се намерят най-добрите настройки, позволяващи да поддържаме необходимите курсове и да създаваме сила, противодействаща на дрейфа при остри курсове, което изобщо не е лесно....
              Тези съвсем са я закъсали - ограничили са ги до само 5 стабилизиращи елемента
              Почнаха като при Ф1 - крилца, крилченца, DRS и т.н......
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #22
                От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Тези съвсем са я закъсали - ограничили са ги до само 5 стабилизиращи елемента
                Почнаха като при Ф1 - крилца, крилченца, DRS и т.н......
                Ами като сложиш кил, два шверта, два руля и не остава място и за крила. Не може и швертове и крила. Но е зарибяващо, де. Като знам с какви скорости карат...
                "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                Gabriel Garcia Mаrquez

                Коментар


                • #23
                  От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

                  Да де - навремето кил и едно перо...
                  След това почнаха да слагат два руля. Кила стана подвижен... Швертове... Сега крила.. После?
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #24
                    От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

                    После твьрди крила,че тия още карат с меките.Ще им набият едни хидравлики и компове и ще стане.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #25
                      От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

                      Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                      После твьрди крила,че тия още карат с меките.Ще им набият едни хидравлики и компове и ще стане.
                      Навярно - по модела на автомобилите...
                      Зависне ти компютъра, и оставаш в небрано лозе в средата на гьола....
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #26
                        От: IMOCA 60 и страничните хидрофойлни крила

                        Първи отпаднали заради крилата..
                        Отбора на Safran отпада от Transat Jacques Vabre.

                        Открили са цепнатини отколо старборд крилото от където влизало вода...

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X